Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

MáŠa

Špatné to není, výjimečné taky ne. Na konci jsem si představoval, co všechno by se ještě nemohlo stát, a ono to místo toho skončilo. ()

Sawy

Bez výhrad a kompromisů zrealizovaná tvůrčí vize,které k dokonalosti chybí buď pár desítek minut stopáže nebo přebývají ze dvě dějové linky.Protože zatímco první polovina oslňuje brilantně budovanou atmosférou neustále se stupňujícího strachu a skvělým mozaikovitým pojetím globální katastrofy,ta druhá nedokáže nastolenou úroveň udržet,protože si až příliš pomáhá zkratkami a celá fáze od objevení léku až k jeho produkci a nadějné budoucnosti působí bohužel odbytě.A zvláště pak linie s Marion Cotillard měla být buď širší a lépe odůvodněná nebo tam neměla být vůbec.Jinak ovšem nenacházím chyb.Odtažitá rekonstrukce událostí podbarvená syrovou hudbou je mrazivější než sebevětší davové scény nebo srdcervoucí umrtí,kterým se Soderbergh záměrně vyhýbá.V jeho pojetí smrt přichází znenadání,žádné skutečné katarze se divák nedočká,důležitější je pro něj film jako celek,poselství,která nese.V tomto ohledu je klíčová postava Alana Krumwiedeho (nečekal bych,že to ze mě někdy vypadne,ale skvostný Jude Law).Mediální štváči,šiřitelé konspiračních teorií a rádobyspasitelé jsou ve výsledku ještě nebezpečnější než nákaza samotná.Nemá cenu chválit herce,Nákaza má nejúchvatnější obsazení posledních let,nejde jen o největší hvězdy,i herci menší svítivosti si tady utrhli svůj díl.Film mě tak velmi bavil na více rovinách a myslím si,že její význam bude za pár let převyšovat leckteré výraznější,ale filmařsky daleko méně vyzrálé snímky. 85 % ()

Beastmaster4

Další film, který varuje lidstvo před hrozbou epidemie. S alarmujícím nárůstem populace je to ať chceme nebo ne, ať věříme nebo nikoliv aktuální téma a hrozba, která se již několikrát, i když ne v tak masovém měřítku v posledních letech projevila. NÁKAZA není nijak záživný film. Po zhlédnutí jsem měl chuť dát na ČSFD tak dvě hvězdy, později si ale člověk uvědomí, co by na dané téma chtěl víc vidět. Nějakej krvák, kde umíraj lidi přímo tzv. před kamerou, nějakou akční jízdu? Tohle už tu bylo několikrát. NÁKAZA je komornější, zaobírá se spíš problémem výroby a distribuce séra, životem a prací lékařů a vědců v takové situaci. Mrtví jsou tu v ohromném množství, avšak přímo nám je režie neukazuje, krom pár případů, kdy se jejich smrt týká práce lékařů a jejich soukromých životů. Mimo lékařů je tu pár dalších postav, které určitým způsobem zapadají do příběhu nebo ho doplňují o další vrstvy. Například Mitch Emhoff (Matt Damon), který hraje manžela ženy, jež smrtící vir přenáší a na který brzy umírá. Mitch je vůči viru zázračně imunní a jeho život tak dostává ve filmu paralelní prostor s liníí honby za sérem a hledáním původce nákazy. Povedený byl také konec, kdy je nám ukázána ironická cesta viru od jeho zrodu až k člověku. I když je pojetím film hodně zajímavý a nevšední, nijak zvlášť mne neoslnil. Z mého pohledu jde o lehce zapomenutelný snímek, na který si vzpomenete jen tehdy, když budete jmenovat filmy o nemocích, epidemiích, virech aj., mezi ostatními stejného a jiného žánru totiž lehce zapadne. ()

Morholt

Špičkové obsazení, spolehlivé jméno režiséra a téma reagující na hysterii okolo prasečí chřipky. To vše zručně zabaleno do téměř dvouhodinového balíku. Nicméně je tu jedno velké ALE. Jakkoliv se jedná o slušné řemeslo, mě připadalo až příliš rutinní. Čekal jsem, že mě příběhy jednotlivých postav chytnou za srdce, ale to se nestalo. Stejně tak jsem se těšil na sugestivně podanou masovou hysterii, ale ani toho jsem se nedočkal. Možná, že Soderbergh chtěl být trochu sterilní záměrně a ukázat zásah epidemie trošku s odstupem, ale mě tam právě ty emoce chyběly. Uvidím po dalším shlédnutí. 60% ()

RelaxMan

Velice dobře natočený film. Vše působí naprosto reálně. Skvělý herecký výkon Mata Damona. Musím pochválit i kameru a určitě nesmím zapomenout na soundtrack. Hudba totiž dodává tomuto filmu, dost zásadní atmosféru. Jediný mínus, za který srážím 1 hvězdu je ten, že film působí trošku nezávisle, což může pár lidem vadit. ()

jhrasko

Strohé, úderné, soderberghovsky osobité a úsporné vo využití hercov, s paradoxne najdôležitejšou postavou, ktorou je prototyp "antihviezdy", Jennifer Ehle. Osobne radosť z čistej filmáriny. ()

Jansen

Mluvit o Soderberghovi jako o autorském režisérovi žánrových filmů je pěkný nonsense, protože půlka jeho filmů prostě žánrová není a ta druhá se tak tváří pouze na reklamních plakátech. Nákaza abstrahuje od všeho, co tvoří líbivý žánrový film – tudíž něčeho, kde si upevňujeme svá žánrová očekávání a stereotypy. Chybí hlavní hrdina, se kterým by se bylo možno identifikovat, a když už se na scéně někdo s tímto potencionálem objeví, je záhy přesunut mimo zorné pole diváka; děj se vyhýbá emocionálním okamžikům, které jsou nosným kamenem katastrofických filmů a pouze suše konstatuje fakta „26 milionů mrtvých“ „nejsme si jisti o účinnosti vakcíny“; film více než proslovy plnými emocí, ať už ze zasedání krizové rady nebo sociálního agregátu zbylých členů rodiny, informuje pomocí obrazu. Krátké a výstižné záběry na fragmenty katastrofy zprostředkovávají situaci nezávisle na emocionálním naladění jednotlivých aktérů. V důsledku výše zmíněného je tak film odtažitý a divák se na něm musí aktivně podílet. Zajímavá je taky narativní skladba, kdy film začíná „dnem 2“. Rébus se tudíž řeší, aniž známe výchozí bod. To je vlastně běžné pro většinu katastrofických filmů zabývajících se tematikou epidemie smrtící choroby - původce nákazy se musí najít – ale v Soderbergově podání je tato hra mnohem sofistikovanější a zábavnější. ()

Genero

Tak nám propukla netopýří chřipka a protože WHO zrovna neměla po ruce Dustina Hoffmana, musel se do toho viru zakousnout Fishburne, rozhoďnožka z Titaniku a nějaká paní v pláštěnce a s kuklou na hlavě. Nejvíc zábavné na filmu je, jak známé hvězdy ze Svatého lesa natahují bačkory v ještě zběsilejším tempu, než tomu bylo v Mars útočí, přičemž například slečna Paltrow vychrchlává hleny přímo do objektivu kamery se znatelným nadšením, které se dá hodnotit jako její nejlepší výron za poslední roky. Pro celkově depresivní a katastrofickou atmosféru filmu jsou dalším osvěžením příjemné dada vtípky, jako třeba takovýto kameňák: Vaše manželka bohužel před několika okamžiky zemřela – Dobře, a kdy si s ní budu moci promluvit? Ale něco mi napovídá, že by to takhle nějak mohlo vypadat, kdyby před lety krávy a ptáci ještě o něco více zešíleli a nepomohl ani celoevropský vakcinační týden. ()

ScarPoul

Po Dannyho trilógií ďalší zo Soderberghových filmov, ktorý je znesiteľný a kupodivu aj veľmi dobrý. Téma nákazy je presne to, čo nepotrebovalo zbytočné emócie ani žiadne veľké stotožnenia sa s postavami. Teda to, čo je kameňom úrazu celej Soderberghovej tvorby. Odstup aký má režisér pri tomto príbehu je tak vítaný. Máme tu kopec postáv - viac menej dobre obsadených aj zahraných - a na základe ktorých máme možnosť sledovať priebeh choroby od jej vypuknutia po jej koniec. A všetko je to spravené s technickou a chladnou presnosťou. Beriem to ako agitku proti farmaceutickým spoločnostiam aj ako kritiku na hlúpe machinácie politikov, pre ktorých je nevyvolanie paniky dôležitejšie ako ľudský život. Zároveň je to film poukazujúci na silnú morálku u tých čo sa s chorobou stretli a snažili sa do konca zostať verný svojmu ja. Ako katastrofický film je to veľmi dobré. Rovnako tomu prispieva fakt, že sa to odohráva na viacej miestach a že sledujeme postavy v rôznych častiach sveta. Určite to nie je dokonalé, ale má to super tempo, nenudí to a ku koncu prinúti k zamysleniu. Ja som spokojný a príjemne prekvapený. ()

Lacike

Podobne ako Zwickov The Siege aj Contagion ľudia bohužiaľ ocenia až teraz po rokoch, keď niečo podobné aj keď v light forme zažíva celý svet. Tentokrát mi už nevadil ten chladný prístup k postavám o ktoré tu až tak nejde. Skôr ide o vyobrazenie spôsobu rozšírenia smrtiaceho vírusu, postupov kompetentných ľudí a celkového správania sa civilistov v krízovej situácii. A v tomto smere film funguje skoro na jednotku. Trochu mi tam vadili tie hviezdne tváre u ktorých divák automaticky očakáva, že s nimi zažije nejaký mikropríbeh a nie že niektorí z nich sa tam len doslova mihnú a hneď chcípnu. V tomto smere by pravdepodobne film lepšie fungoval s neznámymi hercami podobne ako United 93. Čo sa mi páčilo najviac bolo to, že o postupoch ohľadom vírusu informovali ľudí odborníci a nie nejaký teplý neschopný dosluhujúci premiér, ktorý si takto naháňa politické body do budúcna alebo labilný plačko a totálny od reality odtrhnutý psychopat z Trnavy. Doslovný záver o pôvode vírusu snáď mohli tiež kľudne vynechať, keďže to viacmenej bolo zrejmé aj z predošlých udalostí. P.S.1: som zvedavý, či sa aj u nás začnú ľudia správať násilne akonáhle začnú pribúdať mŕtvy. P.S.2: chýbalo mi vyústenie príbehu u tej dedinky, ktorá uniesla Marion Cotillard. Snáď to pre nich dopadlo dobre. 8/10. ()

6thSun

Proti Soderberghově nákaze jsem zůstal imunní, až na pár červených fleků na krku, které byly ovšem způsobeny pouze velkým očekáváním. 60% ()

Gwaihir

Podobné náměty zřejmě budou filmové tvůrce přitahovat vždy stejnou měrou, neboť odhalují asi největší nebezpečí pro naše životy. Toto zpracování pandemické pohromy je však oproti většině jiných spíše dějově velmi věrohodným dramatem, které svým dokumentárně drsným laděním podpořeným vynikajícími hereckými výkony a neklidně tepající hudbou, vytváří skutečně mrazivou atmosféru zápasu o přežití lidstva. 80% ()

maseer2

díky tomu, že žádná postava nedostane dostatek prostoru na to, aby si ji divák mohl tak nějak oblíbit, působí film suše, postrádá emoce a drží si jakoby odstup.. a já se do něj kvůli tomu prostě nedokázal vžít.. ()

PROROK14

Priemer, zo začiatku to bolo ešte celkom zaujímavé ale potom to stratilo to svoje, to čo mi tam chýbalo na tú štvrtú hviezdu. ()

GeusX

Zajímavé pátrání po prapůvodci viru a hledání protilátky při snaze zabránit globálnímu šíření smrtící nákazy podané jako solidní dramatický thriller. Není to sice tak napínavý akčňák jako "Smrtící epidemie/Outbreak" s Dustinem Hoffmanem z r.1995, ale zase je to o něco modernější, kdy se do všeho cpou internet a sociální sítě. Stojí to za shlédnutí. 3*-4* 70% (viděl jsem: 3x cz) edit 03/2020: Člověk si říkal, je to jen hollywoodská fantazie... Koho by napadlo, že s realitou pandemie se opravdu setká a mnoho věcí z filmu se blíží realitě... ()

Tommassi3

"Nabídl jste prázdnou pravou ruku, aby cizinec věděl, že mu nehrozí nebezpečí.." - "To jsem nevěděl !!" - "Jestlipak to věděl ten virus.." ()

Borrtex

Realističnost tohoto filmu, který je řazen v kategorii sci-fi, si člověk uvědomí až ve chvíli, kdy se to začne dít ve skutečném světě. Je až děsivě mrazivé jak moc dokázali tvůrci filmu odhadnout veškeré aspekty, včetně základních systémových kroků případné pandemie. Doufejme, že se nám to povede zvládnout lépe než ve filmu.... ()

BoPo

Keď sa v lese premnoží škodná, tak nabehnú ľudia a pekne si z chuti zastrieľajú. No a keď sa premnožia ľudia, tak musí zasiahnuť samotná Príroda. Urobiť selekciu stáda a nech prežijú len tie najsilnejšie, najschopnejšie kusy. Tento hraný dokument ponúka veľké množstvo známych ksichtov. Škoda len že sa okrem tej simulácie pravdepodobného scenára nepokúsil aj o nejakú zápletku. Aspoň malú, maličkú, mikroskopickú. ()

Avalon820

Překvapuje mě, že zrovna Steven Soderbergh nedokázal z Nákazy za přítomnosti takových (přinejmenším) slibných vstupních faktorů vymáčknout víc. Tím nehci naznačovat, že by šlo o špatný film, to rozhodně ne - už jenom pohled na plejádu známých herců dává jasně najevo, že nepůjde o žádný průšvih. K tomu si připočtěme divácky atraktivní téma a řemeslně skvěle odvedenou práci a úspěch je téměř na dosah. Téměř... Plejáda herců je jedna věc, to ano, ale plejáda postav věc druhá. Podle mě se jich ve snímku objevilo až příliš a ve výsledku neměla žádná skoro žádný prostor pro rozvinutí - a to pak ani sebelepší herci nezmůžou nic. Rovněž zvolené téma tohoto filmu by si zasloužilo více... nálehavosti, palčivosti. Při pohledu na nezastavitelnou smrtící epidemii bych měl cítit nějaký pocit úzkosti, napětí, beznaděje... To se však bohužel nestalo. Ne, nepopírám, že mě tento film bavil, což vlastně byl i jeho hlavní úkol. Ale vzhledem k oněm atraktivním vstupním faktorům jsem čekal zkrátka něco... víc. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech