Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

kodwin

V době coronaviru velmi aktuální a velmi realistické. Hlavně se filmaři poměrně trefili do skutečnosti (virus z nejmenovaného zvířete), naštěstí se zdá, že aktuální nákaza není tak smrtelná. Film na konci trochu ztrácí tempo a vyznívá do ztracena, čekal jsem zvrat, který se nekonal... ()

Yamatosan

Dost přesné, svým způsobem působivé, ale nakonec spíše slabé. Hlavně konec moc uspěchaný, a dost idealisovaný. Law dobře ztvárnil postavu mašíbla-zmrda. ()

michalkop

Na dnešní dobu (epidemie koronaviru v Evropě) až brutálně realistické. Dokonce i ti netopýři sedí. Kvůli tomu ten film dostává v roce 2011 netušené grády a sci-fi bych z popisu děje vyškrtl. Příběh hlavních hrdinů sice trochu plytký, ale dá se. Za mě 75 %. Ideální pandemický doplněk. ()

Tezuka

Paradox života je skutečnost, že to nejnebezpečnější bývá vždy nejméně vidět. Co je to virus? U bakterie můžeme říci, že se jedná o mikrobiotický život, jelikož v ní probíhá nějaká biochemická reakce. Ale virus? Je to jen jakási proteinová schránka nesoucí svoji genetickou informaci v podobě DNA či RNA. Žádná biochemická reakce v nich neprobíhá, proto jsou imunní vůči jakýmkoliv antibiotikům. Je to prachobyčejný patogen, jehož jediným cílem je najít hostitele, ať již z řad živočišné či rostlinné říše, napojit se na jejich buňky a donutit tyto buňky, ale místo svých obvyklých procesů vytvářely jejich identické kopie. Takhle se mohou množit dál a dál, dokud organismus doslova nezničí zevnitř. Ještě štěstí, že máme strážné anděly v podobě leukocytů, které je ve většině případů ničí rychleji než se zvládají reprodukovat. Ale abych přešel k filmu. Ten docela dobře odráží společenský dopad, který může pandemie takovým patogenem vyvolat. Zkrátka anarchie! Lidé se chovají jako zvířata, ničí, kradou, zabíjí, neberou na nikoho a nic ohled. V takové situaci se společenské mravy vytrácí a nastupuje instinkt přežití, který vyvolá úplný rozklad pomyslného veřejného pořádku. V případě koronaviru Covid-19 se snad takového scénáře nebude muset lidstvo obávat, i když pořád nevíme, jaká je prognóza do budoucnosti. Já sám doufám, že se nedožiji doby, kdy něco podobného jako se děje v tomto filmu, nastane i v realitě. Jestli někdo vychvaluje dnešní globalismus jako posun směrem dopředu, tak tady máte jeden silný argument proti. Dnešní svět je extrémně zranitelný proti vysoce nakažlivým onemocněním. Jednoho krásného dne se může klidně zrodit virus, který bude smrtonosný jako legendární virus Marburg nebo ebola, a bude se šířit stejně snadně jako Covid-19, H1N1 či H5N1, a to by byla hodně špatná zpráva. Asi málokdo by chtěl zažít podobný scénář jako nastal během španělské chřipky v letech 1918-20. ()

TadashiCZ

Skvěle vykreslená realita epidemie. Žádné americké příkrasy, žádné extrémní hrdinství. Působí to skoro až dokumentárně, ale zároveň v tom dřímá mnoho napětí. Konec je velmi rychlý, protože hotová vakcína není vše. ()

smartynaf

V kontextu událostí roku 2020 to má úplně jiný rozměr. Když jsem to viděl v kině před X lety, vnímal jsem to jako Star Trek. Teď to vnímám jako zprávy v 19:00. :-/ ()

Me.Plus.You.

Nechápu to celkové nízké hodnocení.. Za mě asi nejlepší film žánru vůbec. Ten dokumentární styl mi naprosto vyhovuje. Nemám co dodat, viděno zatím tak 10x ()

dauby

No nic moc. Podobnost se současnou koronakrizí je sice zajímavá, ale jinak evidentně scénáristé evidentně nevěděli, co udělat s motivem, který načali. Určitě ze základní myšlenky šlo vytěžit mnohem víc. ()

Camel91

Mě normálně přijde, že tento film viděli ve Wu-Chanu a řekli si, hele to není vůbec špatný nápad, pojďme do toho. Sice některé scény jsou víc dramatické, ale film je až nezdravě podobný tomu co v období Co-vidu, ty souvislosti (např. nedostatek pytlů na nebožtíky) , původ nemoci apod. a to ani neměl tvůrčí tým ponětí co nás o 9 let později potká. Film byl zajímavý a vzhledem k tomu, že jsem ho viděl až nyní, musím konstatovat že byl v podstatě nadčasový a hodnotím ho vysoko. ()

Vlkopec

Zajímavé téma (teprve dnes se ukazuje jak) a zajímavé motivy, ale dost zoufale nezvládnuté jako celek. Hvězdičku navíc dávám za aktuálnost. ()

Ondak

No nevím, film je zajímavý pouze v tom, jak je vlastně aktuální až 9 let poté. Ale to bych stejně přisoudil tomu, že pandemické plány jsou již domluvené několik let, takže postup řešení nákazy bude pravděpodobně pořád stejný. Ale k filmu... Film je o šíření smrtící nákazy ve světě a jak lidé řeší svoje problémy spojené s nákazou a nedostatkem. Děj je odhadnutelný a celý film je spíše takový hraný dokument. Herecké obsazení dobré. Pro mě pouze průměr s ničím, co bych ohodnotil lepším hodnocením. ()

soukyd33

Poznámka: V této době je vážně šílené sledovat tenhle film. Až na úplném konci filmu se dozvíte, jak se to vlastně stalo. Poznámka: Film nemá co nabídnout, ale v tomto roce 2020, je vám dost podobný. Hvězdiček 2 ()

Bragi66

Poněkud zmatený a nudný nepříběh o šíření světové nákazy. Nákaza se šíří rychle, ale USAné to drží pod kontrolou, takže vznikne jen malá panika, spíše jen taková panička. Odpůrce systému je odhalen jako spekulant. Žádné apokalyptické vize, ale také žádné napětí. Vyznívá to jako agitka, ve které spořádaně vítězí dobroamerický přístup a hodní výrobci vakcín. Pár kladných bodů za zručné filmové řemeslo, co má zlaté dno. ()

Georginek

Je potřeba v době Koroňáka jednu přidat. Protože to může dle tohohle snímku být daleko horší. A nakonec politická vsuvka, tady se opět potvrzuje, proč nesnáším ty zapráskaný komíny. PS: Zeman do plynu. ()

feho312

Uz prvykrat, ked som videl tento film, tak som si pomyslel, ze nieco podobne sa moze stat. Ked som videl este asi ako decko alebo pubertak tak Outbreak s Dustin Hoffmanom mi realny neprisiel. Soderbergh dal tejto apokalipticko-epiodemiologickej teme zvlastne povrchne skoro dokumentarne vizualne vyjadrenie so skvelym obsadenim. Mimochodom vobec sa nedivim ziadnemu zvucnemu menu, ktori povedali Ano tomuto flmu. Mrzi ma, ze je (podla mna) nedocenený. ()

Sa.sa

Bohužel je to tak, když se potká náhoda či se setká virus tak je zle... Španělská chřipka zabyla 1% obyvatel na světě :( JJ když se potká virus netopýra a prasete, který pak přeskočí na člověka je zle..! Super je jak lze sledovat postup při řešení situace a nákazy, vč. trasování, hledání pacienta č. 1, hledání očkování, paniku, chování lidí, vládních agentur... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech