Avatar: The Way of Water

• USA Avatar: The Way of Water (více)

Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jakem Sullym, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu. (Falcon)

Niflheim

80 %. V rámci žánru vlastně typický Cameron – úchvatná forma, schématický příběh. V jádru je to, o co na Pandoře tentokrát jde, (opět) velmi „triviální“ a veskrze předvídavé, avšak také upřímné a za přispění uhrančivých scenérií vtahující a líbivé. Ono to člověka s nějakou elementární empatií stejně alespoň na moment dojme – ať už svým environmentalistickým aktivismem (narážím především na zřejmou agitku proti velrybímu lovu), nebo prostě tím, jak se jednotlivé postavy a dění zbaveno přebytečného patosu vyvíjí. Celkově více než tříhodinový snímek poměrně solidně odsýpá (alespoň první třetina až polovina) a taky příhodně navazuje na „jedničku“ (příběhově i narážkově) a otevírá dvířka „trojce“. Návaznost samozřejmě nelze ani přeslechnout, zejména ve fatalistickém Hornerově motivu. Potěšila velmi pěkně udělaná bitevní scéna, která byla na poměry dřívějších pandorských střetů skromnější, nicméně velmi dynamická a nápaditá. To, že někdy nelze rozlišit, jestli se dívám na film nebo počítačovou hru, mě vlastně nepohoršuje (stejně jako ten zmíněný aktivismus). Ve výsledku „dvojka“ nezklamala, ale ani přehnaně nenadchla: přece jen před třinácti lety byla laťka nějak nastavená a my jsme o více než dekádu starší. Tehdy byl pro mě a okruh mých přátel Avatar určitě zásadní. Nicméně nepochybuji o tom, že si zhlédnutí s blížícími se dalšími díly s gustem zopakuji. ()

HERGImanCZ

Avatar: The Way of Water je přesně taková filmová událost, kterou všichni čekali. Trvalo to 13 let, než jsme se prostřednictvím Jamese Camerona dočkali pokračování příběhu z měsíce Pandora. Diváci se dávno před vydáním rozdělili na několik táborů. Jedni čekali mistrovské dílo, druzí předem předpovídali katastrofu, jiní opatrně vyčkávali. Je tedy druhý Avatar tak velkolepou podívanou, jako to před 13 lety dokázal první díl? To vám vzhledem k tomu, jak byly místy rozporuplné reakce u jedničky, nemohu říct. Místo toho se ale pokusím shrnout, co můžete čekat a jak se k tomu stavím já. Co mohu prohlásit s klidným srcem, je, že jste v životě v žádném filmu ani seriálu neviděli nic tak nádherného. Když film začal, měl jsem z audiovizuálu, který mě ihned pohltil, neskutečnou radost. Byl to nefalšovaný hřejivý pocit, že po (z pohledu CGI) odbytých filmů od Marvelu vidím něco, co demonstruje tu neskutečnou sílu digitálních efektů. Musím vás ale upozornit na to, abyste si promysleli, na jakou verzi půjdete. 3D je tu podle mě povinností, volba vás však čeká mezi verzí klasickou a HFR (verze s vyšší snímkovou frekvencí). HFR verze totiž rozhodně není pro každého a trvalo mi dobrou půl hodinu, než si na to oči zvykly. Abyste rozuměli, ta vyšší snímková frekvence je tam jen místy a často se mění s tou nižší klidně na jednu scénu. Akci to sice spíše pomáhá a dělá jí to přehlednější, místy však kvůli tomu celý dojem může působit trochu sekavě. V rámci příběhu Cesty vody prozkoumáváme zcela nová prostředí, tvory a zvyky. Cameron tu znatelně více prosazuje svůj postoj k přírodě a kritiku k lidem. Přestože to podle mě perfektně sedí do příběhu filmu, na někoho to možná bude působit místy až příliš okatě. Když už jsme u příběhu, řeknu to narovinu. Pokud u vás byl příběh v roce 2009 tak velký problém, že jste si film nedokázali užít, narazíte tady úplně stejně. Postavy opět čerpají z běžných archetypů, které jsou ale funkční a tak rozsáhlý film s tolika postavami zkrátka není jiným způsobem udržitelný. Mileneckou lásku tu vystřídala rodina a vztahy čerpají z klasických problémů mezi rodiči, vrstevníky nebo nevlastními sourozenci. Vše je to zabaleno do fantasy/sci-fi kabátku, každému divákovi v kině je to ale zkrátka blízké. A to je záměr, protože Avatar má vydělat 10cifrové částky a na experimentování tu zkrátka není místo. Některé věci jsou tu zvládnuté o trochu lépe než v jedničce, jiné naopak. Můj největší problém asi vychází ze struktury, kde se jednotlivé pasáže až příliš podobají kostře jedničky, jen v jiném pořadí. Některé linky jsou tu až příliš otevřené a jsou očividnou přípravou pro další díly. A nakonec pár konkrétních postav, které mají na konci hodně silný emocionální efekt, by si zasloužilo o trochu více čas. Na druhou stranu je zde více charakterů zapamatovatelných a už teď se těším, až se jejich linky více rozvinou v dalším díle. Tempo mi navíc sedlo o něco více, protože se Cameron nebál na chvíli zastavit, což byl můj problém někde v prostředku prvního filmu. Některé motivy a myšlenky byly také zajímavější a dokonale do sebe ve finále zapadly. I tak ale doufám, že příběh trojky bude trochu více svěží, protože se bojím, že tahle kostra zkrátka není udržitelná přes více než dva filmy, přestože tady to stále funguje. Doufám tedy, že se mi v tomto odstavci podařilo shrnout co nejlépe ty nejdůležitější myšlenky. Na závěr musím jen dodat, že druhý Avatar je ten film na který jít do kina. Protože pokud nepůjdete na něj, tak už nevím, kde byste dostali lepší zážitek. () (méně) (více)

john.h

Lehce nadprumerne XXL menu z fastfoodu, ktere vas nasyti az k prasknuti pupku, ale tak nejak na tuto hostinu nebudete nijak extra vzpominat jinak, nez ze jste se za malo penez hodne najedli, bylo to barevny, plne efektu. Ale tak nejak nebude chut do toho jit v neblizsi dobe znova. Cili presne jako Avatar jednicka, ktery jsem, ne nahodou, videl v kine jednou v roce 2009 a od ty doby ani jednou. Co rict ke dvojce? Dostanete vlastne to same, akorat s delsi stopazi. Prvni hodina filmu je vlastne takovej remake jednicky. Svitici strom, letajici meduzky a podobne. To vse se vraci. S posunem filmu pod vodu konecne prichazi neokoukana vizualni krasa a pasaze pod vodou rozhodne jsou duvodem, proc tento lunapark navstivit. Ke konci uz to ale zacne vsechno trochu nudit, zacina to pusobit, jako kdyby Cameron udelal seznam vsech svych hobby (ponorky, potapeni, lode, morssti zivocichove) a vsech svych filmu a uplacal to dohromady - najdem tu exoskeletony jak z Alienu, komando jak z Alienu, potapejici se lode jak z Titaniku, vybuch se spalujici tlakovou vlnou jak z Terminatora, dokonce i hudebni motivy obcas pripominaj Cameronovy starsi filmy. Nejak nevim, co bude chtit nabidnout v dalsich dvou nebo trech dilech. Namet uz je vycerpanej a tema ozivovani a ukladani pameti na USB klicenku je sice rozhodne zajimavej s ohromnym potencialem (zahrajte si treba pocitacovou hru s nazvem SOMA), ale film uz se do toho zacal zamotavat v tomto dile, pritom se to problematiky smrti a ozivovani pustil (zatim) jen velmi povrchne na zacatku stopaze. S timto "ukladanim pameti" navic miti strach o postavy, pricemz kdyz k nejakemu tomu umrti dojde a vsichni jsou z toho smutni, postrada to logiku. Ale logikou si Cameron nikdy nelamal moc hlavu, protoze napriklad Terminatori jsou postaveni od zacatku na story, ktery je casovym paradoxem a nikdo to moc neresi. Mno, uvidime, co se v serii stane dal. Moc optimistickej ale nejsem. ()

BFG2000

To zdejší hnidopišství je až neuvěřitelné. Pokud by si pět * zasloužil jen jeden jediný film poslední dekády, byl by to právě Avatar: The Way of Water! Na druhou stranu chápu, že ne každý z něj musí být nutně unešený, ale uznat, že jde o něco naprosto výjimečného, dalece přesahující veškerou ostatní tvorbu, to musí každý, kdo si nesedí na vedení. Je to v pravém slova smyslu MEGA FILM! Avšak, přestože je výprava je neskutečně rozmáchlá, děj je vlastně velmi komorní a v podstatě jde o rodinné drama s velmi silným ekologickým sdělením na pozadí, což je prostě prakticky dokonalé! Že si Cameron dovolí jako prakticky vrcholnou scénou filmu naservírovat neskutečně dramatický a srdceryvný lov "velryby", je nesporným důkazem, že tento film má otevřít nejedné generaci oči. Je nesporným důkazem, že Cameron má správně postavené hodnoty a díky svým možnostem za ně překrásným způsobem bojuje. Příběh tedy, jak se někteří rádoby kritici snaží podat, může působit jednoduše, ale ve své podstatě jde o scénáristický skvost. 192 minu zábavy, napětí, emocí a sdělení. To jen tak někdo neumí. Po těch 192 minutách si neřeknete: "Uff! Už to konečně skončilo!", ale: "Cože? To už je konec? Já chci ještě!" Znovu zopakuji, že to je MEGA FILM v každém ohledu a pokud bych mu snad měl opravdu něco vytknout, tak je to hudba. Ne, že by nebyla výborná, ale absence zesnulého Jamese Hornera je zkrátka citelná. Cameron je filmový bůh a to píši jako někdo, kdo opravdu nepodléhá žádnému hype a většinou jdu spíše proti proudu. Filmová událost dekády bezesporu. Lepší než Avatar? Těžko říct. Za mě jsou filmy stejně dobré, ve spoustě ohledech podobné a srovnatelné, ve spoustě ohledech zcela rozdílné. Nevidět Avatar: The Way of Water v kině je pomalu hřích! ()

Mkartaylas56

Naprosto čirá esence blockbusterové tvorby. James Cameron ukazuje, kdo je této tvorby pán a přivádí nás zpět na Pandoru v tak opojném stylu, že jsem místy nevěřil vlastním očím. Někteří mohou namítat, že je to opět vesměs jednoduchý velkofilm, ovšem to je naprosto liché. Protože je rozdíl, když se takovýto film natočí poctivě a je následně funkční, což tento splňuje na jedničku. Nabízí jak explorativní či přímo dokumentaristické pasáže, kde se nám odkrývá další, především podvodní, část krásné pandorské přírody, tak i část akční, která je tu opět naprosto epická. Celé vizuální zpracování je dle očekávání dechberoucí a já jednoduše žasnu nad množstvím práce, co snímku předcházela. Příběhově tu lze najít mnoho podobností s jedničkou, avšak mnoho věcí je tu také nových. Především téma rodiny je tu velmi silně akcentované a pro diváka zajišťuje asi největší množství emocí. V návaznosti na to lze pochválit práci s postavami, které jsou sice vcelku klišovité, ale skvěle fungují a snadno si je divák zapamatuje a oblíbí. Rovněž notný akcent je kladen na environmentalismus, což známe už z prvního Avatara, a i zde jde o silný emoční prvek, přizpůsobený novému vodnímu prostředí. To je naprosto nádherně zpracováno, ale tím bych se vracel k vizuálu. Určitě mám i nějaké výtky, kde bych zmínil třeba občasné nelogické chování postav, do očí bijící klišé či scénář, který (jak jsem psal) je funkční, avšak po 13 letech vývoje jsem v něj vkládal trošičku větší naděje. Obecně jde ovšem o pohlcující, emocemi nabitý zážitek, po kterém vzrostl můj zájem o další pokračování. James Cameron v něm prokazuje své obrovské režijní kvality a kompletně nakopává zadek současným, především komiksovým, velkofilmům. Zkrátka poklona a ti co stále váhají s návštěvou kina, tak by měli ihned pádit do nejbližšího kinosálu, protože jde o obrovskou filmovou událost a kdekoliv jinde by to ani zdaleka nebyl tak krásný zážitek. ()

wege

Dávám bez uzardění 5 hvězdiček, i když sám vím, že na 100% pro to není. Vadí vám děj? A čekali jste něco jiného? Čekali jste mistrovský scénář, který vás odvaří stejně jako vizuál? Naivkové. Já jen doufám, že děti si ten IMAX (Ježíšek donesl, i přesto, že za oknem v dopise to nebylo o)) užily napoprvé stejně jako já kdysi a budou si to pamatovat celý život. To hlavní, co jsem si z filmu odnesl je to, že Cameron si chce hrát a dělá to kurevsky skvěle. Celé to, jak je to udělané, ještě více vynikne, když vidíte před filmem ty vizuálně ubohé marvelovské 3D upoutávky. Zároveň se nemůžu po skončení filmu vzdát pocitu, že kdyby Cameron chtěl, může točit vlastně cokoliv, třeba skvělé akční filmy, protože zejména v tom závěru ukazuje, že to v něm pořád je, že i v tomto segmentu má hromadu nápadů a nebojí se je na plátno dostat. Ale on prostě už nechce, chce zůstat na Pandoře a budovat nový svět a jde mu to náramně. Klidně si může dovolit nechat si hrát kluka 30 minut s velrybou a udělat to tak, že to tak, že to nijak nepřekáží, a i to vlastně posunuje děj dále. Obecně platí, že i přes tu dlouhou stopáž se ani minutu nenudíte, Cameron to nedovolí. Pomáhají tomu ty děti, které si kradou část filmu pro sebe a je to takové osvěžující. Těším se na trojku, moc. ()

majesty

Prekrasny ulet do ineho sveta pre celu rodinu s mnozstvom vsetkeho. Po zhliadnuti budete mat v hlave niekolko "ale". Ale co na tom ked ste si to uzili? :) ()

Maniik88

Videné najprv v dedinskom kine a potom CineStar 3D HFR. Cameron je pojem, naprostý technický fajnšmeker. Toto je film do kina. Toto je film, ktorý zachraňuje kiná. A že sme sa načakali. A tým, že som to videl najprv na mizernom plátne, mohol som sa sústrediť na dej a nebol som ohúrený vizuálom. No a teda dej nič moc. Za tých 14r mohli zbúchať zmysluplnejší scenár. Hlavné zápletky boli vyvolané celý film neposlušnými deckami, puberťákmi. Tam sa asi bude uberať aj pokračovanie. Sully a Neitiri už nie sú úplne stredobodom pozornosti. Recyklovanie záporákov mi prišlo zbytočné. Ich hranie na Navi taktiež. Dej je obdobou jedničky, akurát sa neučíme životu v lese, ale v mori. Dokonca sa opakujú hlášky. Vrcholná diera v scenári, mi príde naprosté vytratenie celej armády vodných ľudí v závere. To večné uväzovanie deciek už bolo trápne. Topenie v závere zdĺhavé. No vidieť to na bežnej TV so slabým zvukom, tak je to na 2-3*. Žiaľ. Poďme teda k druhej projekcii v 3D HFR. Keď som bol ešte vysokoškolák a boli sme na jedničku, to 3D bolo tak úchvatné, že som nevedel zaspať. Tentoraz je to ešte úchvatnejšie, ale ten WAU efekt už nie je. Už som to čakal. No deti v kine sa stále načahovali za poletujúcimi alebo plávajúcimi rybičkami. Úvod v lese a horách Aleluja mi prišiel podobne kvalitný ako jednička, no potom tá voda. To bola naprostá dokonalosť a nádhera. Cameron nám odovzdal svoju lásku k moru a ponorkám (so svojou ponorkou šiel do Mariánskej priekopy). Filmom naviazal na svoje všetky predošlé filmy. Súboje boli inak dobré, lovenie veľrýb parádne. Emócie vygradované. Nasratá Neitiri božia. Hudba super, niektoré melódie boli z jedničky, ale skvelo použité. Lovecká loď s ponorkami a krabmi super. Ale inak len obdoba poletujúcich raketoplánov z jedničky. Takže záver. Ak môžete, bežte na to 3D HFR (high frequence rate). To je to, prečo to má zmysle vidieť. A hodne to zakryje slabí dej. V 2022 som teda videl dva naprosto technicky dokonalé filmy, Avatara a Top Gun Maverick. Sorry Cameron, ale TopGun bol lepší. ()

Marty7CZ

Imax 3D famozní zážitek, svět pod vodou je luxus na entou, technologickej posun je fakt ůplně jinde vs. konkurence, bejt to vo půl hoďky kratší, dám asi pJet hvězd..... 85% ()

kyjo

Proti prvnímu dílu je fotorealističnost zase o kus dál. Zrovna tak pohyb postav i zvířat vypadá docela přirozeně a realisticky. Design různých živočichů, robotů, a další techniky opět nápaditej. Parádní scénografie a kamera. Tim ale výčet kladů bohužel končí. Námět příběhu je sice fajn, a jeho návaznost na předchozí děj vyřešili dobře, ale ani náhodou to nevydá na nekonečných 192 minut. Po chvíli jsou i ty scenérie a hašteřící zvířátka dost repetitivní. A jakmile se začne člověk trochu zamýšlet nad detailama.. Ze začátku jsou tam divný časový skoky, kdy od čerstvě přistávajících kolonizačních lodí jsme najednou v další scéně, kdy pralesem projíždí vlak, na kterej místní domorodci pod vedením hlavního protagonisty útočí. Odkud jede? A kam? Kdy tam tu dráhu stihli postavit? Proč na ně nezaútočili už při stavbě? (atd.) Potom je tu skupina avatar-mariňáků, která má za úkol hlavního protagonistu odstranit, protože je až příliš úspěšnej v organizování odbojových aktivit. Jake, jakmile zjistí, že po něm jdou, uteče i s rodinou pryč, a tudíž s odbojovou aktivitou přestává. Operace by se tak dala považovat za úspěšnou, ale kolonizátorům - kterým Jake z nepochopitelných důvodů říká "sky people", jak kdyby se sám nenarodil na Zemi - to zjevně nestačí, a jsou ochotni investovat enormní prostředky do vojenský výpravy přes půl planety, jen aby ho zabili. Děj opět jaksi přeskočil část, kdy kolonizátoři stihli na planetě vybudovat přístav, a dokonce i loďstvo se specializovanou technikou na lov místních velryb. Takhle by se dalo pokračovat dál, ale myslim, že to radši prostě jen shrnu do těch 3★. ()

speedy7929

Prirodovedný dokument o putovaní zmutovaných veľrýb, greenpeace ochrancoch v modrych oblekoch a samozrejme o lovcoch veľrýb. Kamera hudba a prostredie super. Vyhratie sa s podmorskými detailami zachránili inak nudný príbeh. Ak sa scéna chytili ich, utiekli nezopakovala za 30 minút 3x tak som to asi celé prespal a sníval sa mi rovnaký sen. /30% ()

J.e.r.e.c

Zážitek. To mi přijde jako nejvýstižnější označení druhého Avatara. Možná nepřekvapující, ale pořád fascinující, strhující a dojemný jako žádný jiný film v podobné váhové kategorii. Byť se samozřejmě můžeme bavit o tom, jestli Avataři nestojí úplně mimo všechny kategorie, protože jakýkoliv jiný blockbuster vedle nich zákonitě vypadá jako chudý příbuzný. Dějové schéma variuje jedničku, ale plnými hrstmi přihazuje nové motivy, přičemž tentokrát se hodně pozornosti soustředí na rodinné záležitosti. To sice zní děsivě, ale Cameron právě tady názorně ukazuje, proč je tak velkým filmařem. Navzdory všem technickým cukrblikům jeho největší síla vždy spočívala a pořád spočívá ve schopnosti vyprávět příběh – jednoduše, ekonomicky, s jasným dějovým obloukem, v jehož rámci si hrdinové musí vyřešit nějaké osobní problémy a vyzrát/dospět. Není to žádný velká věda, ale natočit to tak, aby film nepůsobil jako vyměklá rodinná srágora, která do vás otravně tlačí životní pravdy, to už je kurva umění. Tady se to ale povedlo náramně a proto je druhý Avatar ještě víc než ten první filmem pro celou rodinu. A to myslím jako pochvalu! Absolutní palbu ovšem tentokrát nedám, kvůli délce. Ta je prostě lehce přepálená. Jedničku jsem viděl podruhé v IMAXU poměrně nedávno, a tam není navíc ani minuta, která by brzdila tempo nebo se opájela Pandorou víc, než by bylo zdrávo. Tentokrát to Železný Jim holt kapánek přeťápl a někde kolem půlky jsem se pocitu určité únavy materiálu, že je toho všeho už trochu moc, nevyhnul. Jenže pak se to znovu rozjede a finální gradace mocně zatlouká do sedačky, přičemž navíc chytře nechává pár pootevřených dvířek do budoucnosti, aniž by tak činila na úkor vlastního vyvrcholení, což je opět umění, které jen tak někdo neovládá. James Cameron po dvanácti letech opět usedá na trůn... To nikdo nečekal, že ne? Viděno v IMAXu ve 3D 90 % ()

Skratik

Vizuálně to je asi to nejhezčí, co nám kdy kinematografie nabídla. Cameron nabízí malebné výjevy, ale i epické scenérie, představuje nespočet zajímavých kreatur a vodních stvoření a vše halí do barevného hávu jak od fauvistického umělce. Sledování filmu spíše připomíná procházení se po galerii. Bohužel příběh filmu je již znatelně slabší. Cameron měl osm let (2009-2017), aby přišel s pořádným příběhem, dalším antagonistou a zajímavým charakterovým obloukem protagonisty. Jenže se podle všeho zaměřoval primárně na ten audiovizuál, protože příběh je velmi podobný jedničce a není tak naplňující jako v prvním filmu. Další velký problém je délka filmu. Cameron se absolutně utrhl ze řetězu, protože 3 hodiny 10 jsou šílený a hlavně jsou cítit. A toto není případ Návratu krále, kde je každá scéna nutná, zde by šlo snadno vymazat z fleku dvacet minut filmu a nic by se nestalo. Domnívám se, že zde chyběla pořádná oponentura- někdo, kdo by řekl Cameronovi "hele kámo, todle už je fakt moc, šeš génius, ale všeho s mírou". To stejné se stalo například s Thorem 4 nebo Wonder Woman 2, kde se oba režiséři utrhli ze řetězu, jelikož neměli kvalitní oponenturu a jejich práce ve finále je mess. Film sám o sobě je na kino skvělý- na tři hodiny teleportuje diváka do jiného vesmíru, ale nevím, jestli bych si ho pustil jen tak na pc. 75% ()

noizcore

Technicky dokonalý film, kterému podráží nohy přepálená stopáž, stupidní děj a slušně řečeno neuspokojivý konec. A zajímalo by mě, koho napadlo použít ten šílený font na titulky (Papyrus?). 3/10 ()

neo250

Cameron potvrdil, ze vie natocit zaujimavy film. Schvalne pisem zaujimavy, pretoze to je vsetko. Zaciatok posobi ako repriza - prideme na Pandoru, dame si prolog a pridu ludia zo zeme. Dej filmu sa vacsinou zaobera spoznavanim vodneho sveta ako problemu medzi vracajucim clovekom, co je skoda. Po tomto spoznavani cakate ze pride nejaka akcia. Ano pride, no partia "typkov" z prvej casti v podobe Avatara, ktora sa snazi zneskodnit Jake-a a jeho rodinu. A tu zacina schovavacka s nahanackou. A to je vsetko. Obrovské plátno v kine, 3D i Pandora vás vtiahnu dnu, veľa veci je premyslených, stále tu funguje jazyk Na'vi. Hudba už však ťahá za kratší koniec. Ocakaval som od toho viac. Nebyt v kine, tak mozno dam horsie hodnotenie. ()

Pulper

Vizuálně pecka. Lepší než jednička a většina spíš kladného hodnocené je za to. Scénář o něco propracovanější, ale tak od dvou třetin-tří čtvrtin to začíná skřípat. Spousta logických lapsů. Ke konci už to bylo zbytečně natahované. K té vizuální stránce. Nová zvířátka fajn, ale co si budeme povídat, zase jsou to obměny potvůrek, které všichni známe a těch jakože wow nových druhů bychom našli jen pár. Hodně se mi (vizuálně myslím) líbil ten lov na "velryby". Jejich extrémně vysoká inteligence a schopnost dorozumívat se s humanoidy mi nejdřív připadaly trochu moc, ale nakonec to bylo docela fajn. Co mě tedy neskutečně nakrklo, bylo finále se záporákem. To už fakt Cameron dělá z diváků blbce. ()

dkas

Film se dá rozdělit na tři, zhruba stejně dlouhé, části. Pozor spoilery! Nejprve první, která v podstatě navazuje tam, kde minulý díl skončil a přenáší nás do "přítomnosti" nového filmu. Rodina se rozrostla, ale přišlo opět cosi shnilého z nebe. Tak se přesunujeme do druhé části, kde se seznamujeme s vodním světem a to musím přiznat, že byla radost se koukat. Spíše to vypadalo jako takový dokumentární film z produkce BBC nebo National Geographic. Tato část mě bavila hodně, i nějaké vztahy mezi dospívajícími se tam tvořily. A pak tato část postupně přešla až do závěrečné, nejakčnější, která chvílemi otevřeně kritizovala lov velryb, tu jakoby z oka vypadla z Titanicu (hele, stejný režisér, už ví jak to natočit), tu zase takové klišoidní. No, chvílemi to bylo trochu přehnané, ale celkové vyznění filmu spíše pozitivní. Doufám, že bude zrát jako předchozí díl, na který se rád podívám. ()

Milda003

Bylo jasné, že jedničku překonat nelze... Vizuální efekty podmořského světa jsou hezké.. ale mám pocit že ten film nemá hlavu ani patu.. mnohdy nelogické na sebe nenavazující scény .. Asi toho hodně prostřihali... I tak to má 3 hodiny ... ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara