Jakub Vrána, dnes už velmi bohatý muž, vypráví o své životní cestě za bohatstvím. Příběh začíná popisem dětství v rodině věčně opilého otce, které muselo skončit pobytem v dětském domově. Právě tady odstartovala Jakubova kariéra malého darebáka. A odtud po malé epizodě s prací na patologii a střetnutím s homosexuály, pro které byl osamělý bezbranný mladík snadnou kořistí, pokračoval do blázince, kde se seznámil s Petrem Nohou, se kterým po revoluci začal sázet na koně. Pomocí sázkových podvodů se jim dařilo vydělat velké peníze. Jenže jejich aktivita vadila již zavedeným podvodníkům. Jednoho dne Jakub v autě zabije svého kamaráda. Skončí ve vězení, kde podle svých slov dělá kriminálníkům sexuální maminku. Po propuštění už na něj čeká Noha, který ho posílá do Šanghaje, aby tam pohlídal jeho kšefty s falešným českým sklem. Výsledkem je jeho několikaletý pobyt v Číně, vztah s exkluzivní čínskou prostitutkou Sharon a následný útěk, když se o jejich podnikání začne zajímat čínská tajná služba. Jakub musí znovu začít od nuly. Chudý jako na začátku se setkává s mladíkem, který ho přivede na myšlenku registrace internetových domén. Díky tomuto nápadu skutečně zbohatne a už ví, že každý se dá koupit. Má už skoro všechno, a tak zatouží po rodině, kterou si vytvoří způsobem sobě vlastním... (TV Nova)

InJo

Budařův takřka nepřetržitý voiceover je nebetyčně otravný. A Řehořkova přehnaně urputná snaha o videoklipovou coolovost vlastně taky... Ve výsledku jde o film, který se chce svým stylem strašně moc přiblížit západním vzorům (především epickým gangsterkám o vzestupu a pádu a těm od Guye Ritchieho), ale přitom selhává v těch samých aspektech jako většina současné tuzemské filmové produkce (nekonzistentní scénář, nevhodně zvolená stylizace atd.). 40 - 50 % ()

Pierre

S poctivostí leda pojdeš To jsem se zase coby převtělení Mirka Dušína naučil nějakou hustou hláškou, se kterou budu moct machrovat jako pán! No, tohle? Kde starý dobrý hodnoty jsou? - Jak by řekl Peter Griffin. Natočit v našich končinách film o týpkovi, co se pomocí svého talentu (nebo spíše takové vychcanosti, jak sám říká.:D) postupně stal miliardářem a feťákem byl určitě nápad, který zněl originálně. Czech Made Man obecně vůbec nevypadá jako český film.   A je mi jedno, že možná vykrádá zahraniční postupy. Takový zahraničních filmů může být záplava, ale v české kinematografii se to musí vyzdvihnout. Škoda, že mi to místy bylo až odpudivé. Hlavně  když se tvůrci snažili prvoplánově  šokovat několika explicitně  zobrazenými vedlejšími detaily (poprava na elektrickém křesle.) Ale dám čtvrtou hvězdu.  Musím tady ocenit vizuál. A ten film je strašně rychlej. Je to prostě svižnej průlet životem hajzlíka, kterej se z naprostý nuly rozhodl vypracovat  v bohače. Musím ocenit   klipovitou  zběsilou formu, protože jsem si pustil začátek už včera na Netflixu po Vejceti už tak později večer (dokoukával  jsem až dneska o polední pauze ve škole, aby se mi včera ještě nezdálo o teplym Norberu Lichym.:D) a překvapilo mě, jak to hned svižně začalo a jelo,  že mě to i hned probralo a hlavně ze začátku dost bavilo. Film se hned uvede, nejsou v něm žádné úvodní titulky a Budař okamžitě začne vyprávět a díky jeho komentářům a zběsilým stříhům  jsem se místy rovnou cítil součástí děje. Skvělá interaktivní forma. Budař si se mnou vlastně najednou začal v mém pokojíčku povídat. Takže píšu si: Štěstí je taky důležitej faktor. Výborné propojení čtvrté stěny. A hlavně jeho  zfetovaný výkon se tady asi musí ocenit nejvíc.  A  nejenže snad ani nesleze ze scény. Ale jak už bylo zmíněno, pravidelně promlouvá k divákům i jako zhulený leháro frajírkovský  vypravěč, voe. A tenhle jeho projev mě teprve bavil.    Ale i obsazením vedlejších postav je film zajímavý a hodně pestrý...asi největší bizár je Brožová jako bordelmáma.:D  Ale bez Budaře si to snad ani nedokážu představit.    A asi budu dneska ve snech přemýšlet nad životním stylem:  Já vstanu třeba ve 12, většinou tak nějak zhruba, kouknu na net, kolik mi to přes noc nasypalo, pak zprudim pár lidí, pak jdu někdy spát....no a tak nějak pořád dokola, tak nějak dokola....ale podle mě je v těchto slovech v závěru znát  i trocha smutku a bezradnosti nad takovým životem. Ale ostatně ten můj život není o moc hodnotnější, to neříkám.:D Zajímavým a zároveň trochu děsivým zjištěním pro mě, je že hlavní hrdina je skutečně reálný a a v roce 2011 v souvislosti s filmem dokonce promluvil do médíí, i když neodhalil svojí identitu. Docela by mě zajímalo, kde je mu od té doby  konec, stejně jako přeambicióznímu režiséru Tomášovi  Řehákovi....a proč obecně tento film tak zapadl.. No, ale já dodneška nevím, co se stalo. Hlava mi to nebere....Je to celý tak záhadný. Vždyť  možná příjde i Havel...A možná i moralizovaní, odsouzení  a prozření, i když hodně bleskové a nejisté, ale i tak silné. Pak už se vlastně ani nějak nespustil žádnej alarm, protože už duše byla mrtvá....anebo ne?  () (méně) (více)

honajz2

Ono by to bylo spíš za lepší 3*, ale nadhodnotit prostě musím, když jsem po fakt dlouhé době konečně viděl český film, který se odlišuje od ostatních, dobře funguje a dokázal si udržet moji plnou pozornost po celou dobu jeho trvání. A co je na něm úplně nejlepší - dokážu o něm říct, že se mi fakt líbil. Své chyby sice má, některé scény jsou vyloženě zbytečné (nebo zbytečně dlouhé) jen aby to mělo celovečerní stopáž, závěr taky mohl být silnější a potitulkovou scénu měl Řehořek úplně škrtnout, jelikož vyznění filmu obrací naruby (ale popravdě mám pocit, že jim tam Řehořek dal schválně, aby mu to kritici líp vzali a "věděli, že je na jejich straně barikády"), ale kromě toho všeho mi to sedlo hodně. Vizuál to má sice opajcnutý ze zahraničí, ale to mi absolutně nevadí, protože zahraniční kolegy vykrádají i někteří přední čeští režiséři a skoro nikdo je za to netepe. Naopak, jsem hodně rád, že se o tenhle styl v Česku někdo pokusil a hlavně že mu to skvěle fungovalo po celou dobu a že jsem se u toho ani na chvíli necítil trapně (!!). Ten Budař v hlavní roli mě sice krapet vyděsil, ale celkem rychle jsem uznal, že lepšího herce do té role fakt vybrat nemohli. A i když scénář má své chybky, líbil se mi celkem hodně - s vedením děje pracuje slušně a s postavami vlastně taky. A ačkoli se charakter Jakuba Vrány SPOILER nikam nepohne a i po těch letech je z něj chlápek, kterému šlo jen o prachy, využíval všechny příležitosti jak se k nim dostat a bylo mu fuk, jak a který měl vše ostatní u zadku a bral jen co mu padlo, stejně si myslím, že je slušně napsaný, protože on prostě takový byl, neměl důvod se měnit a tenhle způsob života mu plně vyhovuje. Vždycky se nějak protlačil a vzchopil, takže to už bral jako normu. Jistě, dělá to z něj celkem nesympatickou a lehce slizkou postavu, ale vyobrazený je fakt solidně a je takový, protože prostě takový je a to celý film podle mě ukazuje skvěle. KONEC SPOILERU Mohla na to sice být napasovaná nějaká nosná myšlenka, ta tu popravdě chybí, ale na to, čím ten film chce být, funguje na české poměry hodně slušně a rád si ho někdy znova zopakuji. Pro mě velmi milé a opravdu hodně nečekané překvápko, protože jsem čekal jen další mdlou nicotu, kterých se tu točí hromada. Slabé 4* ()

Niktorius

Tomáš Řehořek by byl jistě skvělý režisér reklam a videoklipů, protože (pře)stylizované vizuály a efektní kamerové frajeřinky mu jdou lépe, než většině zavedených českých filmařů. Jenomže neumí styl ukočírovat tak, aby byl koherentní, měl svou jasně rozeznatelnou tvář a hlavně sloužil vypravění (začátek snímku je se všemi zoomy a oblety onanistickou exhibicí k vyliskání, později se vše naštěstí uklidní). I kydž v Czech Made Manovi vlastně ani není čemu sloužit, neboť jeho narativní složka je mírně řečeno zoufalá. Celý nevyvíjející se epizodkovým dějem nám dostatečně představí "vtipný" komenář nepříliš rafinovaně nespolehlivého vypravěče Budaře a obraz slouží pouze k ilustraci jeho slov. A je to ilustrace dosti neinvenční, pokud tedy mluvíme o vzájemných vztazích mezi tím, co slyšíme, a tím, co vidíme, a nikoli pouze o tom, jak hezky ty obrázky vypadají. Czech Made Man je zkrátka esencí povrchnosti a dokonce i takové Tři sezóny v pekle by se od něj mohly učit, jak se dá naleštit takové hezké české prděníčko. ()

fremy

"Dejte mi sto dolarů a já je za měsíc votočim na deset táců. Talent. Ale spíš taková vychcanost." Takto začíná nekonvenční životní příběh jednoho štístka. Nebál se vkročit do čehokoli, kde z toho koukali prachy. Procestoval svět, padl několikrát na hubu a užíval si života, protože "nic není problém, všechno se dá koupit". A nakonec.... Janu Budařovi v roli vypravěče bohužel nebylo často rozumět. Zda-li je to chyba sálu Měšťanské besedy v Plzni na festivalu Finále 2011, nebo zvuk z filmu, netuším. Ovšem šponovat uši jsme musel při promítání často a odráží se to v celkovém pocitu z filmu. V Czech Made Manovi účinkují nové tváře mj. krásná dvojčata Nikola a Dominika Danosovy. Opravdu hezké slečny i na živo. Možná je to pouze můj dojem, ale přišlo mi, že opakováním starých scén si režisér jen natahuje výslednou stopáž filmu. Tedy styl, který mě na počátku zaujal, působí ve zbytku filmu otravně. Nikoli tak celý dojem. Odcházel jsem z besedy z pocitem, stejně jako Jakub Vrána, prožité jízdy na horské dráze "jednou dole, jednou nahoře". "Dobrej plán znamená jen jedno, že to prostě vyjde podle tvejch představ. Všechno ostatní je prostě blbej plán." http://www.fremy.cz/3753-czech-made-budar-man-2/ ()

• Jakub Vrána (Jan Budař) říká, že před svým obchodním jednáním v Číně se naučil čínsky pouze „Dobrý den“, „kabelka“ a citát od Mao Ce-Tunga, přesto když ho jeho čínský obchodní partner vyzve, aby si sedl, Jakub mu poděkuje v čínštině. (Nick321)
  • Tvorba filmu, uvažována od prvních příprav, přes napsání scénáře, až po vytvoření finálních kopií pro kina, zabrala 6 měsíců. (Hroozley)
  • Roli homosexuála ztvárnil Martin Hranáč, účastník reality-show Vyvolení (od r. 2005), jenž je i ve skutečnosti homosexuálem. V jedné ze scén je možné zaslechnout, že světu vládnou a lidstvo posouvají gayové, ti vyvolení. (fremy)