Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Lengyel

Fincher necháva Oplevovu verziu ďaleko za sebou. Na rovnakej ploche sa mu podarilo zachytiť ducha literárnej predlohy a podať viac informácií. Snímka je vynikajúco napísaná, Fincher svojím typickým strihom umne prechádza medzi dvoja dejovými líniami a skrz detaily dokáže vybudovať napätie z predlohy, ktorá je nefilmová. Ako režisér sa však nachádza v nepríjemnej pozícii - musí počítať s tým, že väčšina divákov čítala Larssonovu predlohu, alebo videla severské adaptácie. Dá sa vôbec nakrútiť detektívka, keď väčšina divákov vie, kto bude vrahom a ako sa bude dej odvíjať? Dá, ale režisér sa musí hrať s divákom a porušiť jeho očakávania ///SPOILER presne tak, ako to robí v scéne odpočúvania Anity v Londýne SPOILER///. Keby sa mu to podarilo v rámci príbehu na viacerých miestach, dotiahol by to v mojom subjektívnom hodnotení na úroveň Zodiaca. ()

vZeč

Fincher točí super filmy a strašně super filmy na střídačku. Alien, Seven, The Game, Fight Club, Panic Room, Zodiac, Banjamin Button, The Social Network, The Girl... Teď je na řadě ten jenom super. No a Fincher se s tim zase nesral. Knížku jsem nečetl, takže nevim, jakej má myšlenkovej přesah a ponaučení do života, ale Fincher se na to evidentně vykašlal a prostě jen naservíroval divákovi příběh a bylo mu fuk, jak to na něj zapůsobí. Takže se tam nebojí fláknout dvacetiminutovej epilog, kterej nemá s pátránim společnýho nic, jen dokončí linii vztahu hlavních postav, který je rozhodně emocionální, ale Fincher na to zas kašle a to, jak působivý to vyústění bylo, Vám dojde až cestou z kina. Přesah a něco do života kromě aplikace anální zátky tady je. Ale zkrátka neni cpán divákovi do ksichtu. Já tuhle oddanost řemeslu a chuti něco odvyprávět co možná nejdokonaleji prostě žeru, navíc Fincherův vizuál je zas takovej, že by se na plátně nemuselo dít nic a já bych slintal, jak jsou to hezký obrázky. A ten fetiš na projíždějící vlaky... Postavy jsou naprosto super a až teď tak nějak doceňuju, jak opravdově a uvěřitelně Craigova postava působila, s Lisbeth to je podle mě hroší v tom, že z její mordorické minulosti se nedovíme skoro nic, takže je těžší pochopit, proč je to taková asociálka, ale je moc fajn a navíc Rooney je parádní kočka a tady to hezky ukázala (Craig si vynahradil nesouložení ze svejch Bondovek). Jinak jsem fanatik NIN, takže i to abstraktní a super temný mrazivý bezpocitový hučení Trenta Reznora se mi líbilo (soundtrack poslouchám každou chvíli, doporučuju zůstat do konce titulků a poslechnout si parádní cover od Trenta "Is Your Love Strong Enough") No nevim, co ještě říct. Asi jen to, že jsem celou dobu filmu vnímal, jak je to dlouhý a ukecaný a zároveň jsem si to opravdu užíval jako u Zodiaca (ten je ale mnohem víc stylovej a neni tak chladně a odtažitě vyprávěnej). Čímž se dostanu k násilným scénám a tam stačí jen říct, že jsou jako celý film natočený stylem "tady to máte a koukejte nebo ne". Nejsou přehnaný, ale jsou bez servítek a prostě tam jsou. 4,5 hvězdy. A těšim na Fincherův strašně super film ()

DonTommy

Achjo. Další Fincherův brilantně natočený a zahraný (a hudebně podkreslený) film kde se celý můj dojem kácí na předloze. Sérii Milénium jsem sice nečetl, ale příběh který mi byl podán tímto filmem je dle mého názoru tuctová detektivka. Mému zážitku nedodalo ani to že hlavní padouch mi byl jasný už od traileru. The Girl With Dragon Tattoo je nepochybně nadprůměrně kvalitní filmařina, což se od Finchera dalo čekat. Jenže u Finchera člověk taky čeká objevnost, něco kvůli čemu mu ten film utkví v paměti a po nějaké době se na něj rád podívá. To mi ale u téhle neoriginální detektivky bohužel nehrozí. Ať je natočená sebelíp, vidět podruhé ji potřebovat rozhodně nebudu a brzo si sotva vzpomenu že jsem ji kdy viděl. A myslíte-li si že je to tím že prostě nejsem fanda detektivek tak tím to určitě není...seriál Sherlock mě dostává do kolen opakovaně a to je prosím televizní počin natočený podle románů z přelomu 19. a 20. století. ()

štófy

Bohužel vám to, jak to dopadne, kdo je vrah a většina souvislostí dojde již během filmu.To ale nevadí zas tolik, protože film je vystaven na Fincherovo umění, a tím je zkrátka atmosféra, napětí a hrátky s divákem.To se mu povedlo znovu na jedničku, i když film na mě působil trochu víc tuctovým dojmem, než třeba Sedm.Zkrátka to nebylo tak nové a film nevyčnívá originalitou nad jinými.Přesto ale skoro nijak nezklamal, naopak velice mě potěšily herecké výkony, především Craig, který u mě mlácením mimozemšťanů lehce ztratil.Teď ale dokázal,že je opravdu výtečným hercem. ()

majesty

Rozpravanie deja pomerne zo zaciatku chaoticke a natiahnute, ale to je len moj subjektivny pocit.. Posledna tretina filmu pomerne zvlastna, ale asi to ako celok zafungovalo, a hodnotim 4*. kvality pana rezisera su zjavne.. ()

Nešpi

Skvělá muzika, kamera i střih, ale především vynikající výkon Rooney Mara a k tomu napínavý příběh.Opravdu skvělý film a nevím, kde se motali páni z Akademie, ale pro mě jednoznačně film roku! ()

Gremlin1

Nevím, jestli jsem kdy viděl film, který skončil ve dvou třetinách a vesele si plynul dál. Teď už ano. Ale jinak moc pěkný, netradiční film, nejednoznačná směsice žánrů, která vás určitě nenechá chladnými (tedy pokud vám nebude z těch severských záběrů skutečně zima :-). ()

Lilien

konečne dobrá detektívka. Zaujímavý príbeh, pátranie v zamrznutom Švédsku a šokujúce rodinné tajomstvo mocného rodinného klanu. A Rooney Mara krásny herecký výkon,s jej postavou geniálnej životom trápenej emmo dievčiny musí sympatizovať snáď každý. Je obdivuhodné že herečka sa tak dokáže stotožniť s postavou a tiež tak radikálne zmeniť svoj vzhlad. ()

JPO

Takže to vezmu rychle : knižní trilogie skvělá, švédská filmová trilogie z roku 2009 vynikající, Fincherova verze taky vynikající.....takže vlastně všechno OK . ()

Tatianistka

Film má pre mňa takú trochu netradičnú atmosféru. Je z neho cítiť, že je trochu iný ako väčšina filmov, ale niečo mi tam trochu chýbalo, alebo je to možno len tým, že mám v obľube trochu iné žánre, každopádne určite sa oplatí pozrieť si ho. ()

TetherSaw

Opravdu zajímavě natočený film, který rozhodně stojí za to vidět ať už znáte předlohu nebo ne, já osobně ji znám což mně od počátku činilo trochu kritičtějším... Každopádně, kromě pozitiv (režie, herecké výkony [nominace na oskara],atmosféra,kamera,scénář), kterých je opravdu dost jsou tu ,ale i negativa a těch taky bohužel není málo.Za prvé je tu ten nepříjemný fakt, že točit filmy podle předlohy není vždy ten nejlepší nápad a často tak dochází k filmovým katastrofám, že film nepředčil předlohu (což není vůbec žádná sranda ,protože to není jen tak). Za druhé..........film bohužel nepředčil svou předlohu :D (faktem ,ale je, že je velmi dobrý-tzn. předloha je geniální). Za třetí-film je fakt hooodně dlouhý, řekl bych až zbytečně (chápu, že Fincher nechtěl hledat kompromisy ,ale skoro do puntíku se držet předlohy taky není ten nejlepší nápad :/) jelikož, jsou scény, dokonce několik scén plus vedlejší role herců v nich ,které jsou zbytečné a jejich zrušení by vzalo filmu dobrých 20 minut.I tak to ,ale Fincher velmi slušně svým vlastním stylem "zfilmařil" a rozhodně nelze tvrdit ,že film je fiasko/propadák ba ani nelze říct, že je špatný, ale na Oskara to taky není ani náhodou.... Za mně 4,5 hvězdičky-půl hnězdičky je kvůli předloze :P. ()

Shredder

Temny krimi-thriller je zaner, v ktorom sa Fincher citi ako ryba vo vode. Ako clovek nedotknuty kniznou predlohou a svedskym originalom musim povedat, ze jeho najnovsi pocin splnil moje ocakavania a dokonca som dostal pri pozerani chut kupit si kniznu trilogiu. Vobec nepatrim k fanusikom krimi filmov ci serialov, ale toto je samozrejme ina liga. Dej zasadeny do ponureho, zasnezeho svedskeho prostredia vytvara neskutocne mrazivu atmosferu a ked k tomu pricitame Fincherove spracovanie, ide o delikatny zazitok. Herecky vycnieva vyborna Rooney Mara, ktoru som spociatku kvoli markantnej premene zovnajsku ani nespoznal, ale mominacia na Oscara je bezpochyby zasluzena. Trochu mi vo filme chybal rychlejsi spad, nedostalo sa to vsak az na taku uroven,zeby som sa zacal vyslovene nudit. Moj celkovy dojem z filmu je ovela lepsi, ako som podla komentarov ocakaval, ale plne hodnotenie dat nemozem, pretoze opat ako pri vsetkych poslednych Fincherovych filmoch mi tu chyba nieco vyrazne, uderne, vdaka comu by sa mi film uchoval v pamati, aj ked samozrejme bol limitovany predlohou. ()

LudkovaLevaRuka

Stejně jako má Kubrick svého Spartaka, Fincher si natočil Larssona. Jediné, co na tomhle filmu předčí švédskou verzi, je fetiš intro v úvodu. ()

strixa

Byl pro mě velkej problém tenhle film nějak aspoň trochu objektivně ohodnotit. Četla jsem původní trilogii, která mě pohltila, zvlášť ten první díl se mi líbil extrémně a původní švédskou verzi jsem už taky zkoukla, takže se srovnání vyhnout prostě nemůžu, i kdybych chtěla. Ten film není špatnej, mně se to líbilo, ale pořád nedokážu pochopit, proč ho museli natočit tak brzo po výbornym švédskym zpracování. Taky mě teda zklamal ten konec, kterej se knižní předlohy nedrží vůbec (Harriet) a kterej udělal z Lisbeth tak trochu citlivku. Oproti jeho skandinávskýmu dvojčeti bych ale vyzdvihla výstižnější postavu Eriky a hudbu (ale uznávám svojí zaslepenost Trentem), jinak je většina věcí víceméně srovnatelná nebo lehce horší, z mýho úhlu pohledu. Na druhou stranu, když se aspoň trochu pokusim se na ten film koukat jako na nezávislou a samostatnou jednotku, vůbec to nebyla špatná podívaná, takže ty 4* mi příjdou adekvátní. ()

error17

K filmu jsem nejdříve přistupoval trochu se skepsí proč natáčet něco znova když už to bylo nedávno tak dobře zfilmované? Pak jsem si řekl dost, zapomenu na první zpracování filmu abych tento mohl zhodnotit jako jeden celek. A byl jsem překvapen protože mi tady stejně jako u švédské verze nic nechybělo možná jen nepochopení občasné hudby nejvíc asi když šel vrah zpracovat Blomkvista... to bylo opravdu k popukání co za typ hudby si k tomu pustil ale jinak to bylo natočeno a zahráno dobře. Ještě si musím přečíst knihu :-). Hodnotím 5* byla to opravdu kvalitní podívaná osobně mi ale švédská verze přirostla více k srdci no jo no Noomi Rapace je Noomi Rapace ... ()

brigante

Nepolíben ani knihou ani původní švédskou adaptací jsem se těšil na drsnou detektivku z mrazivého severu ve kterém se vyskytuje potetovaná hackerka s tváří Rooney Mary , to vše pod patronátem mého oblíbeného Davida Finchera. Což o to , režie Finchera je jako vždy skvělá, chtělo by se říct chirurgicky přesná , pro někoho možná chladná ( co taky čekat ve Švédsku :). Každopádně pokračuje v trendu nastaveným Zodiacem a rozvíjeným v Social Network. Největší problém (asi) filmu je , že se Fincher snaží být až příliš věrný předloze, která je však až příliž rozsáhlá. Zmatek mezi postavami díky jejich množství občas u takových filmů bývá, víc ale mrzí jaksi podrobnější vysvětlení, motivací jednotlivých postav. Nejvíc je to pochopitelně patrné u Lisbeth. Když nám její chování připadá celý film divné ( nemyslím, to jak vypadá ) aniž bysme chápali proč (samozřejmě tušíme, ale jen matně) ,tak podstatná složka filmu nefunguje. Buď jak buď ,možná to chtělo lepší scénář, který by víc osekával a věnoval se víc hlavním postavám. Knihu si každopádně rád přečtu. ()

Čejkyn

Fincher opět boduje.A opět s látkou ,u které jsem dost pochyboval.I když se jedná vlastně o tuctovou detektivku,tak postava Lisbeth dodává tomuhle dílu neuvěřitelný šmrnc!Když jsem se chystal do kina,zhrozila mě stopáž filmu,ale nakonec jsem byl i zklamán ,že je konec .80% ()

Expertt

Těžko se hodnotí něco co už bylo natočeno před 2lety..osobně se mi líbí spíše původní verze, proto "jen" 4*. Na druhou stranu, Fincher se držel více knížky. Jinak zpracovává detajly a nechybí ani nové prvky. ()

Talina

Málokdy mám takové nutkání, ale po zhlédnutí tohodle filmu si prostě musím přečíst tu knížku! Naprosto překonalo má očekávání! Délka filmu může být odrazující (pro mě alespoň byla), ale když vás to pohltí tak jako mě, tak ještě chcete, aby to bylo delší... ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno