Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

kiros179

/Po prvním shlédnutí mužů, kteří nenávidí ženy/ V první řadě bych chtěl konstatovat, že americká verze "mužů" je dobrý film, který si zaslouží návštěvu v kině. Velice precizně natočení, naprosto úžasný hudební doprovod, Craig nezklamal a v poslední řadě výborná Rooney Mara. Abych jen tak nepřešel postavu Lisbeth, v podání Rooney, mě celkově přišla více "normální" (v uvozovkách proto, protože zde mluvíme o postavě Lisbeth Salanderové), nebo abych byl přesnější, méně psychycky narušená, než jak ji známe v podání Noomi Rapace. Což určitě není na škodu. Pro ty, kteří viděli evropskou verzi, se asi velice těžké ubránit srovnávání, což se nedaří ani v mém případě. Americká verze určitě vítězí v celkové kvalitě jakým je film natočený, obvzlášt mě nadchnul hudební doprovod, naprostá dokonalost. I ona celková stopáž se nakonec dala strávit. Ve Fincherově verzi jsem se na konci neubránil rozpakům, což se nedalo říci o evroposké verzi ani zdaleka. Je také viditelné, že není vůbec jasno zda-li bude série pokračovat, takže přicházíme skoru úplně o věci týkající se Lisbetiny minulosti (škoda). Takže sečteno, podtrženo. Noomi porazila o prsa asijské ženy Rooney. Je americká verze lepší než evropská? Po jednom shlédnutí a s tím, že netuším jestli budou další dva díly, říkám že americká verze je o něco málo horší. Ale i tak, velice solidní dílo, které se nemusí za nic stydět. Určitě musím vidět nejméně ještě jednou. 80% ()

MarsVl

Nebylo to úplně ono, jak jsem si to představoval. Začátek byl celkem nudný ale bylo mi jasné, že se to rozjede , poté nastaly dobré části, ve který bych jen vytkl scény hraničící s pornem, myslím tím hlavně tu ve který byla znásilněna, to jsem opravdu vidět nepotřeboval. Ke konci to bylo už celkem jasné jak to dopadne a čekal jsme opravdu konec, nicméně další asi 20 úplně zbytečných minut, jsem se v kině jen díval na hodinky, kdy to skonči. Nebylo to špatné, ale zbytečné protahování mi to celkem znechutili ale i kdyby jsem dal jen na děj, tak bych více jak 4* neda. Takže u mě 3*. ()

jirin_cz

U mě tedy spíše zklamání. Finchera mám rád, ale vůbec mě tady nějak moc nechytl děj, což je možná problém knihy samotné. Zpracování a herci byli fajn, ale utahané a místy jsem se fakt nudil. 70% ()

ratpile

Dokonale vzrušivé Fincherovi detaily, v knižně nevzrušivém snímku. Na téhle předem vyšlapané cestičce zkrátka nešlo předvádět žádné velké psí kusy. Detektivka je to, zejména co se týče dávkování informací pro diváka, slabá. Nicméně, film je to samozřejmě dobrý. Především výborně zahraný. Rooney Mara byla super. Nechci už ale vidět Finchera u podobné látky, je ho prostě škoda. ()

Mr.Roman

Ťažké rozhodovanie medzi štvorkou a päťkou mi nakoniec uľahčila jednoduchá úvaha, že pri plnom hodnotení by pochyby nemali byť.. Každopádne treba spomenúť, že som predlohu, ani jej prvé filmové spracovanie nevidel a išiel som tak na Girl with the Dragon Tattoo viac menej bez vedomia o čom presne je. Film má spád, dokáže si diváka získať takmer okamžite a dbá na to aby dával pozor. Zároveň je však často, na môj vkus, príliš rýchly a bez námietok by som si s ním užil i pár minút navyše, hoci trvá vyše dve a pol hodiny. ()

Andinistka

Popravdě jsem nechápala, proč se rozhodli Amíci natočit další verzi jen 2 roky po té švédské, ale už jen díky Fincherovi a hereckýmu obsazení jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Přes můj počáteční skepticismus musím říct, že se mi film dost líbil! Rooney Mara nebyla sice ve své roli tolik přesvědčivá a suverénní jako Noomi Rapace (ta totiž nastavila laťku hodně vysoko), přesto nemůžu říct, že bych jí to nevěřila. Za mě čistejch 80%. ()

GaleW

Patřím mezi ty šťastlivce, kteří četli předlohu od Stiega Larssona, které se tvůrci v tomto případě pevně drželi. Což udělali dobře. Ve srovnání se švédskou verzí je tato americká srozumitelnější, akčnější, napínavější a především diváka víc baví. Ponurá atmosféra je dotvořena geniální hudbou a opravdu krásnými exteriéry. Svou roli v mém hodnocení hrál samozřejmě i bravurní herecký výkon představitelky Lisabeth Salandarové. Už se moc těším na druhou část Milénia. ()

MyrnaAlec

Není to kopie předchozího, Fincher by nic takového ani nepřipustil. Někde přidal, někde ubral, není to 100% knižní verze. Přesto se mi tahle verze zdá být víc "na oko" líbivější, Lisbeth střídá účesy skoro v každém záběru. Její postava nicméně má předepsanou repliku "Můžu ho zabít ?" , což podstatně zpochybňuje všechno její předchozí chování a vystupování...V knize bylo "Já ho dostanu". A jelikož je Lisbeth dle mého názoru nejpodstatnější postavou, proto za 4. Jo a úvodní IMMIGRANT SONG by byl super klip sám o sobě. ()

Sabisk

Od Finchera by som čakal oveľa viac, a musím priznať, že ma tento film nijako neohúril. Dokonca ani skladateľské duo Reznor a Ross neprekonali svoje výkony zo Social Network. ()

radaauer

Hodně doslovný přepis knihy, taková ilustrace skvělého románu. Ale to, co skvěle funguje v knížce, nemůže stejně fungovat na platně, pro něj je potřeba stavbu příběhu upravit. A to se podle mne nestalo, takže mi film bez vzrušení proplul před očima. ()

ikilledjenny

Boží úvodní titulky. Zpracování na jedničku, Graig jako Mikael ucházející, Rooney jako Lisbeth skvělá, ale ne tak skvělá jako Noomi. Říkají tomu adaptace, ale mně to přijde spíše jako remake švédské verze, žádná novinka, scény skoro stejné, akorát s jinými lidmi a jinou kamerou. Toto bylo méně chladné, méně emotivní, méně všeho. Ale pořád vynikajcí film. ()

Unka

Tak jsem tu slávu konečně viděla. Přesně jak jsem předpokládala: švédský originál zůstává neposkvrněn, protože ze souboje jednoznačně a bezpochybně vychází jako vítěz a nadále jím zůstane. Fincherova verze má jednu velkou nevýhodu: jelikož se více drží knihy, krimipříběh o hledání ztracené Harriet se rozmělňuje v přehršli dalších témat, které s tím příběhem samotným vůbec nesouvisejí (např. Wennerström) a finále se odehraje ve skoro nulovém napětí (jedině, co fungovalo, byla scéna, kdy Craig vlezl do Martinova domu a netušil, kdo na něj kdy vybafne). Navíc je tu plno zkratkovitých scén, které nepochopíte, pokud jste nečetli knihu nebo aspoň neviděli originál. Postavy se tu mihnou, aniž by měly nějaký význam pro děj (např. příjezd Eriky na statek), takže to jen zamotávají. Takže ačkoli jsem byla na tenhle remake (pro mě to remake byl, je a bude, ať si kdo chce co chce říká) nabroušená od začátku, aniž bych to viděla, po zhlédnutí se můj názor vlastně vůbec nezměnil. Štve mě, že je Rooney Mara nominovaná na Oscara - sice má hezký "švédský" přízvuk, ale to je jediné, v čem by byla nějak výjimečná. Prostě na moji představu o vůči mužům značně zapšklé Lisbeth moc mluví a v pohledu jí chybí nejen ta plachost, ale hlavně to něco vzadu navíc, co vám dává tušit, že není tak úplně normální. Kromě toho, že má piercing, kérky a divný háro, na ní není nic mimořádného a rozhodně nevypadá jako holka, která byla od 12 let zavřená v ústavu s úchylným doktorem. Vůbec tak nefunguje ono ochranářské pouto, které mezi ní a Blomkvistem vzniklo (které je tím hlavním, co je na švédském originálu tak dokonalé). Tady to působí spíš naopak, že spolu ti dva začali chodit jako normální pár, který se seznámil při práci - a ne že příběh bude mnohem intenzivněji pokračovat a hlavním důvodem, proč se do něj Kalle vloží, bude onen otcovský pud - zdaleka ne milenecký. Noomi Rapace prostě zůstala nepřekonaná a dokonce i Michael Nykvist, který možná neodpovídá knižnímu Blomkvistovi (má docela daleko do sexuálního kance), ale jednoznačně ten jejich vztah lépe funguje. Ale prostě celkově - nefunguje tady ani ten krimipříběh. Je rozmělněný, málo napínavý, chybí tady lekačky a postupné objevování fakt. Fincher více ukazuje a tím i prozrazuje. A Craig by se měl naučit trochu otvírat pusu, protože přes to jeho huhňání jsem mu skoro nerozuměla. Celkově to samozřejmě není blbý film a po vizuální stránce je nadprůměrný. Prostě švédská scenérie hraje, ať ji točí kdokoli, a je to vždycky příjemné "osvěžení" od všech těch slunných kalifornských palem a rovných ulic s mrakodrapy. Rozhodně jsem ale čekala od Finchera tak známou syrovost, o níž hlavně všichni mluvili v souvislosti s obrazem, hudbou či násilnou scénou znásilnění, která prý byla hodně otevřená - ? Nic z toho tu nebylo ani nebilo do očí, kdežto ze švédského origoše jsem si sedla na zadek, seděla u něj z otevřenou pusou dokořán a týden jsem nemohla na něj přestat myslet. Holt slavní herci a režisér leckdy genialitu nezaručí. Vivat Noomi a Niels Arden Oplev! () (méně) (více)

mchlumak

I když se nebudu dívat na klasické hollywoodské "chyby", viz Lisbeth sundá helmu a pod ní má postavené číro, nebo pracuje celou noc v archivu s notebookem odpojeným od zásuvky, tak nemůžu dát lepší hodnocení. Audiovizuální stránka je výborná, ale prostě to těm hlavní postavám nevěřím. Lisbeth tady vypadá jako holka, co viděla na netu, že zrovna frčí roztahováky a tetování, navíc když nepozdraví při vstupu do místnosti, tak bude za tu "šílenou" holku. Craig odvádí klasický sterilní výkon, díky čemu ho ani nepovažuju za herce. Někdo v USA asi nedovede vydejchat, že nějaká jiná země dovedla natočit výborný film aniž by je k tomu pozvala, tak si klasicky ukradli námět a udělali svojí verzi, taky to tak dopadlo. ()

hackstolle

Nekdy vam muze prijit dve a pul hodiny az moc. V tomhle pripade je to podle meho nazoru naprosto naopak. Spis jsem si pral, aby se film jeste nekam dale pohnul a pokracoval jeste alespon hodinu. Naschval jsem si o tomto filmu nikde nic neprecetl. Zadny dej ani v naznaku. A zafungovalo to na sto pet procent. Jen lidi, kteri cetli knihu, mne rikali, ze je to pecka. A tak to taky bylo. Cemu jinemu dat pet hvezd, kdyz ne tomuhle. A to nemam Daniela Craiga zrovna v oblibe. Jeho kredit u me timto ale o hodne stoupl. Uz se tesim na dalsi pokracovani z trilogie. A je mi velkou cti udelit svuj 400. komentar prave tomuto filmu. ***** ()

Xeany

Jako dobrý... a bylo by to ještě lepší, kdybych neviděla předchozí švédský film. Jenže jsem ho viděla a je prostě lepší. O dost. Tady minimálně o ty dvě hvězdy. Takže pěkná snaha, ale příště bude lepší vzít si námět, který někdo nezfilmoval pouhé dva roky předtím a o dost kvalitněji. ()

Mistr_Moon

Celé mi to přišlo nějak dlouhé, je fakt, že od druhé půle jsem se už nenudil ale říkal jsem si kdy už bude konec. No a pak když byl vrah odhalen a potrestán ještě další půlhodinka k dobru na dořešení jiné zápletky. A vůbec to bylo nějaké překombinované. Ale chápu že je to film podle knihy a všechno se to muselo nějak vtlačit do těch dvou a půl hodin. A bylo to opravdu stylové, už od bondovských titulků za immigrant songu s hlasem Karen O (to je jako splněný sen). Přidejme nějaké to anální znásilňování, tetování s trochou krve, plynovou komoru atak a máme z toho romantisch film, ja?! Nakonec jsem rád že jsem to viděl. ()

jprmusic

Komukoli jinému než Fincherovi bych dal 3 hvězdy, kdybych neviděl originál tak možná i 4. Ale od tohohle režiséra jsem očekával trochu jinou kávu. Napínavé byly jenom úvodní titulky, po hodině a půl jsem se začal vážně nudit. Je to úplně zbytečnej film, který se pouze snaží kopírovat originál a všechno, co je tam navíc, je tam opravdu navíc. Většina herců si odehraje standard, nejslabším článkem je bohužel Rooney Mara, která Noomi nesahá ani po kotníky. Tohle se hrubě nepovedlo. ()

Lkn

Sice jsem se netěšil na tuto verzi ale stejně jsem neodolal a musel jsem jí vidět abych porovnal s původní švédskou. Film je prostě dokonalej a musím říct že mi poprvé v nějakém filmu nevadil Craig! Ale stejně ta původní verze má větší štávu & drive! ()

pride

Priznám sa, že nápad spraviť rmk po tak krátkej dobe mi neprišiel zrovna ideálny. No stačili skutočne impozantné úvodné titulky a bolo mi hneď jasné, že toto bude zaujimavé a v istých veciach odlišné. Časom som zistil, že už som aj zabudol ako dopadne originál a to bolo pre mňa veľké šťastie. Herci skvelí, akurát Naomi mala do seba niečo viac. A Reznor pri hudbe? Zbožnujem toho hudobného génia ktorého zvuk rozoznáte okamžite. ()

Pochtli

K čemu dělat remake na film starý 2 roky?? Asi kvůli trapné reklamě na Apple a Volvo, jinak mě nic jiného nenapadá.. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno