Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Inozuka

Trvalo mi dlouhých šest let, než jsem se odvážil podívat na film, který jsem od počátku považoval za naprosto zbytečný. Jen Američany asi napadne točit znovu knihu, která již jednou byla vynikajícím způsobem zfilmována. Původní filmová verze mě dokonce dovedla - přes mou averzi ke všemu, co zrovna letí - k přečtení celé knižní trilogie, která mě fakt chytla. A k čemu mě donutil americký remake? Pravděpodobně pouze k srovnávání: původní film více uvěřitelný a civilnější, nový víc zkratkovitý, Lisbeth v podání Rooney Mara méně sexy, nadužívání slova Skoll mi koncem lezlo dost na nervy... Jinak ale Fincherova verze nevychází z duelu zas až tak poražena. Film je to dobrý, temný a tajemný s dobře volenými záběry a hudbou. Craig, Mara, Plummer, Skarsgard dokonce výborní ... ale co naplat, když jde pořád jen o TU druhou adaptaci. ()

boni

Tohle "remakování" tam, kde to není potřeba, jsme dříve mohli vídat hlavně u filmů kopírujících francouzské komedie. Teď došlo i na M(m)uže, kteří nenávidí ženy, což je ve švédském originále zcela bezchybný film, čili nebyl jediný důvod k tomuto paskvilu. Ale ano, vlastně byl. Vždyť přeci hrdí američtí vlastenci nebudou koukat na film, který vznikl za hranicemi té nejsvobodnější a nejlepší země na světě, protože to by pak večer nemohli svým ejakulátem potřísnit rub i líc americké standarty a rovnou přejít k vrcholnému číslu se samotnou státní vlajkou.__ Ale ono to je fakt skvělý film a oni by to vážně měli vidět! Jenže jak to udělat? Titulky? Ne, to by nikdo odkojený naším vzdělávacím systémem nestíhal číst. Dabing? Ne, to je příliš neamerické, čti fujky evropské. Nu, tak to natočíme znovu, vyděláme na tom nějaký dolárky, a je to. Mám rád hollywoodskou produkci, ale na druhou stranu neexistuje mnoho tupějších národů. Born In The U.S.A. ()

RajAthen

V jádru tohoto filmu dříme skvělý film, který pro mě však v aktuální verzi příliš šustí papírem, má zakončení jako Pán prstenů a věnuje se odbočkám, které divák vlastně vidět nepotřebuje (zejména narážím na dvě scény, které souvisejí s dvěma zadnicemi). Daniel Craig se do do filmu hodí, ale jeho postava je vlastně hodně nezajímavá, naopak jeho souputnice je zajímavá až až, de facto je to detektiv, ninja, hacker i mučitel první kategorie, že se člověk diví, kde na to ta holka přišla. Pokud případ skutečně označím za hlavní dějovou osu, pak mystický nádech spíše vnímám jako berličku, která je zcela zbytečná. Zkrátka více konzistence, a mohlo to vyjít. Bohužel. ()

Likan7

Kdyby originál a remake dali dohromady, vznikl by z toho filmový klenot. Fincher je lepší režisér než Oplev, to asi nikoho nepřekvapí. Daniel Craig je skvělý a jeho Blomkvist ve všem překonává Nyqvista. Jenže jsem měl obrovský problém s Rooney Marou. Její Lisbeth je taková vykukaná holčička, která se nemůže s brutální, zraněnou a nejistou Noomi Rapace vůbec srovnávat. Rapace se pro tu roli narodila, je jistá, přesvědčivá a krásná. Mara je sice fajn herečka, ale tak silnou, složitou postavu, jaká Lisbeth je, prostě neuhrála a totálně ustřelila. I díky tomu jsem si Fincherovu verzi nedokážu užít, nebo spíš se do ní vžít. Originál je syrový, mrazivý, temný. Tady se k tomu sice také přibližujeme, ale nebýt Craiga, jsme na velkým podrůměru. Nechápu za co byla Mara nominována. ()

mira.l

Ne, nenašel jsem sílu tomu věnovat dvě hodiny čtyřicet. Poté, co jsem viděl verzi 2009, jsem si tohle pustil namátkově na několika místech a zjistil, že to je vpodstatě téměř úplně stejný. Takže podruhé to absolvovat nehodlám. Proto nehodnotím. ()

Kingjiri

Po letech jsem se chtěl znova podivat na originál, ale pak jsem si řek, že zkusim americkej remake a rozhodnutí nelituju. Příběh samozřejmě ničim nepřekvapí, protože je (téměř uplně) identickej jako minule. Novější verze mi ale přišla díky Fincherově filmařině a zajímavý hudbě působivější svojí atmosférou, zejména v těch drsnějších scénách a momentech. Herecky bez výhrad, protože Daniel Craig i Rooney Mara zahráli skvěle. A na to, že jde o americkou produkci, působil celej biják hodně přesvědčivě evropsky popř. "seversky". Kdybych si tenhle remake pustil v době vzniku (tj. dva roky po severskym originálu), asi bych ho označil za zbytečnej film. Asi í díky odstupu času ho hodnotim z velký části hodně pozitivně, čtyři jistý hvězdy. ()

Nix

Já tyhle americký remaky nechápu. Proč? Akorát to člověka naštve a zbytečně haní jméno filmu, který v originále je naprosto na jiný úrovni, tohle se nedá srovnat. To je tak těžký si pustit film z jiné země? Sorry Bonde, ale tady jsi nezaválel. ()

gemi

Přeložit "Dívka s dračím tetováním" jako "Muži, kteří nenávidí ženy", to chce řádnou dávku fantazie. Doslovně zkopírovat něco, co už bylo jednou natočeno, a udělat to HORŠÍ, nikoliv. Zajímavé je, že u originálu jsem psal, že to byl brilantní thriller, který zůstal kousek pod ultimátním hodnocením. Těžko říct proč, ale verze s Bondem mě nechala docela chladným. Je to vrstevnaté, ale taky docela roztahané a nepřehledné. A ve výsledku to vůbec nedává smysl. ()

john.h

Po kulervoucí titulkové sekvenci, kterou si Fincher říká o Bonda 24 a tak trochu připomínala i jeho Fight Club, následuje napínavá detektivní cesta lemovaná úchylákama první třídy. Craig, Mara i ostatní odvádí super výkony, muzika je parádní, klasickej Fincherův styl tu sedí a člověk si při sledování nejednou vzpomene na jeho Zodiaca (což není na škodu) a má to i hodně scének, na které jen tak nezapomenu a které bych chtěl vidět znova. Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5, ale čtyřku už jsem dal i horším filmům, takže by to ode mě nebylo fér. ()

Lavinia

Oproti prvnímu, skandinávskému zpracování svižné, logičtější, zábavnější. Ačkoli se jeví film obsahově stejný, nenudila jsem se ani v první, úvodní části, kdy se poznává zápletka, druhá část pak nebyla nijak zhnusující. Herci působí věrohodně, země chladně, lidé, zejména ti bohatí, prapodivně. Lépe natočit nelze. ()

PB2

Právě jsem se vrátil z kina... a libilo se mi to...vlastně mi to přišlo stejně dobré, jako švédská verze. Jenom nechápu smysl točení stejného filmu 2 roky po sobě?! (Nojo, prachy, já vím, ale stejně...). A taky nechápu, proč se to v USA musí jmenovat jinak, než u nás...a ještě nechápu, že když měl hlavní padouch v bunkru plyn, proč ho nepoužil podruhé, místo aby utíkal, to bylo trošku nelogické, ale co nadělám... ()

Tosca

Pro mě lepší než švédská verze. Mírné odlišnosti - nevím, která verze je bližší románové předloze. Má to neskutečný spád i přes těch 158 minut a přesto, že se tam často musí něco vysvětlovat a objasňovat. Úvodní titulková sekvence jako vždy u Finchera úžasná. Švédská verze byla ale jen o málo slabší. Jinak doufám, že pokud Fincher natočí i další 2 díly, poradí si s nimi líp než Švédové, ty další 2 díly už byly o mnoho slabší - ale asi i vinou předlohy, která je pak už místy přehnaná a přitažená za vlasy a málo uvěřitelná. Navíc v prvním díle je Mikael - Lisbeth prostě skvělý pár, který pak v dalších dvou dílech už prakticky není, každý si jeden dost po svém, což je škoda. První díl si asi přece jen přečtu, i když jsem se tomu původně bránil. A jen mě tak napadlo: jaká škoda, že do role starého Henrika Vangera nebyl obsazen Max von Sydow, úplně ho v té roli vidím (nic proti Plummerovi). Jinak Daniel Craig byl skvělý, Rooney Mara mě mile překvapila (ale přesto bych dal asi přednost Noomi Rapace). 80% ()

-henry-

Z Finchera se stává mistr neviditelného stylu (ne hollywoodsky hladkého!). Nejvíc jsem se bavil režií herců (co lze odečíst z plátna samozřejmě - většinou dobře zmotivovaná, občas jednání postav překvapí (např. výstřel v lese); minulost hackerky byla prezentována chytře přes přítomné existenční problémy), ale co mistra uchvátilo na knižní předloze, zůstalo největší záhadou filmu. Přestože se ve filmu dá najít ledacos, jakoby bych si z něho neměl co odnést. A pak tu je cítit jakási tvůrčí schizofrennost: uspokojit a zároveň neuspokojit diváka (to jsem vnímal už u opozdilého ZODIACA). A samozřejmě je zajímavé to srovnat s dřívější švédskou verzí. ()

Lengyel

Fincher necháva Oplevovu verziu ďaleko za sebou. Na rovnakej ploche sa mu podarilo zachytiť ducha literárnej predlohy a podať viac informácií. Snímka je vynikajúco napísaná, Fincher svojím typickým strihom umne prechádza medzi dvoja dejovými líniami a skrz detaily dokáže vybudovať napätie z predlohy, ktorá je nefilmová. Ako režisér sa však nachádza v nepríjemnej pozícii - musí počítať s tým, že väčšina divákov čítala Larssonovu predlohu, alebo videla severské adaptácie. Dá sa vôbec nakrútiť detektívka, keď väčšina divákov vie, kto bude vrahom a ako sa bude dej odvíjať? Dá, ale režisér sa musí hrať s divákom a porušiť jeho očakávania ///SPOILER presne tak, ako to robí v scéne odpočúvania Anity v Londýne SPOILER///. Keby sa mu to podarilo v rámci príbehu na viacerých miestach, dotiahol by to v mojom subjektívnom hodnotení na úroveň Zodiaca. ()

vZeč

Fincher točí super filmy a strašně super filmy na střídačku. Alien, Seven, The Game, Fight Club, Panic Room, Zodiac, Banjamin Button, The Social Network, The Girl... Teď je na řadě ten jenom super. No a Fincher se s tim zase nesral. Knížku jsem nečetl, takže nevim, jakej má myšlenkovej přesah a ponaučení do života, ale Fincher se na to evidentně vykašlal a prostě jen naservíroval divákovi příběh a bylo mu fuk, jak to na něj zapůsobí. Takže se tam nebojí fláknout dvacetiminutovej epilog, kterej nemá s pátránim společnýho nic, jen dokončí linii vztahu hlavních postav, který je rozhodně emocionální, ale Fincher na to zas kašle a to, jak působivý to vyústění bylo, Vám dojde až cestou z kina. Přesah a něco do života kromě aplikace anální zátky tady je. Ale zkrátka neni cpán divákovi do ksichtu. Já tuhle oddanost řemeslu a chuti něco odvyprávět co možná nejdokonaleji prostě žeru, navíc Fincherův vizuál je zas takovej, že by se na plátně nemuselo dít nic a já bych slintal, jak jsou to hezký obrázky. A ten fetiš na projíždějící vlaky... Postavy jsou naprosto super a až teď tak nějak doceňuju, jak opravdově a uvěřitelně Craigova postava působila, s Lisbeth to je podle mě hroší v tom, že z její mordorické minulosti se nedovíme skoro nic, takže je těžší pochopit, proč je to taková asociálka, ale je moc fajn a navíc Rooney je parádní kočka a tady to hezky ukázala (Craig si vynahradil nesouložení ze svejch Bondovek). Jinak jsem fanatik NIN, takže i to abstraktní a super temný mrazivý bezpocitový hučení Trenta Reznora se mi líbilo (soundtrack poslouchám každou chvíli, doporučuju zůstat do konce titulků a poslechnout si parádní cover od Trenta "Is Your Love Strong Enough") No nevim, co ještě říct. Asi jen to, že jsem celou dobu filmu vnímal, jak je to dlouhý a ukecaný a zároveň jsem si to opravdu užíval jako u Zodiaca (ten je ale mnohem víc stylovej a neni tak chladně a odtažitě vyprávěnej). Čímž se dostanu k násilným scénám a tam stačí jen říct, že jsou jako celý film natočený stylem "tady to máte a koukejte nebo ne". Nejsou přehnaný, ale jsou bez servítek a prostě tam jsou. 4,5 hvězdy. A těšim na Fincherův strašně super film ()

DonTommy

Achjo. Další Fincherův brilantně natočený a zahraný (a hudebně podkreslený) film kde se celý můj dojem kácí na předloze. Sérii Milénium jsem sice nečetl, ale příběh který mi byl podán tímto filmem je dle mého názoru tuctová detektivka. Mému zážitku nedodalo ani to že hlavní padouch mi byl jasný už od traileru. The Girl With Dragon Tattoo je nepochybně nadprůměrně kvalitní filmařina, což se od Finchera dalo čekat. Jenže u Finchera člověk taky čeká objevnost, něco kvůli čemu mu ten film utkví v paměti a po nějaké době se na něj rád podívá. To mi ale u téhle neoriginální detektivky bohužel nehrozí. Ať je natočená sebelíp, vidět podruhé ji potřebovat rozhodně nebudu a brzo si sotva vzpomenu že jsem ji kdy viděl. A myslíte-li si že je to tím že prostě nejsem fanda detektivek tak tím to určitě není...seriál Sherlock mě dostává do kolen opakovaně a to je prosím televizní počin natočený podle románů z přelomu 19. a 20. století. ()

štófy

Bohužel vám to, jak to dopadne, kdo je vrah a většina souvislostí dojde již během filmu.To ale nevadí zas tolik, protože film je vystaven na Fincherovo umění, a tím je zkrátka atmosféra, napětí a hrátky s divákem.To se mu povedlo znovu na jedničku, i když film na mě působil trochu víc tuctovým dojmem, než třeba Sedm.Zkrátka to nebylo tak nové a film nevyčnívá originalitou nad jinými.Přesto ale skoro nijak nezklamal, naopak velice mě potěšily herecké výkony, především Craig, který u mě mlácením mimozemšťanů lehce ztratil.Teď ale dokázal,že je opravdu výtečným hercem. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno