Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Agnostik

Taková jiná detektivka.David Fincher a jeho temnota s hudbou Trenta Reznora je opět zárukou kvality,jejichž rukopis vždy poznáte.Dokonalé. ()

mottleone

Jistě, nejedná se o jakkoli inovativní počin, ale Craig tu odvádí standartní výkon a mé srdce si v tomto filmu naprosto získala Rooney Mara - která si z velké části krade snímek pro sebe. Kriminálka by to byla perfektní, bohužel sem už z obsazení tušil, kdo bude padouch a poslední půlhodinka sráží celý snímek. Že se jedná o americký remake sem se dozvěděl až tady, při psaní této recenze, takže sem zvědav jak mě osloví švédský originál, kde mě věřím překvapí evropské obsazení i záporák co nebude "ihned" profláknutej.. Hodnocení dávám 75% a lehce nedozrálé 4* (přičemž silný faktor v mém rozhodování hrál právě konec; a také sem dříve viděl film, který si bere dva stejné herce, je na stejné vlně, jen končí daleko líp = Na nože) ()

Theofilus

Solidní velmi kvalitně natočený film, který se od žánru "najděme sériového vraha, ale asi to bude ten nejzkušenější a nejzleji vyhlížející herec z ánsámblu" nijak neodlišuje, až na zajímavou postavu Rooney Mara. Mám chuť se podívat na švédskej originál nebo na třetí sérii Mindhuntera, žejo Finchere! ()

jizvoun

Jak už se psalo, nemůžu se ubránit srovnání s původním švédským filmem a zároveň knižní předlohou. Craiga mám rád a hlavní představitelka byla tak přesně nesympatická, jak jsem si ji představoval z knížky. I když se mi to líbilo, pořád jsem měl pocit, že to prostě jen doplňuje původní film. ()

Bragi66

Bubamara (Rooney Mara) a ostatní postavy jsou opravdu velmi dobře vybroušené, atmosféra se také povedla a příběh také docela slušný. Kdo má rád severské syrovinky, tak by tento film mohl ocenit. ()

macisek

Absolutní topovka, Fincher se zvládl poprat i s knižní předlohou která je sice o kousek lepší, ale Daniel Craig i Mara jsou opravdu výborní. Jediné co bycj vytknul je konec, který bych trošku poupravil ale hádám že takhle to Fincher prostě má rád vzhledem ke koncům jako u jeho ostatních filmů viz. Sedm (1995) pět hvězd absolutně zaslouženě. ()

Wineology_

Fincher podal dokonale zpracovaný report skvělé knihy na filmové plátno. Snažím se hledat slabou chvilku filmu, ale má to sakra drajv od počátku až do úplného konce. Film si na nic nehraje, ukazuje hnus, nadšení, utrpení a všechny další aspekty tak jak jsou zamýšleny v předloze. A tak je taky Fincher dodal, skrze dobrou kameru, soundtrack, jehož napětí by se dalo krájet a obsazení, které bych si nedokázal tipnout, že by mohlo tak skvěle fungovat. Především Rooney hraje jako anděl. A jako celek to vypadá na další film, který jsem neviděl naposledy. ()

Anglofile

Už jenom výběr herců naznačuje, o jakou taškařici půjde. Ukrajinský dělník coby Mikael a hezká Američanka coby Lisbeth. Craig není moc přesvědčivý a Rooney ještě méně. Nepůsobí ve své kůži v roli dívenky s přebarevnými vlasy, odbarveným obočím. Režisér ubral z jejího příběhu, bojím, bojím grafického násilí, scénař pořádně nevykreslil onu postavu a nemá šanci dosáhnout ani na paty Noomi Rapace. Knihy jsou samozřejmě nejlepší (ve většině případů), ale tato verze je slabým odvarem verze švédské. Pitomé rádobyšvédské akcenty jenom kazí dojem z filmu. Ubohý, nepropracovaný scénář. Kdo nezná knihy a neviděl švédskou verzi, bude asi nadšený. Opět se potvrzuje, že když Američané sáhnou na evropský materiál, většinou to dopadá tragicky. ()

Aresko123

MYslím si že originálu nechýbalo vôbec nič. Všetky tri dieliky trilógie do seba krásne zapadali. A tak sa pýtam, načo natáčať ten istý film znova??????????????????? ()

Blezzer

Nevím, koho napadlo točit remake na dva roky starý a relativně úspěšný film, ale jedno vím, chyba to rozhodně nebyla! Osobně nemám nic proti švédské verzi, naopak vnímám ji jako úžasný herecký debut Noomi Rapace, ale po opravdu dlouhé době musím uznat, že tučný rozpočet americké produkce dokáže divy. Málokdy se podaří zadaptovat knihu natolik kvalitně, aby při sledování filmu ani poctivý čtenář nepřestal žasnout a Fincherovi se to podařilo na 110%. Zprvu jsem byl sice poněkud skeptický, jelikož mi do představy Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomkvista Craig ani Mara zrovna dvakrát neseděli, ale po prvních deseti minutách jsem musel uznat, že to byla dobrá volba. Oba podávají nadprůměrné výkony a Craig u mě, po nepříliš výrazném Bondovi a naprostém fiasku s kovboji a vetřelci, opět o pár příček povyskočil. Dech beroucí atmosféra, nefalšované napětí detektivního příběhu desetiletí, prvotřídní kamera a úchvatná hudba činí z tohoto snímku nezapomenutelný zážitek a mě nezbývá, než čekat na další díl, který vzhledem k dynamičtější zápletce bude moci na plátně vyniknout ještě lépe. Kino - předpremiéra - 100% ()

Misabarry

NE, ne a NEE! Mechanický výrobek na zakázku, očekávaný vrchol přelomu roku, další slinty na fantastického Finchera, ale toto ne - žádný drive, emoce, nevýrazní představitelé, unylý Craig a bezpříznaková Mara, zpitvořeně se snažící o švédské přízvuky. Noomi, kde je tvůj švih a elegance, zvládnutá role; i Nyqvist, ač ve vyčítané prkennosti, byl důvěryhodnější. Možná to, že Män som hatar kvinnor bylo skutečně AUTENTICKÉ, mé větší váhu, než že jen přemístím cizí štáb do švédských lokací. Jediný, kdo si trochu pohrál s rolí byl Stellan - ač ta Enya to až kýčovitě zabila, ale ... ani sex scény a postelová otevřenost to nezachrání. Posmontované scény jak z továtního pásu bez osobního vkladu a invence, čekala jsem mnohem víc! Shame on you, Fincher! A btw - pokud se hodlá pokračovat ve stejném duchu, ať se raději neobtěžují! ()

PhobiaCZ

První asi hodina filmu byla utrpení ve kterém jsem se babral a nudilo mě to. Potom to začalo být dramatické, ale kolega mi říkal, že původní švédský film byl prostě chladnější a emočně více nabitý, takže zklamání, ikdyž Rooney Mara zahrála fajnově... ()

elgato

není mi jasné proč 2 roky po vzniku výborného filmu se točí další verze, ale po vzoru Brutální Nikity jen mávám rukou a nechávám Hollywood dělat co umí. Jakožto milovník skandinávské tvorby musím s jízlivým usměvem konstatovat, že skandinávská verze hravě ustojí srovnání s Fincherovou kopií. Vůbec nejlepší by byla verze sestříhat Oplevův venskovský materiál a Fincherovými záběry z měst. Ačkoli hollywoodská verze postrádá tu hutnou atmosféru z Oplevova kousku, musím ocenit humor kterým dokázal Fincher vyvážit vypjaté scény. Heslo "Fuck me, fuck me, fuck me" mne už zlomilo v sedáčce a srovnalo mi tep po napínávých záběrech z ostrova. Ještě pochvala Reznerovy hudby, na kterého tam Lisbethin kamoš upozornil nápisem NIN na prsou. Výborný film který neděsí jako předchůdce, ale 2 1/2h baví. ()

Honzzinn

Původní Lisbeth je lepší. Tenhle Blomkvist je lepší. Původní Bjurman je lepší. Původní Martine je lepší. Celkový dojem? Tahle verze je lepší. ()

Astu.

Trent Reznor (kromě úvodních titulků) po výtečném Social network fail. Jinak se jen a jen můžu podepsat pod komentář Tetsua. Kvalitní chladná (bohužel ne mrazivá) detektivka udělaná na zakázku s pár povedenými momenty. Nemůžu říct, že bych si to neužil, ale tohle je na Finchera málo, žalostně málo 7/10 ()

karras

Nepamatuji si, kdy na mě naposledy nějaký film takhle zapůsobil. Rooney Marra je dokonalá, Daniel Craig, kterého jinak nemám moc v lásce je tam úžasný. Nádherně natočené, příběh je sám o sobě skvělý, a způsob režie, kamery, efektů a výběru herců z toho udělal perfektní snímek. Některé scény budu rozdýchávat ještě dlouho. Rozhodně mě to nadchlo pro další díly. Skvělé! ()

FidoKuba

neviděl jsem, žádný z jeho předchůdců, ale nadchlo mě to! Jen prosím POMO vyslyš mé prosby .... otevři PSpad a databaze nebo v čem děláš a zařiď abychom mohli dávat 1/2 hvězdičky .... dal bych 4 a 1/2 * ale za ten nepředvídatelný konec a celkově děj musím 5. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno