Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Lama.Lama

Hodně povedená adaptace. Docela jsem se obávala, že to po přečtení knihy nebude moc slavné, ale tohle je vážně kvalitní filmařina. Plus hudba je perfektní. ()

Haluzz

[Kniha dočtená do půlky, Švédská verze neviděna, soundtrack až moc spoléhá na podobnost se Social Network] Takovouhle cinefilní radost z prostřihů odlišující jednotlivé pohledy postav jsem neměl snad od... Social Network? Jednoho nerda nahradila androgynní punkerka začleněná do klasickejch, perfekcionistickejch Zodiac scén. Navíc je strašně osvěžující vidět v blockbusterově propagovaným filmu dva ve společnosti nefunkční charaktery, který se při sexu baví jen o práci a dávají si post-koitální cigaretku. Nabízející se nudnost scén a vyústění není vůbec na škodu, protože pátrání je důležité pro ně, pro nás již méně(důraz na interakci Mikael/Lisbeth) , protože ani detektivní ani osobní linie nedopadne k divákově potěše nebo očekávání. ()

prkalil

Už ten vetřelčí úvod mě (z)mrazil. Pak HUDBA (nejen immigrant song), zvuky, hluky. Mikael se Craigovi nad očekávání (má) dařil. Zabondoval si jen jednou - když zachytil tu lahev padající z lednice... Ale to asi málokterý z diváků zachytil.. A Lisbeth - chvílema mi připomínala Střihorukýho Edvarda... Celý film mi připadá naprosto kompaktní, ačkoliv sama přesně nevím, co tím myslím. Netuším taky, co všechno z děje pochopí divák nepolíbený knižní předlohou. Já - jako několikanásobný náruživý čtenář nic nenamítám proti tomu všemu, co bylo třeba vynechat nebo zúžit do pouhého náznaku, protože si podrobnosti snadno domyslím. Takže - přečtěte si to, neváhejte. ()

F.man

Můj problém s tímhle filmem je asi ten, že jsem ho viděl jen pár dnů po dočtení předlohy a měl ho tak čestvě v hlavě. Fincher chtěl dostát všem důležitým momentům, které se v knize objevují, což je ale zejména u tohodle díla pod tři hodiny nemožné. Výsledek je pro mě ten, že důležitým momentům je tady věnováno trestuhodně málo prostoru, které podle mě ne-čtenáři musí neuvěřitelně komplikovat orientaci v ději. Radši bych něco na úkor předlohy vynechal, protože v té podobě, jak je to napsáno, to prostě natočit nejde. Fincher se snažil, režisérsky odvedl standardně kvalitní práci, stejně jako Craig a snad i Mara (i když u Lisbeth bych čekal ještě více uzavřenější a punkovější postavičku), ale na Larssonovu předlohu to nemá ani náhodou. She's different in every way. ()

curunir

Týždeň po vzhliadnutí nakoniec píšem aj komentár, viacej z dôvodu aby som si obhájil svoje hodnotenie, než že by som tu niečím objavným prispel. Fincherove diela si pozriem zakaždým rád a rovnako rád som si pozrel aj tento film, avšak načo vznikol len dva roky po vzniku pôvodnej trilógie nechápem a ako najpravdepodobnejšiu možnosť vidím tú, že si režisér chcel jednoducho upevniť svoje filmárske ego a demonštrovať tak svoje tvorčie kvality, čím by relatívne ,,za čerstva" vyvolal názorovú diskusiu, komu sa podarilo uchopiť literárnu predlohu lepšie. Švédsku verziu som videl viac-menej náhodne v kine a bol som nadšený tým, ako ma vedela divácky pohltiť, i keď na celkovej atmosfére mohol pridať aj priestor kinosály. Porovnávať ju s knihou nemôžem, keďže som ju nečítal (a zatiaľ sa ani nechystám), obe verzie majú svoju špecifickú atmosféru, vyššie by som však ruku zdvihol za Švédov. Okrem toho, pointa americkej verzie je de facto vyzradená niekde v polovici a zvyšok filmu tak ide mierne do stratena, nehovoriac o tom, že vyriešiť po finále Mikaelove problémy trvá u Švédov pár minút, zato Fincher s nimi bojuje takmer polhodiny, čím je dej nešťastne vygradovaný. Nemôžem si tiež pomôcť s tým, že päť nominácií na Oscara je absolútne zbytočných a ani jedna z kategórií ma výraznejšie nezaujala, maximálne strih a zvuk, pritom práve niektoré pasáže by kvôli dlhej minutáži nebolo zlé prestrihať. Svojimi tromi hviezdičkami, ktoré sú na polceste ku štyrom nechcem povedať, že by sa mi ,,Muži, ktorí nenávidia ženy by Fincher" nepáčili alebo divácky sklamali, nenaplnili však natoľko moje očakávania, ako som to predpokladal a film ako taký, by som rozhodne doporučil pozrieť si aj iným. (9410. hodnotenie, 1017. komentár k filmu) ()

DEXTER099

David Fincher je opravdu mistr.Viděl jsem (sice ne celé) první zpracování tohoto filmu a nějak mě nezaujal kdežto ve Fincherově podání nemá film chybu.Mikael Blomkvist dostane nabídku,aby vyšetřil záhadné zmizení vnučky pana Henrika Vangerema a on pod záminkou psaní životopisu pátrá v celé rodině Vangerenů ,která má nejedno tajemství...přičemž si právník nebo chcete li pravá ruka pana Vangerema ještě před tím,než se dohodne s Blomkvistem najme mladou hackerku,aby o Blomkistovi zjistila vše možné,ale jejich cesty se protnou a tak Mikael požádá Lisbeth,aby mu pomohla s pátráním a vyřešením rodinného tajemství.Perfektní výkon Rooney Mary,napínavý příběh,dobré lokace to je jenom pár z kladu tohoto parádního krimi filmu,který vás upoutá před vaše obrazovky/monitory a nechá vás v napětí téměř celý film.Za mě celkově 85% a pět hvězd. ()

kleopetra

Wow wow wow! Miluji knihu a myslela jsem si, že předchozí zpracování nic nedokáže překonat, ale amíkům se to povedlo!!! Je mi líto Terminátore, ale musela jsem... (vyřadit tě z top 10 filmů) ()

Anchi

No, můj oblíbenej film to asi nebude, ale po filmařský stránce se to víc než povedlo. Co bych vyzdvihla je stoprocentně hudba (i zcela ironická Enya) a skvělá kamera (tý bych přičetla i umělecky ztvárněný úvodní titulky). Scénář se povedlo zkomponovat tak, že i divák, kterej nevěděl do čeho jde, se neztrácel v přehršeli postav a souvislostí, občas hercům od úst upadl i nějaký ten vtípek, občas se připletla nějaká ta nechutná scéna... A oněch necelejch 160min uteklo vcelku příjemně rychle. ()

draggo

Velice příjemné překvapení. Původní švédskou filmovou trilogii jsem viděl a mám ji moc rád, takže jsem na Fincherův remake šel s jistou nedůvěrou, zvláště po tom, když jsem se dozvěděl, že se od původní verze nijak zvlášť neliší. Tomuto pohledu musím dát za pravdu - vidět obě verze hned po sobě, taky se mi začnou asi slévat dohromady. Nicméně "americkou" verzi musím přesto hodnotit o hvězdu lépe než její švédskou sestřičku. Hlavním důvodem je, že tato verze má oproti originálu mnohem lépe podaný celý příběh, který je vůči nečtenářům knih (mezi které bohužel stále patřím) daleko přívětivější. Daleko lépe jsem dokázal pochopit motivace jednotlivých postav, a film na mě působil ucelenějším dojmem. I ona depresivní severská atmosféra zde zůstala a táhla se jako mrazivá mlha celým filmem. Co se dvou hlavních hrdinů týče, tak Daniel Craig se dokázal vyrovnat Michaelu Nyqvistovi, nedokážu říct, který tu postavu zvtvárnil lépe. Zato k Lisbeth bohužel putuje drobná výtka - ač se Rooney Mara snaží, co může, tak na Noomi Rapace opravdu nemá. Nevím čím to, ale něco mi u ní chybělo, ačkoli její herecký výkon byl výtečný. Každopádně jako celek jsou noví "Muži" výtečný film, který zachovává vše, co bylo dobré na originálu, a vylepšuje to, co mohlo být vylepšeno. S čistým svědomím plný počet. /90% a 5*/ ()

hous.enka

Nečetla jsem ani knižní předlohu, ani jsem neviděla švédské filmy. Ale Danielu Craigovi a jeho sympatické drsné parťačce se zkrátka nedá odolat. Obsazení je vlbec svým způsobem překvapivé, protože téměř chybí ta nejznámější jména. Což je ale dobře, protože jedině tak se můžete soustředit na atmosféru filmu. Konečně takový aperitiv jsou úvodní titulky. Ještě se mi nestalo, že bych při úvodních titulkách měla husí kůži. Supr :-) ()

Seejey8

Hodně ponurnej a hlavně kvalitní film, u kterýho mě překvapivě nevadila šíleně dlouhá stopáž - dokázal mě plně zaujmout na těch celejch 160 minut. Příběh jsem nemohl dostat z hlavy asi ještě dva dny, což je pro mě plus, něco podobnýho se mi dělo naposled po zhlídnutí Počátku. Jenže příběh Počátku je Nolanova dlouhodobá práce a tohle je podle románu. U mě na pomezí 4 a 5, ale půjdu níž, protože mi přijde zbytečný točit už jednou natočenou látku znovu, i kdyby sebelíp. Za zmínku stojí opening filmu, kterej si musim pouštět pořád dokola http://www.youtube.com/watch?v=TL30ovEdf8M ()

Cimr

Tušil jsem, že mě spojení Finchera a Larssona nenechá klidným a mé tušení bylo správné. Ačkoli jsem četl perfektní předlohu, nebyla tu ani vteřina, kdy bych se nudil. Naopak, s napětím jsem čekal nikoli co se stane, ale jak to bude natočeno a mohu říct, že některé aspekty dokonce překonaly moji fantazii (např. ústřední duo, Craig a Mara, které je charismatické až na půdu). Film je v podstatě hodně podobný knize (nemám pocit, že by kniha byla filosofičtější a Fincher by ji vyložil povrchněji, jak se tu občas dočtu) a pro mě byl takovou nádhernou (byť děsivou) ilustrací skvělé knihy. Asi jediné, co mi nesedlo, byly úvodní titulky, ale to se dá vzhledem ke zbývajícím 155 minutám skvělé filmařiny pominout... ()

fannah

Výborné herecké výkony všech zúčastněných, mistrná režie, napjatá atmosféra... 3 základní rysy tohoto skvělého thrilleru, který nezapadne mezi ostatní.. a jsem rád, že hudba není v nominacích :-) ()

VojinRyan

David Fincher mi už dokázal, že drámu a Thriller má zvládnuté na výbornú. A toto je ďalším dôkazom. Daniel Craig pre mňa v netradičnej úlohe. Aj keď ho radšej vidím v rolách ako je Bond. Ako celok je to veľmi dobre natočené. O tom niet pochýb. 89% - 4* ()

keddy79

Jen, aby byly zřejmé souvislosti: knižní předlohu se mi přečíst nepodařilo ( příliš faktů krimi a mocenského rázu), švédská verze mne nadchla (první díl). Informace, že se bude natáčet anglicky znějící verze mne nadzvedla ze židle (proboha, proč?!), ale přečtení několika recenzí, které mne přinutily dát Fincherovi šanci. Pozor, už se dostávám k samotnému hodnocení:-) Úžasné úvodní titulky navodily super atmosféru, Mikael i Daniel Craig příjemně překvapili. Daniel jako chytrý novinář, který míří za dobrem, je mega sympaťák. S Lisbeth je to horší. Nejsem si jistá, zda je to postavou, nebo herečkou, nejspíš oba faktory se podepsaly na mém dojmu. Nevěřím, že Lisbeth není jen nasraná šílená punkerka. A mé rozladění pokračuje dále. Zápletka s Harriet a vraždami je roztěkaná, jen mne mate... Už se zdtrácím v tom, kdo, komu, proč... Uaau. Závěrem, Fincher odvedl dobrou práci, ale upřímně, nevidím důvod, proč bych se k tomuto filmu měla ještě někdy vracet. K příběhu ano, ale ve švéské podobě a možná někdy (až dozraju) i v knižní podobě. ()

baribal

Nepodařilo se přenést to studené kouzlo švédska, naproti tomu se podařilo lépe podat předlohu a udělat z filmu více profesionální dílo. Možná bych ještě zmínil, že film může působit jako větší "romantika" ve vztahu mezi hlavními postavami, než v původním filmu, kde city Lisbeth jdou více stranou. Dvou pokračování se asi nedočkám a možná je to tak dobře, že kvality Davida Finchera nebudou několik příštích let utopeny v remakování detektivek. ()

Krissty

Tak tohle byl zážitek! Rooney Mara byla fantastická, bezchybná, úžasná! Byla sexy, inteligentní, chladná, drsná a má tak nádhernou postavu!!! Daniel Craig se do své role taky perfektně hodil, ačkoliv jsem z něj ze začátku byla trochu nesvá.. Potěšil mě i Christopher Plummer.. Celý film byl sprostý, temný, prostě krásný! Některé scény pro mě byly dost šokující, především ty v první části filmu s Rooney Marou.. Já nemám co vytknout, krásná kamera i hudba! Kam se ztratila nominace za Nejlepší film?! Tenhle film by na Oscara měl.. :) ()

Wysch

[ČSFD projekce] The Girl with the Dragon Tattoo je po vizuální stránce spíš obrázkový atmosférično (pořádně hutný ale), po herecký stránce výborným standartem, ale body získává zkrátka a jednoduše spojením vizuálna a audia. Ještě nikdy předtím nebylo ticho tak prázdný a obrázky s hudbou tak… atmosférický. Asi by nebylo i na škodu dodat, že film není primárně detektivkou, alespoň se tak (podle mě) netváří. Více zde ()

wikked

Předlohy nebo švédského filmu neznalí si určitě přijdou na své. Já ale musím dát za pravdu komentářům od Tetsua a StarsFan. Výsledek sice dopadl nad mé očekávaní, zejména díky nepotvrzeným obavám z Craiga coby Blomqvista a Mary jako Lisbeth, ale ač řemeslně výborně zvládnutá, postrádá pro mě Fincherova verze nějaký osobní vklad nebo severské kouzlo švédského orginálu. Orientace v rodinných vztazích a posunech v případu mi tu přišla trochu méně srozumitelná. Pobavilo mě také schizofrenní lpění na švédštině, která tam proniká i do dialogů ve formě přípitku "skål" nebo "tack", i když jsou dialogy anglicky, popřípadě v záběru na anglicky vyplněný švédský formulář. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno