Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Hawaj

Konečně něco co dokonale rozsekalo ten pocit z neschopnosti současný TV produkce. 1. Díl byl skvělej, Belgravie skoro vybroušenej diamant ,zbytek spíš podle toho kdo to zrovna režíroval. V poslední 3. sérií to dost zpackali a vyklubala se z toho pěkně překombinovaná kravina. ()

koudi

Malinko jsem se bál, protože jsem knižní předlohy četl, ale hned první díl odzbrojil všechny mé obavy. Po druhém dílu (podle uživatelů nejslabší) mohu hodnotit plným počtem hvězd a 90%. Jen doufám, že si to producenti nezkazí zbytečným prosazením dalších scénářů, které by už nebyly dle předlohy. ()

Vykuk

Tady ani není co rozebírat, dalo by se tu sáhodlouze rozepisovat, proč je tento seriál boží, ale kdo skoukne, pochopí:) A to nejsem zdaleka příznivce detektivek (soudobé doslova nesnáším). ()

BlueFourOne

Benedict Cumberbatch a Martin Freeman, skvělá dvojka. Dokonale inteligentní inovace tématu a úžasné herecké obsazení s hereckými výkony, perfektní sarkasmus. Naprosto geniálních 5*!!! ()

blowup

Dlouho jsem vzdorovala a nechtěla to vidět. Žádná klasika, žádná čepice, žádná blata, žádná vyzáblá tvář v letech. Tak se na to podívej, když se to líbí dětem, říkám si. A jsem naprosto uchvácená - už mě dlouho něco tak nechytlo - hlavně úplně první díl, fakt to nadšení nezapomenu. Spojení základu Doylových příběhů s perfektním scénářem, skvělé. Freeman bezvadný. Jsem nadšená a sjíždím epizody po třech. ()

UnholyEvil

Po třetí sérii jsem nucena ubrat pátou hvězdu. Hvězdu vrátím, až se pan Moffat uklidní a přestane to přehánět. Doctor Who stačil, nebo ne? ()

petisek

Pilot Sherlocka som si pozrel so značnou dávkou nedôvery. Predsa len som fanúšik Doylovej literárnej predlohy a nápad preniesť dej jeho kníh do súčasnosti sa mi nepozdával. Na moje prekvapenie ma prvý diel upútal a spočiatku trochu nesympatických hlavných hrdinov som si obľúbil. Jednotlivé diely Sherlocka nie sú síce kvalitatívne rovnako podarené (tradične je slabší vždy druhý diel každej série), ale Sherlock sa pre mňa stal najlepším seriálom (alebo televíznou minisériou) súčasnosti. Najlepšie časti podľa mňa: A Scandal in Belgravia, The Reichenbach Fall, His Last Vow. ()

chesterko

Sherlock ty efektívny psychopat a sociopat. Niekde v dajakom článku som si prečítal, že britská spoločnsť, predovšetkým mladí ľudia, hlúpnu. Toto sa zjavne vyvrátilo ďalším článkom, kde stálo, že tento seriál sledovalo v premiére zhruba 9 miliónov britov. Moffat povedal, že sa Sherlock bude vysielať do chvíle, pokiaľ sa Cumberbatch nestane príliš populárnym. Hmm? Moderný Sherlock je jedným z najlepších seriálov a toto postavenie si určite zaslúži. Super rýchly dej, pri ktorom treba odložiť všetky moderné hračky a pozorne sledovať, je to čo mi chýba. Sherlock je niekedy tak "ne"rafinovaný, že by som povedal, on vážne existuje! ()

Nikki48

Keď sa stretne genialita s obrovskou ochotou a evidentnou láskou k vlastnej práci, nemôže vzniknúť nič iné než prinajmenšom umelecký skvost. Nepreháňam a neženie ma fanatická posadnutosť hercami stvárňujúcimi hlavné postavy. Ide skôr o fakt, že som prvotnú myšlienku zasadenia jednej z mojich naojobľúbenejších literárnych postáv do 21.storočia skrátka odmietala. Ako by mohli do moderného príbehu verne vniesť mystiku a čaro Doylových príbehov? Nijako. A predsa to dokázali. Videla som viacero filmových adaptácií Sherlocka Holmesa a žiadna, no ani jedna sa mi tak veľmi nespájala s pôvodnou knižnou predlohou ako táto. Napriek všetkým rozdielom, ktoré logicky museli v deji vyplynúť, napriek tomu, že si Sherlock pomáha mapami na internete, v každej scéne je nenápadne vsuntutá drobnosť, ktorú zachytí iba veľký Doylov fanúšik, ktorý tak môže po každej časti iba tlieskať. Rovnakým paradoxom je aj samotný Sherlock. Bez typickej fajky zato s toľko oslavovanými lícnymi kosťami, dokázal dovtedy takmer neznámy Benedict Cumberbatch, že sa pre túto rolu narodil. Jeho Sherlock je spočiatku dokonalou verziou toho literárneho, no tvorcovia to potiahli ďalej. Kým Doyle sa zameral na príbehy a zápletky, oni dali postavám ďalší rozmer, priestor na rozvoj. A aj keď preto mohla tretia séria pôsobiť rozporuplne, keďže sa zamerala skôr na posun v Sherlockovom charaktere, v konečnom dôsledku práve to drží celý príbeh tak vysoko a zaisťuje, že nikdy nezačne nudiť. K tomu pomáha aj fakt, že chémiu medzi jednotlivými postavami podčiarkuje skutočnosť, že sa stretla skupina ľudí, ktorí si rozumejú aj po vypnutí kamier, vďaka čomu nič na obrazovke nepôsobí afektovanie a neuveriteľne. Ťažko povedať, ako dlho by som ešte mohla pokračovať v ospevovaní, pretože mi toho napadá ešte skutočne veľa, spomeniem ale už len to najdôležitejšie. Hudba. Skvelá, precítená hudba. Ak si človek pustí hudbu k tretej sérii, stačí mu zavrieť oči a všetky pocity, ktoré mal si sledovaní, sú razom späť. A ešte nekonečný dvojročný hiatus. Všetci ho nenávidíme a predsa by nebolo nič horšie, než akoby robili jednotlivé časti ako na bežiacom páse a kvalita by pomaly upadala až na úroveň väčšiny amerických brakov. Takto si ale môže divák vychutnať perfektné vyobrazenie Londýna, majstrovsky zahrané postavy a netradične zamotané zápletky. Nech žije BBC! ()

yaqwsx

Sherlock mě svou první epizodou naprosto uchvátil - konečně něco nového, neotřelého. Ano, Sherlock je občas sice přehnaný, zbytečně mysteriózní a občas až uměle diváka napíná, ale tohle všechno zmizí pod poutavostí příběhu a sympatičností hlavního hrdiny. Nevím, proč je u Sherlocka pravidlem, že druhý díl série je vždy slabý a první a třetí jsou vždy neskutečně poutavé. Pokud bych měl Sherlockovi něco vytknout, tak bych mu vytkl dlouhou stopáž - o půl hodiny méně by mu přidalo na spádu. ()

Winise

Se zhlédnutím tohoto seriálu jsem dlouho otálela a měla jsem důvod. Sherlocka Holmese jsem nikdy moc nemusela, ale zaujala mě verze s Robertem Downeym, tak proč si kazit dojem něčím podobným, co má Sherlocka vybarvit v jiném světle? Nakonec jsem to zkusila a jsem za to hodně vděčná, představila se mi série skvěle propracovaných příběhů do moderní doby, překvapivě dobré obsazení a výborná chemie mezi Sherlockem a Watsonem. Pokud jsem někde četla, že třetí série je pro fanoušky nejslabší, pro mě naopak byla zatím vrcholem. ()

dur.dur odpad!

Hodnotím po prvním dílů, který mi vzal jakoukoli touhu sledovat seriál dál. Kde je nějaké napětí? Naivní rádoby dedukce to nezachrání. ()

mosem

I když prvních deset minut jsem měl z filmu pocit trošku rozpačitý, protože představu SH máme přece jen zažitou poněkud jinak, pak mně pohltil. Dostat dlouho jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale pro čtyři hvězdy jsem se kromě staromilectví rozhodl také proto, že prostor pro aplikaci divákovy dedukce byl minimalizován - ale to je podle mne trend všech současných detektivek. ()

DoNotCross

Nejslavnější výtvor Sira Arthura Conana Doyla znovu ožívá, aby všem ušmudlaným Mentalistům, Monkům a i těm pochybným kriminálkám ukázal, jak se vyšetřují případy. Sherlock 21. století je pořádný pošuk-nejlépe by si asi rozuměl se Sheldonem z Teorie velkého třesku. Silně individualistická postava, která kašle na pravidla a uráží všechny okolo je v podání Benedicta Cumberbatche neodolatelná. Za zmínku rozhodně stojí i Martin Freeman. Charakter Watsona mě vždycky spíše iritoval - proč s sebou všichni géniové musí pořád tahat úplné pitomce? Tady si však rychle získal mé sympatie, protože postavu elegána s lupou skvěle doplňuje - drží ho totiž při zemi a pomáhá mu se záležitostmi normálních lidí, které pod zvětšovacím sklem vidět nelze. Výtečná reinkarnace. ()

boumik

S01-E01-100% S01-E02-80% S01-E03-90% S02-E01-75% S02-E02-100% S02-E02-100% S02-E03-100% S03-E01-100ˇ% S03-E02-80% S03-E03-100% ()

kirmakX6on

Hlavní Sherlockovou zbraní není jeho inteligence, resp. dedukční schopnosti a detektivní talent, ale jeho oči, které zvládnou ze vzdálenosti ix metrů zobrazit detaily, které by normální člověk viděl jen pod lupou až mikroskopem a z bezprostřední blízkosti. Zbraní č. 2 je pak neuvěřitelné štěstí, neboť jeho odhady, které jak sám přiznává, jsou ponejvíce založené na statistické pravděpodobnosti, mu nevycházejí s onou statistickou pravděpodobností, která by v reálu byla často jen nepatrně odlišná od 50%, ale v podstatě vždy. Přestože tedy Sherlock skutečnou inteligenci v seriálu nepředvádí (alespoň já ji nejsem nějak schopen zaregistrovat...možná ale jen proto, že sám nejsem génius :-)), alespoň se snaží jako (poněkud namyšlený (až legračně)) inteligent vystupovat. A celkem mu to jde...přesto mně tento rozpor mezi cool formou a docela prostým obsahem poněkud vadí. V průběhu sérií jsem si ale zvykl a už se až tak nesoustředím na to, co říká, ale spíše vnímám kouzlo jeho charizmaticky arogantní a lehce komické osobnosti. A celkem mě to baví...ale na víc než na tři hvězdičky to nestačí (dal jsem už po první sérii a po zatím poslední třetí sérii hodnocení neměním a ani nemyslím, že budoucí série na tom něco změní...). Celkově: 60% ()

vaclaw

Skvělé ústřední duo, zajímavé zápletky a patřičná porce napětí, asi nejlepší adaptace legendárního detektiva. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017