Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Sakalm

Tenhle Sherlock je prostě jiný. Je geniální i vtipný zároveň, stejně jako dvojice herců Benedict Cumberbatch & Martin Freeman, kteří své role hrají nesmírně přesvědčivě. Pokud se to někomu opravdu nelíbí, tak ať zkusí díl S03E02 s názvem "The Sign of Three". I kdybyste neměli smysl pro humor, tak tenhle díl vás položí na kolena! Čtvrtá série je jiná než předchozí tři série. Ohodnotím až to dokoukám do konce. ()

eromar

1. díl - 80%, 2. díl - 75%, 3. díl - 85%, 4. díl - 80%, 5. díl - 70%, 6. díl - 100%, 7. díl - 75%, 8. díl - 70%, 9. díl - 100 % ()

Mikeel

Už jsem říkal, že miluju britské seriály? Skvělé napětí, sem tam nějaká ironie a britský humor, perfektní gradace a famózní herci - tak asi takhle nějak si představuju ideální odpoledne. Sherlock nenechá ani na minutu vydechnout, servíruje zvraty jeden za druhým. Jsem zvědav, jestli si tuhle laťku udrží i v následujících dílech, protože první série ji nasadila velmi vysoko. Sherlock zkrátka kloubí vše, co by správná kriminálka měla mít - kvalitní zápletku a strhující akci. ()

Garfildka4

Neuvěřitelný seriál.. Počet dílů v sérii je sice nízký, ale to nemění nic na genialitě, vtipnosti a neustálém napětí. Výběr herců je samozřejmě dokonalý. A taky mě mnohému tento seriál naučil. Například sem se rozhodla líp si zapamatovat věci díky Shelockově taktice. A při jedné konverzaci se sestrou: ,,Musím si vytvořit myšlenkový palác.." ,,Já taky.. ale můj bude prázdný a prťavý.. bude to myšlenkový kumbál.." Asi se skutečně stanu fanouškem typu a: Chyť mě, než znova zabiju. ()

fredisek

Zprvu jsme se zamotávali do složitých příběhů, teď se zamotáváme do Sherlockova osobního života, asi aby se cumberbitchies nažraly a producenti taky. Když se příběh o psu baskervillském prolnul do současnosti skrze motiv genové modifikace, nedalo se to než ocenit. Když už se ale řeší vedlejší postavy jako Mary, nebo se tu až moc často objevují paláce mysli a Moly rozdává až moc facek, začíná seriál nudit. Měl zůstat u pár perfektních dílů, nepřimíchávat zbytečně moc postav a hlavně emocí. Sherlock se nám tu mění z chladnokrevného detektiva v roztomilého podivína a scenáristé se snaží být čím dál tím vtipnější. Sherlock je v současnosti o ždímání Cumberbatchova espritu, nikoli o natáčení detektivního seriálu. ()

Nethar

Povedený seriál, i když k totální špičce, ke které je na ČSFD řazen, dle mého nepatří. První díl se mi hodně líbil, svérázné a originální postavy, všímavý Sherlock se skvělou dedukcí. V dalších dílech už se to ale vcelku opakuje, není to ani tak brilantní řešení zamotaných případů, jako spíš kouzelnická Sherlockova práce, jeho znalosti jsou neomezené a všichni okolo jsou naopak omezení, hodně věcí je také dosti přitažených za vlasy. Pár dílů jsem tedy potom sledoval s ženou pouze po očku, zaujala mě potom až zase třetí série a tuším že prostřední díl - svatební. Kromě řešení opět trochu divného případu jsem ocenil humor na svatbě, hezky si s postavami vyhráli a dle mého to byl asi i nejlepší díl. Takže fajn, uvidíme, s čím příjdou dál, hezký seriál. ()

geimz

1. séria - 95% 2.séria - 100%. A to som si akurát myslel (podľa modernej TV a filmovej produkcie) že naozaj kvalitné detektívky s inteligentnými príbehmi sú pasé. Briti po 100x ukázali, že vedia a tentoraz sa predviedli v plnej paráde. Je už vážne zbytočné zmieňovať prepracované charaktery, od Sherlocka cez Moriartyho až po Lestradea je to herecká fantázia, príbehy sú až neuveriteľne do bodky premyslené a vypointované a Moriarty je kriminálny génius, ako sa patrí. Každý jeden herec v tomto seriáli mi skutočne sedí do svojej postavy, každý jeden fantastický diel je pre mňa poriadna dávka na utíšenie závislosti. A ten posledný druhej série sa nedá ani popísať. Čakal som cliffhanger ako v prípade prvej, dostal som ešte niečo viac. Som skutočne zvedavý aj plný obáv, ako to tvorcovia vysvetlia, ale vzhľadom na to, že som nečakal, že druhá séria kvalitatívne prevýši prvú, si nemyslím, že moje obavy budú opodstatnené. Presne takýto seriál mi chýbal. 3. séria - 70% Studená sprcha. Akoby Sherlocka prebrali iní scenáristi, bez vízie, bez kvalitných prípadov a sústredili sa na vtipy, predvídateľné zápletky a samoúčelné zvraty. Prvý diel obsahuje síce fajn službu fanúšikom - teórie ohľadom Sherlockovho prežitia boli spracované naozaj zábavne. Aj to prvé stretnutie Johna s Sherlockom po 2 rokoch sa dalo - no mimo to bol centrálny prípad o ničom. V druhom dieli sa scenáristi utrhli z reťaze a priniesli asi najbláznivejší diel seriálu (opitý Sherlock stojí za to), no hlavne v druhej polovici smrdel naťahovaním a hlavný prípad bol opäť fádny, trocha pritiahnutý za vlasy a predvídateľný. V prvých dvoch sériách boli stopy nenápadne rozhádzané počas celého dielu, tu bijú do očí a divák si vie poskladať aspoň polku prípadu sám. Tretí diel je naviac znova naťahovaná fraška, kombinujúca vraždiacu Mary (wtf?) a Sherlockovho údajne doposiaľ najhoršieho nepriateľa. Ktorý nemá žiadne dôkazy o ničom, všetky informácie má len vo svojom "paláci mysli", ale samozrejme treba ho zabiť, lebo twist. Moriarty na konci už je len taká horkosladká bodka za frustrujúcou sériou. Na ďalšie diely, ak sa ich dočkáme aspoň v r. 2016 (neskutočne dlhé prestávky medzi sériami, zvlášť ak majú byť podobným sklamaním ako séria tretia) sa už príliš neteším. 4. séria - 55% Preboha. Tretia séria bola oproti tomuto paskvilu masterpiece. Prvý diel bol výrazným sklamaním, napriek tomu, že začal dobre a divák bol natešený, ako Sherlock znova rieši "obyčajný" prípad mŕtveho syna. A vtom ho Sherlock vyrieši praštenou dedukciou za dve minúty, a začne sa skutočná zápletka, ktorá je celá o Mary. A je jednoducho podpriemerná, hodiaca sa možno akurát do epizódy Homelandu. A potom príde ten neskutočne stupídny telenovelovitý záver, ktorý dočista pochováva akékoľvek dobré pocity z dielu. Mary hádzajúca sa do strely a Watson obviňujúci Sherlocka, že je to jeho vina (wtf??!), lebo je potreba vytvárať drámu. Aj keď tá dráma nedáva žiaden zmysel. Druhý diel je o čosi lepší, sústredenejší, no zase v ňom vystupuje "ten najhorší zločinec, s akým sa Sherlock doposiaľ stretol". Už to vyznieva smiešne. Logika hapruje, na konci vysvitne že Sherlockova závislosť bola od začiatku plánovaná, lebo Mary natočila nahrávku, kde odkazuje Sherlockovi, že musí zachrániť Watsona (ach bože), a že jediný dôvod, ako to spraviť, je, aby sa Sherlock vystavil nebezpečenstvu. Vykonštruované až za hrob. Ale koniec dielu je fantastický a navnadí na záverečný, s prísľubom, že konečne príde na rad tradičný Sherlockovský diel. Chyba. Posledný diel je nielen neuveriteľným sklamaním, ale obsahuje aj neskutočne stupídny dej s toľkými logickými dierami a opäť vykonštruovanými zvratmi, až to nie je možné. Takže máme veriť tomu, že Eurus si vie jedným rozhovorom zotročiť akéhokoľvek človeka? Na tom stojí celý diel, pretože vďaka tomu dokáže uväzniť Sherlocka a spol. na ostrove, a pritom je to pomaly scifi. A máme veriť tomu, že Sherlock veľmi pohodlne zabudol na svoju sestru? A na Redbearda? Ktorý nie je pes, ale jeho najlepší kamarát? A prečo si vôbec o ňom myslel, že je pes? Aha, lebo twist. A holčička v lietadle je v skutočnosti Eurus, ktorá chce len OBJATIE a všetko je zrazu ok?? A tá lacná montáž na úplnom konci s Maryiným voiceoverom to malo byť dôstojné rozlúčenie so seriálom? A Moriarty? To bol ten najväčší gimmick celého seriálu, aj s celým jeho "Miss me?" z konca tretej série, lebo bol použitý len klamanie diváka, bol absolútne bez zmyslu. Neverím, čo sa zo Sherlocka stalo. Priblblí scenáristi sa snažia napísať príbeh o geniálnom detektívovi, pohoria na plnej čiare a ešte sú hrdí na to, aké zamotané príbehy vymýšľajú. Paskvil. () (méně) (více)

Oralfabet

Samozřejmě se tu s postupem času najdou nějaké ty díry v logice a zmatenost děje, na níž je Moffat expertem, ale čert to vem... Dokonale obsazené. Dokonale natočené. Dokonale napsané. Takhle bych ještě mohl chvíli pokračovat, ale strašně nerad u svých oblíbených děl do komentářů jen vypisuji superlativa, takže už asi pouze přihodím nějakou tu hlášku na závěr: Nejsem psychopat, jsem vysoce funkční sociopat, veselé Vánoce! ()

Sochorisko

Ačkoli nejsem zrovna "serial killer" byl jsem přemluven se na toto dílo podívat. Rozhodně nelituji! Tímto komentářem mluvím o celém dílu, nehodlám slovně komentovat každý díl zvlášť. Úvod zcela strhující, analýza člověka na základě drobných maličkostí, jak nám Sherlock předvádí, je naprosto brilantní! Obsazení do této nadupané série zvoleno perfektně aneb když spojíte průbojného a netrpělivého Benedicta s malinkým hobbitem, který dokáže veškeré svoje city vyjádřit v obličejové mimice. Zvraty ve filmech mám rád, zde jich bylo opravdu hodně a když do hry pak vstoupí Moriaty jakožto odvěký rival, není co dodat. Všechny díly jsem si náramně užival a v průběhu asi čtrnáctidenního sledování jsem se několikrát přistihl, že všechny zkoumám očima Sherlockovýma a zkouším dělat tu stejnou analýzu, kterou provádí on dennodenně - nutno říct, že párkrát se zadařilo! :D Závěrem bych chtěl říci, že ačkoli se může zdát Sherlock jako suchá bezcitná bytost, tak mě se pro jeho účely spíše více hodí a líbí právě ono chování na počátku série - suché a bezcitné, nikoli jeho začínající duchaplnost a láskyplnost ke konci série. Ať žijí sourozenci!! ()

ArthasKarfa

Seriál, který na mne udělal veliký dojem a opravdu bavil, pŕíběhy Sherlocka a Watsona jsou zábavné, tajemné a zajímavé a celý seriál se prostě těšíte na jeijich další dobrodružství. ()

FElix06

Ach. Nemůžu mluvit. Jen se šíleně usmívat. Dávno, již dávno pamatuji tytéž pocity. Dětské nadšení a bláznivou radost. Díky. Díky. Díky. ()

Aldanar

První díl byl dokonalý. V dalších už to bylo krapet slabší, ale pořád to v průměru dává slušné 4*. Inspirace originálním Sherlock Holmesem je dokonale vyřešená. Některé detaily jsou fantasticky vypointované. Kéž by česká televizní produkce měla takovédle grády. Na druhou sérii se těším jako malej Jarda :) ()

dosig

Přiznávám, že jsem knižní předlohu od A.C. Doyla nečetla, ale takto jsem si Sherlocka vždy představovala. Prostě génius nepochopený okolními lidmi, praštěný, hyperaktivní a nespolečenský. Z tohoto seriálu dokonale dýchá atmosféra Londýna a musím zmínit film Sherlock Holmes, který v tomto dosti pokulhává. Američané asi nevědí, jak Londýn vypadá. Nechci shazovat film, ten je taky skvělý, ale Sherlock bez britského akcentu nemůže být nikdy Sherlock. Prostě skvělý seriál a těším se na další řadu! ()

Greg25

Dvě slova stačí - "Absolutní nářez." Skvělé herecké výkony hlavních představitelů, skvělé scénaře i režie a především atmosféra. Tomuhle říkám dokonalá inovace klasiky. Naprosto čistých 100%. P.S. 2. série stejně vynikající jako ta první. :-) Třetí série je vyloženě psaná pro fanoušky (aspoň první dva díly skldádající se spíše ze "skečů" v jednotlivých scénách pro všechny skalní fanoušky :-) a stejně skvělá jako ty předešlé. Scénaristicky naprosto dokonalé. 100% ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017