Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

swed

Klasika převedená do moderní formy. Uvítal bych kratší stopáž a ještě větší dávku invence – inspirace známými filmy (Sedm, Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Saw) je občas až nepříjemně okatá. A Study in Pink 8/10, The Blind Banker 7/10, The Great Game 9/10 ___ A Scandal in Belgravia 8/10, The Hounds of Baskerville 8/10, The Reichenbach Fall 9/10 ___ The Empty Hearse 8/10, The Sign Of Three 8/10, His Last Vow 9/10. Celkem 8/10 ()

Remedy

Neuvěřitelně mě nadchnul už Guy Ritchie, který svou adaptaci Sherlocka Holmese pojal jako svěží, akční a vtipnou podívanou, která nabídla i trošku jiný pohled na Doyleovu nejslavnější postavu – což jsem kvitoval s povděkem.) S touto britskou minisérií je to podobné – celé to perfektně šlape, má to náboj, neskutečnou atmosféru a zároveň to šikovně kombinuje prvky velmi promyšlené detektivky s akční složkou - v některých místech nemá Sherlock rovněž daleko k thrilleru. Ačkoli Ritchieho režie byla bezesporu více koulervoucí a našlapaná, tenhle čistě britský Sherlock se může pochlubit mnohem více propracovaným (a chytrým – ta pointa prvního dílu!!!) scénářem či vynikajícím castingem (je mi jasné, že většina bude opět vyzdvihovat Martina Freemana, resp. postavu Watsona, která „nechala samotného Sherlocka ve stínu“, ale v tomhle případě to Benedict Cumberbatch jakožto novodobý Sherlock neskutečným způsobem „zabíjí“:)) a strhává právem veškerou pozornost na sebe). Hodnocení jednotlivých „dílů“ (vzhledem k délce a celkovému konceptu to mohou být klidně plnohodnotné celovečerní filmy.)): 1x01 – 100% 1x02 – 90% 1x03 – 95% ()

suicide

Sherlock Holmes neviktoriánský, Sherlock Holmes nekouřící, Sherlock Holmes moderní? Proč ne. Ale mám podezření, že šlo čistě o komerční tah - tento Sherlock by stejně dobře fungoval i kdyby se jmenoval Smith a podobnost s Doylovou postavou by byla čistě náhodná (záměrná?). Vnitřně by všechno fungovalo jako každý jiný krimi seriál s géniem v hlavní roli, ale kdo by o něm věděl, a proto raději být věrný v detailech s plnější peněženkou. Ale dosti plkání. Jak jsem říkal, seriál funguje - interakce postav, děj, hádanky, všechno super. První díl byl brilantní, osvěžující a vtipný v moři šedi. Druhý díl najel na osvědčenou linku a byl již pouze dobrým, ke konci nudil. V třetím díle byl Sherlock trošku jinčí seriál, trošičku změny (k lepšímu), chvílemi přesto nuda a nad tím vším vyloženě otravný. Naštěstí je herecké obsazení kvalitní a jsou to Britové, s britštinou v britském městě Londýně, to tomu pomáhá. Kdybych hodnotil pouze první díl, neváhám a dávám plný počet, celkově ale nemohu. Zas tak špatný, abych dal jenom tři, ale také není, takže 75% ()

Kaluž

Robert Downey Jr. je přepálená karikatura sama sebe a Jude Law působí jako mnohokrát vylouhovaný sáček čaje. Ještěže existují Sherlock Holmes a John Watson z alternativního vesmíru BBC. Sheldon Cooper detektivního věku. Mužské přátelství v nejryzejší podstatě. Nezapomenutelná řezanice s golemem v planetáriu. A naprosto hypnoticky famózní arcišašek Moriarty. Arthur Conan Doyle rotuje. Po reichenbašském vodopádu je to TÉMĚŘ za pět (nebýt těch slabších prostředních epizod, haf). Chci nášup! Víte jak blbě se shání ta lovecká čapka? /// 3. sezóna /// Více komedie, méně dráma. Osobně tenhle přístup nekvituji s příliš velkým povděkem, raději dávám přednost hutným kriminálním zápletkám s tvrdým dopadem. Ovšem ta opilecká etuda byla famózní. Cumberbatch mi v té jednotvárné toporné póze trochu začíná lézt krkem, ale Freeman stále dokonalý ve všech ohledech. Tak zase za rok. ()

Mikita

První díl je na bezkonkureční plný počet. Sherlock je do současné doby posazen velmi citlivě a trefně. Odkazy na současná témata fungují skvěle a ústřední dvojka si sedne. Vše pokračuje ve stejném duchu a díly jsou špičkově vygradované. Zklamal mě pouze můj oblíbený Pes Baskervillský a pár zaváhání v dalších dílech. Padouch je překvapivě mladý a přesto dostatečně zlovolný. Steven Moffat je scénáristický génius a já se nedočkavě těším na další sérii. EDIT: I přes to dlouhé čekání na nové díly, i přes malou dávku, kterou vždy jako fandové dostaneme, i přes tu všechnu frustraci je to seriál, který se neokouká. Je právem nově v mé topce. ()

stration

Právě jsem se dodíval na druhou sérii. Nemám slov. Něco tak geniálního, originálního a dechberoucího jsem v televizi ještě neviděl. Každý detail, každé gesto, hudba, záběr. Všechno má svůj jasný účel, svoji pointu, svůj záměr. Jediné slovo, jediný telefonát, či grimasa v obličeji toho nejposlednějšího statisty má svůj význam. Sherlocka Holmese znám, četl mi ho vždycky tatínek před spaním. Vždycky jsem si ho představoval ale i díky filmovým a seriálovým zpracováním jako čiperného šedesátníka. Býval mým nejoblíbenějším detektivem. Postupem času ale vzpomínka z dětství uvadala a na Sherlockovo místo nastoupili jiní, hlavně Poirot v geniálním podání Davida Sucheta. Sherlock jim dal čas a náskok, aby se ukázali, aby v tu pravou chvíli strhl všechnu pozornost na sebe a zvítězil na celé čáře. Podle všeho to vypadá, že si na další sérii počkáme hodně dlouho. Ale já si počkám. Taky jsem zapomněl napsat, že Sherlock je jediný seriál, který mám chuť vidět ještě několikrát, protože mi určitě unikla spousta věcí, při kterých bude každá další repríza novým zážitkem. Guy Ritchie sice natočil též celkem originální a zábavnou podívanou, ale být ním, od dalších pokusů upustím. Nápady a genialita se rodí jen v hlavách osvícených, jako je Sherlock. A ten je, od roku 2010, co se filmové podoby týče, jen jeden. Hodnocení dílů: S01E01 - 100%, S01E02 - 90%,S01E03 - 100%,S02E01 - 100%, S02E02 - 90%, S02E03 - 100%, S03E01 - 90%, S03E02 - 90%, S03E03 - 100% ()

Thomassi

S moderní dobou musí přijít i moderní příběh o nejslavnějším detektivu, ano řeč je o Sherlocku Holmesovi. Děj se odehrává v současném Londýně a řeší nejbizarnější případy stylem, který se mně osobně líbí. Tato série z dílny BBC boduje hlavně výstředním stylem hlavního hrdiny, a sympatickým Dr. Watsonem. Jejich případy jsou napínavé a hlavně dotažené do detailů, a v konečné fázi do sebe skvěle zapadají. Pro jednou se zase povedl dobrý a poutavý seriál světové klasiky převedený do moderního světa. 01x01-Studie v růžové - 90%, 01x02-Slepý bankéř - 80%, 01x03-Velká hra - 90%. Třídilná první série je co se týče originality se spoustou hádanek velmi příjemné překvapení. Osobně jsem se od toho nemohl oddtrhnout a díl Velká hra byl zakončen grandiozně se skvělým poselstvím do druhé řady. Moriarty, i když tam vystupoval všehovšudy pár minut, se stal mojí oblíbenou postavou. ()

MATADOR

Studie v růžové - po tom všem, co jsem slyšel na Sherlocka jsem se po dlouhé době odhodlal k několika epizodám. Úplně první díl naprosto perfektně ukazuje, v čem mám tvorbu BBC rád, i když mi celkově postava Sherlocka úplně nevoní. Abych vysvětlil moc nemám v oblibě ty veškeré chytráky, kteří jsou dobře napsaní, ale nebaví mě se cítit jako pitomec, tedy asi jako většina lidí, kteří se právě s Sherlockem potkají. On totiž vidí všechno, všechno mu dojde, všeho si všimne ... nemám to rád, nesedí mi to k tomu a jako divák bych z toho měl být paf? Ne, na první díle se mi hodně líbil záporák a celkové vyústění, za mě překvapení. 4/5. Slepý bankéř - po tom, co ukázal první díl, mi ten druhý přišel o hodně slabší, neměl žádný náboj a celkově se mi postavy zdály, jakoby se motaly v bludném kruhu, tohle není ono! 3/5. Velká hra - jak už popisek dílu uvádí "Sherlock se nudí ... ". Nebudu říkat, že jsem se v podstatné části nudil taky. Opět jsem měl před očima kvality prvního dílu! 3/5 ()

Starletka

'We solve crimes. I blog about it, and he forgets his pants.' První dvě řady jsou dokonalost sama. Od originálního moderního zpracování jednotlivých příběhů a postav, přes obsazení, atmosféru, vtip, napětí, poutavé vyšetřování, opening a soundtrack, až po nesčetné množství narážek na knihy/povídky a střílení si z blízkého vztahu Holmese a Watsona. Bohužel ve třetí řadě kvalita začala hodně kolísat (paradoxně mě nejvíc bavil druhý díl, protože ten byl když už nic tak aspoň vtipný). Následný speciál už je pak jen typický Moffatův brak ve stopách zmrveného Doctor Who a na čtvrtou řadu upřímně nemám odvahu. ()

kajas

Všichni o těch dvou básní. A já musím uznat, že Cumberbatchovy myšlenkové pochody opravdu nemají chybičku. Freeman mu zdatně sekunduje, k tomu připočítejte chytlavý hlavní hudební motiv a výsledkem je opravdu zábavná podívaná. Přesto mě asi více baví kočkování Downeyho s Lawem. Jak zhodnotit finále druhé řady bez nadávek a spoilerů? Do ledna nevydržím.. Další tříepizodová řada utekla jako nic a já říkám: Give me more!! ()

grogodil

Keby tento vysvetľovací "dedukčný jasnovidecký hurikán" na mňa spustil Horacio Kane, tak pri tom nevdydržím ani pol hodinku. No keď vám geniálny Sherlock vysvetľuje svoju dedukčnú vedu polopate povýšenecky podotýkajúc na svoju nadradenosť a vašu inteligenčnú zaostalosť, je to proste jedna fascinujúca (a zábavná) smršť detailov. Tak len dúfať, že scenáristom nedôjdu nápady...po pozretí prvej série summa sumárum - 1. diel 90%, 2. diel 80%, 3.diel 100%. ()

togaf

Páni! Nesnáším, když je děj filmu přenesen do jiné doby, než v jaké byl napsán (viz některé díly Poirota s P. Ustinovem), ale tohle se opravdu povedlo. Texty sms zobrazující se rovnou na obrazovce, stejně tak jako Sherlockovi dedukce a vtípky s technologií mě donutily změnit názor. Pokud se aktualizace času děje povede jako v tomhle seriálu, jsem všema deseti pro. ()

marleyy

100% Po 1. sérii - Naprosto odzbrojující způsob ztvárnění legendárních postav. Skvělé výkony hlavních představitelů, které náramně doplňuje výborná atmosféra novodobého Londýna a originální kamerové ,,vychytávky´´. Největší devízou jsou zde však vynikající dialogy, chytrý scénář a výborný typicky černý anglický humor. 100% Pro sérii druhou, která mě uzemnila ještě více než první. ()

Ignus.cz

Hodnoceni po pirvní řadě: Velice velice zajímavý a nevšední záporák, velice dobře promyšlené a skvělá spolupráce Benedicta a Martina. ()

higuain

Moderní verze Sherlocka Holmese se vydařila nad očekávání. Vlastně se povedly obě, filmová i seriálová. Ten seriálový Sherlock je nekompromisní, zábavný, má velmi dobrý soundtrack a zápletky povětšinou inspirované předlohou mají náboj a důvtip. Nejlepší díl je Skandál v Belgrávii s Irenou Adlerovou. ()

jezurka42

Johne, jsi závislý na určitém životním stylu. Abnormálně tě přitahuje nebezpečí a nebezpeční lidé, takže tě vážně překvapuje, že se zamiluješ do ženy, která do tohoto vzorce zapadá? -Proč je ale taková? -Protože sis ji vybral. Sherlock Holmes. Nezapomenťe na to, že Sherlock není psychopat, jen vysoce funkční sociopat. Arogantní, nepříjemný, bezcitný, vulgární, neznající lásku, přehlížející krásu, nechápající štěstí. Takový byl Sherlock hned při prvním setkání s Johnem. Když Johnovi řekne, že nemá přátele, myslí to zcela vážně, upřímně, s očima posmutnělýma, avšak stále napnutou hrudí. Ale spletl se. Mnoho přátel nemá, jen jednoho, přesto nejdůležitějšího člověka ve svém životě, kvůli kterému obětuje svůj život. John Watson. Vojenský lékař, vracející se z mise nejen se zraněnou nohou, ale i krvácející duší. Tišší muž, hrdě kráčející, s pokorou, důstojností, upřímností. Se zlomeným srdcem. Náhodné setkání s bezcitným Sherlockem se stane jedním z nejzásadnějších momentů v jeho životě. John a Sherlock je jako černá a bílá. Jako začátek a konec. Jako narození a smrt. Protiklady, které nemají téměř nic společného, ale nedokázali by jeden bez druhého existovat. John zachránil Sherlock, Sherlock zachránil Johna. To se stalo. A vždy to tak býti mělo. Mary Morstan-Watson. Postava pro mě naprosto strhující. Žena, která by se mohla ztratit v davu. Obyčejná napovrch, komplikovaná uvnitř. Osoba, která není tím, za koho se vydává. A.G.R.A. Pravé iniciály. Žádná Mary Morstan, jen člověk, který musel utéct před svou minulostí. Našel si člověka, do kterého se zamiloval, do člověka, který její minulost nezná a ani by ho nenapadlo, že by s ní mohlo být něco v nepořádku. Pro mě osobně je Mary, či jak mám této ženě beze jména říkat, člověkem, který celou tu dobu v Sherlockovi chyběl. Kdy naplnil všechny postavy novou energií, láskou a štěstím, zamíchal kartama a Sherlockovi dokázal, že pravé přátelství opravdu existuje. Jim Moriarty. Chytrý, lstivý člověk, s prázdným srdcem a očima, které lžou tak přesvědčivě, až si lidé myslí, že mluví pravdu. Moriarty byl tím správným hajzlem, který přinutil Sherlocka udělat krok do prázdna. Udělat něco, pro osoby, které mu jsou blízké. Pan M měl vlastně i tu lepší stránku-dokázal Sherlockovi, že se má pro něco žít, i když pro to musíš právě v tuto chvíli zemřít. ||| Sherlock přišel ve správném čase na správné místo. K mému srdci. První série je jakousi procházkou Sherlocka a Johna mezi případy, kde se více a více sbližují, až se z nich stanou nerozluční přátelé. Přátelé na život a na smrt. Druhá série nám ukazuje, jak nebezpečný může být život s SH a John si to uvědomuje čím dál více. Ale neodejde. Nemůže, protože se zapletl do hry, ze které nejde utéct. A ani nechce. Vše končí smrtí, pro Sherlocka nezbytnou, pro Johna katastrofální. Sherlock svou smrt možná skvěle připravil, ale tentokrát nechtěl uhranout svou vynalézavostí, chtěl zachránit ty, na kterých mu záleží. Mrs. Hudson, Molly, Lestrade, JOHN. Tihle lidé mu věří a v srdcích si pro něj udělali místo. Třetí série už nestaví na případech, jako to bylo v předchozích dílech. Zde se Sherlock vrací na místo velmi známé, avšak naprosto jiné, než ho opouštěl. John má svou Mary, Molly má Toma. Sherlock se vrací a každý si žije svůj život. Bez něho. John na něj nezapoměl, na nejlepšího přítele se nikdy nezapomene, ale Mary mu dala nový impuls do života. Tyto tři díly jsou o tom, jak pevné pouto mezi Johnem a Sherlockm vzniklo před SH smrtí a jak těžké bude obnovit toto pouto, protože utrpělo mnoho ran a téměř se přetrhlo. Sherlocku, nikdy nebudeš sám. A o to tu jde. Vždycky šlo. O přátelství Sherlocka a Johna. () (méně) (více)

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017