Reklama

Reklama

Německý vývoj tajných zbraní je třeba zastavit za každou cenu. Píše se rok 1943 a na bojištích druhé světové války se karta začíná pomalu obracet v neprospěch Třetí říše. Hitler však hrozí, že s pomocí nově vyvíjených tajných zbraní dokáže Spojencům zasadit rozhodující úder. Za této situace dostává britská vojenská rozvědka zprávu o podezřelých německých aktivitách v Peenemünde na baltském pobřeží. Winston Churchill pověřuje ministra Duncana Sandyse, aby tyto aktivity prověřil. Navzdory skepsi fyzika profesora Lindenmanna je Sandys přesvědčen, že zde probíhají práce na vývoji nového druhu raket. Peenemünde je bombardováno, nikdo však nepochybuje o tom, že Němci své úsilí ještě vystupňují. Sandys proto vybaví poručíka Johna Curtise identitou nedávnou zemřelého holandského raketového inženýra a posílá ho do Německa, aby výrobu raket sabotoval. Hvězdně obsazené a realizačně velkoryse pojaté válečné drama natočil britský režisér Michael Anderson. (Česká televize)

(více)

Recenze (60)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Brilantní "agentský" válečný thriller, přeplněný britskými hvězdami první velikosti, jenž vám nedá ani minutku vydechnout a v napětí vás udrží do poslední chvíle. Zajímavým a vytříbeným stylem dokumentuje jednak německý "vesmírný" výzkum, jednak britské snahy o jeho zdržení, zneutralizování či úplné zničení. Ve svém oboru vyniká nečekaně lidským obrazem druhé strany. Především prvních dvacet minut ilustrujících obtížné počátky létajích bomb, hrdinské oběti a pak takřka patetický záběr z ptačí perspektivy zobrazující Němce sbíhající se k přistavší raketě s pilotkou, které se to podařilo, je rozhodně něčím výjimečným. I postava Anthony Quayla, čestného Anglo-Němce, bojujícího na druhé straně je nebývale životná a v porovnání s běžnými německými agenty skutečně nezvyklá. Zaujme i drsná realističnost osudů hlavních aktérů, kdy jejich šance na přežití se velmi přibližují historickým statistikám. To, co se stane Sophii Loren, naprosto nevinné, omylem se nachomýtnuvší postavě, mně pak skoro vyrazilo dech. V každém případě se svým způsobem naplnila slovo nacistických pohlavárů o Anfangu einer neuen Epoche in der Geschichte der Menschen , i když na záchranu Třetí říše to nestačilo. Kde a kdy by však byly všechny ty Sputniky a Apolla bez V - jedniček a jejich nástupců. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Tohle vypadá jako dílo nějakýho schizofrenika. Na začátku se to tváří jako docela slušnej válečnej film a nakonec z toho vyleze stupidní 60's papundeklový sci-fi. Navíc někoho asi napadlo, že by nebylo úplně od věci obsadit do nějaký vedlejší role taky Sophii Loren, takže se doprostřed ještě naroubovala nějaká naprosto zbytečná epizodka z hotelovýho pokoje, která se zbytkem filmu prakticky nijak nesouvisí. A výslednej produkt je neskutečná sračka. ()

Reklama

aLPaC 

všechny recenze uživatele

Na dobu vzniku výborné akční sekvence, atraktivní děj, zajímavý hlavní představitelé, kteří se na plátno poprvé podívají až po 30 minutách a parádní lokace podzemní základny v závěru. Trochu bych film přirovnal i k "Kam orli nelétají", i když ten byl přeci jen ještě o hvězdu lepší. Ale skutečně nemám větších výhrad. ()

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Povedeny valecny, dobrodruzny, spionazni a misty take pomerne vtipny film, pomalejsi rozjezd vystrida napeti, film byl mozna inspirovan skutecnou nemeckou podzemni tovarnou na letadla/rakety. Britove maji podezreni, ze Nemci vyvijeji nebezpecne rakety dlouheho doletu, vyuzivaji existujicich identit mrtvych evropskych inzenyru, ktere nackove prave najimaji a vysilaji agenty infiltrovat/sabotovat prisne utajenou podzemni tovarnu, ve filmu se trochu moralizuje, ale v rozumne mire a opravnene, pekny dobrodruzo, co taky pekne boucha, jako bonus Sophia Loren... ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Kdyby Němci měli fotky všech zahraničních pracovníků, potřebovali by kartotéky velikosti Hitlerova ega." Falešní holandští inženýři vyrazili pracovat na projektu nových německých raket, aby přestaly vibrovat a stáčet se doprava. Fajn, tak to by mohlo být napínavé. Nebylo. Asi jsem udělal chybu, že jsem si nejprve mazaně zjistil výsledek druhé světové války a pak už jsem věděl, jak to dopadne. Navíc mi britští agenti ani jejich němečtí soupeři nepřipadali moc zajímaví a jedinou postavou, které jsem fandil byla paní Van Ostamgenová, ale o té to nebylo. Jinak mě zaujala jen myšlenka britského mudrlanta o tom, že se Němci chystají vypouštět torpéda z balónu. To stojí za úvahu. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • Lilli Palmer vyhrála Cenu San Sebastián za nejlepší ženský herecký výkon v roce 1965. (Cucina_Rc)
  • V záběru, kdy vidíme hranici mezi Německou říší a Holandskem, je vidět vlajka používaná Německem až po 2. světové válce, tedy černo-žluto-červená. (WolfIssen)

Reklama

Reklama