Válka gangů

• USA The Corruptor (více)

Odvážný poručík Nicolas Chen je prvním čínským přistěhovalcem, který slouží u newyorské policie, a protože zná dokonale prostředí i mentalitu, má na starosti oddělení dohlížející na pořádek v čínské čtvrti. Nemá to však snadné, protože Číňanovi ostatní policisté příliš nevěří, a protože slouží u policie, nevěří mu příliš ani Číňané. Vedení rozhodne, že Chenova jednotka potřebuje posílit, a převelí k okrsku idealistického nováčka Dannyho Wallace, který je podle Chena jako běloch a navíc začátečník v čínské čtvrti zcela nepoužitelný. Snaží se ho proto držet stranou, což se Dannymu nelíbí. Stejně tak se mladý policista netají nelibostí nad Chenovými poklidnými vztahy s místními vůdci Triád. Velmi brzy však jeho ideály narazí na tvrdou realitu. Toho se pokusí zneužít muž z čínské mafie a nabídne Dannymu velký úplatek. Danny, který potřebuje peníze pro otce, podlehne pokušení a je na Chenovi, aby mladého policistu přivedl zpět na správnou cestu. Sám přitom musí poněkud přehodnotit své vztahy s Triádami. Již tak komplikovanou situaci ještě zhorší FBI, která v čínské čtvrti rozjela vlastní akci, aniž by o tom kohokoli informovala. (TV Nova)

Qitek

Na to, že to u nás valilo přímo na VHS, zde byla neobyčejně hutná atmosféra a velmi vydařená akce ve městě, kde ztráty na nevinných spoluobčanech byla až nečekaně zarážející. Dokonce i po deseti letech (zhlédnuto v TV) má tahle akce sympatický oldschool nádech a je schopna zastínit veškeré novodobé, vykalkulované akční blockbustery. ()

Lacike

Posledny poriadny Chow Yun-fatov strielackovy film a zaroven jediny americky, ktory stoji za to. Replacement Killers ponukli len prestrelky, ale dejova stranka bola skratkovita a nefunkcna. Tentokrat sa vydaril aj pribeh, ktory znova pojednava o priatelstve a cti medzi dvoma kolegami a ich ochote obetovat jeden za druheho zivot. Akurat je skomplikovany tym, ze zo zaciatku nevystupuju voci sebe uplne uprimne. Ale to sa postupne zmeni. Za partaka dostal Chow mladeho Wahlberga. Vztah medzi nimi funguje solidne, ale na HK Chowove pecky to nema. Zaver tym padom nie je tak silny ako by mohol byt. Aj tak si myslim, ze lepsie napisanu ulohu uz Chow viackrat v americkom filme nikdy nedostal. Mimo hlavnej dvojky sa na malom priestore este predvedie Brian Cox ako Wahlbergov otec. Zaporaci pôsobia tak obycajne. Prilis nevycnievaju. Zaujmu hlavne obsadenim povedomych beckovych xichtov. Velkym plusom su 3 prestrelky a to hlavne ta velka uprostred filmu. Mozno ze nie su natocene tak stylovo ako v Replacement Killers, ale brutalitou a nekompromisnostou maju ovela blizsie k HK stylu. Zapletkou film trochu pripomina Training day. Akurat Corruptor sa odohrava nielen v cinskej stvrti ale aj vyustenie je klasicky cinske, takze mi sedi viac. 7/10. ()

Anderton

Válka gangov sa prvú pol hodinu javí ako čistý výplachový akčný film, kde sa strieľa hlava-nehlava, pribúdajú collateral damages a nikoho to netrápi. Potom sa ukáže , že má aj scenár, hlavné postavy sú celkom solídne napísané, sú ambivalentné a nikdy nevieme, či sa im dá vôbec veriť a ako to s nimi skončí. Takže ma dosť mrzí tá akčná zložka, mohol vzniknúť kult s prepracovanou psychológiou postáv, ako neskôr v Departed. Takýto zámer tvorcovia bohužiaľ nemali, a tak nakoniec radšej ostali v bezpečných komerčných vodách, na čo im ale diváci neskočili. ()

POMO

Druhý americký film Chow Yun-fata je oproti jeho hollywoodskému debutu The Replacement Killers príjemným krokom vpred, no stále to nie je to pravé orechové. Zatiaľ čo The Replacemet Killers bol efektne nakrútená zbytočnosť, The Corruptor má hmatateľný scenár a historka komplikovaného priateľstva medzi čestným policajným zelenáčom (Mark Wahlberg) a nečistým policajným žralokom (Yun-fat) je pútavá. Príbeh je síce deravý, no ponurá atmosféra špinavých veľkomestských ulíc a dramatický komorný potenciál ich úspešne záplatujú. V podstate totožný námet, ale dotiahnutý do dokonalosti stelesnil neskorší thriller Training Day, ktorý paradoxne nakrútil režisér The Replacemet Killers. ()

VanTom

Plnohodnotná, vícevrstevná krimi gangsterka s nekompromisními přestřelkami a nečernobílými charaktery napodobuje (zvnějšku i zevnitř) hongkongské drsné, nejednoznačnou morálkou a silou kolegiality/přátelství se zaobírající vzory. Přizpůsobila se i Chow Yun-fatově herecké formě a expresi, kterou netlumí. Za sebe můžu říct, že se jí to z větší části daří, přestože v tempu a jednotlivostech mírně zadrhává. ()

• James Foley chcel, aby bol jeho film vizuálne účelovo veľmi pestrý. Mal totiž pocit, že jeho predchádzajúce počiny boli po tejto stránke veľmi nudné. Bál sa, že Juan Ruiz Anchía bude jeho nápady nenávidieť, ten ich však miloval. (Real Tom Hardy)
  • Natáčení probíhalo převážně v New Yorku, z části také v Torontu. (Terva)