JohnMiller

Keby som vedel o aký skvelý film sa jedná určite by som zašiel do kina. Ono sa to nezdá pretože po väčšine času ide o taký ten klasický nenásilný scenár ktorý síce nepatrí do stredného prúdu avšak nič sa tu nepreháňa jednoducho napísané, ide sa na istotu bez nejakého experimentovania a to mi pri dnešných lepších filmoch začína prekážať. Ale tu som to zniesol a nechal sa uniesť zaujímavým netradičným skutočným príbehom ktorý ma z obdobia druhej svetovej vojny bavil viac ako snímka Angeliny Jolie.. UNBROKEN ktorá mala tiež niečo do seba. Dokonca ma strašne bavila a nesmierne sa mi páčila Keira Knightley ktorú som doteraz priam neznášal. Tu jej to nesmierne seklo. Som spokojný. ()

dom156

Toto bylo opravdu terno. Výborný příběh, když si člověk uvědomí že ten člověk toho tolik dokázal a jak s ním po válce bylo zacházeno, jelikož to muselo být utajeno, stydí se za to že je člověkem. Časové prolínání, které ve filmu je, hodně pomáhá pochopit celý děj komplexně. Tento film bych zařadil do kategorie, viděl jsem ho a rád ho uvidím znovu. Vřele doporučuju. ()

PP66

Biografický a hutně ztvárněný film o vůli prolomit tajemství nepřítele i proti nepřízni vlastních lidí, o morálních dilematech války a manipulaci davy, a nakonec o tom, jak moc oplácí... Jednoznačně skvělý. ()

Dont

Po všech stránkách bezchybně natočený film s neokoukaným tématem a kvalitními hereckými výkony – Keira Knightley a Mark Strong standardně dobří, Benedict Cumberbatch předvedl famózní výkon, ale obávám se, že v letošní konkurenci mu ani tohle na ocenění nebude stačit. Kód Enigmy nebude vzpomínán jako nezapomenutelný hit nebo mimořádně oblíbený snímek, ale skutečně mu není moc co vytknout, proto si zaslouží plné hodnocení. ()

higuain

Podobný případ jako Teorie všeho. Lehce nadprůměrný životopisný film, co dostal nominaci snad jen proto, aby si lidi v záplavě blockbusterů všimli i příběhu o geniálním buzíkovi, co zkrátil válku o 2 roky. Kód Enigmy ničím neurazí, ani nepřekvapí. Docela pěkně se na to kouká a není to zbytečně utahané, ale zároveň chybí nějaké silnější emoce, či jediná scéna hodná k zapamatování. ()

L_O_U_S

„Pokud si přeješ, abys byl býval normální, tak já ti přísahám, že si to nepřeju. Svět je nesčetněkrát lepším místem právě proto, že jsi nebyl.“ Pokud jdete na Kód Enigmy, nečekejte, že se dozvíte, jak ten stroj fungoval a jak se podařilo rozluštit jeho šifry. Tento film funguje víceméně jako příběh matematika čelícího obtížným životním situacím v důsledku své jinakosti. A jako takovému je mu nejlíp i přes žánrová klišé. (1 055.) ()

sofiapetra

Nevěřila jsem, že by mě nějaký film z období 2. světové války, která je poměrně hojně zmapovaná, mohl ještě zaujmout, nebo vůbec přinést nový pohled. A Enigmě se to bezezbytku podařilo. Nechápu výtky, že je tam spousta věcí jen na efekt a aby to vybízelo k cenám. Když někdo tohle umí - takhle chytře a dokonale vyskládat příběh, kde i vedlejší motivy dokážou být silné, nemoralizující, ale v každém ohledu poučné - tak si jakoukoliv cenu plným právem zaslouží. A právě takové filmy by je měly dostávat, ne jen umělecky a intelektuálně přebujelé fantazie, které reálně nedají nikomu nic a nerozumí jim též nikdo, včetně tvůrců. Jinak - Benedict Cumberbatch hrál Turinga výborně, a kéž by i jeho "sherlokovská" popularita přispěla k tomu, abychom se nad autisty (ale i homosexuály) nedojímali a nechápali je jen na plátně, ale aby nám to vydrželo i poté, co si v kině vyprášíme popcorn z klína, nebo se slavnostně odlepíme doma od obrazovky. ()

Aleee89

Jsem na rozpacích, jaké hodnocení vlastně udělit, nakonec se kloním k tomu nižšímu z dvou uvažovaných. Film měl totiž jediný moment, který ve mně vyvolal jakési emoce. Jinak to nebylo špatné, ale snímek působil suchopárně a pořád to jelo v jedněch kolejích. Líbilo se mi prolínání časových rovin, Cumberbatche však moc hodnotit nebudu, jeho kouzlu jsem (prozatím) nepropadla. Takže taková oscarová klasika, určitě je to precizně natočené, ale od filmu samého jsem čekala více. ()

hygienik

Človek si rozmyslí, či k 1000 komentárom, pridá ďalší, zbytočný, ale nedá mi to. BC ma ako herec prudko irituje a pojem, že ho nemusím, je eufemizmom. Pripadá mi ako stroj, ktorý sa stal hercom - technicky dokonalý, emocionálne odpudivý. KN tu podala sotva priemerný výkon, škoda jej. Dej som poznal vopred, k hlavnej postave som ostal celý čas ľahostajný. Bolo tam veľa emócii, to nepopieram, ale ja som bol stále nasratejší a nasratejší a línia s homosexualitou mi prišla, s prepáčením, komerčne propagandistická. Áno, ten chlap trpel ako vôl a nemalo to tak byť, ale spojiť do jedného filmu jeho profesijnú genialitu a osobné nešťastie mi prišlo jednoducho ako zneužitie života génia na riešenie LGBT otázky a vyvolanie sĺz. Na jeho prácu a súkromie sa bolo treba pozrieť oddelene, bez emócii a v kontexte jeho doby. To však vo filme nie len že nie je možné - filmy sú vždy o emóciách - cieľom tohto filmu bol pravý opak. ()

dee-key

Nebýt toho, že je to dost ukecané a nebýt toho nečekaně hřejivého poselství na konci, tak je to příjemné komorní drama. Historickou hodnověrnost nechám na posouzení erudovanějším. Musím říct, že jsem už trochu přesycený tím, že jsou v každém filmu a seriálu asociální géniové. Ale herci jsou tam charismatičtí, soundtrack to má pěkný, na jedno zkouknutí rozhodně dobré. A co na to verbal? ()

Vessper

Mám rád historické snímky a film, který by se věnoval Enigmě tu chyběl. Imitation Game je povedené dílo, kde však chybí jakýsi náboj, něco co by se divákovi dostalo pod kůži. Rozhodně to není špatné, pěkně nám to ukazuje jednu z velmi důležitých událostí druhé světové války, ale že bych si to musel pustit znovu to zase ne. Cumberbatch dobrý, ale na oscara bych to neviděl. Lepší 3* ()

GILLWANDER

Film takpovediac o ničom.___ Očakávalo sa, že sa bude riešiť záležitosť, kde sa skupina ľudí zložená z toho najlepšieho snaží prelomiť nacistické kódy stroja Enigmy. To sa aj do určitého rozsahu dialo, lenže všetko zvyšné sa točilo okolo vynálezcu a jednoznačného pokoriteľa nacistickej tajnej zbrani Alana Turinga. Nič by na tom nebolo, film už takto strácal vlastnú zem pod nohami ale cez všetky negatíva netreba zabúdať na fakt, že hlavnú rolu stvárnil húževnatý Benedict Cumberbatch. V koži Alana Turinga sa cítil určite svojský, keďže výkon prevyšoval hollywoodsky štandard. A to jediný hodnotný a hlavný nosný pilier snímku. Všetko sa točí okolo Turinga. Postupne sa dozvedáme o jeho minulosti, i keď nie veľa ale dostatočne nám to pomáha si robiť jednotlivé väzby jeho celkového života. Od trpkých časoch školských až po prácu, kde Alana čaká dôležitá úloha ukončiť vojnu predčasne. Dozvedáme sa o jeho zvláštnej osobitosti, o sexuálnych "praktikách", o prístupe k danej práci a odmeranosti k okoliu, o útlej fenomenalite, ktorá sa ukrýva v hlave na vonok hlúpeho Turinga. Po úžasných veciach čo vytvoril musí vtedy ešte mladý Alan robiť rozhodnutia, ktoré trhajú srdce nejednému, nebyť týchto rozhodnutí, ľudské duše by sa trhali v genocídských húfoch. Jeho skutky a jednotlivé pohnútky, neisté a občas slepo vedené zachránili milióny životov. Nikto to nevedel, nikto nevedel, že kódy stoja Enigmy boli nadobro pokorené. Poznať pravdu by si vyžiadalo bezpodmienečnú kapituláciu oponentov voči nacistickému Nemecku. Rozhodnutie utajiť to pred celým svetom malo oveľa väčšiu hodnotu ako to prezradiť a stratiť poslednú šancu na pokorenie nepriateľského štátu.___Určite hodnotný film, technicky vyspelý a herecky viac než presvedčivo zahraný. Ako som už spomenul Cumberbatch je jediným hrdinom celého filmu, Keira Knightley je v hereckom podaní slušná no stále stojí iba v tieni bravúrneho Benedicta. Scenár vynikajúci, réžia priamočiara. Hudba dokonalá už od prvých titulkov. Celkovo dobrý film, má čo ponúknuť, má čo naučiť no stále je to iba charakterovo dokonalý životopis jednotlivca... 75% ()

TheDon

Z draka Šmaka přiteplalým matematikem? Beníku, Ty se toho nebojíš. Konečně koukatelnej film, kterej měl nějakou výpovědní hodnotu, příběh a vykreslený postavy. Nejsem homofób, takže ta orientace mi nijak nevadila, spíš mě překvapilo, že to bylo v Anglii takhle postihovaný a trestný. Každopádně bylo zřejmý, že lidi jako je Alan Turing, to asi neměli v životě moc jednoduchý, ať už právě kvůli své orientaci, nebo inteligenci, či neschopnosti jednat s lidma nearogantně a nepovýšeně. To ale nic nemění na tom, že tenhle člověk byl obroská bedna a dokázal, ikdyž bez přispění ostatních by asi pohořel, něco, co se zdálo nemožný. Líbilo se mi to, ikdyž pár věcí ,který mi trochu vadily , bych na tom asi našel. 80% ()

Chrysopras

Jistě zajímavý příběh a jsem rád, že jsem ho viděl. Ale po skončení ve mně převládal hlavně pocit vykalkulovanosti ve stylu tý scény "čekám na kamaráda, jdou davy spolužáků, on nepřijde, co se asi stalo, že"... A v podobným duchu je to s týmem, strojem etc. Prostě chceme ceny a tak jsme podle toho vysoustružili scénář. Ani Cumberbatch mě nepřesvědčil, protože takhle autisticky hraje běžně. To už líp hrála KK, jejímž fandou taky zrovna nejsem. Abych jen nekritizoval, tak zmíním morální dilema po rozluštění. S tím se popasovat... ()

Fíla

Cumberbatch hrál velmi dobře, ovšem zde hrála Knightley o něco lépe! Slušně propracovaný film, kde se parta, okolo Alana Turinga snaží rozluštit skoro nekonečno možných kombinací enigmy. Vřelá věta, které si Turingovi dostane, že normální člověk, by to nemohl dokázat a nezachránil by miliony životů, že by normální člověk nemohl zkrátit válku až o 2 roky. Stále mě udivuje, co dokáže nejeden psychopat, ať už to byl Hitler, nebo další diktátoři a masoví vrazi. Neuvěřitelné svinstvo, které si mnozí z nás nedokáží představit. Díky rozluštění enigmy bylo zkráceno. Těžko bych přemýšlel, kdybych měl říci něco výjimečného o tomto filmu. Snad jen, že jsme se dozvěděli něco ze života Alana Turinga, že zemřel v pouhých 42 letech, byl homosexuál a jak je známo, v té době se veřejnost od nich distancovala. V mládí, ještě na škole, Alana zasáhla smrt jeho nejlepšího přítele, což do jisté míry mohlo a asi také ovlivnilo, jeho další působení ve hře s čísly. ()

BoredSeal

Film má fajn atmosféru, ale neobratný scénář si manipuluje historickými fakty jak chce, často brutálně jen pro účel divácky vděčnějšího obratu nebo zjednodušeného vysvětlení. Hodně ho táhnou herci a režie, tato část historie by si zasloužila přesnější zpracování. ()

berusche

Ještě že já bláhová si nechala tu jednu hvězdu u Teorie všeho. Mohla jsem čekat, že válečné drama s morálním přesahem bude hlubší a silnější než životopis černé díry. Vskutku brilantní snaha o válečná fakta předčila mé očekávání. ()

easaque

hodně zajímavý film o donedávna zatajovaném projektu z druhé světové války a jeho hlavním strůjci Alanovi Turingovi. Obě základní linie snímku mi přišly podnětné a nemůžu hodnotit níže než 4 hvězdičkami. Nemám výhrady ani k hereckému obsazení, takže doporučuji. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel