Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (více)

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá. (Cinemart)

fabecc1222

Tom Cruise si dál plní svoje sny, a tentokráte se prohání stíhačkou v extrémně nostalgickém pokračování typicky osmdesátkového filmu, kdy i jeho pokračování, ačkoliv jsme již o čtyři dekády dál, stále zůstává tím osmdesátkovým filmem. Tam kde budou nostalgikům vybuchovat slzy do očí (Původní hudba, F-14, Kilmer, flashbacky) si i ostatní můžou vychutnávat opulentní vizuálně-zvukový zážitek. Cruise servíruje další ryze kino film, který je třeba si dopřávat na velkém plátně s co největší zvukovou kvalitou. Vykašlete se pro jednou na všechny ty Marvely, a dopřejte si poctivou dávku retra se vším všudy. ()

BROKEN_

Co bych mohl k tomuto vynikajícímu filmu napsat? Asi jen to, že je Tom Cruise největší borec současné kinematografie. Několikrát jsem během sledování filmu nedýchal a měl jsem slzy. Přál jsem si, aby ten film neskončil. Tohle se mi Tak často nestává, ale letos už je to po čtvrtý (The Batman, The Northman, Everything Everywhere All at Once) a to jsme teprve v polovině roku, to jsem zvědav na druhou. Kosinski si zaslouží velké uznání a je fakt, že se za ty roky posunul hodně nahoru. Zvládá dokonale vizuální stránku, vést herce, a EMOCE! Postavy jsou skvěle zpracovaný a jakmile dojde na akci, budete se o ně bát. Sound design je perfektní a hudební doprovod na kterém dělal dokonce i Zimmer je parádní. A třešnička na dortu byl song od Lady Gaga. Tohle je film s velkým srdcem, který patří mezi ty nejpovedenější sequely všech dob. Letošní rok je co se týče filmů parádní a já už teď vím, že až budu skládat žebříček TOP filmů roku budu to mít hodně těžký. Ale o to větší mám radost. Díky pane Cruisi a prosím točte dál takové filmy! P.S. Vidět ten famózní teaser trailer na sedmý Mission Impossible v kině bylo fakt něco. Už se nemůžu dočkat na další parádní podívanou v čele s Tomem Cruisem :-). 10/10 ()

LEGACY

Akční filmy nejsou můj žánr, letadla také ne, Toma mám celkem v úctě, a tak jsem si říkal, že zkusím něco, co bych normálně ani nestáhnul na mobil. Nevyplatilo se. Všeobecný poplach nejlepšího filmu roku se nekonal. Kýč střídal předvídatelné a úsměvné situace, kde jsme se dvě hodiny dívali na trénování a nostalgické vzpomínání. Jsme vlastně dvě hodiny připravováni na mission impossible o dvouch zázracích, kde budou padat piloti. Nesmírně nepravděpodobnou událost však všichni přežili a ještě si v ukradli nepřátelské letadlo. Některé věci jsou americké, ale tohle je slaďárna, která mě nutí dívat se v letňáku z plátna na hvězdy. ()

anglanek

Jednička perfektní,ale tohle byla přesně ta trapárna co jsem se bál,že bude. Tomáš vypadá na svůj věk parádně ( možná líp než já) ale to je asi tak vše na co se dalo dívat. Dvě hvězdy dávám jen z úcty k jedničce ()

Qitek

Akční scény berou dech, jako blockbuster je to naprosto funkční a formálně nádherné, scénář je úsměvně debilní ( vědět o hlavní postavě, že je legenda a nejlepší z nejlepších by stačilo bohatě jednou ), čili jako pocta devadesátkám to vykouzlí nejeden nostalgický úsměv. Na druhou stranu je to naprosto zbytečně dlouhé, extrémně až komicky vyžehlené (od kostýmů až po hlaďoučké ksichty naprosto všech), svénář je debilní až moc a co především… jak už dlouho nic, neuvěřitelně overrated. Jako typická americká limonáda na jedno použití to nicméně zachutná i přes to, že jde omstrašnou píčovinu. ()

elanius

(96/2022) / Nebudem sa dlho rozpisovať. Iba o kúsok menšia blbosť ako prvý Top Gun. Maverick je rovnako plytký a patetický film ako prvý diel. 88% je pre mňa nepochopiteľné hodnotenie. Ale som schopný pochopiť, že chyba bude vo mne, ten film je totiž presne to čo chce byť. (5/10) ()

mickyreed

Nevím, jestli sem neviděl jinej film než většina tady, protože kdybych byl režisér, tak tohle bude pro mě výbornej recept na to, jak netočit pokračování. První díl vznikl v osmdesátkách, kdy lidi byli schopný přijmout takovou dost naivní kravinku o machrování, spadnutí na hubu, klasické lovestory, přátelství a spolupráci - mělo to pár nápadů a cool záběrů a já to chápu. Ale co mi opravdu nejde do hlavy je fakt, že tohle a ještě v horším provedení obstálo v roce 2022 a má to dokonce všude vyšší hodnocení. Některý scény a záběry natočený stejně jak v jedničce a většina na mě působila jen nastrčeně a mimo kontext. Nebyla to inspirace nebo přirozená nostalgie, ale vypočítavá vykradačka. K tomu se někdo rozhodl přimíchat úplně povrchní romanci, o které nevíme, kde má začátek, ale s jistotou víme jak skončí + výčitky z minulosti, nucený dojení slziček, nejlepší studenti Top Gun neví, kdo je a jak vypadá legendární Maverick (jako fakt???), ultra debilních posledních 20 min, kdy z rozbombardovanýho letiště plnýho nepřátel dokáže prostě odletět jejich stíhačkou pan Maverick (:D) a k tomu třikrát v posledních dvaceti minutách, ale opravdu doprdele potřetí (fakt se to tam stalo třikrát!!!) přiletěla jiná stíhačka, která naposlední chvíli zachránila naše hl. hrdiny. Fakt díky za posranej večer všem, kdo na tom pracovali a kteří tomu tady dáváte 3 hvězdy a víc. ()

J.Lajner

Opět šlo v jádru o drahou náborovou reklamu pro budoucí americké letce. Příběh by šel opět odvyprávět jednou větou a Deus ex machina, která vždy zázrakem vyřeší jinak neřešitelný problém, tu úřadovala ve dvou zásadních scénách. Jenže co naplat, když nový Top Gun z těchto zdánlivých nešvarů dokáže udělat přednost. Jde o film, který nám předhazuje stokrát ohraná klišé s nečekanou grácií. Všechny ty náhody a předvýdatelné dějové cestičky jsem filmu žral i s navijákem. Stáří pardálové i nové posily jsou bezvýhradně cool a navíc skvěle hrají (Miles Teller best). Akční scény jsou skvostně nasnímané s tendencí zarazit diváky do sedaček. Díky perfektnímu střihu dokáže být film strhující a napínavý i v momentě, kdy se třeba "pouze" projednává budoucí bojový plán. Tohle zkrátka Joseph Kosinski umí. Rovněž mě potěšilo, že nepřítel nebyl vůbec konkretizován, čímž odpadla jakákoliv politická agitace. Filmem se, podobně jako v originálu z roku 1986, nese jakási elektrizující aura potlačované homosexuality. Toužebné pohledy z očí do očí, kamarádství na hranici romance, či fráze typu: „Vrať se mi“ „Snad se nevidíme naposledy“ „budu na tebe čekat“ ... Tedy verbální výměny a situace příznačné spíše pro smíšenou dvojici než bandu chlapáků v elegantních uniformách. Maverick samozřejmě nemá ženu ani děti, ale naštěstí je tu Jennifer Connelly, která zde podobně jako Kelly McGillis zastává funkci heterosexuálního katalyzátoru. Na téma zda-li je Maverick gay nebo nikoliv, by se dala napsat esej. Každopádně jde o ryzí kino záležitost. Přesně pro takové typy filmů vzniklo obrovské stříbrné plátno. Lahůdkový soundtrack beru jako bonus navíc. PS: Také vám hlavní akční část filmu, evokovala zničení Hvězdy smrti ze Star Wars? ()

Mrkvič

Rozhodně lepší než první díl. Akce je mnohem víc a je ještě lépe natočená než sto let starý předchůdce. Což se samozřejmě s dobou dá čekat. Ale i pestrost záběrů a scén je mnohem lepší. Vidět film v kině mohla být velká paráda, ale pořád radši uvidím oživlé dinosaury nebo vesmírné lodě. Cruise je ve svém věku neuvěřitelný. Všechna čest. No a zápletka, dialogy a další podobné v takovémto filmu vedlejší věci, se také docela povedly. ()

T-enter

Konečně měl někdo ve filmovém průmyslu koule, udělat sequel tak, že vlastně zkopíruje původní film. A hle! ono to vyšlo. To, co si všelijací fanoušci kultovních děl přejí, tedy zažít pocit nostalgie, se snad poprvé naplnilo. A to jsem byl při shlédnutí trailerů docela skeptický, protože mladý pán s knírem, hrající na piano v hospodě pro vojenské piloty byla i na mě v tu chvíli dost silná "kopírka". Parádní snímek nesoucí se v duchu devadesátkových akčňáků, se skvělým obsazením mladých pilotů, ze kterých charizma až stříká (což v původním Top Gunu bylo také), ale i dalších postav ve filmu. ()

Simpoch

Ten první díl je vlastně přepálená náladovka s neexistujícím dějem a groteskními nebo pitomými postavami. Tohle je lepší. O vagon lepší. Jenže taky díky tomu, že každý ten původní film viděl. Palec hore. Mám velkou radost, že ho udělali. ()

Honzíno

Nefunguje podvozek, urvalo se křídlo, urvalo se i druhý křídlo... klesám! Sorryjako, ale je to opravdu zručně a krásně nafilmovaná hovadina, která je průsvitná jak kostýmy z Oscarů z Vanity Fair party. Tyto scénáře se dají předvídat z minuty na minutu včetně doslovných dialogů a 'silných' monologů. A ještě je to military very friendly. Snad příště, ale neberu Vám to. :) A to mám Toma fakt rád (Ethan Hunt!, Les Grossman, Bill Cage...)!:) ()

hroubek

Je to hodně povedený film, který má krásný 80-90 feeling - jediné co nám připomíná že se film odehrává v současnosti jsou mobily a nové stíhačky. Prostě je to natočený jako svižný akční blockbuster, který si na nic nehraje a moc dobře vím čím je. Herci super, kamera úžasná, soundtrack perfektní, režie přesná a místy hodně skládá poctu Tonymu Scottovi. Den před novinářskou premiérou jsem viděl jedničku a dvojka je ve všech ohledech lepší. Protože to má propracovanější postavy, není tu zbytečný patos a skvěle zde funguji emoce. Bez jedničky by to nefungovalo, přesto je to Top Gun: Maverick lepší a zajímavější film. ()

noriaki

Chyběla mi tam TA píseň a F-18 jsou strašně necharismatická letadla. Jinak nemám proti filmu nejmenších námitek, protože tohle je strašná paráda. Kdo viděl Kosinského Only the Brave, tak se o atmosféru a emoce bát nemusel, ale že mě ten plytký a na efekt vymyšlený děj vezme tak za srdce, to jsem vůbec nečekal. Příběh šlape jako nostalgické retro i jako osobní zpověď, která by se bez prvního dílu (téměř) obešla. Kosinskému a Cruisovi se povedlo nemožné, takže ten první mohl imitovat třicet let zastaralé filmařské postupy a ten druhý mohl v šedesáti žít život někoho o třicet let mladšího, aniž by u toho vypadali směšně. Tohle platí o prvních třech čtvrtinách filmu. V té poslední čtvrtině se zapla forsáž naplno, emoce vytryskly proudem a příčetnost zmizela kdesi daleko vzadu. Lepší pokračování - nebo poctu, si Top Gun nemohl přát. Top deset za rok 2022. ()

Dreaker.24

2. Top gun je skvělý sekvel v tom, že je o tolik lepší než 1. Díl a v tom jak naplno využívá existenci staré klasiky z osmdesátek, téměř všude je nostalgie. Pro tu generaci, která vyrůstala na starém Top gunu nebo  ho zkrátka milují už od mladých let, je to jasných  5🎖, ale pro ty (já), co ho viděli den před zhlédnutím tohohle, je to skvělý film s dobrými herci a scénářem, ale prostě vás to nejspíš tak neskutečně neokouzlí, zavzpomínáte si na včerejšek:), samozřejmě to je myšleno tak, že i když nejste úplně ten největší fanoušek 1. Dílu, tak je možné že vám i tak nějaká ta slzička ukápne, protože to, jak to pracuje s těma vzpomínkama, je senzační a zaslouží si to obdiv. ()

Brain-D

Kino zážitek téměř bez CGI ? Ano! Jde to! Top Gun je po opravdu dlouhé době zpět a ukazuje se v pokračování, které je stejné jako první díl i jiné zároveň. Pokud milujete první díl hlavně díky stíhačkám, tak tady se budete rochnit blahem, protože lepší zážitek se vám nemůže v jiném snímku dostavit. Pokud ovšem toužíte po pokračování romantiky z prvního dílu, tak opravdu i přes kvality Jennifer Connely jiskru cítit nebudete. Maverick je svým způsobem, co bylo pro auta "Le Mans 66´", tohle je pro letadla. 80% ()

Antek

První Top Gun je synonymem mého dětství a také odstartoval můj obdiv pro Toma Cruise. I proto jsem urputně hledal onu avizovanou výjimečnost, ale nenašel jsem ji. Maverick je klasicky střiženým sequelem, který recykluje motivy originálu (trauma ze smrti kamaráda Maverick přece vyřešil už minule!) a přidává jenom více akce, stíhaček a naolejovaných těl. Cruise jako nehynoucí monolit zůstává, zatímco vše kolem něj se mění. Včetně jeho partnerky, která zákonitě musela projít omlazením (nikoliv charakterovým vývojem). Možná jsem měl až nereálné nároky, ale vzhledem k tomu WOW efektu, bylo mé zklamání ještě výraznější. A ten indianajonesovský konec tomu taky dvakrát nepřidal. Je to neurážející produkt (Cruise to má správně setříděné a ví, na co lidi slyší), ale rozhodně ne film roku. Navíc s přepálenou stopáží. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí

12.01.2024

Top Gun: Maverick, který před rokem a půl zboural kina, je nejúspěšnějším filmem megastar Toma Cruise a celosvětově si doletěl pro 1,5 miliardy dolarů. Bylo tedy jen otázkou času, než Paramount… (více)

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům