Reklama

Reklama

Květy války

  • Čína Jin ling shi san chai (více)
Trailer 1

Válečný velkofilm od režiséra filmu "Hrdina". V roce 1937 stojí Nanking v přední linii války mezi Čínou a Japonskem. Když útočící japonská císařská armáda obsadí hlavní město Číny, zoufalí civilisté hledají útočistě za zdánlivě ochrannými zdmi západní katedrály. Tady nalezne úkryt i John Miller, uvězněn uprostřed válečného chaosu a následné okupace. Připojí se k němu skupina nevinných školaček a třináct kurtizán, které jsou stejně jako on odhodlány uniknout hrůzám, které se dějí za kostelními zdmi. Nakonec je to hrdinský čin, co vede zdánlivě nesourodou skupinu zpět do boje ve snaze přežít násilí a pronásledování ze strany japonské armády. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (180)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Pro ty co něco vědí o japonské okupaci Číny je Nanking jméno dobře známé. Toto město zažilo během dobývání a následné okupace taková zvěrstva, nad kterými by zblednul nejeden esesman z sonderkommand od Babího Jaru. Tichomořské válčiště mne vždy zajímalo více než to evropské a mám i blíže k filmům mapujícím japonskou invazi. Snad to bylo tím, že mne v mládí hodně ovlivnil spisovatel J. G. Ballard, který napsal (nejen) výbornou knihu Říše slunce, podle níž vznikl sice dobrý ale s knihou nesrovnatelný film. Samozřejmě jsem viděl i zmiňované filmy Nanjing, Nanjing a John Raabe a proto jsem se zaradoval, když jsem narazil na tento film. A hned od začátku mne přímo práskla do očí jeho nevyváženost. Přes brilantně zpracovanou zkázu a boje v uličkách starobilého Nankingu (že by na to padl také nějaký čínský Most? :-) se zde po chvilce setkáme s Johnem Millerem, hlavním hrdinou filmu. Ten na mne v tom zmaru a tváří v tvář skutečnému peklu působil jak nějaký současný zhulený Amík na turistickém výletě v Thajsku... Chápu, že jako funebrák asi byl otrlejší než leckdo z nás, ale přeci jen klid a laksnost s jakou bral své okolí mne dostala. Jediné co jej občas rozpohybovalo byl svist kulek z japonských arisak. Když se pak náhodou potká s dalšími přeživšími, klábosí s nimi vpoho válka neválka. V kostele pak náhle dojde k jeho přeměně a z funebráka lačnícího po penězích se najednou stane Otec John. Z knih vím, že se v Nankingu tehdy dělo lecos a že šílené okamžiky tříbí charaktery ale tohle je už příliš přitaženo za vlasy. Další nelogičnost byla výprava dvou prostitutek pro struny do loutny! a náušnice!!! i to jak je John hledal až našel.... Závěr ve stylu happy endu pak posvětil spokojeně si naskočivší motor Dodge, bez ohledu na léta stání s otvřenou haubnou... inu americké nákláďáky byly tehdá kvalita! Bale hrál jak hrál, chvilkama jsem mu ten jeho zápal prostě nevěřil. Z filmu byla cítit knižní předloha na sto honů a jen jsem se děsil na konci filmu, že uvidím - natočeno podle skutečné události. Hlavní nevýhodou filmu bylo že jej točili Číňané. Bylo to z něj cítit prakticky neustále. Ať už to bylo gerojství čínských vojáků či různé ty dojemné scény, někdy doprovázené písní a tancem... Sem tam i nezbytná asijská afektovanost některých herců... To vše bohužel film sráží dolů až téměř k žánru - dobrodružnému. Já nijak nechci zmenšovat statečnost čínských vojáků, kteří si bili jak lvi opravdu lehce vyzbrojeni proti valící se japonské armádě a proti níž neměli žádnou šanci... Ale to co tam předváděl ten sniper...eh.. Film beru jako vzpomínku na Nanking a to hlavně - čínskou a na hrdinství vojáků i nevojáků tváří v tvář nemilosrdnému, brutálnímu a barbarskému nepříteli. Dávám tři lahve mešního vína. * * * ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

První polovina maximálně zážitková, válečná atmosféra, zpomalená poezie umírání, průhledy barevnou vitráží na oči rozšířené strachem, obětování ve chvílích, kdy už skoro není co ztratit (jen vlastní život pro záchranu dalších) a Christian Bale jako zhýralý pohřebák... Je pravda, že zpomalené efektní zabijácké záběry ve mně vzbuzují podezření ze záměrů polapit diváka do osidel krásy vizuálu na úkor děje, ale v případech děl Zhanga Yimou se nechám lapit dobrovolně a ráda. Bohužel, druhá část se začala za zlověstného bublání nořit do močálu hollywoodského patosu, předvídatelnosti a neuvěřitelnosti až po krk a od ponižujícího utonutí v husté, páchnoucí břečce ji zachránil jen konec, přesto zážitky vítězí nad rozčarováním. ()

Reklama

iamek 

všechny recenze uživatele

Když kdekoliv čtu o The Flowers of War, tak první co se mi vybaví je naprosto fantastická scéna, kdy jeden voják se snaží co nejdéle odrážet neuvěřitelnou přesilu japonců. Tahle scéna byla dokonalá. Christian Bale v roli kněze místy až trošku přehrával a asi hodně chtěl aspoň nominaci na Oscara. Vizuálně se jedná o bezchybné dílo, které je navíc podpořeno kvalitním soundtrackem a slušnou režii akčních scén. Na druhou stranu kratší stopáž by vůbec neuškodila. ()

verbal odpad!

všechny recenze uživatele

Nažeňte do kláštera uprostřed okupovaného Nanjingu bandu štětek, bandu jeptišek a Batmana a hádejte co z toho vznikne. No, "Batman friggins" to bohužel nebude! Vznikne dvouapůlhodinový hlavobol, u kterého budou citliví jedinci s nevyhraněnou orientací blábolit cosi o dojemném příběhu a emocích a otylým, domácím pipkám se na plotně připalovat svíčková. Já teda viděl další zasranou telenovelu, kýčovitou, nudnou, blbou a k tomu všemu čínskou, ve které chyběly už jen slepé děti, třínohá štěňátka a smutná flašinetářská opička! Pravdou je, že těch pár bojových scén je sice opravdu luxusních, ale ty jsou tam jen proto, aby to soudný, heterosexuální divák nespláchl do hajzlu už během prvních dvaceti minut a absolvoval pak to dvouhodinové martýrium očekávání, jestli se čirou náhodou ještě něco nesemele. A že se toho semlelo!!! Batman zahořel osudovou láskou k jedné z těch upištěných, šikmookých děvek, kompletně převlékl osobnost, sáhodlouze si zapolemizoval o humanitě, touze po svobodě a křestanských hodnotách, přechytračil všechny Japonce s mentalitou pětiletých dawnů, zachránil koho se dalo, ať už si to přáli nebo ne a ujížděl v rozvrzané vétřiesce k zapadajícímu slunci vstříc dalším dobrodružstvím. Prostě Temný rytíř to posral. (citoslovce zvracení) ()

gojackill 

všechny recenze uživatele

Od Yimou Zhanga jsem tentokrát nečekal mnoho a proto jsem byl nakonec docela potěšený. Některé scény, které mě evidentně měly rozplakat sice byly takřka k smíchu, přesto to nebylo i přes příšernou šablonovitost vůbec zlé a celkově to nevyznělo zase až tak trapně. Slabší scénář vynahradí akční scény, které společně s nápaditou kamerou zvedají tento počin pro masy nad průměr. Ohromná škoda natahovaného konce. Mnohem lepší film o dobývání Nanjigu je film Nanjing! Nanjing! Christian Bale tentokrát neměl příliš co hrát a je to znát, bohužel. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (9)

  • S rozpočtem 94 000 000 amerických dolarů se jedná o do té doby nejdražší čínský snímek v historii. (chelseaman22)
  • Čtyřicet procent filmu je namluveno v angličtině, zbylých šedesát procent je v mandarínštině, konkrétně v dialektu Nanjing. (chelseaman22)

Související novinky

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží

07.08.2013

Brolina, kterého brzy uvidíme v remaku korejského OldBoye, si zřejmě užíval maskování během natáčení westernového propadáku Jonah Hex. Brzy podstoupí ještě náročnější proměnu – zahraje si totiž… (více)

"Spravedlivé" Zlaté glóby

"Spravedlivé" Zlaté glóby

16.01.2012

Zatímco v rámci nominací na letošní Zlaté glóby se jasní favorité rýsovali, samotné ceny žádného drtivého vítěze nepřinesly. Nicméně za obrovský úspěch se dají považovat tři Zlaté glóby pro… (více)

Nominacím na Zlaté glóby vládne Clooney

Nominacím na Zlaté glóby vládne Clooney

15.12.2011

Asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu dnes oznámila nominace na prestižní Zlaté glóby, které jsou tradičně považovány za oscarové předskokany. Letos se nejvíc těší George Clooney… (více)

Reklama

Reklama