Godzilla

• USA Godzilla (více)
USA / Japonsko, 2014, 123 min

Nejznámější impozantní monstrum na světě se ve filmu postaví proti zlým nestvůrám ohrožujícím samou existenci lidstva, kterým vdechla život vědecká arogance lidí. (Warner Bros. CZ)

LexBarker

Nemám vůbec nic proti filmům,kde zákeřné obludy dovádějí s lidmi( viz Jurský park,třeba),ale při sledování nové Godzilly jsem usnul...a to by se asi při dobrém filmu stát nemělo,nemyslíte?Pochopitelně jsem to po probuzení dokoukal,ale jen jsem zjistil,že jsem o nic nepřišel. ()

sedm.1

Hodnocení č. 2000!!! Naprosto monstrózní záležitost. Nová verze Godzilly je po dlouhé době zas velkolepý biják, který mě nekompromisně posadil na prdel, a to jsem od něj vlastně, vzhledem k režisérově jménu, který mě nesmírně odpadově otrávil svým předchozím blábolem Monsters, vůbec nic nečekal, což byla ve výsledku ale obrovská chyba, neboť jsem kvůli tomu pak nešel na tento film do kina a nyní toho můžu už jen tak maximálně litovat, protože tohle musel být na velkém plátně ještě dvojnásobněji adrenalinovější filmový zážitek :-), než tomu tak je až nyní u televize. Co mě každopádně překvapilo nejvíc, byla stylovost celého filmu, která mě vážně hodně oslovila a nadchla a díky ní tato nová verze získala úplně jiné parametry, co se daného žánru týče. V žádném případě tedy nejde „jen“ o klasický megaefektní popcorn, Godzilla 2014 totiž přináší mnohem víc. Krom již zmiňovaného odzbrojujícího stylového zpracování se může film pochlubit i nápaditou zápletkou, kdy je prakticky od začátku, přestože se skoro do půlky ani žádné monstrum neobjeví, nasazeno zběsilé tempo, pořád se něco zajímavého, strhujícího a několikrát i nečekaného děje a postupná gradace až ke gigantickému finále je pak neskutečně dechberoucí, a to jak po efektní, tak v podstatě i dramatické a emoční stránce. Když se zmiňuji o efektech, tak to je další neuvěřitelný zážitek, kdy jsem jen s otevřenou držkou sledoval, co zas mistři svého oboru dokázali předvést za kousky, a to jak v ohledu se samotnými monstry, tak i ve spojení s jejich řáděním, demolice fantastických rozměrů, která bořila hranice nářezu. Hodně mě nadchl i hudební a především i samotný zvukový doprovod, kdy mi díky tomu skutečně běhal mráz po zádech, jednoduše úžasný. Godzilla je jinak výjimečná i po stránce atmosférické, celé je to zahaleno do hodně zvláštního, syrovějšího, originálního a vtahujícího obalu, který mě též zcela pohltil a i tato forma dělá z Godzilly opravdu netuctový blockbuster. Akce je pak hodně, především v závěru je to neuvěřitelná jízda a obsazení, které tu sice nebylo zcela tou nejpodstatnější ingrediencí, tak filmu také rozhodně neublížilo, neboť jak postavy, tak hlavně jejich představitelé byli sympatičtí a neotravní. Zkrátka, nová verze Godzilly je skutečná lahůdka, je to ukrutný nářez, kde ovšem zároveň funguje i spousta jiných, ne zcela očekávatelných prvků, a já si tuto šlehu užil vážně na 200%, BOMBA!!! ()

Sdoom

Lepší o parník než Emmerichova Godzilla, znatelně slabší než japonský originál. Líbil se mi vizuál - scéna nočního seskoku je opravdu úchvatná, parádní hudba Alexandera Desplata navozuje temnou atmosféru plnou očekávání toho, co přijde. Jen ke 3D mám výhrady, respektive je v podstatě zbytečné. No ale po dějové stránce se opět jedná o strašidelné americké klišé, kterého mám opravdu plné zuby. Tatínek je moc smutný, ale nezlomný a přijde na to strašné spiknutí. Synáček nechce být jako tatínek, ale nakonec mu nezbyde nic jiného, protože tatínek měl samozřejmě pravdu. Tak se jal zachránit svou rodinu, která je samozřejmě zrovna v místě hrozící zkázy, a s tím teda i celou planetu. A tohle mám jako žrát? Do toho pobíhá naprosto zbytečná postava Kena Watanabeho, který je tam jen pro efekt, aby byl navozen pocit, že to je poctou japonskému originálu, haha. No a pak tu máme MUTO, což je pro mě nepochopitelná hovadina. Ale když už na tohle všechno člověk přistoupí a moc se tím nezabývá, tak to není až tak špatné. Slabší 3 hvězdičky. (Blu-ray 3D, orig.) Edit 24.4.2019: Napodruhé budu o něco shovívavější. Pokud od toho člověk nečeká nějaký kontext či přidanou hodnotu, je to docela fajn 2hodinová zábava. V kině musel být zážitek o dost lepší než doma, takže se těším na nadcházející letošní pokračování v kinech. 3 hvězdičky, už ne slabší. :-) (Blu-ray, orig.) ()

MsUtahraptor

Patetická lidská dějová linka je, no, zkrátka patetická. Jedno klišé za druhým, ploché postavy (charaktery to ani zvát nebudu), nechuť až podráždění kdykoli údajný hrdina či (převážně) jeho blízcí zaclání na obrazovce. Být to dvě hodiny, třeba i jen hodina s kaiju,beru všemi deseti. Animace je pěkná, příšerky ošklivé, města pěkně v troskách, jen ti nanicovatí humanoidi to prostě kazí. Neúměrně dlouho a neúměrně často. ()

borec999

Mmm, mám rozporuplné pocity. Je tu veľa kladov, ale aj veľa záporov. Tak najskôr klady. Edwardsovi sa podarilo do monster filmu dostať niečo také, čomu hovoríme scenár a príbeh. Čo nebýva zvykom pri podobných filmoch. Prvých 40 minút sa z hľadiska akcie vo filme takmer nič nestane, ale aj tak ma to bavilo. Ďalej musím pochváliť vzhľad Godzilly, resp. efekty a fakt, že kedykoľvek príde jašter na scénu tak je to skutočne epické a stojí to za to. A herci boli tiež celkom fajn. No a zápory. Dĺžka 123 minút bola prehnaná a našli sa nejaké tie hluché miesta. Viac ako občasné straty tempa však zamrzí absencia akcie. Tej bolo vo filme naozaj málo, aj keď bola relatívne dobre natočená. Čo ma však rozladilo najviac, že samotnej Godzilly tu máme asi tak 5 minút. 5 minút z 2 hodinového filmu, ktorý má byť celý o Godzille!!! To je vec ktorá sa proste neodpúšťa a pre ktorú nemôžem ísť s hodnotením vyššie ani keby som veľmi chcel .Tiež sa ešte patrí spomenúť, že príchody Godzilly na scénu síce stoja za to, no n druhú stranu legendárny jašter moc toho nepredvedie a väčšinu sa ukáže iba na pár sekúnd zareve a odíde. Miesto Godzilly sa dej sústredí na nejakú inú príšeru, ktorej meno som si nezapamätal a moc ma nezaujala. Toľko asi moje pocity z filmu, na 3* to stačiť bude, ale mohlo to byť oveľa, oveľa lepšie. Premrhaný potenciál, ktorý snáď naplnia ďalšie diely zo série... 60% ()

Rudinsky

Hollywood 0, Edwards 1. Tam, kde operuje jeho zmysel pre vzrušujúcu exotiku a postupné odkrývanie faktov si film drží perfektnú úroveň. Plnotučný päťdesiatkový feeling, našlapané emócie, zvuky, solídna práca s klišé a čarovná retro atmosféra. Navyše, Desplat si napráva cukrovku z Twilightu skutočne veľkoryso. LENŽE! Niekde v druhej tretine som mal na tvári rovnaký výraz, ako Watanabe. Že to nestojí na megalomanskej onanií, chápem (dokonca to filmu prospieva). Ale že tam hodinu pobehuje komparz (všetko okrem Cranstona a Godzilly totiž JE iba komparz), to už išlo mimo mňa. Napriek efektnej nekonvenčnosti v mikropriestore (Edwards je fakt boss) a formálnej kvalite je to ale v epickej rovine absolútny des. UPDATE: po niekoľko násobnej projekcii - režisérsky je to naozaj neskutočné žrádlo a obsahuje to scény, ktoré si môžem púšťať dookola. Edwards ale potrebuje dozrieť a napozerať taťku Stevena, aby sa naučil, ako sa to robí ()

Jiriczzcek

Proč v takových filmech musí být vždy jeden týpek, který je u všeho podstatného a film tak sám přichází o "realističnost"? Kdyby byla nová Godžira natočena trochu temněji, bez blbě stojících japonců, bez volně se potulujících dětí a bez zbytečného amerického patosu, jednalo by se o skvělý film. Takhle zbyl jen výborný zvukový a hudební doprovod a pár pěkných vizuálních nápadů, i když ten závěrečný souboj mi spíše připomínal Cestu do pravěku :) Bohužel ve filmu je tolik nelogičností, že je bohužel při sledování nejde ignorovat. Slabší 3* ()

KoRner

Godzilla (skoro) bez Godzilly. Mne osobne nevadí, že film je vlastne o ľudských postavách, vadí mi ich ta očividná zbytočnosť, pretože iba v jedinej scéne zasiahnú do deja, inak všetky scénky sú akoby epizoidné. No ale Godzilla to všetko zachraňuje. Jeho parádny súboj mohol byť kľudne oveľa dlhší a myslím, že nikomu by to nevadilo. ()

666Carnage

Krásný to film o mocném strážci všemocné přírody. Nová Godzilla ale spíše zapadá mezi své o hodně starší sestřičky a bratříčky. Je pojata po staru, starou školou, kde se prostě řežou dvě velká monstra. To jen Emmerich to pojal trošku podle singlu a poslal na Godzillu armádu, která vyhrála. Ale zde ne, zde je vítěz jedině Godzilla je jedno co na ní pošlete je jedno s čim na ní přijdete je to prostě Godžira. Když se ukázala ve filmu poprvé a zařvala si svým klasickám hláskem měl jsem takovou husinu a mráz po zádech, že jsem si řikal páni to je masakr. Co si budem povídat jde jen o velký blockbuster ale na těch se dá užít kopec srandy a zábavy. A to Godzilla rozhodně přináší. Neuvěřitelně našláplé efekty, které až berou dech a některé scenérie přírody či podnebí jsou tak nádherné, že byste to chtěli vidět naživo. Godzilla od svého nástupu válí a v duchu jí dost fandíte protože ikdyž je to zápornej kladas stejně prostě jí chcete na své straně. Krásné dlouhé očekávání krále monster je zrcadlově vykresleno ze Spielbergových Čelistí. Hustá atmosféra a výborné souboje, které vás vtahují do ringu. I když je teda ring celé město. Godzilla vyčkává ale se svým trumfem pěkně na konec a je to jako kdyby dělala show pro lidstvo aby vidělo čeho je vlastně schopná. Pro mě Gareth Edwards natočil skvělou sci-fi akci o Godzille, která mě velice pobavila a potěšila. Už jeho předchozí film Zakázáná Zóna pro mě byl vynikající snímek, který mi přišel docela nedoceněn. Bryan Cranston se asi tak moc osvědčil s plynovou maskou v BB, že mu jí loupli i zde. Jen škoda, že ho vyštípali tak brzo. Aaron Taylor-Johnson pro mě začíná být docela pan herec. Hraje dobře je sympatickej a vtipný filmy a scény mu jdou stejně dobře jako ty vážný, který musel hrát právě zde. Elizabeth Olsen je nejmladší z Olsenek a dokázala, že hraje líp než její sestry a taky se hned dostala do zajímavých rolí a filmů. Takže verdikt je takový, že pro mě je nová Godzilla naprostým úspěchem teda aspoň v mých očích. Takže u mě je to za 90%. ()

divak84

pacific rim by se mohl z tohoto kousku učit. žádné stupidní humoresky, žádné okliky a když už nějaká pozoronost tak se vším všudy. godzilla je vizualní fenomén, netradičně pojatý film s (jak již vyspoilerovaly trailery) dalšími monstry. je otazkou ryze individualního vkusu, zda bylo dobrým tahem z godzilly udělat přírodního policajta. efekty, hudba, střih i kamera na jedničku. strašně se mi libila godzillí introducing scena, vydařené byly i uvodní titulky - dynamicky - tak to mám rád. úvod pravda docela obšírný - ale my, milovníci predatora na kterého čekáme v každém filmu 30 minut - jsme si zvykli a na první setkání s monstrozním hovadem s dobrým srdcem již jdeme s kopletní (filmovou) erekcí. určitě fajn "jarní" blockbuster. ()

Wicky

První polovina filmu je zajímavé napínání na velké věci (v tomhle to až neuvěřitelně šlape) které se mají uskutečnit v polovině druhé společně s nástupem Godzilly na scénu....No ááá..tady to jde mírně z kopce (opakuji jen mírně). Samotná Godzilla sice vypadá skvěle, ale scénář v druhé polovině vlastně staví už jen na jediné věci : Aaron Johnson běhá z jedné atrakce do druhé přičemž všecky nejsou tak struhující, ale některé jsou naopak zajímavé a vizuálně nápadité (Koleje, výskok parašutistů). Finále je fajn, ale neustálé přeskakování na něco jiného místo toho aby se soustředilo na hlavní fight už někdy bylo poměrně otravné. I tak si myslím že to Edwards zvládl ukočírovat. (70%) ()

DavidS.

Ano, stali jsme se obětí lživých ukázek...Edwards nepřetavil civilnost a znepokojující náznaky, kterými vynikal v Monsters, do bezmála dvousetmiliónového nepředstíraného akčního orgasmu, který sliboval redefinici žánru, apokalyptický rozměr, zmar, chaos a osudovost...Režisér sice graduje napětí, dostává měřítku, nešetří destrukcí ani vojenskými manévry, ale jeho film je až příliš velkou poctou japonským ještěrkám, což prostě působí, i přes nepopiratelnou technickou úroveň, dnes již směšně, stejně jako koncept Godzilly mírotvůrce...Zklamání, které si bere z obou filmových světů to nejhorší: z asijského přerostlé figurky a z amerického klišé, otravné hrdiny a dementní příběh...Škoda o to větší, že katastrofický úvod a aureola tajemna fungují a mnoho záběrů z finále je hodno zarámování... ()

Standish

Trailerová kampaň ve mně vzbudila dojem, že by tento film nemusel být až tak hloupý, jako většina letních blockbusterů posledních let. První třetina filmu mi částečně dala i za pravdu, také jsou zde učiněna některá děj urychlující a smysl nedávající rozhodnutí, ale ve finále to působí celkem kompaktně. Problém nastává ve chvíli, kdy se do věci vloží americká armáda s celým zbrojním arzenálem, od té doby jsem se mnohokrát zasmál, bohužel v momentech, které k smíchu určené nebyly. Destrukční stránka filmu je naprosto v pohodě, zničeno toho bylo opravdu mnoho a při prvním nástupu Godzilly na plátno mě i zamrazilo, jak to bylo efektní. Celkově jsem bohužel z filmu zklamaný, možná bych měl přestat koukat na trailery. ()

HiddenDragon

Tvurci se vratili "ke korenum" a touto vyrocni "Godzillou" (60 let) vzdavaji hold puvodnimu monstru i Japoncum. Objevuje se tu dr. Serizawa (jako v prvni "Gojire" z r. 1954) a monstrum samo o sobe je vpodstate tvarove totozne, samozrejme s o tisic radu lepsimi triky. Bohuzel dejove je to vpodstate strasna slatanina napadu, ktere jednotlive moc nedavaji smysl. Napr. jsou tu dve podobna monstra, ktera se ale nepochopitelne vyvinula dost odlisne. Nijak se neparili a presto maji potomstvo. Lidske veleni vydava rozkazy, ktere musi pak tretinu filmu napravovat atd. Nastesti to vsechno zachranuje samotna Godzilla, ktera je opravdu monumentalni, skvele texturovana (a opet oplyva "horkym dechem" jako v originale) a jeji souboj na ferovku s odlisnym druhem je zajimava novinka. Minimalne proti Emmerichovi (Japonci uz neco podobneho zpracovali davno). Narozdil od nej ale tahle verze nema zadny nadhled, zadny smrnc. Nejsou tu forky, je to vsechno mineno vazne. To by nebylo az tak spatne, ale clovek by cekal, ze s takovym pristupem to bude vetsi drama. Jenze postavy jsou bohuzel uplne nepotrebne a plytke. Jedna umre zahy, Aaron Taylor-Johnson (Kick-Ass/Quicksilver) ma furt stejne vykuleny kukuc, Watanabe zas vyraz "mam zacpu a furt to nechapu" a pricmrndava Olsenova (Scarlet Witch), ktera sice place, co muze, ale stejne to v divakovi emoce nevyvola. Hudba neni spatna a vychazi z tech uplne puvodnich motivu, ale taky jsem cekal "neco navic", nebo alespon zajimavou skladbu do titulku - nic. Kdyz to vemu kolem a kolem, jsou mi blizsi Spielbergovi dinosauri. Gojira (Godzilla) sazi na vizualni megalomanskou destrukci a ze to divakovi bude stacit. Neco jako tuctovy "Pacific Rim". Navic co se tyce technicke stranky, doporucuju 4K HDR zdroj. Napodruhe jsem koukal HDckovou verzi na HBO Max a vypadalo to strasne. Neostre, pixelovate, malo prokreslene. Ve filmu, kde je pulka zaberu ve tme, kouri nebo bource, to bez HDR na dnesnich TV nevypada hezky. ()

charlie_ando

Nová Godzilla je tradiční/netradiční hollywoodský filmařský počin, který je však hlavně poctou první japonské Godzille z roku 1954 a o tento svůj názor opírám své celé hodnocení. Opravdu velmi povedená trailerová kampaň mě dokázala na tento film úspěšně nalákat a hodně jsem se těšil. Narovinu přiznám, že jsem nebyl zklamán, ač přijetí tohoto snímku je rozpačité a z kina jsem odcházel spokojen s prací, kterou odved celý filmařský štáb. Jediná moje výtka směřuje snad k tomu, že střih mohl být údernější a děj tak mohl mít dramatičtější spád, ale na druhou stranu je znát snaha tvůrců o budování silné atmosféry a to se počítá. Tvůrci scénáře Max Borenstein a Dave Callaham mohli ještě své dílo okořenit větší špetkou emocí, ale to bych chtěl asi moc. Zvlášť, když s přibývajícími minutami dostávala Godzilla čím dál víc prostoru a z lidí se stávali jen figurky v pozadí. To co se však opravdu povedlo, je samotná Godzilla, která nezapře svou japonskou maminku a přitom působí tak neuvěřitelně živě a skutečně. Režisér Gareth Edwards v sobě nezapře tvůrce atmosférických “Monsters“ a trpělivě buduje hutnou atmosféru a často se uchyluje k dokumentární kameře, ale nakonec nechává diváka vychutnat souboj titánů v rozvalinách kalifornského San Francisca. Díky silné konkurenci sympatické hlavní představitelky jsou lidští herci trochu upozaděni, ale potěšil mě Ken Watanabe jako Dr. Ishiro Serizawa a “perníkový táta” Bryan Cranston, který si zahrál Joea Brodyho muže hledající pravdu. Pro mě jednoznačný nadprůměr, který neurazí. ()

bari68

Klasická americká megalomanská story, plná dychberúcich trikov, tradičných klišé i naivnej ,,intelekuálnej,, pointe. Navzdory tomu, pred tých čo sa idú do kina zabaviť bez očakávania akejkoľvek umeleckej etudy a artu, je to to pravé čo si divák s popcornom a colou praje. ()

Seti

Režijní styl, jímž se Gareth Edwards prezentoval už v Monsters, se mi v tomto žánru dost zamlouvá. Postupně budované napětí neviděného na mě funguje lépe, než okamžité bitky a otevřená destrukce počítačových polygonů. Z toho důvodu proto nehodlám plakat, že se hlavní vyrovnávač přírodní rovnováhy naplno v Edwardsově filmu objevil až v pozdní druhé polovině. Po technické stránce nemám nové Godzille co vytknout, jelikož triky jsou také povedené. Edwards si tak nejvíc nasral do hnízda tím, že se svůj film snažil v propagační kampani prezentovat jako kdovíjak inteligentní, scénaristicky vytříbenou a realisticky pojatou podívanou, což samozřejmě nová Godzilla není, a bylo naivní čekat, že tomu tak bude. Původní japonské filmy jsem sice neviděl, ale v rámci žánru mi godzillí scénář přišel zcela standardní, tzn. druhořadé postavy, hloupá vládní rozhodnutí, nutný počet logických lapsů, větší než malé množství pojistných událostí a truchu toho klišé. Takže vzhledem ke skutečnosti, že jsem vůči Godzille neměl žádná přehnaná očekávání, tak jsem byl úplně s přehledem schopen ty dvě hoďky vypnout mozek a užívat si parádní atmosféru vygradovanou v ultimátním monster fight finále. Protože k čemu jinému se podobné filmy točí že? ()

DonQ

Úvod skvělý ale pak se jaksi na úkor akce zcela vytratil příběh, takže když to přeženu, jde vlastně o Svěrákovy Ropáky v podstatně fešnějším, megalomanském kabátku :-) Godzillu z devadesatek považuju za povedenější film. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (více)

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

07.12.2020

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

27.11.2020

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

26.05.2020

Nadcházející snímek Godzilla vs. Kong režiséra Adama Wingarda, jenž má zakončit čtyřdílnou filmovou sérii odstartovanou filmem Godzilla z roku 2014, měl původně dorazit už tento měsíc. Později byl… (více)