V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

HArna

Trochu zklamání, Ridley Scott natočil prvního vetřelce, který sice není můj nejoblíbenější, ale měl skvělou atmosféru, zajímavý příběh a hlavně napětí. Tohle všechno mě v tomhle trochu chybí. Film samozřejmně graduje, ale místy mě to příjde umělý. Nejlepší postava byla jistě android v podání Michaela Fassbendera. ()

SpaceOdyseus

Skvele natocena vizualni lahoda. Remeslo ma Ridley v maliku. Jen skoda, ze peclive budovanou atmosferu nekolikrat srazi nelogicke wtf momenty. Priste prosim s lepsim scenarem! Tesne 4 * za sci-fi nostalgii. ()

LittleMonste

Vesměs kladné recenze mě přinutili, abych se podíval na před-díl Vetřelce ? (jestli jsem to dobře pochopil). A co se mi dostalo, je nehorázné zklamání, které nezachrání ani pěkný vizuál. Do asi první půlhodiny se to ještě drželo, ale pak jsem se ztrácel a ke konci už jsem jen doufal, že každá další minuta je tou poslední. Děj mi nedával vůbec žádný smysl, postavy byly ploché a nezajímavé a jejich konání nelogické. Nemám ponětí o co tu šlo (30%) ()

Beaumont07

Vizuálne podmanivý a oproti votrelčej ságe multitematický PROMETHEUS prezentuje dva paradoxy, jeden negatívny formálny a druhý pozitívny obsahový. Formálny paradox spočíva v tom, že PROMETHEUS funguje ťažko aj ako prequel k Votrelcovi, a aj ako samostatný film. Pre fanúšika votrelčej série je odkazov na votrelca málo (hoci príšerky tradične pripomínajúce pohlavné orgány potešia), a aj tých zopár odkazov veľa nevysvetlí; pre človeka nedotknutého Votrelcom je zas paradoxne PROMETHEUS až príliš na starú sériu naviazaný, pretože tie najlepšie scény si divák nevychutná pokiaľ nevidel prvého Votrelca (raketoplán Space Jockeyho, prvý xenomorph na konci). PROMETHEUS je zároveň príliš premenlivý a fragmentárny: po epickom úvode nasleduje akčné sci-fi, potom akýsi survival horor, do toho veľa priamych aj nepriamych odkazov na Votrelca (Shaw (Ripley), last passanger of Prometheus (Nostromo) atď. Ani jedna z týchto častí však neobstojí sama o sebe a v spojení vznikne rôznorodosť, po ktorej si divák (hlavne ten čo nevidel Votrelca) povie, že vlastne nevie, čo presne videl. PROMETHEUS však prezentuje krásnu, filozoficky nabitú dichotómiu silného antropocentrizmu (človek bol naozaj stvorený na ´božiu´ podobu; ultimátny produkt evolúcie je človek) a konfrontácie človeka so svojim Stvoriteľom, ktorý nie je žiadny múdry praotec ľudstva dávajúci odpovede, ale svalnatý, nemý, holohlavý a bezcitný nietzscheovský Nadčlovek s úprimnou túžbou ľudí vyhladiť. Ironizácia klasických náboženstiev vo forme absolútneho nepochopenia Stvoriteľa so stvorením je veľmi vydarená a rovnako aj záverečné ´potvrdenie´ ľudskosti hlavnej hrdinky, ktorá si na krk dá krížik aj napriek tomu, čo zažila, potrvrdzujúc tak neotrasenú vieru v konečnú dobrotu Boha (prípadne bohov). Otázka zostáva, prečo sa Stvoriteľ rozhodol zničiť stvorenie? Pestoval ich ako biologickú zbraň, podobne ako votrelcov? Bál sa, že keď budú príliš vyvinutí, budú nebezpeční a vymknú sa spod kontroly, tak ako sa neskôr vymkol samotný votrelec? na tieto a ďalšie otázky potrebujem jednoznačne odpovede. Dúfam teda, že PROMETHEUS prinesie zmysluplného pokračovateľa. ()

Wajsik

Možná kdybych neměl tak vysoké nároky, nebyl bych zklamán. Z reklamní kampaně jsem zkrátka vycítil něco co jsem v kině nedostal. Je pravda že cca první půlhodina je krásná filmařská práce a zejména z vizuální stránky je to dokonalé. Potom se to, pro mě z nepochopitelných důvodů změní na klasickou vyvražďovačku, takže se téměř nemáte možnost sžít s některou s postav. Ale musím uznat, že Ridley Scott to neměl lehké. Vrátit se k něčemu co před 33 roky začal není jen tak. Navíc u původního Vetřelce šlo o tu hutnou atmosféru, při které vám lezl mráz po zádech.Ta v Prometheovi také chyběla. Možná, že je to také moje chyba a zkrátka Vetřelce a Promethea nelze srovnávat. Kdo ví? ()

shimpy(CZ)

Návrat Ridleyho Scotta k jeho klasickému žánru... No, leckdo by čekal víc akce (v dnešní době je pro většinu lidí potřeba, aby ve filmu co nejvíc věcí vybuchovalo a střílelo se na vše). Jenže kdo zná prvního Vetřelce, ví, že ten fungoval hlavně kvůli skvělé ponuré atmosféře a strachu z neznámého. Prometheus už od začátku navodí velice slušnou atmosféru a v té se drží po většinu filmu. Film mě vtáhnul a celé 2 hodiny jsem se výborně bavil. Navíc se mi díky filmu ujasnilo pár věcí ze světa Vetřelce. A věřím tomu, že jakmile vyjde film na Blu-Ray v rozšířené verzi (což je u Scotta pravidlem), tak všechny dílky zapadnou... Paráda! A na velkém plátně nutnost! ()

Teabag

Pokud jste Promethea ještě neviděli, tak mám pro vás jedu radu: oprostěte se od alienovských očekávání. Film byste si pak nejspíš neužili. Prometheus je vynikající sci-fi film s dokonalou vizuální stránkou (pozn. třetí rozměr ji už moc nevylepší, páč není co). V téhle rovině patří nejspíš k vrcholům toho, co v tomhle žánru kdy vzniklo. Pokud vám přeci jen jde o prequel Aliena, tak vás možná čeká zklamání. Původ Aliena je podle mě vysvětlen dobře. Stačí být pozorný a všechno vám dojde. Ale coby horor Prometheus fatálně selhává. A v tomhle ohledu ho nezachrání ani skvělí Fassbender, Theron nebo Pearce. Logické lapsy zpravidla u filmů nehodnotím, ale přiznávám, že například čilost, kterou Elisabeth projevila po zdařilé autooperaci, byla přinejmenším pozoruhodná (ačkoli je možné ji ospravedlnit sci-fi licencí). Těsně po promítání jsem měl z Promethea smíšené pocity, protože jsem v sobě fanouška Ripleyové prostě potlačit nedokázal, ale s trochou odstupu si začínám tohohle snímku vážit. Science Fiction jak má být! 9/10. P.S. Genialita Aliena spočívala především v tom, že Scott toho ukázal co možná nejméně. Možná, že největší chybou Promethea je skutečnost, že toho ukazuje až moc. ()

tokyno

Na takovou klasiku, jako je Vetřelec to bohužel nemá, ale furt je to hodně blízko k dokonalosti! Mé veliké očekávání tohoto se rozhodně vyplatilo. Ridley Scott prostě umí. Doporučuju! ()

Pavkan

Natočte předfilm k něčemu, co je samo o sobě dokonalé. Naštěstí Ridley Scott skočil do té pasti sám. Prometheus je na dnešní poměry opulentní a působivé sci-fi, ale když si hned po návratu z kina pustíte jedničku Vetřelce pro srovnání, tak ho najednou začnete nahlížet jinou optikou. A ta bude poněkud poškrábaná. ()

Drc

Nebylo to špatné, mohlo to být lepší. To dobré: sci-fi, atraktivní prostředí, tajemno, vizuální stránka, v některých místech atmosféra Co scházelo: trošku větší spád a atmosféra v některých místech, vyhraněnější příběh (příliš hodně nezodpovězených otázek, chyběla silnější linka, některé scény mi připadaly navíc, beze smyslu), klišovité postavy (zejmena android), řada nedomyšlených (nebo možná až příliš skrytě domyšlených) míst, expedice provedena čistě amatérsky (žáden průzkum z vesmíru? žáden průzkum na místě? žádné pořádné zajištění?) Celkově jsem se na to rád podíval, ale mohlo to být o dost lepší. Takže spíš takový mírný nadprůměr. ()

peetriss

Prometheus není vůbec špatným dílem a v žánru sci-fi patří dokonce k tomu lepšímu z posledních let. Jsou tady však určitá ale: 1. Před sledováním Promethea se musíte oprostit od jakýchkoli očekávání, že uvidíte další atmosférou a napětím nabitý film ze série Vetřelec. A to i přesto, že již dlouhé měsíce před uvedením se rozeběhla masivní marketingová kampaň proklamující Promethea jako prequel vetřelčí série. Musíte na film pohlížet pouze jako na sci-fi ze stejných žánrových vod jako Vetřelec. 2. I když se jedná o sci-fi horor, očekávejte poněkud umírněnější řežbu, než jaká byla právě ve Vetřelcích, a to z důvodu zachování tržebně zajímavější věkové přístupnosti.... Prometheus je po vizuální stránce perfektně zvládnutý a již od samotného začátku jsme svědky líbivé epické atmosféry, vzrušujících efektních scén, skvělých digitálních tvorů a tvorečků i přesného a sympatického obsazení (zejména Noomi Rapace, Michael Fassbender a chladná, ale sexy Charlize Theron). Co se týká příběhu, který se u mnohých stal terčem kritiky, je opravdu trhaný a především ve druhé hodině je až příliš znát necitlivá sestříhanost a vyvrcholení tak vyznívá trochu útržkovitě, nesoudržně a v důsledku toho občas i nelogicky (Noomi Rapace ihned po císařském řezu s rozpáraným břichem sešitým sešívačkou by asi těžko podala takové výkony jako souboj se svým "potomkem") . Nemohu se ubránit pocitu, že Ridley Scott neměl od producentů plnou tvůrčí svobodu, což je u režiséra takového formátu až s podivem. Ale kdoví, možná jsme byli svědky pouhého "rozjezdu" a plných obrátek dosáhneme až v pokračování(ch) - už vzhledem k otevřenému konci. Ti kteří čekají atmosférickou sci-fi doslova natlakovanou napětím budou zklamáni, Ridley Scott tentokrát natočil (možná i trochu klišovité) sci-fi na efekt, chronologicky zasazené před "dobu vetřelčí" a pouze velmi vzdáleně a volně budící dojem, že by se mohlo jednat o prequel Vetřelce, což dokazují určité odkazy jako např. stejný způsob cestování ve stavu hibernace, společnost Weyland Corp. nebo stejný typ androida s bílou tekutinou uvnitř. Jako fanoušek Vetřelce musím nadávat také, a hodnocení by šlo dolů, pokusím se však zapomenout na veškeré spojitosti s touto legendou a budu na Promethea pohlížet jako na okázalý letní blockbuster a v tomto případě jsem spokojen. ()

Sufferer

Vesmírne dobrodružstvo za odpoveďami na základné existenčné otázky ľudstva zvnútra rozvracia obsahová stránka, miestami na jazyk nesúca zunovanú frázu „ani prišiť, ani priplátať“. Promethea napriek tomu na hlinené nohy stavia vcelku sústredená réžia a formálny prednes Ridleyho Scotta, ktorý úspešne zvláda navodiť ilúziu neznámeho miesta i napätím zhustnutú atmosféru, ako sprievodca na ceste k postavám je však bezmocný. Vizuálne podmanivý kinozážitok z rangu najnudnejších. (Kino 2D) ()

Bafo

Co k tomu rici. I vychvalovane provedeni filmu me zas tak moc neuchvatilo, predevsim mi vadila jakasi disproporce estetikou prvniho vetrelce a prometheem, kdy najednou jakasi dokonala civilizace (dokonala tela, dokonala technologie) pouziva tolik organickeho tvaroslovi. Co se tyka mnoha podivuhodnosti v deji a ve veskerych motivacich jedincu (ktere v tomto filmu dulezite jsou), tak se mi spoustukrat zdalo, ze Scott pridava nektere veci schvalne jen pro potreby filmu, coz potom ale vypada znacne rozpacite. Nejvic mi ale ve filmu chybela jakakoliv atmosfera, ta ktera je pro puvodni dil tak typicka a na ktere ten film stoji nejvice. Jaksi se vytratilo to cire zlo, najednou musi byt vse nejak (vice ci mene dobre a castokrat spatne) vysvetleno - hollywoodsky trend poslednich let, se kterym se proste nedokazu ztotoznit. Kdyby to nebyla soucast sagy vetrelce, dal bych o hvezdicku vic, ale takhle bohuzel... PS: moc se mi nelibil ani muj oblibenej Fassbender, proste vsechno spis hur nez dobre ()

MadChick

Rozporuplné pocity ve mě zanechal tento snímek. První dvě třetiny filmu budují příběhově i vizuelně velice zajímavou atmosféru a až na několik drobných logických zádrhelů vše směřuje, podle předpokladů, ke stejně zajímavému rozuzlení. Chyba, poslední třetina je bohužel místem, kde snímek začne dle mého silně pokulhávat na jednu nohu.. Poměrně inteligentně působící Sci-fi se zde překlápí do polohy hororového béčka a to je opravdu škoda. Nakonec tak nevím co si mám o filmu myslet, oblzvláště pak, když je nastoleno více otázek, než zodpovězeno odpovědí... pro mě rozhraní mezi 3 a 4 hvězdami. Ale těch scifáren je poslední roky tak málo, že tam ty slaboučké 4 ode mně budou. ()

Shimargh

Takže, stačí vzít scénář Vetřelce tu něco vyškrtnout a onde něco připsat - voilá Prometheus je tu..pro mne zklamání, mladé publikum to ovšem zbaští i s navijákem. PS: Kdo měl na starosti casting ? Dr. Shaw extrémně nesympatická ženská, hodila by se více jako hajzlbába na WC na hlaváku než pro film. ()

Schuldiner

No tak to snad ne! S Vetřelcem to nemá vůbec nic společnýho! Ale o to ani tak nejde, to neni důležitý, spíš mě zaráží, že film je fakt docela blbej, nudnej a blbej. A taky trochu nudnej. Krom spousty nesmyslů, jejichž vrchol přichází při ´´operaci břicha´´, je k vidění hromada nevýrazných hereckých výkonů a scén, který nedokážou pořádně zaujmout. Triky mě nezajímaj, ale ani ty nebyly zrovna skvělý. Někerý dokonce tak trochu amatérský. Celkově? Prostě zklamání, nic víc! Jednu hvězdu dávám za jakous takous atmosféru v začátku. -- PS: Vraťme se ale eště ke zmíněný operaci... Nejsem žádnej chirurg, ale když někomu rozříznou břicho, vytáhnou z něj cosi, co se podobá zmutovaný chobotnici a pak ho zašijou klasickou kancelářskou sešívačkou, předpokládám, že dotyčná osoba asi nebude moci několik vteřin potom běhat. No, na rovinu, nemohla by se asi ani pohnout a nejspíš by do několika minut vykrvácela.. Ale nevim, nejsem chirurg... -- -- PS2: Vlastně souhlasim se spoustou lidí tady, že scénář jako takovej je prostě těžká slabota. -- -- -- Vystihující komentář: flanker.27 ()

luczi

Mírné zklamání, asi z velkých očekávání...prvních několik minut mi přineslo přímo vizuální orgasmus, ale zhruba od poloviny šel můj dojem jaksi do kopru, rychlokvašný závěr a vůbec řada logických nepřesností (jsem pedant, přiznávám se) jsou opravdu škoda, škoda nedokonalého scénáře, protože jinak nemám co vytknout (Noomi a Michael skvělí, hudba perfektní). ()

ClimbVibe

Vizuální orgie na úkor "ementálnímu" scénáři. V kině zážitek do chvíle, než si člověk začne klást otázky o ději a souvislostech. Myslím, že tvůrci se rozhodli rozvinout tak hlubokou mytologii, že bylo předem jasné, že v ní sami uvíznou jak moucha v pavučině. Zase se ukazuje jak byl první Vetřelec geniální film. ()

Lionheart

Nebylo to vůbec špatné. První půlka dechberoucí a ta druhá akčnější a méně propracovaná, nicméně žádné velké zklamání, spíše jen drobný povzdech, že to v druhé půlce připomíná běžný scifi film. Fassbender s Rapace to celé táhnou, nepochopil jsem, proč tam mají jen starší verzi Guye Pearce, když se tam ani "zamlada" neobjeví (možná v Director's Cut?). ()

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)