Hunger Games

• USA The Hunger Games (více)
USA, 2012, 137 min

Režie:

Gary Ross

Předloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (více)

V ruinách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol a dvanácti přilehlými kraji. V Kapitolu se každý rok koná klání s názvem Hunger Games, do kterého musí každý z krajů vyslat jednoho chlapce a jednu dívku. Šestnáctiletá Katniss Everdeen se dobrovolně nabídne, že ve hře zastoupí svou mladší sestru a musí se spolehnout hlavně na své instinkty, jelikož proti ní stojí protivníci, kteří se na souboj připravovali celý život. Má-li se ještě někdy vrátit domů do 12. kraje, bude muset v aréně, kde spolu soupeří boj o přežití s lidskostí a život s láskou, učinit ta nejtěžší rozhodnutí. (Bontonfilm)

Kirman

Film na mě celkově působí trochu rozporuplně (dvou hvězdičkově), ale jelikož to myšlenku má, a jak říká Jára Cimrman "mě o myšlénku se jedná, ta aby zůstala", tak hodnotím krásným průměrem za ***. Pro mne zbytečně zdlouhavé pasáže a nelogické chování postav - některé pasáže z Capitolu (výcvik např.) bych obětoval za uvedení do světa a problematiky... Tak jo, a zítra zase každý hurá do hunger game jménem život. ()

MickeyStuma

´Hladové hry´, jak z ní v překladu název snímku je název hry v rámci reality show, ve kterém mladí dospívající lidé soutěží vzájemné bitvě na život a na smrt, kteří jsou navíc systémem náhodně vybráni. Důvod a smysl  je samozřejmě plně vysvětlen. V dnešní době když vidíme, jak už televizní stanice neví, jakou reality show by vymyslely, by asi nebylo překvapení, kdyby něco takové někdy v budoucnu skutečně vzniklo. Natočeno na základě románové řady autorky Suzanne Collins s prvky utopie a dystopie v akčně dramatické romanci v žánru sci-fi. Co se týče námětu, není to nic nového pod sluncem. Taková televizní zábava byla představena už nesčíslněkrát a to v různých variantách. Například: ´Rollerball´ (1975, 2002), ´Běžící muž´ (1987), ´Zabít nebo zemřít: Hráči - série sedmá´ (2001), ´Battle Royale´ (2002) a další. I přesto je to tentokrát oproti jmenovaných snímků poněkud jiné. A co si budeme povídat, stylem i tempem se celý koncept hodně podobá filmovému počinu ´Stmívání´ (2008), jen s tím rozdílem, že tady nejsou žádní upíři či vlkodlaci. Oba snímky však mají srovnatelnou milostnou etudou a s tím spojenou celkovou atmosféru. To také znamená, že je snímek plně oproštěn on drsných bojových scén za použití gore. Ke krveprolití samozřejmě dojde, ale jen z nutnosti v rámci příběhu, avšak jedná se o skutečně krátké občasné scény. Dohromady tak není o co stát. Místy se také krapet vytváří divácké chaotické nepochopení toho, co se vlastně zrovna děje a proč, což celé vyprávění trochu shazuje. A to i přes fakt, že je příběh poháněn strachem, hrůzou, odhodláním a hlavně hrdinskými činy bojovníků v zájmu vyhrát za každou cenu. Sci-fi kreativita podpořená vizuální stránkou místy buduje napětí, ale na pilu se moc netlačí. Jako ryze zábavný snímek se dá akceptovat, ale i tak jakoby to divákům ještě zůstalo něco dlužno. A to i přesto, že do své hlavní role dala Jennifer Lawrence všechno i když to mnohým nemusí tak připadat. Plně pochopila charakter postavy a podle toho se do toho také opřela. Thrillerové dobrodružství, romance a nějaké ty emoce. Stejně jako výše zmíněné ´Stmívání´ někoho potěší, většinu však filmovým zážitkem moc nenaplní. ()

Eluin

Možná jsem to trochu nadhodnotil, ale já skutečně očekával nesmírně tupou hloupost..., tohle celkem ušlo (a ano, jsem si vědom různých slabin). Nicméně v rámci svého žánru film splnil asi vše, co mohl. ()

Charlie84

Rozhodně je to lépe natočené než Battle Royale, rozhodně to má lepší herce i výkony než Battle Royale (už jen proto, že asiaté ztvárnění emocí obecně vidí trochu jinak než zbytek světa...), herecká esa ve všech "vedlejších rolích" a Jeniffer...vlastně i kdyby tam byla jen Jeniffer Lawrence, jsme na třech tak nějak automaticky...aspoň za mě teda. Atmosféra super, výprava fajn, ani to pobíhání po lese nenudí, čehož jsem se trochu obával (pravda, logika některých games scén mi nebyla zcela jasná, ale zkuste si pátrat po logice ve věcech jako je Batman, Supemuž nebo kdokoli z Marvelu...nebudeme na tom ve finále lépe)...takže pro mě, který očekával wo fous lepší homotwilight, to byly moooc příjemně strávené 2 a půl hodiny. Kupříkladu impotentní Hobit za tímle zaostává tak nějak...ehm...ve všem. Tak to vidim já přátelé. A na rozdíl od nové Středozemě se na další díly upřímně těším.... ()

Evander

Hunger Games mě mile překvapil. Sice není ničím víc než jen hollywoodskou napodobeninou mnohem zdařilejšího Battle Royale, přesto se však jedná o koukatelný film. Celý děj mi velmi rychle utekl a místy mě to i bavilo. Moje hodnocení je kolem 70% s tím, že nemám důvod se na Hunger Games dívat znovu. Jako pozvánka ke druhému dílu to však stačí. ()

Páně

Šel jsem do toho bez velkých očekávání a to se nakonec ukázalo jako moje největší výhra. Režijně řekněme obstojně zvládnuté, velmi pěkné momenty střídají ty slabší čemuž tedy brutální stopáž příliš nepomáhá. Přesto mohu s čistým svědomím přiznat, že jsem se bavil a když pominu některé dialogové úlety a přepjatosti nebo naopak některé nedorazy, tak mi z toho leze průměr s nadějí. Jako jednoznačné plus jsem vnímal hudební složku s jedním překvapením v podobě fragmentu od skvělého Ólafura Arnaldse. ()

oli009

Sci-fi nemám moc ráda ani ho nijak zvlášť nevyhledávám pokud nejdu "na jisto". Jenže tohle podle mě není tak úplně sci-fi, alespoň ne, tak jak si ho já představuji. Pod tímto pojmem si vybavím hordu robotů, postapokaliptickou budoucnost v čele s řítící se Empire State Building a spoustu šílených vědců a nápadů, které se mi ani za mák nezamlouvají. Ne, tohle je něco jiného. Je tam od všeho co jsem jmenovala kousek, ale jen tak malý aby to divákovi připadalo úplně samozřejmé. Rozhodně se Suzanne Collins překonala. V dnešní době, kdy má člověk pocit, že již nejde napsat nic originálního, ona nám ukázala že jde a víc než jen to. Tohle podle mě ani zdaleka není obyčejný tuctový příběh pro teenagery. Hunger Games v sobě mají mnoho náznaků a varování, která by nám měla přinést poučení z minulosti a zabezpečení do budoucnosti. Mj. taky vedou k zamyšlení nad přítomností... Tak jsem to zkusila a došlo mi, že jsme na tom dost podobně, že Hunger Games nejsou tak moc vzdálené od reality. Jen nám se zdá jiná a proto nás knížka (nebo i film) překvapí. No a teď k filmu. Film je fajn, ale myslím si, že takovýhle literární formát by si zasloužil něco trochu lepšího. Prostředí pěkné, efekty taky, výprava solidní, peněz se tam asi taky narvalo dost. Ale až na skvělou Jennifer mi přijde, že z ostatních toho šlo vymáčknout trochu více (možná ještě Haymitch byl dobrej) a především by to chtělo stabilní kameru. ()

hEROic

mne se to libilo, nenarocny akcni dobrodruzo pro mladochy... coz uz nejsem, ale bral jsem to tak :) pripomnelo mi to herni Laru... prijemna hrdinka, rychly spad a par super napadu... 70% ()

massdonfel

Tak jsem se po dlouhé době rozhodl podívat na tento film. A moc mě to opravdu nepřekvapilo... Bylo to fakt o ničem. První půlka filmu nás pořád připravovala na hry. Bohužel ty hry byly to nejhorší v tom filmu.. :D Celkově dost dekadence myšlení lidi v tom filmu mě vůbec nebavilo.. A ta jejich móda proboha..... Vroucně doufám, že nic takového se nikdy v realu nestane ... 4/10 .. Neboť místy to nebylo úplně špatné ()

edie sedgwic

Nechybalo vela a mozno by boli aj 4. Prva cast filmu na ne silno aspirovala. Prvu hodinku sa psychicky pripravujeme na to, ze pride riadne drasajuca hra o prezitie. Namiesto toho pride len velmi slaby odvar Battle Royale, ktory sa vyvija velmi predvidatelnym smerom a zaver snad nemohol prekvapit nikoho. Skoda, uvod vyzeral slubne, pacilo sa mi vykreslenie situacie a aj myslienka, pozaciatku hier sa to vsak tak trochu meni na tinedzersku vyvrazdovacku. ()

JohnSorrow

Člověk by nevěřil, že téma jako regulérní soutěž o život, se dá pojmout takhle nudně. Chtěl bych vidět někoho, kdo věří, že ti lidi mají strach o svůj život, že jim tak obecně není všechno jedno - za chvíli skončí natáčecí den a padla (i když těžko to může být chyba herců). ()

Toka

Když si tak porovnám nedávné zfilmované teen sci-fi romány Divergence, Enderovu hru a Labyrint, tohle je s přehledem strčí do kapsy. Nechápu ty komentáře ohledně klišé, zde tvůrci odvedli výbornou práci, nádech ženské spisovatelky je zde citelný, nikoliv však otravný (Divergence). Herecký výkon Jennifer Lawrence je velkolepý, těším se na její budoucí filmy. Podobně i výkon Woodyho Harrelsona či bezvadný grimasy Stanleyho Tucci. Silná atmosféra filmu mě udržela v napětí celou dobu. Lehké dějové výhrady bych měl maximálně k poslední dvacetiminutovce, kde bylo pár wtf momentů, ale nic, co by drasticky nabouralo jinak vynijakící snímek. Na takové filmy jsou asi zdejší veteráni už prostě staří. :-) ()

Ydrosten

Celý film je jasné pro jakou věkovou skupinu je určen. Celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu že tohle někdo prostě nemůže myslet vážně. Jako vážně svět je tak strašně v prdeli, že aby se nevzbouřilo těch pár chudáků, kteří nemají ani co do huby, tak se vymyslí geniální protibuřičská soutěž kde se budou navzájem vraždit 14 leté děti ? Jako vážně ? --- No popolezem dál. Pokud chtěly natočit film který by zaujal alespoň něčím, mněly to natočit tak, abych nemusel o 80 věcech přemýšlet, protože mi není úpně jasná tak polovina filmu. Jaká válka ? O co sakra jde v Panemu ? Co se děje ve světě ? Co to bylo za arénu, ve které bojovaly ? Pořád jsem čekal kdy se ozve " zastavte program " nebo tak něco, protože jsem vůbec nepobíral jak je možné že si tam klidně vymyslely strom, oheň, jen tak odnikud se vynořující ohnivé koule, a pak vyrostli ze země jakýsi psi ( prostě jen tak ! ) Celý film je natočený jen pro ty kteří četli knihu, protože spousta věcí prostě nedává smysl a nebo nemá začátek ( či nějaké vysvětlení proč se něco stane ) Píta - což je divné jméno pro kluka - byl na pěst od samého začátku a je jasné že zamilovanost tam proběhnout musela aby se to dalo do skupiny " pro koho Já se nakonec rozhodnu ? " a mohlo se hrát škatule hejbejte se z postavama. ¤¤¤¤¤ Knihu číst nebudu a na další díly se nepodívám. Pokud to nemá vysvětlující pasáže a divák je nucen si kvůli ději ( a vysvětlení ) přečíst knihu aby se necítil jak magor, protože polovině věcí nerozumí, tak je to prostě a jednoduše špatný film. ()

Llinwen

Prvních cca 20 minut ubíjející soundtrack a jednoduše pitomá kamera. Pak se to trochu rozjede, chvílema je to zajímavý a krásný a dojemný, ale chvílema děsná za vlasy přitažená trapárna. Slabší *** ()

Anayka

Prý nevyužitý potenciál? Já jsem u toho brečela jak želva, a to jsem si původně myslela, že je to film pro děti! ()

BeranSon

Od začátku mi nějak unikala hlavní podstata děje, celý námět se mi jevil nepříliš pěkně podchycený a film byl chladný a v určitých pasážích i neoriginální,vezl se v suchém a prozřetelném proudu. Hunger Games by byl opravdu dobrý film, pokud by byl stavěn na surové a bezcitné válce v přírodě, ovšem musel by v akci pochytit drsný styl Ramba . Ale jak se mi zdá, tak právě na této vlně autoři nestavěli. První hodina a půl je zbytečná, jen a jen výplň bez kapky nadšení, bez zvědavosti a očekávání nadcházející scény. Přesto jsou Hladové hry, dospělejší, odvážnější než jiné pubertální série, což musím uznat jako plus. Produkčně je film samozřejmě skvělí, což značí velice vyvedené tržby. Ovšem režijně se mi tak dobrý nezdá. Občas se vyskytne moment, který je chladný, zcela bez emocí a trvá tak dlouho, že jsem prostě jen chtěl ať film běží dál a dál. Jennifer Lawrence ujde, ale není skvělá, prostě jen ujde. Žádný z herců není nějak znatelně zařazen svým výkonem nad ostatními. Snad bude druhý díl lepší. - 5/10 - ()

Qeo

Začátek dlouhé ságy je opravdovým klenotem, alespoň pro mě tedy...Všechny další filmové (i knižní) pokračovaní nestály ani za lístek do kina. Proč zrovna první díl je nejlepší? Za prvé příběh a jeho dynamika: autoři nevysvětlují všechno polopatě a nemusejí nic vysvětlovat dvakrát. Za druhé atmosféra: jak se děj šíří splašeným tempem, tím více se prohlubuje atmosféra. Strach, nenávist, nejistota, rozhodnutí. Všechno je to tak nějak cítit ve vzduchu. A zatřetí Jannifer Lawrece. "May the odds be ever in your favor!" ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (více)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (více)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel