Hunger Games

• USA The Hunger Games (více)
USA, 2012, 137 min

Režie:

Gary Ross

Předloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (více)

V ruinách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol a dvanácti přilehlými kraji. V Kapitolu se každý rok koná klání s názvem Hunger Games, do kterého musí každý z krajů vyslat jednoho chlapce a jednu dívku. Šestnáctiletá Katniss Everdeen se dobrovolně nabídne, že ve hře zastoupí svou mladší sestru a musí se spolehnout hlavně na své instinkty, jelikož proti ní stojí protivníci, kteří se na souboj připravovali celý život. Má-li se ještě někdy vrátit domů do 12. kraje, bude muset v aréně, kde spolu soupeří boj o přežití s lidskostí a život s láskou, učinit ta nejtěžší rozhodnutí. (Bontonfilm)

Riley

Slabé 4 hvězdičky, nicméně: námět super, zpracování super, zakomponování absurdnosti reality shows vynikající, jen to mělo málo prostoru pro vykreslení postav. Jako seriál by to mohlo být špičkové. ()

Saraswati

Od prvého momentu viete, aký bude ten posledný. No aj tak skvelá ukážka ľudskej zvrátenosti (prirodzenosti?). ()

Fancipal

Nadšení přebíjí skepsi na plné čáře. O roku 2012 se bude ještě dlouho povídat a ještě déle se na něj bude vzpomínat. Jednoznačně nejnabitější a měřítkem kvality také nejlepší filmový rok v mnou pamatované historii. Nikdy jsem neodcházel z kina tolikrát oslněn jako letos. Viděno touto optikou, Hunger Games nejsou tím nejlepším, co jsme mohli na plátnech kinosálů tento rok vidět, jsou „jenom“ dalším důkazem nezapomenutelnosti ročníku s pořadovou číslovkou dvanáct. Svým vlastním způsobem. Tento film není zářným příkladem precizní režie, komplexního scénáře nebo úchvatných hereckých výkonů (nutno ovšem podotknout, že výkony Jennifer Lawrence a Woodyho Harrelsona snesou přísné měřítko). Je to vykalkulovaný produkt šitý na míru poptávce a potřebám 21. století., tj. CGI + akční sekvence + romantická linka (nejlépe tragická láska – star crossed lovers). Neočekávajte proto nic intelektuálně spektakulárního nebo hlubokomyslného. To nejlepší na celém filmu, resp. potencionální trilogii, je fiktivní svět, ve kterém se tento příběh odehrává. Připravte se na obě strany života v úchvatně podmanivém a zároveň děsivě ponurém světě, ve kterém pochopíte skutečnou hodnotu naděje. Stále je to ovšem film, jehož cílová skupina nemá v některých zemích dovoleno řídit auto nebo konzumovat alkohol :). Škoda. Kdyby tvůrci přidali na přímočarosti, ubrali 20 minut, více přiblížili pohnutky a motivy hlavních postav, mohl jsem uvažovat o nejvyšším možném hodnocení. Takhle je to kvalitní film, který mně donutí přečíst si knižní předlohu. ()

Ice123

Knihu jsem nečetl a proto hodnotím tak jak hodnotím ;) Až na dvě věci které jsem nepochopil zde všechno sedí a ladí tak jak má. Mladí herci zvládli své role opravdu bravůrně, nemám jim co vytknout. Děj je svyžný a bez hluchých míst, ikdyž má přes dvě hodiny. Scénář i režie jsou na tom stejně jako herci, prostě krásná podívaná až na těch pár věcí, co nejsou vysvětleny... 93% ()

dr.fish

Jedná se o popkornovou předělávku Battle Royal. Je to pro mladší diváky nebo pro slabší povahy. Kdo chce až na dřeň, nechť si pořídí japonský Battle. Začátek je nejzajímavější, ukáží nám svět chudoby, útlak, pak děcka převezou do Říma, páchnoucího Babylónu plného zvrhlíků nejistého pohlaví. Pro zábavu davů vrženi do arény modifikované momentální potřebou zábavy. Občas pro urychlení akce přestaví programátoři nábytek, zapálí les nebo vymyslí hejno divých psíků. Neustále je sledován vliv hry na diváka a speciální tým je připraven tyhle "Rozpaky kuchaře Svatopluka" pozměnit. Vše se děje v rámci hesla "Chléb a hry", které odpradávna klidnilo davy a zajišťovalo veselé vládnutí. Boj o přežití odvádí pozornost lidu od skutečných problémů. Ale lidský faktor nepodceňujme. Od poloviny filmu, kdy většina hráčů je mrtvá, začíná se děj patlat v emocích a ztrácíme tempo. To se už do konce nespraví i když do finále ještě dojedeme se ctí. Dalších pokračování bych se obával...70% ()

KajusaK

První polovina, která se odehrává výběrem dvou "účinkujících" , seznamování s prostředím, rozhovory se soutěžícími, to vše bylo nadmíru perfektní, i když příliš dlouhé. Druhá polovina ve hře mě už tolik překvapivě nezaujala, málokoho kdo tam zemřel mi bylo líto, efekt s ohněm byl perfektní ale naopak s těmi zvířaty katastrofa - až moc nerálné (vůbec se to tam nemělo plést)..Zakončení s bobulkama bylo inspirováno Modrou lagunou? :)) .. Z 12 kraje došly dva a odešly dva, klasický americký film..Uvidíme co přinese dvojka .. 4* ale velmi velmi slabé. Normální průměrný americký akčnák, ve kterém hlavní hrdinové přežijí a je tam děj dost vycucaný z prstu..PS: Masky opravdu chválím, takové blbosti by mě nenapadly :-D ()

WolfR

Už slabší kniha mě nepřesvědčila a film, který je navíc společně s knihou značně obšlehnutý z Battle Royale, to jenom potvrdil. Kameraman by zasloužil přes hubu a celkově vizuál a triky vypadali velmi lacině. Mezi pozitiva řadím nápad (avšak obšlehnutý) a výběr herecké sestavy. To je asi všechno. I onen opěvovaný počáteční masakr v aréně není dobrý. Je značně roztřesený, nelze nic vidět a chybí tomu větší brutalita, těsně 2 hvězdy. ()

Icefist

Vlastně nevím, o co tvůrcům šlo. Měl to být boj o přežití? Byla to pohádka? Nebo snad nějaký ujetý druhy sci-fi? Vážně netuším. Bylo to všechno a zároveň nic. Po všech stránkách šeď a průměr a divák se ani nemá čeho chytit, aby se mohl rozptýlit. Hlavní hrdinka nemastná neslaná, na obličeji téměř celou dobu utrápený mdlý výraz a co se týče ostatních postav a herců, tak to taky nestojí za nic. Do toho nejeden nesmysl, kdy například někdy děla střílejí, jindy zase ne. 50 % Oblíbená část- zdravice s districtem 11 ()

LenkaAK

Kdyby tvůrci přidali jen lidskost a lásku vynechali, bylo by to přece jen lepší. Docela jsem se bavila dokud se do toho nezačaly míchat "milostné" scény. Jsem zvědavá na pokračování... ()

animaxis

Hodně lidí si u tohoto filmu stěžuje, že je to špatná adaptace knihy. Já jsem knihu nečetl a možná to je i dobře, protože film se mi nakonec líbil. Už v prvních okamžicích na mě působil trochu depresivněji, než jsem čekal, že bude. Vzít několik dětí do jedné arény a v zájmu dluhu za mír (spíš pobavení) je sledovat jak se zabíjejí nezní zrovna vesele. Film mě ale doopravdy překvapil, až když skupina dětí do té arény dorazila. Hodně lidí na Hunger Games nadává i proto, že je to prý moc podobné Twilightu. Nechápal jsem to už u Divergence, ale tady už mi to porovnávání opravdu nedávalo smysl. Jakmile došlo na řezání nohou, rukou, těl a všeho možného tak jsem si řekl, že až tak "holčíčí" tenhle film asi nebude, i když hodně lidí říká, že je. Ale to je podle mě jen takový dnešní trend. Jakmile je hlavní hrdinkou holka (Hostitel, Hunger Games, Divergence) je to Twilight v jiné podobě! Upřímně, pitomá logika. Nicméně zpátky k filmu. Nakonec mě paradoxně bavilo sledovat přežívání hlavní hrdinky a během filmu se dokonce nedělo skoro nic, co bych předem očekával ( teda až na to, že hlavní postava přežije). Konec filmu hezky nakousl pokračování, tak se těším a doufám, že bude alespon stejně dobré jako první díl. Celý děj filmu dobrý a napínavý. Herecké výkony byly dobré, jen podle mě Jennifer Lawrence nehraje až tak skvěle jak jsem slyšel, ale i tak je tu dobrá. Hudba dělala film ještě napínavějším. K filmu jsem byl v podstatě donucen, ale nakonec se mi líbil, tak jsem rád. ()

filmmovier

Naprosto neuvěřitelný film, rodí se nám nový fenomén. Knihy Suzanne Collinsové jsem nečetl, takže nemohu srovnávat, ale tenhle film mě setssakramentsky bavil. Hunger Games mají sakra originální zápletku promyšlenou do nejmenších detailů. Tvůrcům vyšla i sázka na režiséra Garyho Rosse, který je mi neznámý, ale potvrdil mi své kvality. I herecké obsazení je geniální - Jennifer Lawrence, na které celý film stojí je ale sakra sexy... A potěšil mě i Donald Sutherland v menší roli. Příběh je napínavý a svižný, má rychlý spád, jen stopáž mohla být přece jen o něco kratší. Vizuální stránka je na jedničku, taktéž hudební doprovod, atmosféra vtáhne a akce je také dost. V druhé polovině filmu sice trochu dojde dech, ale absolutně to nevadí. Flm mně navnadil na knížku, absolutně mě vtáhl a už se moc hodně těším na pokračování. Úkoly v Hunger Games stojí také za to a myslím, že mám novýfenomén. K dokonalosti už chybí jen malinký kousek. Prostě výborně natočený hollywoodský velkofilm, který tu už dlouho nebyl k vidění. Více najdete na mém blogu www.fillmovy-raj.bloger.cz, kde najdete recenzi. Tento film, precizně natočený, doporučuji všem věkovým kategoriiím. 85% ()

bartias

Knižní trilogie Hunger Games od Suzanne Collins se ničím neliší od dalších literárních sci-fi/fantasy příběhů pro mladé. Režisér Gary Ross přesto natočil úplně jinou adaptaci. Od krvavých nebo snad brutálních scén, které vyplývají ze zápletky, se sice kamera duchapřítomně odklání. Její skoro dokumentární styl ale přispívá k dospělé atmosféře. Hunger Games nakonec hodně působí jako úvodní díl nové série, ale rozhodně je se na co těšit. ()

okkac

Pokud se chci podívat, jak se náctileté děcka vraždí mezi sebou a bez zbytečné teen romance, tak si raději poněkolikáté pustím Battle Royale. Jo a z těch kostýmů Kapitolu mi bylo blivno,ale na Jennifer Lawrence se dá alespoň koukat. ()

misulka03

Na tento film jsem narazila spíše náhodou, takže až po shlédnutí jsem si zjišťovala další informace včetně toho, že je to nějaká knižní trilogie. Film je vizuálně krásný, napínavý, zajímaví herci, kdy mě především zaujala Jennifer Lawrence. Neskutečně na mě působilo prostředí, kdy zpočátku má člověk pocit, že se dívá na film z koncentračního tábora za Hitlera, později je ve fantazi světě a dovršuje to divočina - dokonalé. Přesto je tento film pro mě neskutečným zklamáním. A to svým závěrem. Už dlouho jsem nezažila tak jasnou půdu pro další pokračovaní. Takže nedořešení určitých situací mě velice zklamalo. Zřejmě je to tím, že neznám knižní předlohu a brala jsem to jako jeden samostatný film. Mrzí mě, že se nevyřešila situace ani mezi dvojicemi, ani vztahu vesnic s elitou....Tento výborný film to stáhlo dolů ()

SoolenJV

Na to, že by to v podstatě měl být film pro děti/pro mládež, tak jsou "Hunger Games" docela hardcore. Ani ne tak v zobrazeném násilí, jako spíš v hlavní myšlence zvrácené reality show, ještě navíc říznuté Orwellovským "Velkým bratrem". Ale pokud chce film kritizovat tuto formu, měl si dávat mnohem větší pozor, aby se sám touto formou nestal - a k tomu došlo. Čekal jsem mnohem větší průšvih. Tohle je dobře natočené, dynamické a s mírným přesahem. ()

markyz.

Když jsem viděl těch 142 minut, tak jsem se toho neskutečně bál, opak byl pravdou.. Uteklo to jako nic, mělo to napětí, lásku, energii, ale na ty **** hvězdy to prostě nemá a dalšího pokračování se bojim. ()

sir-dave

Nečetl jsem knihu, nečetl jsem obsah... V počátku mi hlavou proběhla myšlenka: "Páni, to by mohlo být atmosférou něco jako Bayův Ostrov". Po zhruba další půl hodině jsem svůj názor přeměnil na: "To má být nějaká future Victoria's Secret Fashion Show?". Dlouhé představování postav a řečí okolo začaly spíše unavovat. Když už konečně došlo na souboj v "aréně", který mimo jiné připomínal Mortal Kombat, tak tomu uškodila PG-13. Hunger Games vzhledem ke své délce ubíhal ještě v relativně svižném tempu, ale být o 30 min osekaný a lepší eRková zábava, možná bych hodnocení zvedl. ()

wendelin9

Musím říct, že mi na tomto filmu něco vadilo. Nejspíš to byl fakt, že divák po celou dobu filmu vlastně moc nechápe, proč se to všechno děje. Jasně, je tu banda mocných, kteří se baví tím, že nechávají umírat děti těch chudých, ale proč to všechno? Dále mi přijde vše až moc naivní, nejspíš je to tím, že se celou dobu koukáte na bandu teenagerů, jak se snaží přežít, ale i přesto mohl film působit trochu "dospěleji" a reálněji. Ačkoli mě film bavil, musím dát jen 3*. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (více)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (více)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel