Amélie z Montmartru

• Francie Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (více)

31. srpna 1997 ve 4 hodiny ráno dostala Amélie (Audrey Tautou) nápad. Musí stůj co stůj najít dávného majitele krabičky vzpomínek, kterou náhodou našla ve svém bytě, a poklad mu vrátit. Jestli to ocení, je rozhodnuto. Amélie začne zasahovat jiným lidem do života. Jestli ne, tak nic. Kultovní romantickou komedii o nesmělé Pařížance s laskavým srdcem milují díky její hravosti a půvabu miliony diváků po celém světě. Film o drobných, ale o to důležitějších radostech, který získal řadu prestižních filmových ocenění, ani po 20 letech od premiéry neztratil nic ze svého šarmu. (Aerofilms)

HappySmile

Hodně netradičně natočený film. Postava vypravěče, který velmi nápaditě popisuje události byla výborná. Také skvělé práce s kamerou si nešlo nevšimnout. Amélie z Montmartru je hodně vtipný film, neservíruje však vtipné situace přímo, že bysme se měli prohýbat v salvách smíchu. Naopak je to velmi inteligentí humor. Např. vedlejší linie o trpaslíkovi nebo o "zmateném" prodavači zeleniny neměly chybu. ()

Gee.Rocks

Hudba z Amélie je už legendou, takže se o ní nebudu příliš rozepisovat. Tahle dokonale vyladěná hudba mě donutila poslouchat, co se hraje ve filmech. Dřív mi to všechno tak nějak zapadalo do pozadí, vše bylo stené, tuctové,... Tiersen mě naučil vnímat každý tón a ukázal mi, jakou moc má hudba ve filmu, jak dokáže zacloumat s uzlíčkem emocí. V Amélii ani tak nejde o obrovské herecké výkony. Amélie je film atmosferický, srdečný, audiovizuálně bravurně zpracovaný, občas trochu "od jinud", ale jakákoliv napodobenina nikdy nedosáhne těchto výjimečných kvalit. ()

Wiikii

Někdo by si mohl říct, že je to úplně bez příběhu, bez čehokoliv zajímavého, ale vše je tady zajímavé celý příběh vám dá pocit radosti a pohody... A proč, protože jedna malá holčička měla těžší dětství jak jiní a tuto tíhu se rozhodla změnit v lásku, a pomoc druhým. Tak vznikla Amélie, dívka chytrá a dobrá ve své strategii změnit lidem život :) ... Moc se mě líbí filmy co jsou romantické, vtipné a dobře psychologicky ztvárněné... HODNOCENÍ: 96% (5*) ()

Martin741

Krasny film o Amelii z Pariza. Zije si sama svoj osamely zivot, tuzi po laske, pracuje v akejsi hospode, trchu zlepsuje zivoty ludi okolo seba. Pohladi po dusi´nejedneho mentalneho invalida, Audrey Tatou je uzasna a skvela, myslim, ze aj prerazila vdaka tomuto filmu : 95 % ()

Havaj8

O kousek níž jsem se dočetl, že je tenhle film hromada střepů, který je potřeba seskládat, aby to dávalo smysl. Tím pádem jsem v tom hledal něco víc a snažil se toho zbytečně moc postřehnout. Není to třeba, je to prostě jen zvláštní něžně a mile pojatá francouzská romantika v podání slečny Amélie. Všechno kolem bylo tak strašně pozitivní a plný energie a dobra. A nakonec završený tím tajnůstkařením kolem vztahu. Kladný recenze nelhaly, je to krásný. ()

honajz2

Samotnému se mi nechce věřit, že nakonec tomu filmu dávám 5*, obzvlášť, když v té prostřední části se mi celý film zdál smutný a jenom jsem čekal na tu chvíli, kdy to půjde do deprese. Úvodní část se mi líbila moc, bavila mě, byla opravdu pozitivní, ale v tuhle chvíli jsem se začal bát, jak to celé nakonec vyvrcholí. No, nakonec se z toho vyvinula záležitost ještě pozitivnější a optimističtější, než byla. Dokonce mi pak nějak 20 minut před koncem začala hrát v hlavě jedna z mých nejoblíbenějších písní, což se mi stalo snad jenom u tří filmů a vždycky to byly skvělé filmy. A nakonec, i když tomu po té prostřední části snad ani nechci věřit, se mi ten film fakt hodně líbil a dokonce z něj mám dobrou náladu, což se mi při vzpomínání na tu prostřední část ani nechce věřit! Nejlíp ho podle mě shrnuje scéna, kdy se ten starý muž dívá na jakýsi černobílý film, ve kterém nějaký muž, co má místo jedné nohy kus dřeva, začne tancovat a má radost do života. Protože tam bylo pro mě nejvíc vidět, o čem že to mělo být. Finále to taky krásně shrne. Jinak filmařsky je to skvost, na Audrey Tautou se krásně dívá, hraje tady takovou naivní milou holčinu (a teď jaká je realita...) a je sakra sexy. Herci hrají výborně, kamera funguje jak má, nenudí to (i když to je přesně na té hranici, kdy stačí málo a byl by z toho nudný film, ale co jsem si všiml, Jeunetovy filmy na téhle hranici asi prostě jsou, u Města ztracených dětí to bylo to samé), kamera byla perfektní, dokonce mi ani ve finále nevadilo, že tam skoro nebyl děj, to se mi taky málokdy stává u filmu, kde vlastně děj ani pořádně není. Nakonec (i když se mi tomu ani nechce věřit) to je fakt dost optimistický film a jsem rád, že jsem to viděl. 5* ()

dezorz

Hravy film, ktory ako jeden z mala ukazuje, ze aj sucasne technicke vymozenosti sa daju vo filme pouzit naozaj ucelne. ()

Abes

To je tak krásnej film, až se o tom stydím psát. Ve všech třech nejdůležitějších elementech, v textu obraze a hudbě je ukryto tolik emocí, že by to posadilo na prdel i Arťuchina. Amélie Poulain je pro mě postava reálná. Jedna z rolí, která svého stvárnitele dozajista vymaže, je suis désolée Audrey. ()

Streeper

Vážně dlouho jsem přemýšlela zda dát filmu 3* nebo 4*, nakonec jsem se rozhodla pro vyšší hodnocení. Uvědomila jsem si, že tenhle film je opravdu originální, co se příběhu týká. Ano, konec se může zdát být každému jasný ale co celý příběh samotný? Amélie je jiná než ostatní lidé a tím je jedinečná a tím si mně také získala. Navíc neuvěřitelně krásná hudba filmu dodá na pestřejších pocitech. ()

joker.george

Sám se považuji za optimistu, ale tenhle film mě donutil moje mínění přehodnotit (stále se za něj pokládám)... Přestože je Amélie bezesporu zajímavá i působivá bytůstka, stejně jako perfektně zahraná, tak se mi ona ani film nedokázali dostat pořádně pod kůži, abych cítil, že se opravdu jedná o něco nevšedního, výjimečného a neopakovatelného, na druhou stranu oceňuji originalitu, s tím spojené úspěšné zrealizování nápadu a také kvalitně odvedenou práci s hudbou a kamerou... ()

andrii

Víla. Rozlévá se jí tramín po líčkách. Vonička místa, v uličkách, kde si múzy připíjí pěnami dní. Rty zakrojené do červánků, vlasy si "střihly" černou melodii. Skladatelka, s mantrou romantika, harmonií pro druhé. "Figurky limetky" vábí na karamel.  Sama suflérka, kousek po kousku nastraží, momentky lentilek, pro svého prince z nádraží. Spolu se pustí do suflé, na nároží. Chvejivě, s rozvernou plachostí ochutnávají. Lžíci za lžící, mozaiky okouzlení. Ten velký objev fantazií života. ()

ifa

Je to taková pohádka, všechno to začíná v jednom trošku větším městě.Holka s jahodami na prstech si staví svůj svět, formuje svoje okolí a štěluje si svoje návyky. Do toho jí hraje skvělá hudba, svítí krásné sluníčko, vše se děje v umělecké čtvrti a my koukáme, až nám oči vylízají ven a voláme, kde je takový svět?A on je asi na Montmartru,a tam já byla, a mám to tam moc ráda, a chtěla bych tam zas,a proto prostě 5*. ()

DruidKarel

761. hodnocený film: Neškodný a milý přběh o mladičké Amélii, která se snaží celý svůj život dělat radost. Pomáhá seznamovat lidi. Pomáhá svému otci smířit se se smrtí matky a jeho manželky. Navíc se zamiluje do člověka, který je tak trochu "divný": dělá strašidlo v lunaparku, prodává v sexshopu a hlavně sbírá nepovedené fotky z fotoautomatu. Právě poslední činnost je i obrovskou zálibou Pařížanky Amélie. Celý film má dobrý spád i kvalitní a hlavně milý příběh. Audrey Tatou je nesmírně nádherná a skvěle tu maskuje svůj věk. 4* jsou možná slabým hodnocením ode mě, ale na 5* to u mě není. Prozatím ne. 5* ()

Kity162

Tak vysoké hodnocení bych ani nedala, ale jsou tu jisté věci, které mě o tom přesvědčily...: Amélie - Audry Tautou je strašně roztomilá a prostě rozkošná, radost, se na ni dívat! Opravdu ne-laciná sranda, vtipy jsou proste originalni. Například jak tam přijde k žebrákovi a chce mu dát nějaký peníze a žebrák odmítne se slovy "v neděli nepracuju" :D ... Z estetické stránky 100%. Originální film - ještě jsem nevidela v zadnem filmu tak vtipne a neobvykle predstavovani osob a vsuvky v prubehu filmu. Ale pak je tu jedna věc, která mě odrazuje (možný SPOILER).: Konec je docela jako z pohádky a to jsem nečekala, když už ze začátku je vše tak jako v běžném životě (Ameliina matka zemre apod). ()

clementinka

Tento film bol pre mňa voľakedy ( tých 9 rokov mi príde ako večnosť ), keď som ho prvý raz zhliadla, niečo absolútne nové, fantastické, niečo, čo vo mne ostalo niekoľko rokov - v podstate až doteraz. Dovtedy som nikdy nevidela film plný toľkej fantázie, krásnych nápadov, plný pozitívnej farby a tak krásneho príbehu. Audrey Tatou bola odvtedy pre mňa symbolom ženy, ktorá je dokonalá herečka ( škoda jej neskoršieho zájdenia do amerických sfér ). Každá minúta tohto filmu je výnimočná. Možno si už dnes veľa ľudí povie, že sú to už obohrané scény, ale nech si každý úprimne povie, čo cítil, keď to prvý raz videl ( oblaky v tvare zvierat, počet orgazmov, cestovanie trpaslíka, tajomný fantóm z kabínky, scéna na kolotočoch, hľadanie majiteľa krabičky, potrestanie Colignona ... ). Film poznám naspamäť a nemám problém si ho pozrieť niekoľkokrát do roka. Vždy ma naplní pozitívnou náladou a vrátim sa pri ňom vždy o niekoľko rokov dozadu, do svojho detstva :). ()

Kwaichi

No, o tom filme som už toľko toho počul, takže som od neho čakal trochu viac. Celkovo mi moc nesedí spôsob réžie Jieana Jeuneta, no herecký výkon Audrey Tautou bol skvelý. ()

Joges

Půvabný, poetický film o životních podobenstvích s lidským poselstvím. Film mohu vidět 5x, 10x, nikdy nenudí, pokaždé mi zlepší náladu a nabudí mě optimismem. Celý film je úžasný, vždy s nadšením sleduji provedení slepce ulicí, sérii dobrých skutků, doručení krabičky s dětskými poklady, cestu po šipkách, pohledy s trpaslíkem, naschvály určené zelináři, .. zkrátka, o tom je celý film. Asi proto mám Amélii tolik rád. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Česká kinematografie už tradičně trpí nedostatkem peněz. Fond pro rozvoj kinematografie se svými 80 miliony ročně nestačí pokrýt celý potenciál našeho filmového průmyslu. Zvlášť když český film stojí… (více)

Life of Pi podle Jeuneta

Life of Pi podle Jeuneta

02.11.2005

Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na… (více)