Korunovační klenoty

• Česko Královské klenoty (více)
všechny plakáty
Švédsko / Dánsko, 2011, 120 min

Fragancia (Alicia Vikander) je obviněna z pokusu o vraždu Richarda Perssona (Bill Skarsgård), syna mocného vlastníka továrny na výrobu bot. Během rozhovoru s vyšetřovatelem se dozvídáme o jejím bohatém a mnohdy skoro neuvěřitelném životě, o jejích rodičích a bratrovi Jesúsovi. Přes její na první pohled ničím nerušené dětství a dospívání, kdy potká lásku svého života Peterssona-Jonssona, světového hráče hokeje, se dostáváme až k osudné noci, kterou celý příběh začíná. (lee.loo)

claudel

Velmi zvláštní film, povrchně by se to dalo smáznout komentářem typu - "další depka ze Švédska, jen trochu divná". Korunovační klenoty působí značně atypicky, u několika scén jsem si říkal, "to je šíleně ujeté, praštěné anebo je to pokus o netradiční pojetí magického realismu ve filmu". Filmu tak nelze upřít i jistá poetika, což se negativně projevuje ve scénáři, v příběhu, který je někdy až fantaskní. Největší plus? Alicia, bez diskuse, na tu se dá dívat kdykoli v čemkoli. ()

Malarkey

Korunovační klenoty jsou super zvláštní film. Dá se v něm totiž najít snad jakýkoliv filmový žánr, co existuje. To je někdy k neužitku, ale v tomhle případě je to naopak docela fajn. Nejlepší na tom všem je, že natočeno je to opravdu poctivě a každou další scénou jsou vidět kvality filmu. Herci hrají skvěle, prostředí nemá chybu, jenom ten příběh chvíli trvá, než si sedne. No a jakmile si sedne, tak už se neodlepí. Po půlhodině film uteče jak vítr a hned je tu konec. Samozřejmě je to Sever, takže tu nemůžou chybět běžný krutosti všední reality. I tady se s nimi člověk setká, ale jelikož je film daleko za hranicí severské absurdnosti, která je mimochodem už dost tak velká, dá se to vcelku dobře zvládnout. ()

zette

Na absurditu v severskych filmech jsem si jiz davno zvykl a mam ji rad. V Kronjuvelerna se vsak misi tolik zanru (drama, krimi, mysteriozni, pohadka, komedie, parodie...), ze je to ve finale na skodu. Je ale pravda, ze v nekterych momentech me zacala trapit uzkost. Film je to originalni, se zvlastni atmosferou. Cekal jsem vsak neco jineho a ackoliv to neni uplne spatny film, uz jej nikdy nechci videt. ()

D.Moore

Skvělý film se silným příběhem podaným tak trochu ve stylu Amélie z Montmartru nebo Velké ryby. Absurdita a nadsázka vyvažují syrovost a surovost toho, co se během dvou hodin stane, a atmosféru je těžké popsat podobně jako dokonalé herecké výkony a pečlivý scénář plný metafor, který tak pěkně, až magicky plyne až ke krásnému konci. ()

misterz

Svojim spôsobom zvláštna dráma s fantasy prvkami. Úvod ma síce veľmi nepresvedčil, že pôjde o niečo výnimočné a pútavé, ale potom to prišlo... ani neviem ako som do toho spadol, film ma celého pohltil, pričom som vôbec neriešil otázky typu čo je reálne a čo nereálne. Svojim účinkom, pocitovým a emotívnym vplyvom na diváka táto forma rozprávania príbehu nešťastnej dievčiny všetko ostatné zatlačila do úzadia, obsah sa tak dostane k divákovi len ako taký šepot, ktorý som niekedy dokonca vnímal len v stave neurčitej polohypnózy. Záver bol síce ako zo sladkej bonboniéry, ale zase mi to do celkovej pointy krásne zapadlo. Jeden z filmov, kde sa stačí nechať sa voľne unášať príbehom, všetko ostatné sa už o príjemný a pozitívny pocit postará. 85/100 ()

• Natáčení filmu probíhalo v Litvě od 8. do 10.2010. (skudiblik)
  • Švédská televize vysílala rozšířenou verzi jako tříhodinový televizní seriál. (skudiblik)
  • Název filmu pochází ze starého švédského přísloví určeného těm, kteří nějakým způsobem vyčnívají, ostatními jsou považováni za podivíny. (ellegrey)