Nespoutaný Django

• USA Django Unchained (více)
USA, 2012, 165 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, David Steen (více)

Píše se rok 1858 a v Americe právě probíhá občanská válka. Texasem vedou bratři Ace a Dicky Speckovi pěšky skupinu spoutaných černých otroků a mezi nimi je i hlavní hrdina otrok Django. Ten má šanci získat díky nájemnému lovci lidí dr. Schultzovi svobodu, pokud se mu povede dopadnout vraždící bratry Brittlovi. Djangovi se tak zároveň naskytne příležitost najít ženu, kterou musel před lety nedobrovolně opustit. Ani jeden z hlavních hrdinů však netuší, jak blízko jsou nejnebezpečnějšímu dobrodružství svého života... (TV Nova)

tranquill

Western? Řezničina! Ale samozřejmě v Tarantinově stylu, tedy s nadsázkou až černým humorem. Jamie Foxx byl výborný, ten rasistický podtext se opravdu povedl. Ono vůbec vykreslení postav bylo a přes hodně dlouhou stopáž jsem se nenudil. A jistě má tento film primát ve stříkající krvi :-) ()

TheSompeque

Slovo na N na tisíc způsobů. Nejakčnější, nejbrutálnější a nejsurovější film od Tarantina. Skvělé po všech stránkách. Délka nemusí být pro každého, ale za to finále to stojí. ()

rublik05

Další snímek od Pana režiséra Tarantina a opět neuvěřitelný nářez. V hlavní roli exceluje zejména Christoph Waltz, který celý film neskutečně táhne a jeho herecký výkon je zcela bezchybný. Zdatně mu sekunduje Jamie Foxx, potěšil také Leonardo DiCaprio nebo Samuel L. Jackson. Opět skvělý snímek a důstojná pocta legendárním starým westernům se vším všudy. 10/10. ()

Razzor_82

"To je ten co teď ujíždí přes pole. Vážně je to on?" Svoboda má cenu zlata! Bravurní práce Tarantina s poselstvím vyserte se na rasismus a xenofobii! Western s notnou dávkou bestiálnosti a akce kořeněný legendárními gagy. Ten s kuklami vešel do podvědomí. Všechny postavy mají skvěle vykresleno své místo. Balanc na hraně života a smrti. Foxx to skvěle táhne. Waltz je neskutečně vtipný. DiCaprio sehrál nezvykle výborně záporáka jako noha a třešničkou na dortu je odporně maskovaný Samuel L. Jackson. Závěr je totální lahoda. 10/10 ()

NitroXcz

Tak to bylo něco… takhle si představuji Western. Tarantino se zde předvedl a nadělil nám pravou a nemilosrdnou podívanou v podobě přestřelky mezi jednotlivými skupinami lidí. Chápu, proč je tenhle film tak dobře hodnocený. Exceluje po všech stránkách. Po hereckém obsazení, režii, scénářem až po kameru. Co mi tady ale lehce vadí je hudba, připadá mi to lehce moderní a to, že v roce 1859 byly sluneční brýle, které vypadají jako z přelomu 20.-21. století, to se mi taky nezdá, proto ta hvězdička dolů. ()

junxi91

Tarantino se dal na westernovou tvorbu a je z toho pořádná jízda. Film točící se kolem otrokářství a krutosti bílých pánů a také privilegovaných negrů proti otrockým negrům. V roce 1858 táhnou kdesi v Texasu bratři Ace a Dicky Speckovi se skupinou pěti otroků, spoutaných v řetězech. Mezi nimi je také hlavní hrdina Django, který byl odloučen od své ženy Broomhildy von Shaft, která umí nejen anglicky, ale také německy. Jejich cestu naruší absolutní frajer, který se s ničím nesere, jménem Dr. King Schultz, německý zubař, který cestuje se svým dostavníkem, na jehož střeše se viklá velký zub. Chce od bratrů koupit otroka Djanga, protože ten zná tři bratry Brittelovy, což jsou psanci a dozorci na plantáži, která patří předchozímu majiteli Djanga. Schultz se živí jako lovec lidí, jedná pod americkou jurisdikcí a umí to nejen se slovy, ale také se zbraněmi. Ace odmítá prodat Djanga Schultzovy a vyhrožuje mu se zbraní v ruce, a tak Schultz vytáhne zpoza klobouku zbraň, zastřelí Ace a také Dickova koně, který ho přimáčkne k zemi, Dick má zlomenou nohu a řve bolestí. Schultz osvobodí Djanga a také dá ostatním otroků dvě možnosti, z nichž jedna je cesta do nejbližšího města a druhá svoboda a pomsta Dickovi. A tohle je jen rozjezd. Schultz nabídne Djangovi jeho svobodu a 75 dolarů za pomoc při vystopování bratrů Brittlových. Django a Schultz cestují do jednoho baru, kde je nechce barman obsloužit a místo toho zavolá šerifa, kterého Schultz jako hledanou osobu zastřelí. Pak se oba dostanou na Spencerovu plantáž "Big Daddy" v Tennessee, kde Django najde dva bratry, jak se chystají zbičovat jednu otrokyni, ale zabrání jim v tom, jednoho zastřelí, druhého zbičuje a pak také zastřelí, a doktor se postará o třetího bratra. Bennett je za to pronásleduje s ozbrojenou četou, což je třicet týpků na koních s pytli přes hlavu, které jsou však udělány na hovno, protože přes malé otvory na oči nejde vidět a je z toho epická Tarantinovská scéna. Django a Schultz připraví past a odpálí dostavník, a tím zabijí Benneta. Schultz pak jako správný Němec a znalec legendy o Siegfriedovi a Broomhildě souhlasí s tím, že pomůže Djangovi najít a zachránit jeho ženu. Vycvičí z Djanga lovce lidí a jako první zastřelí jednoho lupiče, který se svým synem oře pole. Django v Texasu inkasuje svou první odměnu a list si nechává na památku pro štěstí. Oba si vydělají dost peněz a pak se dozví od jednoho strážce, že novým majitelem Broomhildy je člen americké šlechty jménem Calvin J. Candie, šarmantní, ale také dost krutý majitel nechvalně známé plantáže "Candyland". Zde jsou mužští otroci nuceni zápasit na život a na smrt pro jeho pobavení v brutálních soubojích "Mandingo". Schultz a Django vymyslí plán: místo zájmu o Broomhildu budou chtít koupit za 12 000 dolarů jednoho z nejlepších bojovníků Mandingo jako záminku k získání Broomhildy za nominální cenu. Django se bude muset vydávat za negerského otrokáře, což je ještě nižší forma člověka, než negerský komorní, se kterým se ve filmu také brzy setkáme. Potkají Candieho v jeho klubu, kde právě sleduje zápas, který je dost brutální a na Djanga - otrokáře tu všichni čumí přes prsty. Na cestě do Candylandu se setkají s uprchlým otrokem D'Artagnanem, který se schovává před psy na stromě a který už nechce bojovat. Schultz mu chce udělit milost a koupit ho, ale Django zasáhne a klidně dovolí tomu zmrdovi Candymu, aby nechal těmi psy - další odporná scéna, která Schultze viditelně rozčílí. Skupina dorazí na Candyland a zde se setkává asi s nejodpornější postavou celého filmu - starým negrem Stephenem, který se ovšem považuje za bělocha, nesnáší ostatní negry a je na ně dost krutý. Dokonce má problém s tím, že negr Django bude spát v domě, ačkoliv on sám je špinavý negr a chrápe tam taky. Schultz se sejde s Broomhildou a seznámí ji se svým plánem, a také se díky tomu manželé opět sejdou. U večeře si však ten zmetek Stephen všimne, že Django s Broomhildou se nejspíše znají a to znamená pěkný průser, protože Stephen na to upozorní Candieho. Candie se nasere, vytáhne zbraň a vnutí Schulztovy Broomhildu za 12 000 dolarů místo bojovníka a Schultz s tím neochotně souhlasí, protože nemá na výběr. Vypadá to na hotový obchod, ale Candie chce, aby mu Schultz podal ruku, jinak je obchod neplatný. Schultz má však toho zmrda plné zuby a místo toho jej zastřelí. Nejvíce mu vadilo to, co udělal D'Artagnanovi a rozebírá, co by na to řekl Alexander Dumas ml.. Butch Pooch, Candyho bodyguard, zastřelí Schultze a toho pak na oplátku zastřelí Django, a společně s ním pošle do pekla také Candyho právníka Leonida Mogyue a několik dalších nohsledů. Bohužel, pak je nucen se vzdát, jelikož Stephen drží Broomhildu jako rukojmí. Další ráno visí Django nahý hlavou dolů a má být vykastrován ostrým horkým nožem, který drží v ruce dozorce Billy Crash. Na poslední chvíli dorazí Stephen a ten řekne, že Candyho sestřička Lara nařídila, aby byl prodán na těžké práce do těžařské společnosti, což je prý to nejhorší, co se negrovi může stát. Cestou na galeje vymyslí Django s ostatními otroky plán, jak utéct - použije svou první listinu o odměně, aby doprovodu dokázal, že je lovec lidí. Naštěstí mu to ti blbečci zbaští i s tím, že další hledaní muži jsou na Candylandu a slíbí jim odměnu. Po propuštění všechny dozorce postřílí a pak se vydává zpátky do Candylandu, aby dokončil svou práci a provedl velké dílo pomsty, během kterého každý zmrd dostane to, co si zaslouží. V podobném duchu se s výjimkou D'Artagnana a doktora Schultze nesl celý film - každý dostal to, co si zasloužil. Brilantní dialogy, špičkové herecké výkony, neotřelý westernový příběh, pistolnické akce, krutost, krev a brutalita, stejně tak velké množství odpudivých postav - to je tento skvost a podle mě druhý nejlepší Tarantinův snímek, hned po Pulp Fiction. Nasrat na otrokáře a hlavně na jejich negerské komorní!  () (méně) (více)

hrumsrt

Vždy jsem trošku pohrdal těmi diváky, kteří stavěli Nespoutaného Djanga na úplný tvůrčí vrchol osobitého filmového génia Quentina Tarantina. Možná třeba proto, jak moc na Djangovi vidíte ten ústup směrem k divákovi, aby taky viděl, že Tarantino umí natočit mnohem normálnější snímek, na který jsou obecně lidé zvyklí. Jenže čímž se logicky oddaluje i od vlastního fanouška, jakým se i třeba já považuji.. A to je právě ono, Nespoutaný Django je splněným snem Tarantina. Tohle je to nejvíc, kam se prodavač z videopůjčovny, který v pracovní době prokládal nakoukávání největších kousků kinematografie s menšími žánrovými kousky z evropské a asijské kinematografie, na jejichž implementovaných postupech si pak vybudoval kariéru, půjčováním filmů.. Nespoutaný Django je velkofilm a obrovská moderní pocta spaghetti westernům, kterým ale Tarantino dodává moderní look. Příběhově jeho nejpřímočařejší snímek, který zapomíná na tvůrcovo typické stání na místě, které zosobňuje divákovi postavy a dodává jeho filmům mnohem uvolněnější nádech. Naopak tohle je ukázka mistrova přímého tahu na branku a audiovizuálně nejlepšího produktu, jaký Tarantino kdy doručil.. Nespoutaný Django je revoluční sám pro sebe, když v otroctvím zmítaném jihu spojených států dává jeden lovec lidí dr. Schultz svobodu otrokovi jménem Django, který mu má dopomoct ke splnění mastné zakázky. Django je jakousi westernovou verzí Pygmalionu, když se z jeho zaměnitelného otrockého titulu stává plnohodnotným koňákem a černošským občanem s vlastní touhou bojovat o svoje garantované místo ve společnosti.. Jedinečná dobová buddy-movie z období občanské války, v níž se cizák a negr potulují po nejrasističtějším nejkonzervativnějším jihu Spojených států, aby přes všechny místní nástrahy našli a zlikvidovali svoje pracovní cíle.. Hvězdné obsazení, které skrývá i pravdu, že Jamie Foxx není dostatečně velká filmová hvězda, aby utáhla celý snímek, a přesto v obležení opět ikonických velikánů jako Leonardo DiCaprio či Samuel L. Jackson (tentokrát oba netradičně v záporné roli) po jejich boku neztrácí.. Vzhledem naprosto mistrovská práce a jedna z filmařských delikates moderní doby (Richardson vládne!), která i bez sebemenšího zvratu či jakýchkoli typických tarantinovských vypravěčských kejklí dokáže po celou svoji dobu diváka kompletně ovládnout.. Tož docenil jsem! 90% ()

Divian(R)

Hanební Pancharti mě trošičku zklamali, a tak jsem neměl žádná přehnaná očekávání od Djanga, ale nakonec jsem uznal, že lepší už by to ani být nemohlo! Nejsem fanda westernovek, ale tenhle film byl jeden z nejlepších, co jsem viděl. Je hezké, že v Tarntinovkách si každý najde nějakou maličkost, která ho pobaví, potěší nebo mu z jiných důvodů utkví v paměti. Pro mě to byla třeba písnička od 2Paca v akční scéně nebo rychle běžící černoška plnější postavy. Navíc nechybí nic, co by v Tarantinovce mělo být, ať už záběr na nohy, skvělé herecké obsazení, epické hlášky nebo menší role samotného režiséra. Co dodat? Pět hvězdiček jen to luskne a myslím, že film by to měl dotáhnout minimálně do top 40. ()

hero_bk

Jakkoli western není ani zdaleka můj oblíbený žánr, tohle bylo mnohem víc než "jen western". Tarantino nám ukázal další svůj megalomanský masterpiece (nebo spíš meisterstück?) a ačkoliv to asi nebude můj nejoblíbenější film od něj, i tak jsem celou dobu zíral a rozhodně se nenudil. Scény, které musím vyzdvihnout: Nepovedený Ku-Klux-Klan, 3 bratři, téměř závěrečná přestřelka, která mi připomínala Šílenou osmaosmdesátku v Kill Billovi. Tarantino pracoval s tím, s čím to nejlíp umí - dialogy, detaily, krev, skvělý soundtrack. Oproti většině předchozích filmů chybí rozkapitolování, ale není to na škodu. Když to mám zhodnotit v kontextu filmů za rok 2012, společně s Atlasem mraků nejlepší filmy, Atlas mraků přece jen o něco lepší, i když Tarantino jasně vyhrává přes soundtrack, Atlas mraků je přece jen o kapku revolučnější, i když oba filmy vás přikovají k sedačce stejnou měrou. Herecké výkony úžasné - zvláště bych vyzdvihl Waltze, DiCapria a Jacksona v roli starýho negra. SVŮJ FILM ČÍSLO 1000 JSEM SI ASI TĚŽKO MOHL VYBRAT LÉPE! ()

ISAJ

Za poslednú dobu suveréne najlepší western aký som videl, a to je z dielne Tarantina ktorého ale že vôbec nemusím. Konečne ten človek natočil niečo normálne! Aj ked´ režiséra nemám rád, ale musím uznat že Django je výborný film. Bravúrne natočené, scenár exelentný, herci extra trieda a aj hudba je na pár výnimiek až moc trefná. Kamera je veľmi presná, hlavne čo sa týka, či už kompozície obrazu, alebo toho zbesilého zoomu ktorý je doslova až príjemný, takže tu rozhodne niet čo vytknút. Hudba je ako som už spomenul vynikajúca, hrá presne vtedy ked´ ju človek chce počuť, lenže ja osobne dost nemám rád rap, no a vo westernovom filme je strašne nevkusný. Dvakrát tam začnú rapovat voláky negry, raz v strede filmu čo je vrchol nevkusu, a druhý raz na záver, kde je to naštastie menej výrazné a dá sa to zo zaťatými zubami prežit. Scenár je jasný nadpriemer, ktorý obsahuje výborne vypiplané dialogy, ktoré rozhodne potešia, no a nude počas skoro troch hodín nedajú žiadny priestor. Jediná slabšia scéna pre mna bolo to dohováranie či sú tie vrecia na hlavu dobre spravené, alebo nie. Táto scéna mala ostať v strižine, ináč celý film neskutočne baví. Slovo neger sa tu objaví viac krát ako v celej hollywoodskej produkcii za sezonu. Jamie Foxx strávnil výborne svojho Djanga, avšak zostal zatienený nielen najhnusnejším negrom akého som kedy videl v podobe Jacksona, ale hlavne svojim nemeckým kolegom ktorý je v životnej forme. Sama o sebe je postava Leonarda DiCapria ktorý hrá spomedzi všetkých tých výborných hercov jednoznačne najluxusnejšie, myslím že je to vôbec jeho najlepší výkon v jeho kariére, no a fakt že nedostane oscara je iba úsmevuhodný. Taktiež pekná exteriérová výprava, a samozrejme doslova a do písmena šťavnaté prestrelky, ktoré privádzajú diváka do extázi. Django je pocta žánru, ale hlavne pocta všetkých kvalitných príbehov ktoré sú neni vstavané na žiadnych umelých, či cgi kulisách a efektoch. Od Tarantina som rozhodne nečakal takúto pastvu pre oči, týmto si u mna vyžehli tupých bastardov. Jeden z filmov roka! 8.5/10 ()

Withree

Na můj vkus poněkud utahanější (koukněte na délku filmu) než na co jsem u Tarantina zvyklý. Ovšem tento snimek má jinou devízu. Herecké výkony jsou bez vyjímky vynikající, ať už se jedná o hláškujícího (a protentokrát kladného) Christophera Waltze, motherfuckujícího Foxxe, negrujícího Jacksona, ale hlavně Lea. Ten si tu roli tak náramně užívá, že jsem ani trochu nepochopil jeho oscarové opomenutí. Narozdíl od některých jedinců jsem neměl problém v poslední třetině, kde hraje prim Foxx, já si ji překvapivě velice užíval víc než například začátek. Epizodka s KKK potěšila a hlavně rozesmála (Jonah Hill by si mohl v další tarantinovce zahrát větší roli, rozhodně bych nebyl proti). Změna názoru po dalším zhlédnutí je samozřejmě možná a vyhrazuji si ji :D. PS: Tarantino nemá nominaci za režii? WTF?? ()

SeventySeve

V dnešní době, kdy každý druhý film jen kopíruje děj toho prvního, je Tarantinovka velmi vítaná. Je totiž zárukou originality. Jediná má výtka se týká skutečnosti, že Django je určitým "Shake and Bake" hrdinou hned v okamžiku sundání řetězů, místo abychom viděli jeho růst. Rapovou muziku a hektolitry krve bych taky oželel, ale to už je Tarantinův styl a možná by to bez něj nebylo tak uvolněné... Za mě 5 hvězd a doufám, že za akademii minimálně soška pro Waltze. ()

bono22vox

Dal bych možná i 5 hvězd, počkám na druhé shlédnutí, ale Hanebni pancharti byli přece jen o neco lepší. Tarantino pořád skvěle baví, i když se opakuje a hlavně čím dal víc neví kdy přestat. Nezapře také, že miluje žánrové rituály, zkrizenych pohledu zpod klobouku či kradmo povytazenych a zas do pouzdra zasunutych pistoli využívá jako na bezicim pasu. 100% jsou tu ale Herci, zde nemám pochyby... Waltz opět kurevsky dobrej... Nebo DiCaprio a jeho hrátky s lebkou nebo bílým dortem dávají snímku punc jedinečnosti. I Foxovi role Djanga sedí. Bohužel odchodem Waltzovy postavy ze scény se labužnicky nádech filmu ztratí a zbude krvavá pistolnicka symfonie v hiphopovem rytmu s nekolikerym finále včetně dynamitu. Jako by se Tarantino nedokázal rozhodnout, nabažit, rozloučit, dobrých 10 - 15 % z hodnocení padne za oběť jeho obzerske mánii. Možná i víc - ale naštěstí lze z posledních vteřin vyčíst velmi tichý záblesk ironie, jimž jako by Django otevíral éru vítězných afroaerickych floutku s dráhym cigarem a se slunečními brýlemi. Přesto si ale říkám: nic proti Love Story, ale kam se hrabe na puvodni kouzlo dvou jezdců mířících bok po boku proti slunce západu a celému světu. Proto zatím ty čtyři hvězdy... PS: po 2 a 3 shlédnutí zvedám na 5 hvezd, blahopreji Waltzovi k druhému Oscarů, vzdávám hold Tarantinovi, ale i přesto si musím stát za tím, že závěr filmu režisér mohl zvládnout mnohem lépe... ()

RajAthen

A máme tu zase další tarantinovku, která pro mě sice nepřináší nic objevného, ovšem jde o poctivé filmařské dílo, jenž vás pobaví i ony skoro tři hodiny svého běhu (které by však místy přeci jen prostříhat šly). Mě osobně jen mrzí, že se dočkáme méně oněch mistrných dialogů o ničem, pro které mám Tarantina tolik rád a které dávají řadě scén skutečně šťavnatou atmosféru (viz mnohovrstevný význam masáže nohou, nacistická úvaha o životě krys, rozbor supermanovy reflexe dnešní společnosti apod.), zda nalezneme zhruba dvě. Navíc Christopher Waltz se zkrátka narodil, aby hrál v Taratinových filmech. Jak jsem již psal jinde, jako osoba mi je tento režisér nesympatický, ovšem respektuji to, co dělá (a že si - jako dnes již skoro málokdo - dělá co chce) a každý jeho příběh, ač to tak nevypadá, přeci jen o něčem je. Nejlepší scéna: Příprava na rasistický útok s pytli na hlavách.:) ()

zberatel

Tarantino je iba JEDEN. Jeho film moze mat 5 minut alebo 165 minut, nikdy vas nenapadne pozriet na hodiny ;-) Druhe pozretie nutne a uvidime ci to nakoniec bude za plnu. Nakoniec jednu dobru radu, nikdy nenoste dynamit, neviete ktora "zbludila" gulka vas moze postat do vsetkych svetovych stran, ze QT ? :D ()

Matt007

Já prostě nemůžu jinak než chválit! Můj oblíbený režisér opět nezklamal. Sice jsem si říkal, že Tarantino a Western je poměrně zvláštní kombinace a mě jako filmovému fanouškovi, který westernům zrovna dvakrát neholduje to nemusí sednout, tak jsem byl nakonec rád, že opak byl pravdou a já si užil parádní jízdu a famozní herecké koncerty pánů v hlavních rolích. Na stopáži se možná mohlo něco ubrat, ale rozhodně se člověk ani na chvilku nenudí. Takže Quentine vřelé díky a příště třeba film o Mafii? ()

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

10.05.2022

Tarantino potřebuje hit

Tarantino potřebuje hit

30.07.2019

Devátý snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu započal svoji americkou jízdu za dolary. Za úvodní víkend z toho bylo 40,4 miliónů dolarů, Tarantinův rekord, film ale bude potřebovat… (více)

Tarantino znovu ulovil DiCapria

Tarantino znovu ulovil DiCapria

13.01.2018

Devátý film Quentina Tarantina nás zavede do roku 1969. Květinové hnutí bude pomalu končit, Amerikou otřese řádění Mansonova gangu, při němž zahyne herečka Sharon Tate, a jeden stárnoucí televizní… (více)

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake