Domek z karet

• Česko Dům z karet (více)
USA, (2013–2018), 63 h 6 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Beau Willimon

Předloha:

Michael Dobbs (kniha)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara (více)

Francis Underwood (Kevin Spacey) vás vezme na dlouhou cestu, během níž si vybírá svou pomstu na těch, kteří ho zradili – včetně členů jeho vlastní vlády i prezidenta Spojených států osobně. Elegantní, prohnaný, metodické a zlý Frank Underwood spolu se svojí manipulativní manželkou Clair (Robin Wright) berou Washington útokem. Příčku po příčce stoupají po hierarchickém žebříku, aby dosáhli toho, po čem tak zoufale touží – po moci. (AXN)

Diskuze

Henk123

Henk123 (hodnocení, recenze)

Včera vyšlo oznámení, že Frank se nestane zvoleným prezidentem, následně opustí politiku a založí tresh metalovou skupinu s příměsí country ( jméno kapely zatím nebylo odhaleno )..  Simultáně se připojí i Remy, který také odešel z politiky, jak už ale víme a na závěr se Claire nechá předělat na chlapa z komplexu závisti penisu, který byl asociován dlouhým soužitím jako číslo dvě v rodině Underwoodů. Nakonec jí to popletou a zůstane takovým proradným obojpohlavníkem a začně si připravovat kampaň na 2020 s ideologií za práva Shemale, kde se jí dostane velká podpora. V pozadí Seth a Doug se stanou skvělými přáteli a naleznou společnou lásku v plážovém volejbalu. Shrneme-li to, tak 4. série by se měla situovat do téma hudby, tance a jako vždy mezlidských vztahů.

berg.12 (hodnocení, recenze)

Tak co Frank trochu polopaticky plivnul na kříž, spravedlivá odměna v nějaké podobě ho v Americe určitě nemine.

ywo666

ywo666 (hodnocení, recenze)

Ja by som bol najradšej keby nakoniec aj tak Frank so všetkými vyjebal a zasadol by na trón. Že by to celý čas vyzeralo, že nemá šancu, že sa ta na neho zvalí a aj tak by to ustál. Rozvod by ešte otočil vo svoj prospech, aká je chudinka. Našiel by nového spojenca atď. Ale chcel sa zapísať do histórie. Takže aj to odsúdenie za zločiny by to vlastne splňovalo. Pokiaľ viem nie je moc prezidentov, ktorí by šli rovno z kresla do lochu.

iHyik

iHyik (hodnocení, recenze)

Upřímně si myslím, že pokud čtvrtá série bude, tak by Franka měla opravdu potopit Claire (ať už jakkoliv a z jakýchkoliv motivů), anebo konečně nějaký pořádný novinář, co si vyhledá Lucase Goodwina v lochu (a případně i hackera Gavina) a natřou mu to spolu. Obecně jsou tam ty novinářský figury strašně žalostný.

na příspěvěk reagoval Laxik

DaViD´82

Claire je myslím dost neschopná a nekvalifikovaná i pro mnohem méně náročné funkce (viz OSN :) Natož prezidentka ...

DaViD´82

Taky nemyslím, že by za to měl jít do vězení, vidím to spíš na zničení skrze noviny. Přeci jen je to Washington a tam žádná seriálová CSI není. Zatím. :-)

Aby se stal Frank přívěškem Claire, museli by se dát skutečně dohromady. A takový scénář v kombinaci s Claire za stolem vidím jako nemožný.

Ivo

Já spíše sázím na něco ve stylu Claire slavnostně zasedá za TEN stůl a Frank je „odsouzen" do role nadbytečného přívěšku pro „okrasu" po jejím boku, který ztratil jakýkoli podíl na tom jediném, co má pro něj v životě smysl; moci.

DaViD´82

Pokud by se ovšem nechtěl pomstít ten podivný hacker za zasloužený výprask berlí :) a vše podrobně dohledal a doložil ... (jen co vyloví notebook z moře) ... Zajímavý konec by taky byl, kdyby Franka znovzvolili a on opět na závěr slavnostně zasedl za stůl :)

Laxik

Zastávám názor, že by čtvrtá série měla být poslední. Viděli jsme cestu na vrcholu, přežívání na vrcholu a teď je zapotřebí pádu. Na druhou stranu myslím, že ty jeho činy nebudou odhaleny. Bude se o nich vědět, ale nebude jak je prokázat čili nakonec dle mého dojede na nějaký podružný detail a la Al Capone či Mickey Cohen a v karmickém stylu, že ho někdo dostane skrze jeho vlastní zbraně. A Claire se v tomto ohledu přímo nabízí.

na příspěvěk reagoval Ivo, Laxik

Ups, stane se. :-)

Já si myslím, že jo. Že ho na milost vezme. Teda do chvíle, než zjistí, co všechno prováděl...

Laxik

Jo, pěkně shrnuto ... Až na toho chudáka "Dougha" To by se potěšil kdyby ho tak někdo nazval :-D  http://www.vegan-pizza.com/Resources/Dough.jpg  Tvrdý pád čekám taky, ale smíření s Claire moc ne ... Slovy klasiků: "velice zkušený profesor Smoljak... ji chtěl zabít...doc. Weigl naproti tomu soudil, že zabít je málo, asistent Bruckner vůbec nevěděl o čem hovoříme a doc. Vozáb jí chtěl dokonce odpustit...což už je úplně zcestné"  Asi tak :D

na příspěvěk reagoval Laxik

Laxik (hodnocení, recenze)

Naopak se těším na Franka ve čtvrté sezóně. Sáhne si na dno a bude se snažit napravit jak sebe, tak i vztah s Claire. Přitom samozřejmě nepoleví v politice ostrých loktů. A jakmile se mu už už podaří vše zachránit, bum, přijde tvrdý pád - odhalení vražd, vydírání, lží a podvodů. Takhle vidím čtvrtou řadu.

Laxik (hodnocení, recenze)

No, za mně je třetí série slabší, ale pořád dobrá. Co mě mrzí, že Frank během pár měsíců prezidentování absolutně ztratil kontakt s realitou. Takže jsem mu čím dál víc přestával fandit.

Přeci jen, první dvě sezóny to byla i cesta pomsty. Teď nemá, komu se mstít a moc mu stoupla do hlavy, takže vyjebává s vlastními. Takovému člověku už ani já nedokážu držet palce.

Claire naopak naprosto pochopitelně došla trpělivost. Však čekala, že taky k něčemu bude. Místo toho ji Frank odstřihnul. Jasně, na to OSN asi neměla, ale ženská lačnící po moci se s funkcí manželky prezidenta holt nesmíří. Zvlášť když nemá nejen moc, ale ani kredit za nemalé zásluhy.

Plus mě několikrát zklamal Dough. Nejdřív že neumřel (a to jsem byl pěkně naštvanej, když na konci minulé série dostal po hlavě), pak že je to jen pes, co zoufale touží po pozornosti pána a je na něm závislý, pak s tím deníkem, pak opět ta zvrácená psí loajalita k Frankovi, jen vystupňovaná deníkem a Rachel.

Každopádně vývoj všech postav mi přijde logický, o tom žádná.

Ivo (hodnocení, recenze)

Dnes jsem mluvil s kamarádem, co mě před časem na tenhle seriál navedl. Říkal že viděl první 4 díly třetí série a že mu přišlo že ten jejich obsah by se vešel tak do jednoho slušného dílu. Myslím že pěkně shrnuto ...

Tom Riddle

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Nechci se stavět ani na jednu stranu zdejšího konfliktu (a třeba už i co teď napíšu bude zbytečný, koukám, že od chvíle, co jsem tenhle příspěvek chtěl napsat, přibylo strašně moc dalších), ovšem jestli třetí sezóna něco znázorňovala skutečně polopaticky, tak fakt, že vztah Franka a Claire stojí na tom, že by nuly byli oba dva, kdyby neměli jeden druhého. Jenže zatímco Claire si tohle očividně uvědomuje a ničí jí to, Frank si to neuvědomuje (nebo si to uvědomuje, ale nechová se podle toho) a to Claire ničí taky... Bohužel už při sledování trojky jsem tušil, jak bude cca vypadat reakce na tuhle sezónu, a nemýlil jsem se, viz imdb, kde je Claire teď za další "otravnou sekýrující manželku" typu Skyler a Betty Draper (obě dvě mám výrazně radši než jejich mužské protějšky, především Skyler).

Ivo

No samozřejmě. Proto je ale tenhle vývoj zajímavější, než jestli Frank vyhraje volby ;)

berg.12

Tak zase kdyby jim běželo všechno idylicky a podle "dohody", tak by ten seriál neměl moc o čem být ? :))

Ivo

Ale vždyť je nedržely pohromadě jen ty špinavosti. Přes to přezevšechno mezi nimi byla i lidská důvěra, důvěra v intimním životě a souznění v cílech i představách. Tohle nejde nahradit nějakou random kariéristkou. Ztratit takového partnera je větší prohra než ztratit prezidentský úřad.

berg.12

Třeba taková Jackie mi přišla na tyhle špinavé intriky ještě vhodnější :)  Nebo Ms. Dunbar :D :D :D  To byla dobrá čarodějnice :)

Ivo

Tak to se obávám, že by se nenašel právěže nikdo. S Claire si mohli naprosto důvěřovat prakticky ve všem. Jejich spojenectví bylo hodně unikátní a i jemu musí být jasné, že s její ztrátou by přišel o všechno (ještě nemusí být všemu konec). To cos napsal, by ve třetí řadě sedělo spíš na Franka ;)

DaViD´82

Nemá to nic společného  s "křestanskými" hodnotami jako spíš neschopností hlubšího zamyšlení nad smyslupností určitých aktivit (které navíc často velmi negativně ovlivnují druhé) .. ano, je to každého věc a každý si to nakonec dříve nebo později uvědomí v rámci nevyhnutelných vzdělávacích lekcí, které nám život velmi starostlivě poskytuje :)

Ivo

Nevím, nevidím v tom žádný problém a to, že to je proti "křesťanským" hodnotám... Ať si má každý jaký chce vztah, pokud s tím obě strany (či více stran ,-) souhlasí, tak ať jsou spolu kvůli moci, penězům, divným praktikám, jako přetvářka pro maskování homosexuality jednoho či druhého, kvůli dětem, kvůli lásce, kvůli majetku, kvůli náboženství... Každého věc.

Ivo (hodnocení, recenze)

A k Frankovi - na jeho místě bych Claire popřál štastnou cestu (v rámci jednosměrné jízdenky) a našel si bez váhání lepší partnerku (našlo by se jich určitě dost)  :)

DaViD´82

Ok, ok ... v každém případě je to docela zvrácené ... Hon za "mocí" je droga, a ti lidé jsou většinou tak mentálně omezení, že jim nedochazí jak iluzorní, krátkozraké a krátkodobé to všechno je. Věnují  posedle všechen čas a energii (a často i život) něčemu, co jim v součtu přinese jen zklamání, vyčerpání, stres a v závěru i (možná) uvědomění že promarnili čas nesmysly a nevěnovali se tomu co smysl má ... (jak říkal už Cimrman: "je zakázáno brát si s sebou cokoliv do hrobu" :) Ta posloupnost je neomylná: dříve nebo později přestanou bavit peníze a začne aspirace na moc (viz třeba u nás soudruh Babiš, jinde Berlusconi atd). Ale zpět k seriálu - jak už jsem zmínil předtím, je velmi těžké tam najít nějakou nepsychopatickou postavu :)  Všechno větší nebo menší političtí psychopati v dětinské honbě za zdánlivou větší mocí (za každou cenu a často i přes mrtvoly, běžně ovšem lži, intriky, manipulace). Ale je to perfektně udělaný seriál, to bez pochyb, zejména tedy první dvě série .. to byla pro mě trochu droga chvílemi - skončil jeden díl, tak dám ještě jeden a ještě jeden atd. :)))

Ivo

Ještě jinak; oni se nevzali kvůli vzájemné náklonosti, ale protože manželství byly pro ně politické body zadarmo. Viz ta kandidátka, která aby se stala „průchozí", tak se musí nejdříve vdát a mít „usměvavou americkou idylku". Oni dva by se bez manželství klidně obešli; jejich vztah stojí na zcela jiných základech, které si oba po vzájemné dohodě vybudovali a následně na nich dlouhá desetiletí stavěli. A nyní je jeden z nich od základů boří... A druhý na to reaguje. Jestli ti to přijde nepatřičné, tak to je věc jiná, ale aplikovat na jejich vztah „běžné konvence" nejde. Přijde mi, že tvůj pohled by měl opodstatnění u někoho, kdo viděl pouze třetí řadu bez znalosti těch předchozích, ale v nich právě ona pragmatická dynamika vztahu Claire/Frank je do značné míry tím hlavním, na čem HoC staví.

na příspěvěk reagoval Ivo

Uživatel DaViD´82 smazal svůj příspěvek.

Camulator

Camulator (hodnocení, recenze)

Ivo

Pointa toho zahýbání vůbec nebyla kdo si komu má co vyčítat, to mělo sloužit jako konkrétní prvek zvláštnosti, unikátnosti jejich vztahu. Ty pořád nahlížíš na jejich vztah z pohledu řekněme normálního člověka a odmítáš pochopit, že na to, co mají oni dva mezi sebou, se nevzhatujou stejná pravidla jako na běžné vztahy jiných lidí a to v ničem. To jádro jejich vztahu boří úplně všechno a určuje úplně všechno a ať se třeba americká Ústava staví na hlavu, pokud ji jeden poruší, ten druhý má právo se toho dovolávat. Hovory o jakési legalitě a ilegalitě jsou úplně mimo, většina z toho, co oni dělají je ilegální.

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

07.08.2022

Dříve jeden z nejváženějších herců v Hollywoodu, dnes chodící černá kaňka, která se v prestižním filmovém či televizním projektu možná už nikdy neobjeví. Kevina Spaceyho v roce 2017 alespoň patnáct… (více)

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

24.11.2021

Filmové servery obletěla čerstvě zpráva, že herci Kevinovi Spaceymu (Americká krása) bylo v loňském roce nezávislým arbitrem přikázáno zaplatit produkční společnosti zodpovědné za tvorbu seriálu Dům… (více)

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem