Reklama

Reklama

Příběh muže, který nechtěl prohrávat s myší. Charly Gordon (Cliff Robertson) je zaměstnán jako pomocník v malé bostonské pekárně a po práci chodí do večerní školy, kde se učí číst a psát. Má IQ 59 a jeho jednoduchý svět obsahuje ještě pravidelné vyjížďky turistickým autobusem, při nichž se seznamuje s historií města, a stejně také pravidelné kruté žertíky, jimž ho vystavují jeho "kamarádi" z pekárny. Charlyova usilovná snaha o sebezdokonalení však nepřináší viditelné výsledky. Na přímluvu učitelky z večerní školy Alice Kinianové (Claire Bloom) se podrobuje různým testům, ani ty však nesignalizují sebemenší pokrok. Obzvláště ho rozčiluje, když pokaždé prohrává závod s laboratorní myškou Algernon o to, kdo dřív najde cestu bludištěm. Všechno se změní po experimentální mozkové operaci, jíž se Charly podrobí. Hranice jeho inteligence se najednou posouvají do nekonečna... Snímek Charly (1968) je adaptací povídky Daniela Keyese Růže pro Algernon (1959, později přepracované i do románové podoby) a stojí a padá s vynikajícím výkonem Cliffa Robertsona v titulní úloze. Režisér Ralph Nelson (1916-1987) patří ke generaci tvůrců, kteří získali ostruhy v televizi (podobně jako Sidney Lumet, Arthur Penn nebo Franklin Schaffner) a bývá připomínán především v souvislosti se svým nábožensky laděným dramatem Lilie polní (1963) kvůli oscarovému výkonu jeho hlavního protagonisty Sidneye Poitiera. V Charlym přivedl ke stejnému ocenění také Cliffa Robertsona. I přes určitou poplatnost době svého vzniku (násilná implantace filozofie hippies a celého milostného motivu nebo zbytečné použití tehdy módního děleného plátna) zůstává Charly působivou studií jednoho neobvyklého lidského osudu. Hudební doprovod filmu složil známý indický hudebník Ravi Shankar. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (106)

nithiel 

všechny recenze uživatele

Vynikající výkon v hlavní roli, na ktéré jednoznačně stojí všechny dojmy z tohoto snímku. Jinak bych film rozdělil na tři části, vynikající začátek, jenž se nesl přesně v duchu Keyesovy předlohy a který doslova bere dech, poté dost zvláštní střední část, jež by asi jindy než v šedesátých letech nebyla taková, jaká je a která od knihy sice dost odbočila, ale v zásadě jí nemám co vytknout, jen to nebyl můj šálek čaje. Dojem mi ale pak zkazil nedotažený závěr, zde se tvůrci soustředili hlavně na vygradování pointy, a pak již co nejrychleji k závěrečným titulkům, přičemž to, co zde odbývyjí v pár momentech, je na předloze to nejsilnější. ()

chrispe 

všechny recenze uživatele

,,Proč se lidé, které by ani nenapadlo vysmívat se mrzákovi nebo slepci, vysmívají idiotovi"? Jo... tak to těžko říct. Film na motivy povídky Daniela Keyse, kterou jsem četla v létě a prožila tak pár odpolední v depresi. Charly touží po tom být chytrý... kvůli sobě, kvůli svému okolí, chce víc rozumět tomu, co se kolem něj děje a proč se to děje. Po operaci, kterou podstoupí se mu dostane více vytoužené chytrosti, než by se mohlo poštěstit "normálním" lidem.... jenomže kdy to všechno doženou city? Řekla bych, že film je dobře udělaný (na to, že kniha je koncipována jako série Charlyho "Pracovních hlášení" a proto se převážně jedná jen o myšlenky a dojmy), moc se mi líbil závěr, kdy SPOILERY starý Charly vstupuje opět na svénu a dohání své chytré já. Co mi moc nesedělo byla scéna, kdy se Charly pokouší o sblížení s učitelkou poměrně násilnou cestou, protože pak je její návšteva v jeho bytě dost podivná (že by ráda sadomaso?) a ty šílené pohledy Cliffa Robertsona, ale jak jinak beze slov ztvárnit ten absolutní zmatek v lidském nitru? ()

Reklama

hans500 

všechny recenze uživatele

Fenomenální výkon Cliffa Robertsona, málokdo by tuto roli dokázal zahrát tak úžasně jako on. Naštěstí to není vše, film má i výborný scénář, ve kterém bylo zachováno to podstatné z knihy a Ralph Nelson film bezchybně a citlivě zrežíroval. Jeden z nejlepších Sci-Fi filmů, možná proto že nepatří mezi typické filmy tohoto žánru. ()

Nancy 

všechny recenze uživatele

Bez pochyby výborný film pro toho, kdo nečetl román Charly ani povídku Růže pro Algernon. Já jsem ale právě z té druhé skupiny a tudíž film neodpovídá mým představám, které vznikaly při čtení této asi nejlepší povídky, jakou jsem kdy viděla. Cliff Robertson je výborný, ale přecejenom jsem si Charlyho představovala trochu jinak. Při druhém zhlédnutí ale musím uznat, že se jedná o velice zdařilý snímek, který sice díru do světa nikdy neudělá, ale je to docela škoda. Nakonec jsem se rozhodla, že s klidným srdcem pozměním hodnocení na 4*, protože si takovýhle film nezaslouží mít ode mne tak málo. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Vždycky jsem přemýšlel podle námětu, jestli je tenhle film spíše sci-fi nebo drama. Po shlédnutí mám jasno, sci-fi to v žádném případě není, podobné experimenty tuším opravdu někde proběhly s nějakou duševní nemocí. Takže tu máme solidní drama o mentální retardaci se skvělou hudbou a fantastickým Cliffem Robertsonem. Na tomto pro mě v podstatě neznámém herci a jeho skvělém výkonu zejména v první půlce film stojí. Problém je, že těchto filmů už jsem pár viděl a klasikám jako Rain Man nebo Forrest Gump se tohle neblíží ani z dálky, chybí mi tu více emocí, více tlačení na pilu, více toho (melo)dramatu. V celém filmu je jen pár scén, které mě zvedly ze židle jako Charlyho úpřimná radost z poražení Algernona nebo krásná romantická montáž když se dá dohromady se svou učitelkou. Naopak finále je studené jako psí čumák. Celkově tak 70%, dávám více, protože objektivně film moc chyb nemá, chyba je jen na mé straně. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (7)

  • Šance zahrát si postavu, která se v časovém rozpětí jednoho filmu pohybuje od retardovaného třicátníka k super-geniálnímu a pak zase zpět k retardovanému, byla velkou hereckou výzvou. Hlavní představitel Cliff Robertson udělal pro získání role skutečné maximum. Koupil autorská práva a založil vlastní produkční společnost Robertson and Associates. Až po různých neúspěších se mu podařilo získat na natočení filmu potřebné finanční prostředky. Byl to hazard, který se více než vyplatil. Oscara pro nejlepšího herce za hlavní roli získal právě Cliff Robertson za roli Charlyho. (Skylla66)
  • Necelé dva týdny po ceremoniálu udílení Oscarů časopis Time zmínil obecné obavy Akademie ohledně „nadměrného a vulgárního získávání hlasů“ a uvedl: „Mnoho členů akademie souhlasilo s tím, že Robertsonovo ocenění bylo založeno více než na výkonu, spíše na propagaci.“ (Skylla66)
  • Robertson se poprvé objevil v příběhu „Charly“ v televizní verzi Dva světy Charlieho Gordona. (Skylla66)

Související novinky

OldBoy je mrtvý, Algernon ožívá

OldBoy je mrtvý, Algernon ožívá

12.11.2009

Will Smith z jednoho projektu vycouval, do druhého hladce vklouzl. Milovníci asijské kinematografie si můžou vydechnout, hollywoodský remake korejského OldBoye se nekoná. Steven Spielberg a Will… (více)

Reklama

Reklama