Reklama

Reklama

Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (308)

salahadin 

všechny recenze uživatele

Královská aféra aneb škoda že neexistoval Blesk. U podobných filmů mám jeden zásadní problém - baví mě na nich jen kostýmy. Skoro dvě hodiny klidného ponudnělého šplouchání a na konci samozřejmě - jak jinak - peřeje. Morálně zkažený Duck-face, zatemělý osvícenstvím, sáhne nejenom do královského klína, ale hlavně šlechtě na prachy a úřady a to se co? Nedělá. O tom celý film je samozřejmě. Jenže režie pouze otrocky odškrtává políčka klasické filmařiny. Silnější moment přichází až s těmi peřejemi, ale nevryje se pod nehet, natož pod kůstku lebení. Taková precizní, ale nudná filmařina, s nehezkými herci a hodně blbým osvícenstvím, které nás udělalo konečně svobodnými - tedy otroky sebe sama. ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Co říct... asi v polovině jsem si říkala, tomu nemůžeš dát za pět*, tomu prostě nemůžeš dát za pět*!! Prvotní záměr byl zjistit, jak hraje Mads, nebo lépeji řečeno jak hraje Mads když není Hannibal... No božsky, jak jinak, to jsem ale byla hloupá, ale zbytek osazenstva mě taky mile překvapil, a šíleného krále bych zase tolik neodsuzovala, naopak- jeho nápad aby v noci městem projížděly prázdné kočáry a vozily domů ty, kteří přebrali, se mi zdá velmi pokrokový ;-). Jen na okraj, v okamžiku, kdy si ti dva připustí, že se něco děje, hraje hudba a oba tančí, spolu (jak jinak..), tak jsme si říkala, zaplaťpánbu že jsem takové dřevo, aspoň něčeho jsem ušetřená. Tímto zlehčením se snažím rozptýlit vodstvo na své tváři, jelikož snímek má všechno, co má mít a jestli ještě jednou uvidím, jak se do sebe dva lidi šíleně zabouchnou při tanci, tak už se nad sebou asi fakt zamyslím! ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Zakázaná láska, dvorné intrigy, dobové kostýmy, špinavá politika, popravy. Všetko, čo máme na tomto type historických drám tak radi. V tomto prípade ale všetko v akomsi špinavšom, rozumej reálnejšom stvárnení. Arcel podáva zaujímavú etapu dejín Dánska zrozumiteľne a zároveň veľmi inteligentne, je jasné, kto je kto, komu o čo ide a čo sa práve na plátne odohráva. Hlavné postavy svojimi novými zákonmi provokujú nielen šľachtu, ale trochu aj diváka, pretože určite nie všetky sú povedzme že demokratické a dnes by sme ich nazvali silno ľavicovými. Film naberie v záverečnej fáze pomerne strmý a možno nečakaný spád, takže prekvapení budú tí, ktorí o histórii Dánska tohoto obdobia nič nevedia. Začiatok a dočasný koniec osvietenstva v Dánsku v skratke prostredníctvom vyše dvojhodinového filmu, ktorý by si podľa mňa zaslúžil zahraničného Oscara určite viac, ako Hanekeho Láska. Mikkelsen je v súčasnosti asi najvychytenejším európskym hercom. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Romantický kýček na pozadí lekce z dějin dánského osvícenství? Politické drama na pozadí milostné historky o nešťastné královničce? Velmi konvenční, ovšem v zásadě sympatický film, který si na nic nehraje, má myšlenku a s docela skromným rozpočtem nabízí víc než většina současných hloupých historických blockbusterů. Hlas Madse Mikkelsena a úsměv Madse Mikkelsena určitě nepřitáhl do kina jen mě, ale mám-li být upřímná, všechno v tomto filmu bledne vedle hereckého výkonu Mikkela Følsgaarda. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Nie je to úplne za 5. hviezdičiek, ale ako plynul strmo DEJ, ktorý ma dostal na plnej čiare, zmenil som názor, začalo ma to viac baviť a smerovanie postáv naberalo prudký tragický smer. V Dánsku sa diali zaujímavé veci v druhej polovici 18 storočia za vlády dánskeho kráľa Kristiána VII., ktorý to mal de - facto v HLAVE o koliečko viacej, za ženu mal pôvodom anglickú princeznú Karolinu Matyldu, ktorá už mala jedno dieťa s kráľom KIKOM ( myslené aktuálne so súčasným kráľom ), druhé ale čakala s Johannom Friedrichom Struenseeom, čo bol osobný lekár kráľa, pričom bol veľkým stúpencom OSVIETENSTVA a na kráľovskom dvore si po čase narobil pomerne veľa nepriateľov, keď prepukol tento škandál, tak to s ním išlo dolu z kopca, najprv naň našili búdu, vymysleli si dôvody, ktorými oklamali kráľa, lebo tvrdili, že má záujem ho zavraždiť, jednoducho rozšírili klamstvá, ktoré na seba nenechali dlho čakať, vyhostili ho i kráľovnu, pričom, aby toho nebolo málo, sťali mu hlavu ! Vynikajúci historicko - koprodukčný film s dánskou superhviezdou Madsom Mikkelsenom, ktorého postava Johanna Struensea si extrémne koleduje o poriadny malér, nemôže donekonečna klamať Mikkela Boea Følsgaarda, ktorý ako Kráľ je unikátny, pripomínal mi jedného herca z Kubrickovho Barry Lyndona, majstrovský herecký výkon a Alicia Vikander, ktorá v roli Karoliny Matyldy sa prehreší SMILSTVOM, švédska budúca hviezdička na seba 100% upútala pozornosť a vypadá to tak, že táto pekná, mladá herečka sa vo filme len tak nestratí. A ponuky sú na stole... Vynechával, či som sa vyhýbal perfektnému historickému filmu s bravúrnymi hercami, a teraz viem, že by bola škoda v tejto nemilej tradícii pokračovať. Vrelo odporúčam zmenu na poste historicko - vážneho filmu. Režisér Arcel má talent, videl som od neho zaujímavý film : Muži, ktorí nenávidia ženy, Tu dokázal vehementne zachytiť Dánsko v 18. storočí s patričnými škandálmi, intrígami a kvalitnými kostýmami, nie je to nadhľad ako Stanley Kubrick, a la BARRY LYNDON, ale podotýkam, že táto snaha sa cení. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (15)

  • Film zahajoval v roce 2012 pražský festival Dny evropského filmu. (morgos)
  • Natáčelo se od 14. dubna do 12. května 2011 ve Švédsku, Dánsku, Německu a v Česku (Praha, Kroměříž, Doksany, Zámek Ploskovice, klášter Chotěšov). (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 16. února 2012 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (Varan)

Související novinky

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (více)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Letošní jubilejní 70. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton je skončeno. Pod vedením "drzé" dvojice Tiny Fey a Amy Poehler se celý večer nesl v dynamickém tempu a až na pár dojemných… (více)

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (více)

Reklama

Reklama