Reklama

Reklama

Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

(více)

Videa (42)

Trailer 2

Recenze (1 080)

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to úplne priemerná akčná vojnová dráma. Má pomerne dobrý príbeh o štvorici vojakov zo špeciálnej jednotky, ktorí dostanú za úlohu zneškodniť obávaného vysokopostaveného člena Talibanu, lenže na mieste sa vyskytnú menšie problémy a tak sa rozhodnú misiu ukončiť. No situácia sa ešte viac skomplikuje, sú prezradení a tak musia členovia špeciálnej jednotky využiť všetky svoje schopnosti, aby v tomto nehostinnom prostredí, kde po nich ide mnohonásobná presila prežili. Spracovanie je ale iba priemerné, ako je to v amerických filmoch tohto typu zvykom, samotná úvodná fáza nestojí prakticky za nič, keďže v rámci hlavných hrdinov pôsobí jeden hlúpejšie, než druhý, takže nie je najmenšia šanca, aby som si k nim vytvoril kladný vzťah. Ale našťastie po prenesení deja do terénu sa to už vylepší, keďže postavy mi boli úplne ukradnuté, o nejakom napätí tu nemôže byť ani reči a ani som tu na nič výnimočné nenarazil, ale aspoň sa na to dá bez problémov pozerať. Len je to až príliš jednotvárne, takže ma to časom už unavilo, kvôli čomu som počas záverečnej fázy, ktorá bola sama o sebe najzaujímavejšia už len čakal na koniec. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Je veľmi dobre natočená a pôsobí aj celkom surovo, len je jednoducho až príliš stereotypná, takže chvíľu sa strieľa a chvíľu zase padá kopcom a tak som už po chvíli tomu prestal venovať výraznejšiu pozornosť. Navyše sa snaží pôsobiť čo najrealistickejšie, ale tie pády už len predsa boli trochu moc a tiež mi vadilo, že strelec s raketometom strieľal neustále mimo aj napriek tomu, že často mal príležitosť správne namieriť, keďže nebol pod paľbou. Herecké obsadenie je celkom slušné, ale problémom sú skôr ich postavy. Nielen, že si ma z hlavných hrdinov nikto nezískal a bolo mi úplne jedno, či niekto z nich prežije, ale navyše z nich aspoň trochu vynikal jedine Ben Foster, zvyšní už boli jeden ako druhý. A tak z celého filmu ma bavil vlastne iba Eric Bana, len nemal moc priestoru. Čo sa týka réžie a technickej stránky, určite musím pochváliť skvelú vizuálnu stránku, veľmi pekné prostredie filmu a ani ten patriotizmus tu nie je až tak otravný, ako niekedy, ale na druhú stranu to išlo emocionálne absolútne mimo mňa. Okrem občasného úsmevu pri zásahu niektorého z hlavných hrdinov, keďže sú nielen skupinou hlupákov, ale ešte aj robia problémy tam, kde nemajú čo robiť som necítil vôbec nič. Vojnové filmy mám rád a tohto typu tiež, ale tie americké išli v posledných rokoch prudko dole. Takže určite je to lepšie, ako Act of valor, aspoň sa na to dalo bez väčších problémov pozerať, no moc ma to nebavilo a znovu si to už určite nepozriem. 53% ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

V osmdesátých letech kdekdo vzdychal vzrušením, když v supraimbecilním druhém Rambovi neprůstřelný Stallone ignoroval tisíce kulek vypálených ze dvou metrů, likvidoval záporáky pěkně hezky lukem a ve finále brečel, že by umřel pro Ameriku. Zato dnes, když se čtyřka o skály rozflákaných drsňáků rozhodne zhebnout kdesi v Afghánistánu a před smrtí sejmout něco anonymních strejdů od Talibánu, je to samozřejmě patetická pitomost, lezoucí amerikáncům do řiťky! Kde se to vzalo? Může za to nálepka "podle skutečné události"? Můžou za to protiamerické trendy? Kdo ví. Faktem je, že Peter Berg dokáže natáčet snesitelnější filmy, než většina jeho blockbusteroidní konkurence, jen zpravidla nepoužívá tolik "wow" efektů. Lone Survivor je freytagovsky poctivě odvyprávěn, přičemž všechny jeho části jsou atraktivní a zábavné - od dokumentaristicky pojatého úvodu o tom, že klucí ze SEALs nejsou žádná ořezávátka, až po nezbytné útočné helikoptéry a krvácejícího hrdinu (ovšem ve zcela nehrdinské pozici) na hranici smrti v závěru. Na tohle tálibánské běsnění se prostě kouká hezky a erkový rating je ku prospěchu věci - zejména předsmrtný trip Axelsona (Ben Foster), který se v bolestné agónii potácí lesem s pistolí v ruce, je neobyčejně poutavou a drsnou momentkou. Dojemné objímání se s afghánským chlapečkem si sice mohli tvůrci odpustit, nicméně jinak můžu s chutí říct, že se jedná o slušný zásek v hojně užívané kategorii "výborně odvedené řemeslo". ()

Reklama

Davies182 

všechny recenze uživatele

Peter Berg uvádí: lesní afghánská soutěž ve válení sudů! Navzdory přívlastku "podle skutečných událostí" se doporučuje, nechat raději před odchodem do sálu mozek doma. Wahlbergův geroj totiž zhruba ke konci snímku dostane takovou šlupku o skálu do makovice, že mu rázem klesne inteligenční kvocient na polovinu - anebo jak jinak si lze vysvětlit vojákovy následné hloupé otázky, pohledy a zbrklé činy? SEALs jsou borci, beru. Prostřílejte je ale několika kulkami a shoďte třikrát ze srázu, a ukáže se, že jsme všichni pouze lidé, co jsou paf z jakýchkoliv těžkých zranění (parádní masky!). Jenomže ono se to už po pár hodinách tak krásně rozloží v palici... Berg má akci i sympatické hrdiny pořád v malíku, čtveřice Hirsch, Foster, Kitsch a Marky Mark s M-4kami herecky exceluje. V perfektně ozvučeném kině Lucerna tak nakonec byla tahle akcička v lese zážitkem, který z mé mysli jen tak nevyprchá. Patos odpuštěn. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Říkejte si co chcete, ale takhle to dneska bohužel skutečně chodí. Dvě hodiny hmatatelné, fyzicky i duševně pociťované bolesti, které si svou strhující formální stavbou a překvapivě i silným emocionálním dopadem přímo řekly o mé vřelé sympatie a divácký obdiv. Tak reálný dojem, jakým se Lone Survivor ve své druhé polovině pyšní, ve mně v rámci žánru doposud vyvolalo jen Spielbergovo vylodění v Normandii a akční sekvence v Coppolově Apokalypse - naturalismus, který je téměř oproštěn od běžných hollywoodských klišé a který, přestože v závěru už jsem pociťoval nutkavou potřebu držet v ruce popkornový sáček, úspěšně potlačuje komerční příkrasy ve prospěch autenticity a nevšedního diváckého prožitku. A jako velcí hrdinové jsou navíc prezentováni i obyčejní afghánští civilisté, kteří nezapomněli používat srdce a jimž je nějaký Talibán úplně u zadku. Zkrátka a dobře, Peter Berg mě začal konečně pořádně zajímat, Mark Wahlberg se stal definitivně výborným hercem a já hodně lituji, že jsem tuhle delikátní filmařinu nezastihl v kině. Potom bych tu pátou hvězdu asi přihodil... 85% ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Parádička. Berg se vrátil tam, kde mu to (podle mého) svědčí nejvíc (ano, mluvím o jeho předchozím filmu The Kingdom) a to boj s terorismem v cizí zemi. Nicméně tady je to mnohem surovější a možná i o něco lepší než výše zmíněný film. Lone Survivor je film, který se s ničím nepárá, který jde rovnou k věci a který nám, normálním lidem, umožňuje nahlédnout, jaké to je být vojákem, který bojuje za něco, v co věří. Ale čím mě opravdu dostal, byl konec, který krásně ukazuje, že nic na tomhle světě není černobílé. A jak všichni tady píšou o politice či pro Americkém myšlení, tak ne, z tohohle filmu jsem neměl ten pocit, že se mi snažil něco procpat, neměl jsem pocit, že Američani jsou nejlepší a podobné kecy, spíše jsem po konci filmu jen uznale pokýval hlavou a řekl, že to byla síla. 100 %. ()

Galerie (47)

Zajímavosti (49)

  • Film se kompletně natáčel v USA, konkrétně v Novém Mexiku. (toy79)
  • Slovo "fuck" zazní ve filmu 193krát, tedy téměř každých 40 vteřin. (FTP)
  • Při oživovacích pokusech v nemocnici se v jednotlivých záběrech mění poloha hlavy Marca Luttrella (Mark Wahlberg). (Jirka_Globus)

Související novinky

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Čtyřka Transformers vydělala přes miliardu dolarů, režisér Michael Bay by ale měl ságu konečně opustit. Místo dalšího návratu k robotům chce totiž zadaptovat román 13 Hours od Mitchella Zuckoffa,… (více)

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

Dnes odpoledne vyhlásila Akademie filmového umění a věd (AMPAS) ústy své prezidentky Cheryl Boone Isaacs a herce Chrise Hemswortha nominace na Oscary pro letošní rok. O prvenství v počtu nominací … (více)

Reklama

Reklama