Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

BigRunner

Film se mi moc líbil. Napětí od začátku až do konce, Moc jsem to prožíval a byl jsem rád, že někdo přežil. Trochu mi to připomínalo Četu, ale tohle bylo trochu víc aktuálnější. Nechtěl bych v Afghanistánu prožít ani den. Jsem docela po.... a tady bych se opravdu bál. Přece jenom jsme tam vetřelci a vždy budeme. Akorát jsem nechápal na začátku proč ty civilisty pustili. Asi bych je taky nezabil, ale určitě bych je svázal a rychle se přemístil. Ale to by to začlo být napínavé až za nějakou dobu nebo vůbec. Ale chce to vidět na vlastní oči, těžko se to někomu vypráví. Fakt dobrý, doporučuji ke shlédnutí. ()

pornohavo

Silný skutočný príbeh o skupine vojakov amerických špeciálnych jednotiek, ktorá sa dostala do nezávideniahodnej situácie pri plnení tajnej misie v Afganistane. Vojna v tej najhoršej drastickej forme, stovky talibancov, tisíce guliek, litre krvi a tí najtvrdší vojaci v akcii (niečo ako Rambo na druhú). Samozrejme americká propaganga nesmie chýbať, to som však aj čakal. Samotný film (aj keď je z neho po celý čas cítiť vplyv USA) však celkom zaujal, nuda to rozhodne nebola. Samá akcia, dobré obsadenie a hlavne excelentný výkon Marka, ktorý ako sa mi zdá je čím ďalej tým lepším hercom. V poslednej štvrtine filmu ma potešilo reálne stvárnenie obyčajných obyvateľov Afganistanu, ktorí hrdinovi pomôžu aj za cenu vlastnej smrti. Slzy do očí Vám naženie smutný záver, kde uvidíte skutočné fotografie padnutých vojakov opisovanej misie, toto dodalo filmu reálnejšie črty. Inak pre mňa priemer, za obsah dávam 30%, za herecké výkony 80%. ()

1normalny

Odhliadnuc od USA propagandy a zobrazenia Avganskeho ludu, akoze nikde vlastne ani poriadne nebyva, nstravuje sa, nechodi na potrebu, nezije, nebavi sa, len striehnu, kde by mohli najblizsie niekomu odrezat hlavu alebo vystrielat cely zasobnik kalacha je to dobre natoceny film s atmosferou, ktora vas vtiahne do vojny. Mark Wahlberg trochu prehrava svojich kolegov, ale vysledny dojem je velmi dobry. ()

josh.ko

Keď som prečítal Luttrellovu knihu, bolo mi jasné, prečo je príťažlivá pre mňa a prečo asi nebude pre mnoho iných ľudí. Páči sa mi, že existujú hranice, limity, ktoré sa prekročiť nedajú. A páči sa mi ešte viac, že existujú tvrdohlaví ľudia, ktorí majú vôľu silnú natoľko, že k tej hranici prídu a spravia krok ďalej. Mnoho ľudí s tým súhlasiť nebude, vlastne asi väčšina. Znie to ako klišé, znie to nereálne. A to je to, čo dáva váhu ľuďom špeciálnych silách. Vôľa ísť ďalej. Nie je telo, čo rezignuje. Ale myseľ. Na samotnom filme ma však mrzí jedna vec, a to je "prehltnutý" záver. Časť-dedina celkom upravená pre masového diváka, čo je škoda, keďže práve aj na udalostiach z dediny sa tvoril onen dojemný príbeh modernej vojny, krehká rovnováha medzi paštúnskymi kmeňmi, morálne dilemy pre osadníkov, zábrany talibancov a tradície všetkých. Dramatický oblúk sa mal končiť práve tam, ľudskosť, ktorá dostala luttrella do problémov a ľudskosť, ktorá ho zachránila. Ako nakoniec vraví aj sám Luttrell: "War isn't black and white." ()

poldiy

Tento film mě dosti zklamal, možná je to i tím, že jsem četl knihu a očekával jsem o dost více. Spousta věcí byla pozmněněna, vynechána. Bylo složité sledovat děj a nemyslat na to jak to bylo popsáno v knize. Dějově film není zas až tak špatný, akční scény vcelku dobře provedeny, podkreslující hudba též ujde. Asi největší přehmatem jsou ovšem záběry, když chlapci ustupujou směrem dólu a když říkám dólu, tak tím myslím fakt hodně dólu a to pěkně rychle. Já dostat pár takovejch ran, tak se už asi nezvednu, natož abych mohl mířit a střílet. (Ikdyž v knize to bylo popsána asi dosti podobně) ()

raininface

Informace pro místní zaprděné netové rambology: pochyby o zdánlivě nadlidských schopnostech vojáků, ukázaných v tomto filmu, vyvrátil na pracovní projekci filmu jeden z našich veteránů z Afghánistánu. ()

Karel.Racek

Začalo to jak výlet školky ze spoustou her a zábavy na jejímž konci zůstane jen jeden. Jedno rozhodnutí, které změní život party drsňáků. Jestli to bylo dobré nebo špatné rozhodnutí nechám na každém z Vás. Měly je prostě "típnout" a pokračovat v rozdělané práci. Ale to by zase nevznikl tento film. ()

messenger

Film má super atmosféru než se začne bojovat a kutálet totálně nesmyslně mezi skály ostré jako nože a aby to nestačilo tak hned dvakrát ( poprvé se skokem a po druhé samozřejmě jen s rozběhem ) ty průstřely moc neřešil podle zajímavostí měl v sobě Dietz 11 průstřelů takže to co je ve filmu nebude tak moc přehnané. Axelson zemřel na střelné zranění hrudníku a hlavy jako ve filmu. Murphy opravdu zavolal vrtulník na pomoc ale následně se vrátil a bojoval dál než podlehl střelným zraněním. Luttrell měl na těle četné zlomeniny v těle šrapnely poraněnou páteř a samozřejmě i několik průstřelů. Nesmíme zapomínat že toto nejsou normální lidi ale Navy Seals ( Team 10 ) ať už to zní trapně či ne . Příběh této mise jsem znal dávno před tím než jsem zjistil že nějaký film vůbec existuje, zásadní body se drží reality a to je důležité. Dávám 3 protože 75 procent je víc než si film zaslouží jinak bych dal 4. Chyba ve filmu : nateklé oko Bena Fostera které je nateklé počkat už není áá už zase je a zase ne :D ()

El_Barto

První polovina zbytečně pomalá, ale ta druhá už strhující. John Rambo je proti Námořním tuleňům jen ubohý školáček hrající si na vojáka. Válet sudy po půlkilometrovém svahu plných kamenů ostrých jako břitva, vlastníma rukama si srovnat otevřenou zlomeninu stehenní kosti a vyndat z nohy šrapnel velikosti pohlednice opravdu neumí jen tak někdo... Ačkoliv si jsem jistý, že operace Trvalá Svoboda je pro vojáky peklo, myslím si, že toto už bylo trochu přes čáru. Vzhledem k tomu, že je to film podle skutečné události, tak by tomu moc neuškodilo víc dokumentárních prvků, než jen syrová akční řezničina. Ale při sledování jsem si připadal jako hráč Mafie nebo GTA - hlavní hrdina proti deseti neschopným střelcům, devět z nich sejme prakticky bez problémů ale ten desátý ho dostane ležícího pod stromem na třetí pokus... ()

tom_humble

Na lone survivor jsem šel s očekáváním jednoduchého příběhu, kde parta vojáků udělá hloupé rozhodnutí, ale pak se z něj v rámci happy endu dostane a ještě cestou postřílí pár stovek nepřátel. Hned po úvodních minutách jsem si uvědomil, že až tak jednoduché to nebude a nebylo. Připouštím, že pády ze skal byly za hranicí smrtelnosti, ale jinak film zas tak mimo jak tu někteří píší nebyl. Pokud jste někdy viděli nebo četli cokoli o sealech, tak víte, že právě oni jsou schopní přežít i s nějakou tou kulkou v končetinách, takže tohle jsem jim rád věřil. Je tam plno dobře natočené akce při které jsem napjatě fandil čtveřici žabích mužů, ačkoli by si zasloužili dělat žabáky přes celé afgánské pohoří za ten nesmysl s pasáky koz. A i nějaké ty emoce se ve filmu určitě najdou, minimálně pak na konci kdy se spustí série fotografií skutečných postav....ale to už je prostě Amerika no. Jo a že je nesmysl, aby Afgánec bránil Amíka proti Afgánci? No jednak tam ti Talibanci chodili do vesnice sekat hlavy, takže se jim ani nedivím, že se chtěli svých katů zbavit. A kdo to dokoukal až do konce tak si přečetl, že podle nějaký tradice bla bla. Ale to by nebylo ono nezkritizovat na filmu úplně cokoli co jde, ale hlavně i to co možná není potřeba. Protože všichni tady jsou velcí filmaři a hlavně prošli výcvikem seals a v létě nejezdí válet šunky do Chortvatska, ale do Afghánistánu, tak vědí jak to je mezi Mohamedem a Ahmedem. ()

misto

Z niektorých komentárov je mi s prepáčením "na grc". Už som si zvykol, že slováci a česi sa naučili bez servítky kydať na USA a všetko s tym spojené. Akosi niektorým "odborníkom" uníká fakt, že film je natočený podľa skutočnej udalosti a podľa spomienok Luttrela, ktorý to zázrakom prežil. A akosi vám uniká aj fakt, že tam ich tam zomrelo ďalších 19. Talibancov padla podľa vyšetrovania 35. Takže vo filme to až také nereálne nie je. Takisto Luttrel mal pri záchrane strelné zranenie, fraktúru a niekoľko zlomenín. Tiež fakt. Zopár ľudom by občas nezaškodilo si naštudovať fakty a potom kydať. Mne sa film páčil, číťal som aj knihu a film sa snaží čo najvernejšie držať faktov a predlohy. Určite to nie je film pre každého. ()

IAMAD

Zklamání. Sice realisticky natočené, ale celá idea filmu ve stylu "nezabíjej zajaté afghánce talibance, i když bys měl a víš, že jsou to lumpové a zničí tě; pusť je, oni ti pak sice vymlátí celou jednotku, ale nakonec tě zachrání jiný afghánec netalibanec", je trochu mimo a hodně zavání antimilitaristickou americkou propagandou. ()

Dougwood

Zdařilý film vyrovnávající se BHD. Poměrně reálně zobrazena činnost reconnaissance / surveillance týmu. Autoři mohli ubrat trochu zásahů hrdinů - a to na obou stranách, ale zase takový extrém to nebyl. To ty pády ze skal už byly trochu mimo. Ve filmu nebylo slepé místo, měl spád po celou dobu. Prokládáno dobrými záběry "akční" kamery, která nebyla tak podbízivá jako v jiných žánrově podobných snímcích. Titulky relativně taky obstojně zvládnuty, až na kuriozity typu překladu běžného jména "Ahmad Shah" na šejk Ahmad a podobných. Normálně za 4 hvězdy, ale navyšuji na 5, protože se i přes US produkci v hlavních rolích neobjevila ani žena (osoba ženského pohlaví) a ani černoch (Afroameričan), což se v dnešní době, kdy se na hlavní roli Kolumba ve snímku "Nová země" vybírá mezi Michelle Obama a Oprah Winfrey, jen tak nevidí. ()

NEO27

Kam sa hrabe Rambo a jeho povestný skok zo skaly na neďaleký ihličnan. Dalo sa to pozrieť, aj keď len tak tak... ()

jerzy1976

Výborný film z prostředí speciálních jednotek a válečné kampaně z Afganistánu. Bál jsem se, že patos bude přehnaný, neustále budou vlát americké vlajky jako v posledních filmech Baye, ale to se naštěstí nenaplnilo. Berga mám rád už od filmu Království, kde ukázal, že umí točit jak drama, tak akční střílečku. Film má zajímavé intro, nahánění s Talibanem nemá chybu a konec pojatý jako pocta všem, kteří v operaci Red wings zahynuli, je také výborný. Ve vedlejší roli mě zaujal zejména Eric Bana, čtyřem hlavním hrdinům - hercům bych věřil, že jsou vojáci. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014