Řbitov zviřátek

• USA Pet Sematary (více)

Doktor Louis Creed (Jason Clarke) se s manželkou a dvěma dětmi přestěhoval z velkoměsta na venkov, do velkého domu na kraji lesa. V něm se ukrývá hřbitov domácích mazlíčků, na kterém místní děti odnepaměti pohřbívají svá zvířata, ať už uhynula přirozeně, nebo se stala obětí rušné silnice protínající městečko. Zatímco lékař Louis se ke smrti staví pragmaticky jako k definitivnímu konci, jeho žena Rachel (Amy Seimetz) má po hrůzostrašných zážitcích z dětství s tématem smrti obrovské problémy a hlavně chce před „vědomím konečnosti“ chránit své děti. Když soused, Jud Crandall (John Lithgow), najde ležet u cesty mrtvého Churche, kocoura jejich dcery Ellie, rodiče najednou nevědí, co dceři říct. Je to právě Jud, kdo Louisovi prozradí, že když kocoura co nejdřív pohřbí na zvířecím hřbitově, nebudou jí muset říkat vůbec nic. Kocour se vrátí. Ale trochu jiný. Divočejší. Nebezpečnější. (Cinemart)

filmfanouch

Stephen King zatím za svůj život stihl napsat něco kolem 90 knih a povídek (a vzhledem k tomu, že působí ve svých 71 letech pořád neskutečně svěže dost možná stihne překonat hranici stovky) a je tudíž logické, že se Hollywood při jeho oblíbenosti snaží jeho příběhy zadaptovat na velké plátno. Osvícení, Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle jsou většinou v seznamech nejlepších filmů všech dob (jestli zaslouženě ať každý posoudí sám....), od té doby ale následovalo spoustu nevýrazných projektů a výjimek bylo minimum (taková seriálová adaptace 11. 22. 63 je neskutečná pecka!). Až v roce 2017 definitivně dorazilo nové zpracování To a nejenom, že dorazila povedená adaptace (za mně nejlepší Kingova předělávka právě společně s 11. 22. 63), především ale monstrózní hit, který v tržbách atakoval 700 milionů dolarů celosvětově. Kromě To 2 (už v září!) se tak logicky oznámilo spoustu dalších nových předělávek Kingových děl- Doctor Sleep/,,Osvícení 2´´ , In the Tall Grass nebo Řbitov zvířátek! Řbitov zvířátek se už se kdysi adaptace dočkal v roce 1989, dle ohlasů jde ale o film herecky a gorově přehnaný. Tato nová verze to tak neměla tak těžké, protože to vypadalo, že se bude původní adaptace hodně snadno překonávat. Tato nová adaptace si navíc údajně jde hodně volně svojí cestou a rozchází se s knihou i předchozí adaptací. Je otázka jak moc diváka ovlivní když nečetl knihu ani neviděl původní film (můj případ), rozhodně ale můžu říct, že je letošní Řbitov zvířátek slušně odvedená práce! Film se dělí na dvě výrazné poloviny: První výrazně méně sázící na děs, která se teprve postupně pomalu rozjíždí a ta druhá, kdy film najednou přestane používat brzy a začne sázet jeden povedený horrový zářez za druhým. Řbitov zvířátek není ani o boji se se strašidelným pozemkem a jeho nájemníky nebo epickou vyvražďovačku zombíků. Je to příběh o rodině, bojí s traumaty a ztrátami a především faktu, že ne každý dokáže snést, že mu milovaný člověk umře. A právě téma o nesmíření se smrti je věc se kterou si Řbitov zvířátek hraje a funguje to víc než nějaké zvukové lekačky. Řbitov zvířátek má silnou hloubku se sympatickými charaktery. Především od druhé poloviny začne fungovat jeho emoční stránka. Zamrzí možná fakt, že žádná postava není tak úplně rozvedena do extrému, Clarke, Lithgow nebo Seimetz jsou ale sympaťáci, které své role uhrají a především diváka baví s nimi trávit čas a nemá důvod se divit proč by zrovna oni měli být hlavními postavami. Občas jsem měl sice pocit, že se film až příliš nehýbe z místa, sem tam mi chybělo nějaké napětí a strach o to co bude dál a i když mi husina naskakovala často, Řbitov zvířátek vlastně v rámci horroru neukáže nic nového. Zároveň se mi ale celé zpracování Řbitovu líbilo. Je to pomalý, atmosférický film s funkční dějovou linkou. Film mi připomněl Děsivé dědictví s tím, že mi Řbitov přišel výrazně lepší. Řbitov zvířátek klidně zařadím do těch nejlepších adaptací Stephena Kinga- Osvícení, Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, 11. 22. 63, To a nyní Řbitov zvířátek. Pořád to sice není nějaký žánrový vrchol, jedná se ale o poctivou horrovou práci, kterou režiséři Kevin Kölsch a Dennis Widmyer odvedli se ctí. A pozorný divák se dočká skvělého odkazu na To.... a následně nepřestane odpočítávat dny do premiéry To 2! () (méně) (více)

mzss1

(80%) Viděno v kině. Na ŘBITOV ZVÍŘÁTEK jsem se rozhodně těšil. Tyto novodobé horory beru všemi deseti. I když je to poslední dobou už celkem dost ohrané a ne vždy se dílko zdaří. Zato tento horor se dle mého názoru docela povedl. Není tu nic zásadního, co bych vytýkal. Je to Rko, bohužel ale ne na 100pro využité, ale trocha krve, pár trochu brutálnějších scén – to rozhodně potěší. Ale furt se nejedná o nic drastického a nijak extra děsivého – tohle bych rozhodně trochu doladil. A dále jsem si nemohl nevšimnout takové té žánrové nerovnoměrnosti. Myslím tím zejména ke konci, kdy se to snažilo tvářit děsivě, a přesto tu bylo pár napůl (asi nechtěně) nadlehčených scén. Takže závěr to trochu shazoval, jinak by z toho mohla být ještě větší pecka. Ale dost kritiky. Nuda zde nehrozí, hned od začátku se jde na věc. Navíc dle traileru jsem usoudil, že jistá osoba zemře skoro hned na začátku a ono to bylo úplně jinak. Najde se tu i pár dobrých lekaček, chvílemi to je trochu drsné, i ty emoce docela fungují dobře. Má to funkční příběh, dobré herce včetně hlavního Jasona Clarka, který je prostě skvělý. Konečně se mu povedl horor (nedávný Winchester mě moc nebavil). John Lithgow mě též bavil, i když si splnil takový ten nutný standart. Hudba byla celkem vydařená. No, knihu od S.Kinga jsem nečetl, ale rozhodně si jí do budoucna pořídím. Nicméně jsem dostal o něco víc, než jsem očekával, paráda! ()

JohnnyD

Akoby zatúlany direct-to-dvd kúsok z roku 2005. Strašne zastaralý schematický scenár, otrasný strih, videoherné efekty a nudný vizuál... takto sa už dnes horory netočia. Kevin Kölsch a Dennis Widmyer hlava nehlava na seba lepia scény z knihy bez toho, aby sa zamysleli, či to vôbec dáva zmysel. Jednotlivé motivácie sú, podobne ako v prvej adaptácii, úplne deravé a je to len sled expozičných scén. Dnes sa ale postavy píšu úplne inak. Stačí sa pozrieť na Hereditary s podobne melancholickým námetom. ()

verbal

Štefan už má své nejlepší roky zjevně dávno za sebou a asi tak posledních 20 let jen králopustě vykrádá sám sebe, senilně vatí a grafomansky brakuje zcela bez kdysi geniálních point. A se základy postavenými na hovnech i audiovizualizace jeho posledních přečinů proti literatuře stojí za piču Enžely Lansbery (vyjma povídkové Mlhy, kterou ovšem zhustila hlavně genialita Darabontovic Františka). Tudíž zoufalým filmařům nezbývá, než z análů a kanálů exhumovat frackožravé klauny, nebo, jako v tomto případě, vykopávat zdechlé kočičky, jen z nich trochu oklepat červy, kapku vybarvičkovat, vypukat k tomu víc kukuřice a vše řádně ztupit poplatně nové degeneraci, pro níž jsou osmdesátkové a devadesátkové klasiky nudně složité, neboť je pramalá šance, že se v nich zjeví nějaký ten přiblble vykradený homoděj s bleskem na čele, nadržený krvesaj s ochrnutým xichtem, světospásná, předčasně dospělá pizda s lukem či oelasťákovaný bukvoid dělající „Vžžžžum“. Přičemž tyto nic inventivního nepřinášející povrchní předělávky sice mají více efixů a jsou mnohem přístupnější všem těm tolik sečtělým slabikovačům omalovánkových bublin u držky, nicméně veškerá atmosféra, patina a děsivost původních filmů i knih samotných končí v hajzlu plytké komerce a nové pohyblivé obrázky pak kvalitativně krouží zase jen kolem toho šeredně zteřelého přirození Džesyky Flečr. ()

Psychor

Jakožto zdejší hororový expert, a pochopitelně i náruživý čtenář hororové literatury, jsem byl nesmírně zvědav, jak se s adaptací knižní předlohy popasuje scénárista Jeff Buhler. Kingovo dějově jednoduché a navýsost předvídatelné Pet Sematary příliš prostoru pro příběhové piruety nenabízí, a tak by se jeho filmová adaptace měla opírat zejména o prvotřídní režii. V opačném případě skončí velmi rychle pohřbena na hororovém hřbitově, kde před třiceti lety nalezla místo posledního odpočinku i Mary Lambert se svým po hříchu amatérským zpracováním Kingovy předlohy. Byl to však právě Buhlerův zdařilý scénáristický manévr, jenž záměnou sourozenecké dvojice vnesl do nové verze Pet Sematary tolik potřebné oživení a vyšší míru věrohodnosti. Chvála směřuje na sympatické postavy, ke kterým si divák okamžitě najde cestu; kvalitní herecké výkony, zvláště v podání Jeté Laurence a Jasona Clarka; a rovněž příjemně mrazivou atmosféru, jež bude snesitelnou i pro mainstreamové diváky. Za hlavní kámen úrazu naopak považuji naprosto zfušované lekačky, které se zcela míjí účinkem. Snímek Pet Sematary však patří k tomu nejlepšímu, co letošní hororový rok doposud nabídl, a já mu tak uděluji přívětivé čtyří slabší hvězdy. ()

• Pôvodne mal film ísť do kín 19.4. 2019, čo by bolo takmer presne 30 rokov od dňa premiéry (21.4.1989) prvého filmu. Producenti ju však presunuli na 5.4. dúfajúc, že zopakujú úspech filmu Tiché miesto (2018), ktorý mal premiéru práve začiatkom apríla. (beso74)
  • Vo filme môžeme dvakrát započuť aj hlavnú melódiu Čajkovského hry "Luskáčik". Konkrétne sa jedná o scény, v ktorých Ellie (Jeté Laurence) tancuje. (Astonko)
  • Dej sa odohráva v mestečku Ludlow. V ňom sa odohráva ešte jeden Kingov sfilmovaný román, a to Temná polovica (1993). (beso74)

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

26.02.2021

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018