Řbitov zviřátek

• USA Pet Sematary (více)

Doktor Louis Creed (Jason Clarke) se s manželkou a dvěma dětmi přestěhoval z velkoměsta na venkov, do velkého domu na kraji lesa. V něm se ukrývá hřbitov domácích mazlíčků, na kterém místní děti odnepaměti pohřbívají svá zvířata, ať už uhynula přirozeně, nebo se stala obětí rušné silnice protínající městečko. Zatímco lékař Louis se ke smrti staví pragmaticky jako k definitivnímu konci, jeho žena Rachel (Amy Seimetz) má po hrůzostrašných zážitcích z dětství s tématem smrti obrovské problémy a hlavně chce před „vědomím konečnosti“ chránit své děti. Když soused, Jud Crandall (John Lithgow), najde ležet u cesty mrtvého Churche, kocoura jejich dcery Ellie, rodiče najednou nevědí, co dceři říct. Je to právě Jud, kdo Louisovi prozradí, že když kocoura co nejdřív pohřbí na zvířecím hřbitově, nebudou jí muset říkat vůbec nic. Kocour se vrátí. Ale trochu jiný. Divočejší. Nebezpečnější. (Cinemart)

Scaevola

Snímek hodně slibuje, ale bohužel motivy dětského kultu a pohřbívání domácích mazlíčků z traileru okázale ignoruje, soustřediv se pouze na rodinné drama. Jenže k výstavbě takové zápletky tu na druhou stranu není dostatek prostoru, protože postava matky je sužována nočními můrami, které nikam nevedou, a otec se z racionálního lékaře změní na emocionálně rozkolísaného okultistu jako mávnutím kouzelného proutku a naneštěstí beze změny výrazu v hercově tváři. Vybíjecí závěr už dojem vylepšit nedokázal vzdor poměrně nečekanému vyvrcholení, při němž se hezky americky shledala celá rodinka, a jedinou působivou scénou tak zůstává mrazivé usínání otce vedle nemrtvé dcery. ()

Lilith03

Na tento film mám takový neutrální názor, viděla jsme ho už několikrát, ale pokaždé mi přijde takový meh meh s divokým koncem a začátek je takový nudný. Jako milovnice Kinga dám asi raději šanci knize, měla jsem to zřejmě udělat jako první. Film ovšem neodsuzuji, herci mi přišli fajn a věřím, že si to svou cílovku jistě najde, zpracování jako takové je totiž kvalitní. ()

Lendak

Keďže kniha je jeden z vrcholov Kingovej tvorby a patrí medzi to najdesivejšie, čo som mal možnosť zažiť a od začiatku je jasné, ako v väčšina kingoviek, že príbehu viac pasuje formát minisérie ako celovečeráku, som sa aj tak snažil to čo najmenej porovnávať, čo sa viac menej oplatilo. Rešpektujem tvorcov, že sa snažili o niečo iné, ale na tak malom priestore to vyznieva do prázdna, takže nakoniec to nepôsobí ako nový pohľad na myšlienku, ale ako skôr snaha tvorcov nasrať fanúšikov predlohy. A to je ten najväčší problém. Ako som spomínal na začiatku, valná väčšina kingovej tvorby je skôr na seriál. Takže postavy, síce dobre zahrané (Lithgow, a nakonci aj Clarke), tak nie je dostatočný priestor pre psychológiu, ktorá bola jednou z esenciálnych častí knihy a celkovo pôsobia všetky postavy strašne plocho a nezaujímavo (prečo tak okastrovali Juda?!). A aj keď odhliadnem od porovnávania, je to iba ďalší obyčajný horor, ktorý sa nijak nedokáže divákovi zaryť do kože, aj keď sa o to očividne snaží. ()

nakamura

Hned na úvod bych měla říct, že jsem četla knihu, podle které je film natočen. Všem bych doporučovala totéž, protože kniha je vážně výborná a vykresluje dokonale charaktery jednotlivých postav i jejich niterné myšlenkové pochody, na což samozřejmě film bohužel nemá kapacitu. Zároveň jsem díky tomu rozumněla mnohem lépe celkovému pozadí příběhu, protože jakkoli se filmové zpracování snaží držet předlohy a vtěsnat do těch 100 minut co nejvíce informací, mnohdy to akorát způsobí více zmatku než užitku. Z tohoto důvodu pak působí některé dějové zvraty nelogicky a chování postav prostě místy nedává smysl, protože se ve filmu vždy jen nakousne vysvětlení a důvody jejich jednání, ale už se nedovede do konce. Byla jsem v kině s kamarádkou, která knižní předlohu nečetla, a musela jsem jí spoustu věcí dovysvětlit, protože bez těchto informací spousta událostí skutečně působila naprosto nelogicky a chaoticky. Oceňuji, že se minimálně první polovina filmu snažila poměrně věrně držet předlohy, ačkoli nedokázala vykreslit hlavní postavy a jejich motivy chování tak dobře jako King ve své knize, ale to snad nejde filmu ani vyčítat. Budování napětí fungovalo poměrně dobře, ale problém nastal, když se film přehoupl do druhé poloviny a dostavily se akční hororové prvky, které bohužel spadly do obvyklého hororového průměru ve stylu klasických lekaček a soubojů, jaké známe z béčkových hororů. Nemluvě o dost významně pozměněném závěru, který se snažil být asi opět hlavně šokující, ale mně osobně knižní zakončení příběhu stále přijde lepší a mrazivější. Přesto musím říct, že film jako takový není rozhodně vysloveně špatný. Ve znalosti předlohy je prostě výhoda i nevýhoda. Výhoda v tom, že jste schopni si dovysvětlit i to, co vám ve filmu jen velice vágně naznačí nebo úplně zkomolí, takže to nedává smysl. Nevýhoda v tom, že předloha je prostě příliš dobrá a vy se neubráníte srovnání a bude vám spousta věci chybět, charaktery vám přijdou ploché a změny v ději provedené k horšímu. Bez znalosti předlohy bych řekla, že je objektivně největším problémem právě množství nakousnutých témat a informací, jejich nedostatečné vysvětlení a tím vznikající nelogičnosti v ději. Ale jinak je hlavně první polovina opravdu povedená v budování napětí a nepříjemné atmosféry, zatímco druhá polovina se zavděčí naopak všem, kteří prahnou po akčnějším zpracování. Celkově hodnotím jako vyšší nadprůměr, čili 4*. ()

Beata_Obstov

Očekávala jsem bombu a taky jsem se jí dočkala. Nikdy, ale nikdy se nebojím gore hororů, ale s kombinací psycha? No prosim, to je solidní L-I-B-O-V-K-A. Scénografie úžasná, nejlepší určitě masky.. Maskéři, klobouk dolů, teda. Kamera.. Ty záběry, no cože? Miluju!! Scénář.. Já snad ty dialogy ani nevnímala, ale co jsem pochytila, tak skvělý.. Češi tady se učte.. No, i když kdyby nebylo Kinga, tak by scénář byl možná stejnej jako v Čechách :D Režie TOP! A když si vezmu herce, tak jako Chandler nejlepší, že jo :D Všichni to hráli úplně na jedničku, skvělé si sedli. Nijak jinak se k tomu nejde vyjádřit. Miluju ten film!! ()

zeleznak

Jsem fanousek dobrych hororu, tj. tech, kteri me nejak dostanou=vylekaji, vzbuzuji hruzu, dostanou do napeti apod. Rbitov nezvladl nic z toho. Obrovska paseka ve scenari - zena navstivi muze a mrtvou dceru a misto toho, aby mazala do auta a padila si to smer Boston, tak bafne dite a jde ho nahoru ulozit. Nebo otec necha 2lete dite v aute a prikazemu, at nikomu neotevira - ma tady nekdo takto stare dite? Ja jo, ale asi je dementni, nebot je rada, ze pochopi, ze se ma jit vymocit na nocnik. A podobnych mnamek je tam spousta. * za uctu k predloze a * za to, ze jsem v prubehu neodesel. ()

myszak original

Stale jsem cekal, ze se neco vynori z lesa a trosku se to hororove rozjede, ale nedoslo k tomu. Knihu jsem necetl, ale neni ani potreba k tomu, abych tomuto dal max 30% ... Za me v zanru horor vyhozene penize za kino ... ()

Damnsinead

Máte rádi hororová klišé? Tady si jich užijete dosyta, hned od začátku. Záclony vzdouvající se v průvanu, poblikávající světla, zvuky skřípání, bouchání a kroků, záhrobní hlasy vyzývající k noční procházce lesem. A samozřejmě lidi, kteří v noci jdou do nejtemnějšího kouta ve sklepě, aby zjistili původ těch divných zvuků. A nezbytné lekačky. Každou chvíli na vás něco vybafne. A těch přešlapů....Soused Jud na začátku působí, jako by byl s temnými silami jedna ruka, ale je to jen hodný soused, co chce pomoct. Louis se chvíli chová jako maniakální cvok (Je to naše dcera, vrátila se, fakt!), a vzápětí se chytá za hlavu a snaží se tu šlamastyku řešit (pozdě). Začátek ještě ušel, chvíli jsem si myslela, že se budu bát. Brzy mě to ale přešlo, a ve druhé polovině už bylo jasné, že jde všechno do kelu. Když ve finále Louis zápasí s nemrtvou Ellie, je to nechtěně komické. Jediné, co se mi líbilo, byl ten zlý kocour. * ()

kaliakra

Podľa excelentnej knihy Stephena Kinga vznikla nenápaditá a pre mňa dosť odpudivá plytká komerčná zábava pre najnenáročnejšie a najmenej kultivované publikum. Ale, koniec koncov, načo sypať perly ošípaným? ()

baron156

Jak už bylo řečeno, je to i řbitov idiček. Tak drsný film jsem fakt dlouho neviděl. Od Stephena Kinga jsem četl akorát Právo nálezce, Mlha a Colorado Kid. Suprová atmosféra, příběh a zakončení. Oživlý kocour mě štval už od začátku. Hustej horor. ()

Booomer odpad!

Všem zdejším hodnotitelům, kteří dali víc než tři hvězdičky, bych doporučil, aby si přečetli nejdřív předlohu a pak znovu zkoukli tenhle paskvil. Jestli i pak dáte cokoliv jiného než odpad (možná jednu hvězdičku za kocoura), tak je mi vás líto a vaše hodnocení u jiných filmů tak úplně ztrácejí na jakékoliv hodnotě. Btw. Ještě se mi nestalo, aby se v hororové adaptaci smál skoro celý sál. Opravdu mi to chvilkami připadalo, jako bych se koukal na dašlí díl Scary movie. Tak ahoj, CSFD znalci. ()

bez1

Je to jeden z těch lepších a mírně nadprůměrných hororů. Ta malá si svou roli užívá a jako zombie je kouzelná. 70% ()

bigmatko

Pôvodný film si pamätám iba v útržkoch a k tomu všetkému nie som ani milovník hororov. Spracovania Kingových kníh sú však vždy niekdy medzi hororom a thrillerom a preto to zvládnem pozerať. Miestami bol CYNTORÝN viac desivý ako by som čakal ale keďže všetky lakačky sa dajú ľahko predvídať tak som sa na to pripravil. takže okrem zopár momentov je to to taká temná rodinná dráma s dobrými hereckými výkonmi a emóciami. Pôvodný film rovnako ako veľa filmov z 80 rokov sa možno radí medzi kultové ale filmom z toho obdobia sa tento prívlastok dáva hlavne preto lebo v tých dobách neboli ľudia tak presýtený ako dnes. A preto aj niektoré super filmy dnešnej doby sa nikdy nestanú kultom. ()

pájap

Pěkné. Drsné. King.jedna výtka. Pokud by tu holčičku opravdu zabila cisterna, obávám se že by nebylo moc co pohřbít natož uložit jinam. ()

finkie

Slušný nadprůměr. Líbilo se mi klidnější tempo vyprávění, hezký - avšak nikoli přestylizovaný - vizuál, sympatické herecké obsazení, jakož i v rámci žánru a celkově nadpřirozených okolností také relativně racionální vývoj příběhu a motivace chování postav. Ti, co se tady zmiňují o nelogičnostech a hloupostech by měli raději mlčet nebo uvést konkrétní příklady. Naopak bych z filmu úplně vyřadil motiv sestry Zeldy a dobrého ducha Pascowa. Příběh tyto postavy nijak nerozvíjely, jen ho posouvaly neblahým směrem k větší "fantasmagorii", a narozdíl od verze z roku 1989 z nich ani nešel strach. *** Potenciální spoiler*** Jako pozitivum beru i to, že nemrtví zde nejsou klasicky tupá zabijácká monstra. Hlavně počáteční interakce mezi otcem a zombie dcerkou měla nadějně našlápnuto, leč zůstalo jen u náznaků. Možná by filmu bylo bývalo prospělo, kdyby se autoři pokusili ještě trochu více propracovat po většinu stopáže beztak dominující motiv rodinného dramatu (byť velmi morbidního) a nepřeklopili svou snahu v posledních cca 30 minutách v čistý horor. ***Konec spoileru*** ()

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

26.02.2021

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018