Žít v Zemi Barbie znamená být dokonalou bytostí na dokonalém místě. Pokud tedy nemáte úplnou existenciální krizi. Nebo jste Ken. (Vertical Entertainment)

Diskuze

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Moogwi

Tak to, že byli utlačováni všichni, nerozporuji. Ale to se nevylučuje s tím, že společnost byla patriarchální. Dneska už aspoň v určitých částech světa není (i když ve velké části světa stále ano - Afrika, Blízký východ atd.)

na příspěvěk reagoval Moogwi, Moogwi

TheDarKnig

Ahoj, rozumím tomu celkem dobře :) v podstatě se hádáš tam, kde není problém. Společnosti v historii byly více patriarchální než dnes a ženy měly méně práv, to je jasné. Já jen zmínil, že záleží, jakým způsobem se díváš na historii. Někdo se zaklíná patriarchátem jako důkazem toho, že tento systém utlačoval ženy, jenže realita byla taková, že byli utlačováni všichni. Pokud si pojem patriarchát chceš rozebrat trochu více obecně, říkáš "Tedy jde o to, že celá společnost byla ovládaná muži, to je patriarchát." Částečně máš pravdu, jenže to není celá definice. Abych nekecal blbosti, můžeme se mrknout na wiki - " je forma společnosti, kde je moc nad všemi aspekty života společnosti převážně nebo výhradně v rukou mužů" můžeš tedy říct, sice společnost byla ovládána muži, ale určitě neměli moc nad všemi aspekty života, dále, aby tento pojem platil, musí být splněna podmínka - "Ti mají také primární zodpovědnost za její blaho a prosperitu." Jenže oni tu zodpovědnost nikdy neměli, nikomu se nezodpovídali, když vládli blbě a nedařilo se, nepřevzali odpovědnost, neodstoupili a neřekli, sry nevyšlo to odcházím.. Poslední věc - "Patriarchát se v zásadě zakládá na androcentrismu, jehož jádrem je předpoklad, že muži a jejich prožívání světa jsou standardem, kterým jsou následně ženy poměřovány" což podle mě neplatí, ženy byly ženy a muži byli muži a vždycky se to rozlišovalo... Je to hodně slovíčkaření ale je to komplikované téma, spousta autorů se tomu věnovala a každý to chápe trochu jinak a po svém.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Moogwi

Taky nerozumíš, co znamená patriarchát :) Tu nejde jenom o to, kdo/jaké procento mužů vládlo, ale zaprvé o to, že ženy to nebyly prakticky nikdy (ačkoliv v některých společenstvích a obdobích se to mohlo lišit) a zadruhé, že ženy byly obecně téměř vždy podřízeny mužům, ať už to byly ženy vládců nebo ženy těch obyčejných chlapů, co umírali ve 30 (šlechta ve středověku se jinak nedožívala často o moc déle).

Tedy jde o to, že celá společnost byla ovládaná muži, to je patriarchát.

na příspěvěk reagoval Mr.Apache, Moogwi, Mr.Apache

Bluntman

Doplnění k patriarchátu - Můžeš se podívat do historie, středověk apod, sám jsi zmínil volební právo u žen, můžeš k tomu přidat nemožnost vzdělávání žen, nemožnost participace na řízení společnosti prostřednictvím určitých pozic atd, najít by se toho dalo spousta. Člověk se nad tím zamyslí a řekne si, no jo, jasný patriarchát.. Jenže to je velice zjednodušený pohled, jak se dívat na historii. V tehdejší době byla veškerá moc svěřena do rukou několika málo vyvoleným lidem - mužům, kteří v podstatě vlastnili a ovládali všechno okolo sebe. Zatímco toto 0,1 procento mužů vládlo, 99,9 ostatních mužů byli zemědělci, rolníci, dělníci, vojáci, byli to obyčejní chlapi, kteří se ruku v ruce společně se svými ženami plahočili, aby vůbec užili sebe a svou rodinu, čelili bídě, hladu, nemocem, moru, umírali ve 30 letech ve špíně a bahně, někdo se na to může dívat jako na patriarchát, já to beru jako nepochopení samotného termínu.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig

Bluntman

"tvrdit, že něco jako patriarchát neexistuje, když v minulosti (například) ženy nemohly volit a v současnosti (například) stále existuje pay gap odvisle od genderu, je jenom tvoje ignorace reality"

Ahoj, k tomu, co jsi napsal, bych si dovolil doplnit několik informací. K termínu pay gap došli tím způsobem, že porovnali všechny pracující muže a všechny pracující ženy. Zjistili, že na 1 dolar, který vydělají muži, ženy vydělají 80 centů. Proč tomu tak je, je způsobeno mnoha faktory. Muži v průměru pracují více hodin, berou si méně dovolené, jsou méně na nemocenské, jsou ochotni během práce více cestovat, pracují ve více rizikových zaměstnáních, pracují více venku oproti klimatizované kanceláři,  zaměřují se na práce a obory, které platí více, jako jsou technické obory, výzkum, matematika, IT, infrastuktura, apod, kdežto ženy dominují ve školství, zdravotnictví, sociální oblasti, které bohužel platí méně. Proč tomu tak je? Největší rozdíl mezi muži a ženami je ten, že ženy se zajímají více o lidi, kdežto muži o věci. Pay gap tedy není kvůli tomu, že ženy dostanou zaplaceno méně oproti muži na stejné pracovní  pozici a se stejnými zkušenostmi, což je mimochodem nelegální, ale kvůli osobní volbě. Ženy si vybírají zaměstnání, které bohužel pro ně platí méně. Vem si to takhle, kdyby jsi byl podnikatel a měl firmu, proč by jsi místo mužů nenajal pouze ženy, když by jsi jim mohl platit méně ? K tomu můžeš zahrnout affirmative action a povinné kvóty, kdy méně kvalifikovaná žena dostane přednost před mužem, jenom kvůli tomu, že je žena, nebo dvojí standard výběrových řízení například v armádě, policii nebo sportu, kdy se udělala kategorie zvlášť pro ženy, aby byly schopné se do odvětví vůbec zapojit.

Patriarchát v současnosti skutečně neexistuje, myšleno západní svět, evropa atd.. Možná by jsi našel nějaký státní útvar někde v Africe či Asii, ale to myslím není předmětem diskuze.

Real Tom Hardy

Tak keď nejaké aplikácie ženy veľmi obľubujú mužov čo majú nejaké zážitky čiže si urob fotky z nejakých zážitkov kam rád chodíš a nedávaj tam žiadne selfie to totiž inklinuje, že si sám a nevedel ťa niekto odfotiť. Najlepšie kombinácie sú nejaké fotky z nejakej oslavy, dovolenky a nejakej reštaurácie tak, aby to ukazovalo, že si zábavný človek čo nemá núdzu, lebo ženy majú v láske mužov, čo majú možnosti a nie tých čo vyplakávajú ako sú ženy zlé, že im nevenujú pozornosť.

na příspěvěk reagoval Real Tom Hardy

Bluntman

Tak aj Ursula je tiež žena. Proste je to istým spôsobom zbúrané na základe tohto ...a proste nevieš to vyvrátiť mne čo žijem v matriarchálnej spoločnosti chápeš, lebo u mňa vedúce postavenie celkové majú dve ženy a vieš čo ja keďže nie som mizogýn ako ty trpíš misandriou ja tam tie ženy rád podporujem a som rád, že tieto pozície majú.

A je samozrejmé, že to už vzdáš takto presne sa vzdávali tvoji kolegovia zbabelci a potom mi už len spoločne nadávali takže tam vidím istý pattern niekoho komu dôjdu argumenty.

Bluntman (hodnocení, recenze)

Hees

Zaprvé nejsme kamarádi. Zadruhé "game over"? Kolik ti je? Zatřetí: viz otázka PetrPan, viz má argumentace, že jedna prezidentka neznamená neexistenci patriarchální společnosti. Je mi ale jasné, že raději zapleveluješ, než by ses obtěžoval cokoliv chápat, takže tě už nebudu krmit, protože je hranice mezi extrémní nedůvtipností a trollingem - a tu hranici jsi překročil.

na příspěvěk reagoval Hees, Moogwi

Bluntman

Game Over kámo ...Čapútová je momentálne na absolútnom vrchole na SR ty nevieš, že máme úradnícku vládu ktorú menovala, takže nemá vôbec len reprezentatívny charakter a zároveň je aj veliteľom ozbrojených síl. Ona je doslova teraz všetko čo sa dá zároveň ...Takže nikto mocnejší momentálne v krajine nie je.

na příspěvěk reagoval Bluntman

dr.horrible

Ale veď povedz keď som porovnal tie dve definície prečo je moja nesprávna čo som to napísal zrýchlene....Povedz prečo a nie zas útoky. Veď možno máš pravdu, ale povedať nevieš čo to znamená a nepovedať prečo.... Nerozumiem tomu o čo ti ide.

PetrPan

Ja to ženiem do extrému, aby všetci pochopili, že to je o kompetentnosti danej osoby a preto to zveličujem, lebo za mňa už dávno nežijeme v spoločnosti nejakých mužov čo by si chránili svoje pozície a nepúšťali tam ženy ... ako je pravda, že mimo západného sveta to problém ešte je. Tak to búram takto :)

Bluntman (hodnocení, recenze)

Hees

Nevyvrátil; pokus se pochopit, co ocitoval TheDarKnig. Navíc jsi psal o západní společnosti - a Slovensko jednak není kompletní západní společnost, jednak žena v reprezentativní funkci (nikoliv zákonodárné, případně represivní apod.) ani neexistenci patriarchátu nevyvrací. Zvlášť když tato nehodlá znovu kandidovat, přičemž jeden z důvodů jsou nenávistné útoky na ni (jakožto ženu).

Anebo: https://letmegooglethat.com/?q=books+and+studies+about+patriarchy

na příspěvěk reagoval Hees, dr.horrible

PetrPan

PetrPan (hodnocení, recenze)

Hees

A až Čaputové skončí volební obfobí a zvolíte si nového prezidenta, tak bude Slovensko zase patriarchálním státem?  Tedy za podmínky, že von der Leyenová taky skončí, že?  Čili pokud je prezidentem nějaké země žena je to matriarchát a pokud muž, tak patriarchát, je tak?

na příspěvěk reagoval Hees, dr.horrible, dr.horrible

dr.horrible

dr.horrible (hodnocení, recenze)

keby som chcel decku vysvetliť dunning-krugerov syndróm, načrtol by som napríklad situáciu, keď sa niekto pokúsi zvrátiť “verejnú mienku” použitím multiúčtu, pričom doslova nikoho nezaujíma. 🙂

na příspěvěk reagoval Hees

Netflix ruší plány na Snyderovu zombie ságu

Netflix ruší plány na Snyderovu zombie ságu

16.08.2024

Zack Snyder (Muž z oceli) se poslední dobou vehementně snaží dokázat, že stále patří mezi talentované režiséry, nikoliv mezi do sebe zahleděné autory, kteří neví, kdy přestat. Po kontroverzní a… (více)

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování