Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

oSiSko

"Und dass ich ein Egoist war, ein Arschloch, das weiß ich ja selbst.". Pre mňa hol vždy Niki Lauda legendárnym jazdcom, ktorý skoro zhorel, nikdy som netušil aký to bol človek a ako vyzerala formula v jeho dobe. Po vzhliadnutí filmu treba povedať, že Niki Lauda je právom jedným z najväčších postáv športu a formuly 1. Veľmi dobrý film, ale 93% je trošku prepálená hodnota. 80% ()

RomanT

Formuli 1 jsem jako kluk začal v oné klíčové sezóně 1976 intenzivně sledovat a do sešitu si vylepoval z časopisů vše, co se okolo ní šustne. O rivalství mezi Laudou a Huntem bylo napsáno mnoho, ale dál než do boxů to nešlo. Proto byl příběh ze zákulisí pro mě velkým překvapením. Otázkou je, nakolik odpovídá realitě, Lauda to však v rozhovorech nepopřel, jen řekl, že zas takový svatoušek nebyl. Film není vůbec o závodění, to tvoří jen kulisu. Je hlavně o soupeření dvou životních filozofií, dvou přístupů k životu, které nemohou být více odlišné. Jako kluk jsem vždy fandil Huntovi (Lauda mi připadal jako suchar, aniž bych v té době tušil, co to znamená), ve filmové verzi jsem přes všechny ty rozdíly fandil oběma stejně. Pozn.: Na Rivaly jsme přešli do jiného kinosálu hned po Gravitaci a tak mi oba pětihvězdičkové snímky připravily ultimátní životní filmový zážitek. Děkuji. ()

david666

nesílím obecné nadšení tímto filmem. Ano je to solidní řemeslo a zejména Bruhl tady kraluje. Ale od filmu z prostředí F1 jsem čekal větší napětí a akci. Také se mi zdá, že je film poplatný spíše Laudovi a pohled Hunta je ošizen. ()

rigby

Nemám připomínek. Ačkoli jsou pro mne závody Formule 1 naprosto vzdáleným světem a jméno Niki Lauda znám jenom z doslechu, celé dvě hodiny jsem se skvěle bavil. Výborně natočený film, jehož náplň je zcela očekávaná, ale velmi dobře se na něj dívá znovu a znovu. Před očima se odehrává drama, které je natočeno v mantinelech únosnosti a podařilo se dosáhnout toho, že nikde nepřekračuje mez, která by se stala spouštěčem slzí, citů a dalších věcí. Plusem je také vynikající výběr představitelů hlavních rolí, kteří jsou zcela uvěřitelní. Ano, Daniel Brühl si na Laudu nehraje, on je skutečný Niki Lauda. ()

SMilan

Napriek veľmi vysokému csfd hodnoteniu som od filmu nečakal zázraky a s výsledkom som spokojný. Formulky nie sú mojou srdcovkou, ale vďaka tomuto snímku som si opäť trochu rozšíril obzory. Najväčšie emócie som zaznamenal asi vtedy, keď si Niki po operácii prvý krát nasadzoval helmu, inak som bol prakticky po celý čas na jednej hladine. 75% ()

wesker

Ačkoli nejsem skalní fanoušek F1 musím uznat že film je povedený po technické stránce výborný a příběhová stránka ujde.Nechybělo moc ke 4 hvězdičkám,některé záběry byly opravdu velice dobré. ()

othoson

Příběh z dávných časů, z časů mýtů a legend, kdy závody Formule 1 nebyly pouhou nudou vhodnou k zaplnění volného času v nedělní poledne a kdy tyto závody ve sledovanosti neválcoval Václav Moravec, se pouze jeden člověk (tedy vlastně dva) odvážil šlápnout pořádně na plyn... Niki Lauda (a James Hunt)... Sice jsou v tomto filmu určité nesrovnalosti oproti realitě, ale na to už musí být člověk u Hollywoodu zvyklý. Navíc to vůbec nekazí výsledný dojem z filmu. ()

0kozel

Naprosto strhující akční podívaná z doby, kdy se v F1 opravdu závodilo. Záběry na formule a chvějící se motory během závodu společně s jejich burácením to je dokonalost a hlavně ve filmu nejsou žádně zbytečné blbosti. Hlavní postavy jsou obě perfektně zahrané (ikdyž Daniel Brühl byl přece jenom o něco lepší). Mohlo by se zdát, že film je jen pro úzké spektrum publika, ale opak je pravdou každý si v Rivalech něco najde. A, že si režiser upravil některá fakta mě jako člověku, co si tuto éru F1 nepamatuje, navadí, ale chápu, že některým fanouškům to vadit může. Objektivně 90%, jako fanda F1 100%. ()

FlegyCZ

Po všem tom rozruchu okolo bylo víc než těžké nečekat naprosto strhující zážitek, leč realita je bohužel zklamáním. Ve výsledku je tenhle film prostě ,,jenom" dobrý. Svým způsobem je to pochopitelné - mít k dispozici tak fascinující příběh plný emocí z doby, kdy jste v televizi ještě mohli kouřit a vtěsnat ho do méně než dvou hodin je nejspíš úkol způsobující nejeden bolehlav. V konečném důsledku je to právě nedostatek času, co výsledný zážitek sráží. I přes úžasné herecké výkony jsou postavy ploché a nevýrazné, závody - vlastně to hlavní - jsou zúženy takřka do mrknutí oka a život mimo závodní víkend je zhuštěn do několika málo záběrů. Navíc je otázka, nakolik by takový film stál za to nebýt tak silného skutečného příběhu a kolik lidí by z toho bylo tak u vytržení bez zlatavých kadeří mr. Hunta, které se snaží zastínit více než dost nedostatků. Dobrá podívaná? Určitě ano a přinejmenším závěrečný závod vás napínat dokáže. Pátý nejlepší na čsfd? Ani omylem. ()

Charlie.Harper

Príbehy podľa skutočných udalostí sa točia najlepšie však pán Howard? Vôbec nepoznám príbeh o týchto dvoch týpkoch a ani sa vôbec nezaujímam o formulu, ale musím uznať, že to malo čosi do seba. Prvá polovica mi prišla taká priemerná a ani sa nejako poriadne nevyvíjala a ja som už začal pochybovať. No emóciami nabitá záverečná polovica mi ukázala, že sa nemusím o tento film báť. Keď pozerám filmy kladiem špeciálny doraz na zaver a milujem keď ma film dokáže prekvapiť a stane sa niečo čo nečakám. Tá atmosféra počas záverečnej scény ma naozaj dostala a po filmárskej stránke bol ten koniec naozaj výborný, ale ten dlhy rozjazd.. jednoducho film ktorý mal taký ten svoj kvalitný nádych s naozaj dobrým zakončením, ale v niektorých momentoch mi to prišlo také strašne priamočiare.(A Hanso tu dosť kopíruje svojho Batmana). P.S. všimnite si ten pomer vysokého hodnotenia a pomeru koľko ľudí to má v obľúbených (už 10k ľudí to hodnotilo to nie je tak málo). To asi o niečom svedčí.. myslím si, že to má na svedomí to čo som spomínal tá jednoduchosť ktorá v tom filme je. Ľuďom sa to síce páčilo, ale film komplexne nie je taký dobrý aby si ho toľko ľudí zamilovalo. Zatiaľ je počet obľúbených 943 ak sa to neskôr naozaj dramaticky zvýši tak stiahnem tuto časť komentáru. ()

Erico

Po prvních 15ti minutách jsem byl do Rush tak zažranej, že jsem ztratil pojem o čase a najednou konec filmu, i přesto že formule (nebo alespoň jejich současnou podobu) vyloženě nesnáším a jsou pro mě neuvěřitelně nudné. Věřim že být v 70tých letech a sledovat boje Laudy a Hunta naživo, budu mít na ně uplně jiný názor. Strhující od začátku do konce, čest Ronu Howardovi, i když už samotný život obou závodníku mu práci ulehčil. ()

moriero

Já moc nepláču - snad jen když mi přijde vyúčtování za elektriku. Ale 3 x jsem měl tady slzy v očích. 1) když Niki havaroval 2) když James mlátil drzého reportéra, který Nikiho urazil 3) při závěrečných obrázcích skutečných závodníků Jamese a Nikiho ()

mouzi

Perfektně napsaný scénář s perfektním hereckým obsazením dvou hlavních hrdinů, přičemž Brühl zahrál naprosto bezvadně. Bez jakýchkoliv výtek 5*. ()

laurence

Brühlovi se povedlo ztvárnit Laudu na jedničku. K tomu napínavý příběh, burácející motory a dokonalý soundtrack. Ultimátní podívaná. Sex - breakfast of champions! ()

Pillinho

Majstrovské dielo Rona Howarda opisuje život dvoch povahovo úplne odlišných pretekárov zo 70tých rokov, ktorí boli rivalmi v pravom slova zmysle. Navzájom si na trati nič nedarovali, avšak súčasne boli inšpiráciou jeden pre druhého. Oceňujem najmä opis a pohľad verejnosti a blízkych na Laudov život a momenty po nehode. Sám Lauda musí byť s týmto dielom spokojný a určite mu to dodáva nový rozmer pohľadu na minulosť. Aj tu sa ukazuje, že životné momenty zbližujú aj najväčších rivalov a koniec koncov, obaja chcú pre toho druhého len to najlepšie. Z filmu je cítiť pravú atmoféru sveta formuli 1. Film sa nezameriava ani tak na priebeh samotných pretekov, ako skôr na vyzdvihnutie postáv, čo ocenia najmä spiaci fanúšikovia pri sledovaní F1. Jeden z top 3 najlepších filmov roku 2013, aký som videl. ()

Simba72

Musím uznať, že tento film ma fakt dostal. Myslela som si, že pozerať sa 2 hodiny na závody formuly1 nebude nič pre mňa, ale ukázalo sa že je to hlavne o zvláštnom priateľstve týchto dvoch rivalov a mňa osobne to veľmi bavilo. O tom že je to nadpriemerný, pútavý a fakt dobrý film niet čo pochýb..ale že to je 5. najlepší film na tejto stránke to si nemyslím. ()

Tomik00

Tenhle film v sobě má všechno, co správný film mít má. Má v sobě napětí, emoce, zvraty a hlavně je dobře filozoficky líznutý. Když jsem viděl začátek filmu, řekl jsem si, že to bude kravina. Po pár minutách jsem názor změnil. Nikdy nic neodsuzujte na první pohled. Tento film v sobě má poselství a to takové, že to nikdy nemáme vzdávat a máme si vždycky jít za svými sny. :) Ron Howard je špička! ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl