Kronika

• Česko Kronika temna (více)

Za Andrewem se do pokoje ráno dobývá opilý otec. Andrew mu říká, že si koupil kameru a odteď bude všechno natáčet. Pak jde za matkou, která je těžce nemocná a leží v posteli. Tu také natáčí. Pak jede s bratrancem Mattem do školy. Natáčí úplně všechno. Jeho kamarád filozofuje. Ve škole ho všichni šikanují. Andrew jede večer s kamarády na maturitní party. Tam se seznámí s dívkou Casey, která tady natáčí video pro svůj blog. Pak se s ním jeden mladík popere, a on jde ven. Přijde za ním Steve a chce, aby něco natočil. S Mattem se procházeli a prý našli divnou věc. Společně jdou do lesa, kde našli díru, ve které něco bublá. Steve do díry skočí a Matt jde za ním. Andrew musí také za nimi, i když se mu nechce. Dole je jakýsi sliz nebo bahno a jeskyně s modře světélkující hmotou, která najednou začne měnit barvy. Vtom se zablýskne a všechno zmizí. Je tma.... Matt, Andrew a Steve jsou na zahradě a hází po sobě míčky. Matt necítí bolest, Steve dokáže manipulovat s předměty na dálku a Andrew dokáže zastavit hozený míček v letu. I ostatní mají najednou nadpřirozené schopnosti – dokážou ovládat předměty tak, aby létaly. Snaží se přijít na to, čím to je, a jdou se podívat na místo, kde našli jeskyni. Díra je ale zasypaná a strážce parku je odtud vyhodí s tím, že uzavírají oblast kvůli sesuvům půdy. Kluci zkoušejí, co všechno jim teď jde – házet žabky do vody bez použití rukou, na dálku foukat na listí, aby zvedlo děvčatům sukně, ujíždět v obchodním centru s nákupními vozíky apod. Pak se jim to ale začne vymykat... (TV Prima)

Ivo

Roztřesená kamera z Blair Witch ruku v ruce s matrixovým spektáklem ... Po nadějném začátku se ve druhé půli film dostává do poněkud apokalyptických rovin a tím paradoxně začíná být méně zajímavý. Vizuální efekty však velmi působivé. Škoda plně nevyužitého potenciálu tématu. ()

ptsd

Filmů kde obyčejní smrtelníci dostanou superschopnosti je spousta, ale tento se mě bavil asi nejvíce. Pomalejší rozjezd a o to více akcí a efekty nabité finále, kde vzduchem nelítají jen hlavní hrdinové. ()

Ewík

Nádhera. Mně osobně pseudodokumentární film velmi sedí a ty hry s kamerovými úhly - úžasné. Outsider Andrew tohle prostě nemohl bez pomoci zvládnout - vždyť neměl nikdy za nic nic zodpovědnost, jediné, co určovalo jeho život bylo utlačování a přehlížení ze všech stran. Pocit méněcennosti je to nejhorší, co vám rodiče mohou dát a bojuje se s tím hodně dlouho a těžko. Takovou nespoutanou zuřivost jsem už dlouho neviděla. ()

Khamsin

Když mi během prvních minut došlo, že tento film bude netradiční hlavně tím, že má působit, jako by ho natáčeli samotní aktéři, myslel jsem si, že to bude "nekoukatelný průšvih". Mýlil jsem se. Na netradiční kameru jsem si zvykl a nakonec to byl i tento styl natáčení, který mě do příběhu více vtáhl. Zároveň jsem nadmíru potěšen tím, že i filmy se schopnostmi komiksových hrdinů nemusejí být zákonitě blbé a naivní. Jen je škoda, že závěr filmu musel zabřednout opět do těch známých vod "pompézních" konců. Myslím, že bez řádění Anakina kombinovaného s "Nýem" (nevím, jak se to píše - prostě ten černokabátník z Matrixu:)..) by Kronika byla ještě lepším filmem. Méně = někdy více. ()

Dimo

Vůbec ne špatné! Dokonce bych řekl, že dost dobré. A hlavně nenudné. Takoví nespoutaní Supermani. ()

FanKalEl

Found Footage a vizuálny poklad čo sa týka hlavne lietania a nešťastnej bitky cez celé centrum Seattla. Má to jednoduchý príbeh, jednoduchý rozpočet a dokáže to tak príjemne strhnúť. Má to síce zopár blbých drobností čo sa mi nepáčili alebo čo by som vytkol, hlavne to finále so záverom by som prerobil ale ak máte radi FF, sci-fi a ste fanúšici Danea DeHaana tak odporúčam pozrieť a máte zaručene skvelo strávený večer. (85%) ()

Whitebeard

Tenhle film má jedno hluchý místo. První hodina. Tři študáci se dostanou podivným způsobem k telekinezi. A první hodinka filmu ukazuje první pokusy s jejím ovládáním. A posledních 30 minut se konečně dozvíme, o čem ten film vůbec má být, poněvadž to vlastně neni moc jasný. Za 12 milionový rozpočet celkem slušně muziky, to se musí nechat. Ale pachuť zůstává, 3* ()

feryk

Film naprosto o ničem. Tři "kamarádi" najdou něco a najednou mají schopnosti létat, hýbat s předměty apod. Následuje hodina plytkého kecání a tupých rozhovorů, zkoušení nových schopností a to vše natáčené na kameru. Vlastně celý film je točený videokamerou a od dob blair witch je to už docela trapné a nudné. Jsem na tento typ kamery už alergický. Poslední půlhodina je směs čehosi a netuším, co tím scénárista zamýšlel, ale něco se tam alespoň děje. Superman z toho neni a dokoukal jsem to jen proto, abych to mohl adekvátně zhodnotit. Z tohoto pohledu jsou možná i dvě hvězdičky moc. ()

hrudka

Ne. Superschopnosti frustrovanejm lidem očividně nepatří. Celou dobu jsem čekal, co se konečně stane. Funguje to jako sonda sledování. Jinak moc nevím, co mi to chtělo vlastně sdělit. ()

ludva10

Za mne je to teda neskutečně nudná blbost bez nápadu, stále se opakujícími létajícími nebo házecími scénami a hlavně s hroznými hereckými výkony. ()

tranquill

Velice zajímavý námět. Podání kamery "Blair-witchovské", ale na speciální efekty došlo a to ve znatelné míře a solidní kvalitě. Tenhle jiný pohled na superschopnosti mne opravdu zaujal. Škoda, že jsem film neviděl na velkém plátně. ()

Allcinna

Tak pokud vás zajímá, co dělají puberťáci, když je nikdo nevidí a každý prd musí natáčet na kameru, proč ne... nápad zajímavý, ale většina filmu vyplněna poněkud slaboduchými scénami. Stačí prvních a posledních asi patnáct minut. ()

geek.ondra

Skvěle natočené a zrealizované dílo které dokonale pracuje s pravidly svého žánru. Vynikající debut a už i asi navždy Trankův nejlepší film. 7,5/10 ()

rublik05

Kdo by to byl řekl, že z takové nenápadné studentské blbosti se vyklube tak zajímavá a drsná podívaná. Zpočátku vše působilo tak, že se bude patrně jednat o další teen kravinu, ničím se neodlišující od tucty dalších. Postupem času snímek začal nabírat na obrátkách, nezvyklá, ale výborná kamera dodává filmu punc originality, krásně pak umocňuje jednotlivé scény a přidává jim na autentičnosti. Krátká stopáž v kombinaci s intenzivním tempem zaručují, že se divák ani na chvíli nenudí, stále se něco děje, děj krásně graduje, až se dostaneme k naprosto monstróznímu a kulervoucímu finále. Nad některými scénami jsem zůstal čumět s otevřenou hubou, pověstný wow efekt funguje dokonale. Herecký tandem působí neskutečně přirozeně, moc se mi líbili i různé efekty a triky, kterých je ve filmu opravdu nespočet. Intenzivní zážitek, jaký jsem už dlouho nezažil. Klobouk dolů před filmaři, že se jim z takového směšného rozpočtu podařilo vytvořit tak delikátní záležitost. Nebýt vlažnějšího začátku, šel bych s hodnocením ještě výš. 8/10. ()

BLabaKAn

Po prvních pár minutách mě celkem vadilo, že film je z pohledu kamery, moc to nemusím, ale nakonec se během filmu z kamery dočkáme i pár originálních záběrů. Jinak příběh není nijak extra originální, každý už skoro od začátku bude tušit, jak tohle všechno víceméně dopadne. Film dokáže upoutat skvělými efekty i vtipností, ale jako celek je příběh filmu chvilkami dosti překombinovaný, jednou tamhle a pak zase jinde, ale to bude asi tou kamerou . . . ()

Likan7

Solidní. Úvod slušný, rozjezd ale neskutečně zdlouhavý až nudný....a když se to začalo rozjíždět, švih! ...a byl konec...chci dvojku, stejným stylem, s větším rozpočtem pro více akce, která má potenciál. ()

Black-star odpad!

Myšlenka a nápad dobrý, né že by něco nového... Ale způsob uchopení a zpracování a sestupná úroveň filmu vede k mému hodnocení. Vážně je to pro mě S*H*I*T*! Nehledě na to že za celou stopáž filmu vůbec nezavadí o otázku dobra a zla, kromě trapného "finále" a to velmi lehce. V tomhle směru jsou pro mne mnohem lépe zpracovaní Hrdinové, co se týče nápadu. ()

onlavu

Dost dobrý... ačkoli nejsem zrovna fanda do komixových superhero filmů, tak tady jsem se našel. Film se hlavně tvářil uvěřitelně, prostě jakoby se to opravdu stalo, a to se mi líbilo. Sice pořád všude tahali tu kameru a ten pocit autentičnosti byl někdy až příliš, přesto se to dalo snést. A efekty byly k mému překvapení výborně zmáknuté. Na to, jaký asi měli hoši rozpočet, to zkrátka bylo parádní. ()

Kroup4

Pár překvapivých momentů, efekty viditelně levnější, přesto místy působivé, zápletka a rozzuzlení jasné po prvních minutách, ale zábava to byla slušná. Problémem je, že film po shlédnutí asi do půl hodiny vyšumí z paměti. V této kategorii pro mne stále vede Monstrum se španělským Rec. ()

Kronika se dočká sequelu

Kronika se dočká sequelu

06.08.2021

Kronika, povedené found-footage sci-fi drama režiséra Joshe Tranka z roku 2012, se dočká oficiálního pokračování. Snímek, v němž si zahráli Dane DeHaan nebo Michael B. Jordan, vyprávěl o skupince… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

12.08.2019

Boba Fett vlastní film nedostane

Boba Fett vlastní film nedostane

29.10.2018

Boba Fett byl ve vývoji dlouhé roky, původně byl k projektu najat režisér Kroniky Josh Trank, po jeho fiasku u Fantastické čtyřky byl však potichu odejit, a na jeho místo časem nastoupil James… (více)

Z Hardyho bude Al Capone

Z Hardyho bude Al Capone

25.03.2018

V roce 2012 byl Josh Trank nadějným režisérem, o něhož se po chválené Kronice začala prát velká studia. U 20th Century Fox mu svěřili reboot Fantastické čtyřky a v Lucasfilmu sólovku Boba Fetta,… (více)