Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

Tomu.Ver

Bojhúd je 12 ročný časozber, ktorý sa točí okolo hlavnej postavy. Zber akože amerických filozofických rozhovorov a úvah o živote, ktoré sú niekedy dosť mimo. Čo treba uznať je vytrvalosť niečo také natáčať 12 rokov a dúfať, že nikto z nich počas natáčania s tým nebude chcieť skoncovať, čo sa vraj vlastne dialo predstaviteľke matky. Tak ako v režisérovom filme "Pred polnocou", nie je nič podstatné k natočeniu, pre mňa opäť veľké sklamanie. ()

filipvrbik

Rozhodně je to výjimečný film...má však několik zásadních problémů- Ethan Hawke je jediný herec, co tam hraje...Všichni se, jak je to v popisu prostě na čtyři dny jednou za rok sejdou, řeknou si ahoj a vznikl časosběrný dokument, ne nepodobný manželským etudám...Vlastně to připomíná Harryho Pottera, který také zestárl o 10let v průběhu všech dílů. Jenže ten měl jasnou koncepci, tady mi to příjde úplně bez scénáře, prostě uvidíme..Mason prostě míří od oslavy narozenin k oslavě maturity atd., občas ukážou nový mobil a to je vše- i tak se na to ale dá jednou kouknout, ale čekal jsem to lepší..60% ()

Renfield

Protože i ten skutečný život bývá někdy zdánlivě o ničem, aby ho často méně nápadné momenty ovlivnily nejvíce. Přes dvanáct let kráčející forma si všímá právě jich, často působí téměř dokumentárně, ale nepotřebuje žádná data, v příběhu se nelze ztratit. Jeho hrdinou je sice logicky, ale možná lehce ku škodě, Mason, se kterým jsem jeho dospívání příliš neprožíval. Podstatně zajímavější postavou byl pro mě jeho otec v podání výborného Ethana Hawka. Ten možná v průběhu těch let skutečně dospěl, já mám však spíš pocit, že s prodejem auta odešel i kus jeho já. Což je něco, čeho bych nechtěl dosáhnout... Nebo jinak, každý si, se najde. 75% ()

Chudobka

Příliš dlouhé, výjimečné pro mě pouze dlouhou dobou natáčení. Zaujal mě jen Ethan Hawke. Možná jsem netrpělivá, ale dívat se na film ještě proložený na Nova Cinema reklamami (moje chyba), to bylo téměř neúnosné. Ale i kdybych zvolila i vysílání , nebyla bych asi moc spokojená. Možná to ještě zkusím. Navíc jen taková maličkost, která mi vadila. Nebo spíš pro někoho maličkost, pro mě důležitá věc. Když kamarádka hlavního hrdiny řekne, že čte Jak zabít ptáčka. Toho si nikdo při dabování nevšiml? Ta slavná kniha autorky Harper Lee se jmenuje JAKO zabít ptáčka. Je to přirovnání. Jestliže tohle někdo zkomolí, nemá o knize ani ponětí. ()

Smisek

Netušil jsem do čeho jdu. Jsem rád, že jsem do toho šel. Tři hodiny ničeho. Tři hodiny příběhu normální americké rodinky, bez přírodních katastrof, teroristů, démonů v baráku či zločinců. Prostě obyčejný život obyčejného malého kluka. Nuda? Ani náhodou. Asi nikdy se mi nestalo, že by mě film dokázal tak vtáhnout a oslovit. Mason vám doslova vyrůstá před očima a vy se do něj prostě musíte vžít. A tak si vlastně celý film můžete prožít na vlastní kůži. Tenhle film je naprosto geniálně natočený, doprovázený skvělými hereckými výkony a hudbou. Jsem nadšený. ()

fummyk

Takové provedení filmu se nevidí jen tak. Záběry za celých 12 let - kdo by to čekal? Krásný film s ještě krásnější atmosférou. Nechci psát, že je to dobré pro kino, to si nemyslím, ale jako rodinný film "u krbu" to je určitě fajn. Dávám pět hvězdiček především za orignilitu i dramatické momenty. ()

Pawlisman

Hodně milé překvapení. Lze doporučit nejen všem maminkám a rodinným typům. Film je originální a kvalitní především svým ztvárněním, kvality však ukrývá i ve scénáři a dialozích. Moc pěkné u čeho se nenudíte. Je třeba doručit - top 10 2014. 9/10 ()

Nolanofil

160 minút! Natačalo sa to 12 - násť rokov a je to na tom filme vidieť a je to aj naneštastie to jediné čo mi film ponúkol. 160 minút! Som pri tom filme strávil.160 minút, ktoré mi nikto nikdy nevráti. ()

Carodej_pes

Film od svého počátku, kdy se pozorovatel přibližujícího se vlaku bál o vlastní život, ušel dlouhou cestu. Umělecký film je z historického pohledu stále ještě dítětem, třeba hudba, nebo literatura, ale i divadlo jsou jeho starší a zkušenější příbuzní. Komerční film je naopak velmi vyspělým, možná až trochu přezrálým plodem obrovského lidského vynálezu. Kam ovšem zařadit Chlapectví? Linklaterův počin vnímám jako elementární filmové dílo, bez něhož si nelze představit další vývoj kinematografie. Zařízení na „zapečetění času“, jak o něm hovoří Andrej Tarkovskij, reprezentuje Chlapectví takřka absolutním způsobem. Jedinou nedokonalost vidím v uměle vytvořeném scénáři, avšak je velmi pravděpodobné, že bez něj by paradoxně asi nikdy nevznikl takto maximálně přirozeně působící film. ()

Hepy13

Podrobný průřez dospívání jednoho kluka. Bez větších životních pádů, zvratů, nebo zajímavějších momentů z běžného života. Ale přesto tak milé, a moc hezky se to sledovalo, k mému překvapení ani délka filmu není vůbec problém. Ale jen kvůli tomu, že se na filmu pracovalo 12 let, pět hvězd nedám. ()

MatyM

Nebýt výjimečnosti natáčecího postupu, nezbyde nic. Pokoušet se zachytit objektivní realitu je krásný nápad, ne ale pokud je samoúčelný a výsledkem jsou nezajímavé tři hodiny úmorné nudy s absurdně nesympatickými dětskými hrdiny, kteří jsou s věkem, a tedy každou minutou filmu, protivnější a protivnější. Není to možná vůči tvůrcům úplně fér, ale případná druhá projekce se apriori jeví jako utrpení - a to je špatně. ()

M1k9

Docela zajímavý nezajímavý příběh o rodinných problémech, které jistě ve světě rozvodovosti 50% s kde kým rezonují. Psychicky náročné období samo o sobě. Není se čemu divit, že v některých situacích už toho je na teenagera moc a hledá vysvobození v čemkoli. Myslím si, že to je i období hledání cesty a vzorů. Když to nemůžou být rodiče tak někdo jiný. Čímž se vracíme k problému dnešní doby. Děti mají namísto rodičů hodně širokou škálu vzorů, od sportovců, přes gangstery po komiksové postavy. Chlapec z tohoto filmu očividně zatím žádný vzor nenašel a začíná žít podobně chaotický život jako jeho rodiče, plný nezodpovězených otázek. Samotný film však ničím neoslnil a prázdnou stopáží zabil všechny trpělivé duše. Někdy je fakt lepší vidět o něco horší film s poloviční délkou. Tohle je film, které už nechci vidět a podobným se vyhnout. 3/10 ()

Muel

| Detour Filmproduction | Mám pocit, ako keby som dopozeral seriál. Boyhood je príbeh jedného chlapca. A to je vlastne všetko. Film síce nenudí, ale zasa ani extra nebaví. A vy sa len pozeráte vlastne na taký "dokument", ktorý doslova a do písmena dokumentuje normálny život jedného Mansona. Bez vrcholov, bez pádov, bez akejkoľvek dramatickosti. A to je z môjho pohľadu zahodenie obrovského potenciálu, keď vieme, že sa film natáčal celých 12 rokov. Obrovská škoda. A minimálne pol hodina sa mala okamžite dať preč. | Hodnotenie: 6/10 | ()

DrKvak odpad!

Když jsem šel na tento film do kina (kviff 49), neměl jsem od něj žádná očekávání. I přesto mne však dokázal zklamat! Po přečtení sofistikovaného názvu BoyHood jsem si představil nudnou Americkou vyhypovanou sračku s dementním, stokrát viděným, příběhem a pokusem o pár vtipů. A ono je to ještě horší! První asi tak tři hodiny jsou k nevydržení nudné a scény se dají předvídat vždy alespoň na hodinu dopředu. Těch zbylých přibližně devět hodin zažíváte "Ten pocit, kdy sedíte v kinosále, sledujete film a najednou si uvědomíte, že tady se z toho přinejmenším poblijete." To vše podtrhuje kamera a střih, za které by se nemusela stydět ani Ordinace v růžové zahradě a hlavně dialogy sepsané pravděpodobně scénaristou Teletubies. Jedinou zajímavostí tohoto filmu je fakt, že vznikal celkem dvanáct let. Jeho tvůrcům se však veškerou tuto dlouhou práci povedlo tak úžasně zmařit, že nemůžu hodnotit jinak než odpadem. (Film jsem zhlédl, aniž bych věděl, že se točil celkem dvanáct let. Jsem ale toho názoru, že špatné dílo zůstává špatným i pokud dalo jeho vytvoření autorům hodně zabrat. ()

godycz

kdo si dovoli tri hodiny vypravet film o "nicem" ? ...dve hodiny jsem cekal, na nejaky zvrat...a on SPOJLER zaplatpanbuh neprisel. tak precizni dialogy jsem snad nikde nevidel. Zadne kecy, zadny patos, zadny moralizovani. Je stale co rict, je to vtipne, je to poucne, je to ze zivota. a navic...kurva risknout si to natocit tak jak to je natocene a nebat se ze nekdo zemre ? ()

Szajter

Skvělé podání malých věcí, velkým způsobem, absence těch velkých momentů snímku jen prospívá a vyhýbá se tak všem klišé. Hned mám chuť zhlédnout více snímku tohoto režiséra :) ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)