Reklama

Reklama

Zneklidňující vidina smrtící záplavy pronásleduje Noema (Russell Crowe) ve snách čím dál častěji. Tu i další podivná znamení mu pomůže rozluštit moudrý Metuzalém (Anthony Hopkins). Země se ocitla na kraji propasti, kam ji zavlekla lidská rasa. Nejvyšší se rozhodl pro kompletní restart v podobě gigantické potopy a pro obnovu člověčího druhu si vybral právě Noema a jeho početnou rodinu. A protože Noe ví, že zkáza přijde s vodou, začne stavět archu, obří loď, na níž by se on i jeho rodina zachránili. Během stavby se musí potýkat nejen s nedostatkem času, vlastními pochybami, obavami svých blízkých, ale i s otevřenou nenávistí soukmenovců v čele s krutým potomkem slavného bratrovraha Kaina (Ray Winstone). Kromě toho musí na plavbu přizvat i zástupce všech živočišných druhů, aby život na „nové" Zemi mohl být úplný. Největší katastrofa v dějinách planety v tu chvíli může začít. (Cinemart)

(více)

Videa (32)

Trailer 3

Recenze (1 360)

Zeck 

všechny recenze uživatele

Název a trailer evokoval něco příšerně pekelného, vážně se beroucí hollywoodský blockbuster popisující biblický příběh. Nechtěl jsem něco tak očistného od ďábelského ateismu vůbec podstupovat, ale když jsem četl ty pohoršené komentáře ctihodných členů židovské sekty, kdy v jejich argumentech vévodily perly jako: "Tahle se to tenkrát nestalo, Noe je zlý!", musel jsem do toho jít! Pokud je totiž křesťan z něčeho pohoršen, zvláště z historické přesnosti příběhu, který se nikdy nestal, automaticky to musí za něco stát! A za něco to skutečně stálo, za naprosté hovno. Hned v úvodu dává Aronofsky jasně najevo, že bude chcát proti větru a nasere všechny věřící, protože celý příběh zasadil do nereálného fantasy světa, který má k Zemi asi stejně daleko jako já k nedělním návštěvám kostela. Posléze to ještě umocní tím, že postavy navleče do středověkých kostýmů a pošle je na kamenité skály a lávová pole, které mají k vybájenému biblickému Blízkému východu ještě dál. Přesně tady (bavíme se o prvních 7 minutách filmu) přestal srát věřící a začal srát mě. Od těch prvních sedmi minut se totiž další hodinu a půl nestane vůbec nic, Noe pokojně s pomocí kamenných Transformerů postaví archu, fauna mu do ní dobrovolně naskáče a nechá se uspat kouřem (vynikající vysvětlení, proč se ta zvířata navzájem nesežrala, Darrene), dojde na pár incestních rodinných debat o tom, kdo vlastně bude šukat ségru, aby pokračoval lidský druh a pak se pozvolna přejde na vrchol filmu, bitvu božích kamenů proti největším záporákům filmu s ohavnými pohnutkami - lidem, kterým je myšlenka boží genocidy cizí. Zbytek nebudu zbytečně spoilerovat, aby někdo náhodou nevěděl jak celé to neskutečné drama o záchraně žiraf dopadne. Ne, budu spoilerovat, Noe se stane schizofrenickým bláznem chtějíc zavraždit mimina ve jménu Boha, a jeho submisivní vyšinutá rodinka, která měla skončit v moři místo těch racionálních "zrůd" mu v tom nebude výrazněji oponovat. Pozastavím se jen nad jednou zmrdskou allways vložkou, kterou do filmu Aronofsky nasral. Svůj vlastní úchylný výklad víry, kdy zkombinoval vědecké znalosti a fakta, aby na ně naprosto bez ostychu našrouboval stupidní zaostalé biblické výklady o zrození světa a tím snad naznačoval, že věda může koexistovat vedle víry a dokonce jí snad i obohacovat, a to je natolik ohavné, že mu dám jen jednu posranou andělskou hvězdu, výhradně jen za to, že dokázal natočit biblický film, který nasral všechny věřící. 20% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Biblický Noe mě už od počátku projektu připravoval na totální epično. Příběh samotný je vlastně ten nejpoctivější a nejzákladnější příběh všeho, ve kterém se promítá a proti sobě stojí čisté dobro a čisté zlo. To všechno si už několik let na nás chystal ten zřejmě nejzajímavější režisér současnosti - Darren Aronofsky. Čekali byste tedy něco jiného? Já nejspíš ne. A možná i právě proto jsem si na tenhle film musel prvních dvacet minut zvykat. Během toho jsem si stihl vzpomenout na články, kde jsem četl o tom, jak Darren měl s tímto filmem problémy, jak vydavatelství na něj tlačilo nebo jak mu plno scén proškrtalo. V tu chvíli jsem si ale na metaforické pojetí příběhu stihl zvyknout. Stihl jsem si také zvyknout na naprosto překrásnou islandskou krajinu, která jako kdyby připomínala měsíční krajinu. Také jsem si doslova začal užívat boží hudbu od režiséra dvorního skladatele - Clinta Mansella a určitě nesmím zapomenout ani na samotného Noa, tedy Russella Crowa. Všechno to začalo splývat a po nejistém začátku se rozjela ta největší příprava na tu největší světovou katastrofu, co se v dějinách lidstva kdy vůbec objevila. V posledních 40ti minutách to ještě k tomu naprosto parádně gradovalo, tak jak to v současnosti umí snad jenom právě Aronofsky. To, že je to vlastně ten nejklasičtější případ pomsty, zklamání a lidských vlastností jako takových, to mi zase tak nevadí. Užíval jsem si ty krásné záběry, jako když silueta Noeho stojí před úsvitem samotného Slunce, časosběrné sekvence nebo záběry příchodu celého zvířectva k arše. Na takové scény se prostě nezapomíná. Stejně tak, jako já nezapomenu na tento film. I když není dokonalý. Ale to ani samotný příběh této archy. ()

Reklama

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Přiznejme, že předloha, myšleno Genesis, v sobě má sice dramatický příběh, ale sečteno a podtrženo, zápletek, dialogů a nosných detailů na celovečerák tam nenajdeme. Chopili se toho tedy hollywoodští hoši a historku rozkošatěli na neuvěřitelných 138 minut, a bylo jitro, den prvý, všechno bylo špatně. Digitální zvířata ve více méně digitální krajině s digitální vodou, kde si to štrádovali naši hrdinové a zbabělci v džínách Kelvin Klein, jistě zacukala koutkem oka nejednomu ochránci šupinatých psů či komiksů. Milovníkovi současných filmových fantasy se jistě rozbušilo srdéčko mocnými tepy, když se před ním zjevili padlí andělé (jak při pádu zkameněli, padali asi vcelku rychle). Nastalo ráno, den druhý, všechno bylo ještě horší. Noe co mladistvý viděl vraždu svého otce, prchá a vzápětí, aniž by bylo vysvětleno kde přežíval, je otcem tří dětí, které vede k úctě, píli a vegetariánství, nepochybně by je nejradši vedl k veganství, ale jeho nejmladší byl ještě mlíčňák, takže to by mu neprošlo. Nastal den třetí a dále se to zhoršovalo. Noe zatoužil navštívit rodinu a vydal se za dědečkem, po cestě získal schovanku a po setkání s dědem začal halucinovat, inu, z rodiny už šla nejednomu člověku hlava kolem. Noe v důsledku vidin začal stavět loď. Přišel den čtvrtý, cestu hrůzy už nebylo možné zpomalit. Noe stavěl loď, jeho nejstarší syn užívá volnosti, kterou přináší stav, kdy není nutné zaobírat se antikoncepcí, jeho prostřední syn hledal samičku, nejmladší syn se jen tak vyskytoval. Dorazili další lidé, přinesli dosud netušenou nenávist, agresivitu, násilí a zlo Začal den pátý - a bude hůř. Lidé se požírají mezi sebou, zvířata obsazují archu a praotec žehná, aby vzápětí skoncoval se životem. Na loď se dostává černý pasažér a s ním i zlo. Pomalu přichází poznání, že kde přijde jeden život, může následovat další, řešení se nabízí, ale až v den šestý, kdy už se to zlepšit nemůže ani při aktivaci modulu zázrak. Láska vítězí, na zničené zemi je zcela nepoškozená vinná réva a kvasný proces nastává okamžitě. Noe má kocovinu jako čepici. Všichni se objímají a dojatě hledí na to, co postavili vedle zaparkované Archy. Nevím, co nastane den sedmý, ale pro jistotu nebudu vstávat. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Zvířátka a Manichejští. Jak spojit katastrofický velkofilm biblických rozměrů s komorním dramatem o vztahu otce / synů, následnictví a morálních dopadech "vyvolení" Stvořitelem? Lopotně. Noe střídá trikově vydařené, ale v jádru tuctové "velkokompozice" na pomezí post-apo, fantasy a new age spořiče obrazovky s velmi komorními polohami. Pro ty je charakteristická Darrenova precizní práce s detailem tváře a Libatiquovo kontaktně syrové snímání. První polovina zakončená epickou bitvou Entů se skřety nabízí spíš záblesky poutavosti, které přesto soudržnější druhá polovina překvapivě zúročí. Ono komorní drama na škuneru plném spících zvířat a starozákonní krutosti má intenzitu, přesah i báječnou věc jménem Russell Crowe faktor (když zvážíme, že v jedné chvíli hraje Noeho, Abraháma a sám sebe, je to gargantuovský výkon). Škoda, že působivou katarzi v podobě gesta zabije další holubička míru v epické šíři post-katastrofické krajiny a taky zjištění, že celý metafyzický rámec "stvořitele" je ve skutečnosti spíš účelovou machinací, aby se v první polovině mohly dít "fantastické" věci a ve druhé nebe významně mlčet a působivě trýznit hrdinu. Poselství Noeho je bohužel new-agově banální "važ si všech živých tvorů, respektuj je a množ se v lásce, která nás povyšuje nad vrozené zlo." Noe se prostě kolébá mezi plytkým duchovním leporelem a nečekaně dobrými detaily. P.S. Největším zázrakem stvoření je stejně Božská Emma, že jo. [60%] ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $125miliónovTržby USA $101,200,044Tržby Celosvetovo $362,637,473Tržby za predaj Blu-ray v USA $9,713,762Tržby za predaj DVD v USA $11,806,096║ tak Darren Aronofsky nadmieru prekvapuje, ponúka až nečakane stráviteľnú verziu pre širšie publikum a to tam s citom dokáže dopasovať všetko čo treba, všetko čo treba vypovedať, ponúka silný drsný príbeh, v doprovode z ohromujúcim vizuálom, trikmy a monumentálnou hudbou, Russell Crowe opäť brávurne, z jeho postavy srší rovnako ako démonickosť aj citlivosť, dravosť, neha, digitálne zvierence fakt podarené, dokonca aj anjelsky kamenožrúty sú v pohode, jediný kto mi tam vadil bol Logan Lerman a tam výtky začínajú aj končia, bonusom navrch sú snové sekvenie a konečne fantasy ktoré ma skutočný ráz, poetiku a epickosť, konečne niečo s poriadnou atmosférou a miestami prídu aj na príjemné zimomriavky,... a Slovenský dabing opäť sadol, veľké plus /videl v kine 3D verziu: 90%/ __tomuto by sa zádumčivý krestani mali radšej vyhnúť lebo utrpia újmu na mysliteľskom zdraví ako moja mamka __moja recenzia ()

Galerie (275)

Zajímavosti (34)

  • Filmový štáb se po řádění tropické bouře Sandy v říjnu 2012 vzdal 9. listopadu svého pravidelného oběda a věnoval tak 300 porcí teplého jídla obětem bouře na newyorském Coney Islandu. (Struhy)
  • Co se týče fyzického utrpení při natáčení filmů, považuje Russell Crowe (Noe) tento snímek za nejnáročnější. 36 filmovacích dnů, 12 hodin denně ve filmovém dešti. K tomu ještě dodal: „Filmová kapka deště není jako normální, je velká jak kráva, filmový déšť vás bolí.“ (sator)
  • Na začátku filmu ukazuje Noemovi (Russell Crowe) jeho otec hadí kůži, která má roztřepené okraje. Kůži mu ukradne potomek Kaina (Ray Winstone), a když se s ní po několika záběrech znova objeví, tak jsou její okraje hladce zaříznuté. (Geriel)

Související novinky

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Ve věku třiaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek v nemocnici Mount Sinai v New York City po krátké nemoci americký herec Mark Margolis, mnoha divákům známý především jako zlověstný don Hector Salamanca ze… (více)

Aronofsky si vybral svůj další film

Aronofsky si vybral svůj další film

16.04.2016

Darren Aronofsky (Fontána, Wrestler) nám naposledy představil biblické drama Noe a příští rok konečně uvidíme jeho další film. Jak se bude jmenovat? To zatím nevíme. V příběhu o mladém páru, jehož… (více)

Aronofsky a motorkář Tatum?

Aronofsky a motorkář Tatum?

15.09.2015

Loňský Noe sice rozdělil diváky na nadšené a trochu zmatené, nakonec ale vydělal 362 milionů dolarů, takže se dá považovat za úspěch. Co chystá režisér Darren Aronofsky (Fontána, Černá labuť) dál?… (více)

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (více)

Reklama

Reklama