Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

sechmet5

Ten film nedával absolutně žádný smysl. Vzali scény z knihy, které se museli stát a naplácali je na sebe, aniž by je nějak pořádně propojili. Z venčí ten film byl podle knihy, ale ta kniha není o ději, ale o Enderovi. Ve filmu nemáte šanci zjistit, jaké má Ender problémy, že všechno zvládá výborně, ale psychycky je na tom hrozně. Ve filmu je Ender stále obklopen přáteli a ví, že existují dospělí, kterým na něm záleží, což je úplně v rozporu s "musíme ho izolovat". Jediná scéna, která mě fakt bavila, bylo "když Ender potkal Bonza" - zvlášť, když si skrček Bonzo stěžoval na to, jak je Ender mrňavej. Herci nic moc. Spíš odříkávali texty, než že by hráli. Ale už když jsem dočetla knížku, jsem věděla, že to není filmový materiál. Ten film mi to jenom potvrdil. ()

Mamlas

S napětím jsem vydržel koukat až do konce. To se nestává často. Až se tomu sám divím... Sledovat nějaké teenagery jak zachraňují svět. Veliká škoda, že nebyli obsazeni "normální" dospěláci. Pak by film aspiroval na 5 hvězd. ()

konysua

Nečekaně kvalitní předloha s bandou otravných děcek, na které jsem musel 2 hodiny čučet. Dvě hvězdy nic nezachrání. Vážně pěkný vizuál ve mně nedokázal vzbudit napětí z boje. Je třeba pochválit zvrat, který byl vskutku nečekaný, ale poněkud vlažný a ihned zadupaný do země. 6/10 ()

Idris

Příšerné. Asi chtěli natočit něco pro dnešní mládež, aby se naučili, nějaké ctnosti... No podávat to tímto způsobem, je děs, radši se podívám na pohádky. Dvě hodiny absolutní nudy. ()

Bonniesgun

Tenhle film je morálním poselstvím po americku prošpikovaný víc než Pekařův kuchař komunistickou propagandou. A to je co říct. Ale dobře, alespoň nemáme pocit, že jsme ztratili dvě hodinky času a můžeme se malinko zamyslet nad životem, válkou, přátelstvím, svědomím… A v mezičase ooochat nad efekty (konkrétně tréninková hala je božská a přiznám se bez mučení, že se mi o ní pak v noci zdálo) Ale sakra - co měl znamenat ten konec?!?!? To jako vážně? Až takováhle morálka? Ale fujky!!!! Dvě hvězdy pryč za to! ()

kubas369

Mnoho povyků pro nic. Tohle je vážně sloboučkej čajíček ale pro třináctileté parchanty to může být zajimavá podívana já už jsem bohužel někde jinde. ()

smatana.sk

Bál som sa, že knižná predloha bude dokatovaná podstatne viac a že z toho vznikne tuctový tínedžerský film. Vznikol vynikajúci tínedžerský film. Vizualizácia bojovej miestnosti a záverečnej bitky je výborná. Mnoho vrstiev knižnej predlohy skončilo tak, ako Kráľovná Termiťanov: z ľudskými zmyslami nepostihnuteľnej multi-bytosti sa stala smutná prerastená saranča. Problém knižnej predlohy je ten, že dielo Orsona Scotta Carda nie sú knihy pre deti, hoci tam vystupujú detskí hrdinovia. Dúfam, že marketing filmu odolá pokušeniu naklonovať z filmu aj počítačovú hru, tričká, peračníky a zberateľské kartičky. ()

miki68cz

Dlouho jsem neviděl větší krávovinu, než je tohle. Trapný příběh, mizerné efekty, slabé herecké výkony, salutování, rádoby válčení, snaha o hlubší myšlenku nevyšla, trapný happy end. Hlavní hrdina se ztrapnil hrou na dospěláka. Vřele nedoporučuji, nechápu, proč někdo tenhle film natočil, jako když hodíte prachy do luftu, i když podle prvních hodnocení jsem pochopil, že bude mít film plno fanoušků. Já jím určitě nikdy nebudu a modlím se, aby nenatočili dvojku, ať dají producenti zamýšlené peníze raděj na charitu. ()

Samarol

Nečetl jsem předlohu, ale nechtěným přečtením jednoho komentáře, už nevím kterého, jsem se dostal od nenáročného zhlédnutí, řekl bych výborně zpracovaného filmu, k porovnávání s Harrym Potterem. Možná tam nějaká ta spojitůstka bude, ale rozhodně bych to neviděl na přenesené Bradavice do vesmíru. Mimo to je tenhle snímek trochu víc o psychice. Chvílema to vypadola na inspiraci Hvězdnou pěchotou, ale nakonec autor nechal fantasii fantasií a vzal to rovnou do pouští. Jak už jsem řekl, nečetl jsem předlohu a tak nevím jakého rozsahu jsou jednotlivé scény, ale rozhodně by si celý film zasloužil trochu rozmělnit. Alespoň na dva díly. Hlavně kvůli tomu závěru. K hereckému obsazení bych řekl snad jen jedno: Povedlo se. ()

dzberry

Jako kdybych se díval na dětské sci-fi péčko... Anebo na epizodu ze Star Treku pro páťáky... Prosťoučké, efekty nudné, bojůvky nepřehledné, toho hlavního puberťáka (mít ho před časem jako spolužáka ve třídě) bych pro jeho nesympatický kukuč rád a bez výčitek podroboval dennodenní šikaně... Brrrr... ()

Avarga odpad!

Nedalo se to dokoukat - přestárlé herecké prase s lalokem, nejhnusnější černoška co jsem kdy viděl a totální smradi. ()

baterka101

Knižní předlohu miluji. I proto pro mě bylo těžké se pustit do filmu, protože jsem se bál, jak to bude vypadat. Vše se děje příliš rychle, nedává to smysl a je to nereálné. V jedné minutě všichni Endera nesnáší, v další si k němu všichni sednou u stolu a jsou největší kamarádi? Pardon, ale to nedávám. Většina postav působí ploše (připadá mi, že jediná postava, která se drží předlohy a je opravdu dobrá, je Graff). Alai, Bean, Bernard, Valentine, Peter se jen na okamžik mihnou na scéně, další postavy chybí úplně. Polovina příběhu chybí, čímž se naprosto zazdila možnost pokračování (možná je to dobře?). Abych nebyl jen kritický: Po vizuální stránce jde o opravdu precizně udělané sci-fi, film má tempo i emotivní momenty. Jak tedy hodnotit? Pro znalce předlohy je to slabý odvar, pro ostatní trochu nezvyklé sci-fi. Možná to o moc lépe natočit nešlo, ovšem pak je otázka, jestli se do toho Hood měl vůbec pouštět. ()

MickeyH.

Tak tohle bylo něco... Celé to bylo takové plytké, ploché, chladné. Charakteristika postav nebyla vůbec prokreslená, dialogy pro dětské postavy měly vypadat dospěle, ale to z celého filmu dělalo jen jednu velkou nepřirozenou frašku. Vztahy jsou tu rovněž moc umělé a nedůvěryhodné. Nechápu, proč po celý film je vykreslován tak silný vztah ke své sestře, jako kdyby to byla jeho dívka, či v případě dospělé role, žena. Prostě mě to za srdce nechytlo. Jednu chvíli jsem už čekal, že se na konci ukáže GAME OVER a divák se dozví, že celou dobu hrál jen nějakou PC hru (podle názvu) a nebo druhá varianta, že se probudí ze snu. Takový konec bych ještě bral. Ale to, že vyhladí jednu rasu a pak jí jde obnovit, mi přijde divné. Náznaky o hlubší myšlenky tam jsou, ale přišlo mi to dost nedotažené. Další komerční ptákovina. Jedině vizuální stránka držela celý film nad vodou... 30% ()

vieriX

Kdybych to měl hodnotit podle knižní předlohy tak by to snad ani nebylo možné protože se ke mě dostalo snad jen pár střípku. Co hodně oceňuju tak hlavni hrdina podle mě na svuůj věk velice vyzrály výkon i Harrison Ford jako mentor nemám moc co vytknout. Vizuálně se film jevi v dobrém světle a délka kolem dvou hodin je tak akorát. ()

gicous

Ojediněle se vyskytne blockbuster, který je bohatý nejen na těžkotonážní triky, ale také má v sobě dostatečný myšlenkový potenciál, nutící diváka k rozjímání nad tématy, jenž jsou ve filmu zmiňovaná. Enderova hra je jedním z těchto vzácných případů. Tvůrcům se podařilo natočit velice ambiciózní sci-fi podivanou, v nichž nejde prvotně o válku s emzáky. Ta slouží spíše jako pozadí, vzdálený důvod, dávající hrdinům smysl jejich konání. Klidně bysme si mohli na místo mimozemské rasy dosadit armádu bojující ve středověku nebo za Druhé světové války. Primárně se film zaobírá myšlenkou, zda-li je opravdu nutné vykonat velké zlo, aby se zabránilo zlu ještě většímu. Co kdyby se mocnosti ve 30 letech 20. století rozhodly zaútočit na Německo, a zničit Hitlera před tím, než mohl vykonat jedny z nejhorších zvěrstev v historii lidstva. Bylo by to morálně správné? Je ve filmu opravdu nutné vymazat z prostoru celou rasu, aby se zajistilo přežití jiné rasy, prostřednictvím války a nikoli míru. Je k tomu nutné vychovat speciální druh dětí? Vytrhnout je z jejich prostředí a vsadit je do vojenského inkubátoru, kde se stanou dokonale myslícími stratégy války. Bylo by vhodné vychovávat děti od nejútlejšího věku odděleně a bez mateřské lásky, či jakýchkoli jiných vlivů prostředí, aby se z nich stali perfektní politici, státnici, či strážci moci bez náchylnosti ke korupci a citu? Jinými slovy udělat z nich stroje bez citů a emocí, jenž by nezastiňovaly jejich důležitá rozhodnutí? Ve Enderove hře je nakonec zřejmé, že to není možné, neboť člověk je tvor emočně a citově velice bohatý. Zjišťuje to i hlavní hrdina, ačkoli dokonalý stratég a vůdce, nakonec přeci jenom podlehá pudovým vjemům. Celkově tedy film působí velice uceleně a komplexně. Má kvalitní triky, dobré herce, skvělou hudbu Steva Jablonského a taky dobrou kameru. Proč tedy nehodnotím plným počtem? První důvod jsou děti v hlavních rolích. Místy jejich hraní na vojenské velitely působí trochu komicky, ale opravdu jen někdy. Druhý důvod je emoční. Potřebuju alespoň trochu emocí, aby mě film uchvátil, absorboval do sebe, aby mě na dvě hodiny vzal do vysněného světa, ve kterém bych zapomněl na ten reálny. A to se Enderové hře nepodařilo. 8/10 ()

pekas

Všem, kdo četli a film se jim nelíbí se omlouvám, ale já nečetl. Takže hodnotím jen film jako takový a ten se mi líbil hodně. Byl trochu letem světem, ale bavil jsem se u něho víc, než u Gravitace. 115 minut mi uteklo velice rychle. 86% ()

mirkath1

Pánové,trhněte si nohou. Bylo to skvělé a to jsem dokonce četla kdysi i knižní předlohu. Jste už pěkně nároční :P ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013