Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

eratni

Jednička se mi líbila víc, tohle taky začlo dobře, ale konci už to podle mě začlo ztrácet dech. Navíc mi tu chyběl nějakej výraznej lidskej charakter, jako byl Franco v jedničce. 3,5 ()

marnold

Konecznie je w digitalnich oczach zywot, coz zech dycki brol jako nedostizny aspekt w trykowym swiecie. Ale trzeba na to bylo zywych hercow. Ale czego je moc...w kombinacji z realnymi hercami zech tymu ale nie uwierzil. Ani przibieh mi jaksi nie siednyl. ()

TAMEHEMP

Já už ani nepotřebuju dobrej film. Stačí se dozvědět něco dalšího o Caesarovi a jsem spokojenej. Jako fanoušek komixu, kterej sleduje všechny filmový adaptace s nadšenim. Caesar je pro mě takovej Darth Vader s jedinou vyjímkou. Neni poháněn hněvem, ale lidskou krutostí. Nestane se z něj zloun. Bojuje za dobro, ale aby uchránil svoje nejbližší, bude se muset postavit lidem. Konflikt je na spadnutí. Zakořeněn v dobách, kdy lidi opice ještě mučili. Caesar si postupně uvědomuje, že střet mezi opicema a lidma je nevyhnutelný, aniž by za sebe nechal promlouvat vlastní pocity. Triumf rozumu opic. Od teď už je to kdo s koho, ne společně bok po boku ani odděleně. ____ Dost nudných pasáží, předevšim ty opičí, a míst k nasrání - dlouhý záběry na výjevy údivu, nadšení a bůhví čeho ještě. Snad jedinej delší záběr, postupně se oddalující/přibližující ne na škodu, byl na upřenej pohled Caesara. No kurva řikal jsem si, to je ale leader. Ještě měl po ksichtu rozpatlanou nějakou bílou hmotu. Jinak CGI opice jsme tu sice už měli, ale furt mě to bere. Ty chlupy a tak. Živý nejsou, museli mě ujišťovat. ()

lucijelucije

Souhlasím s názorem Golfisty, že pro film by měla být obsahová stránka tím prvotním a vizuálním stránka spíš tím dokreslením. Ale dneska je divák stále náročnější a je hrozně těžké tyhle dvě věci od sebe odlišit. Pro mě byla verze od R. Wyatta mnohem obsahově silnější, úplně na jiné úrovni. Zrození na mě působilo spíš psychologicky a herci ke své roli byli adekvátnější. Ovšem Úsvit od M. Reevese byl sice zaměřený na akci a vizuální stránku, přesto mě jeho děj nijak nepopichoval. Možná byla primární vizualizace, ale v příjemném světle. Možná, že tady si člověk uvědomil úplně jinou podstatu sebe sama, než v prvním díle, kde byla v popředí spíše emotivní stránka. A ač je mi bližší Zrození, tenhle Úsvit si ty čtyři hvězdy rozhodně zaslouží. ()

FARGO

Méně vtahující a emoční oproti předešlému dílu. Scénáristům se nedaří rozvrstvit charaktery a historii postav a opic, takže je dost těžké cítit nějaké emocí, když umírají nebo jim jde o život. Tam kde jednička byla komorní drama, dvojka se snaží o akční thriller.... Motion capture skvělý! ()

vander19

Ku jedničke a mojej veľkej láske ku scifi filmom som sa staval skepticky, ale zaujala ma a výrazne sa mi aj páčila. Tak som s radosťou pustil do dvojky a do pokračovania. Doslova namlsaný predchádzajúcou časťou. No, ale vysoké očakávania zrejme boli prehnané a ja som si Úsvit až tak neužil. Neviem akosi ma ten príbeh až tak nechytil. Opice sa mi zdali až príliš divne vytvorené a chvílu vyprávajú a potom zase používajú posunkovú reč. Koba a jeho scéna na tanku to dorazili už úplne. Žial nastal kvalitatívny pokles, ale zase nie až v tak dramatickom ponímaní. A chýbali mi aj herci z prvej časti. Trojka by mala byť dostatočným vyvrcholeným a netreba robiť z toho telenovelu. Aj tak sa nakoniec evolúcia nezapre a skončí Cézar a spol. ako ľudia. ()

bloodcountes

Příběh pokračuje, napětí houstne a to nejen mezi lidmi a opicemi, ale i uvnitř obou stran. Člověk sice napětí cítí a ví, že to bouchne, ale neví jak a kdy a to ho drží ve střehu. Vizuál je opět zcela skvostný, je to akční a hudba se taky hodně povedla. Ačkoli jsem se citově ani vzdáleně neztotožnila s nikým a ničím, nepociťuju to jako nedostatek, ono už jenom to, že sleduju film s mluvícíma opicema, je pro mě dost šokující, protože tyhle zvířata nemám ráda - příliš mi připomínají lidi ( v čemž měl mimochodem Cézar pravdu :)) V době premiéry jsem ty filmy úspěšně odignorovala, ale stejně si mě nakonec našly a já toho vůbec nelituju. A těším se na třetí, ten už dám rozhodně v kině! ()

Landauer

Dost mi vadilo, že film o nenávisti, totalitě a válce je natočený stylem komedie pro celou rodinu. Rádoby drsné scény drsné nejsou (chybí naturalistická hrůza ve stylu vylodění v Normandii v Saving Private Ryan), otravuje tu zase americky hysterický důraz na rodinu (nasáklej je tím tenhle film jak mycí houba močí) a opice jsou degradovány na kastrované plyšáky, protože digitálním eskamotérům (snad na příkaz puritánských církví a laktační psychózou stižených matek (nebo jsou prostě jenom krávy)) nezbyla textura na koule a pindíky a v minimálně jedný scéně, kde je rozkrok šimpanze vidět docela zblízka a patřičně dlouho, to fakt tluče do očí... podotýkám, že šimpanzi maj v reálu fakt nepřehlídnutelný koule. Měli udělat dvě verze - jednu opravdickou s R ratingem a druhou tuhle dementně sterilní pro dětičky. Krom toho mi dost vadilo obsazení hlavních hrdinů. Jason Clarke je fakt úplně mimo, hrzoně nesympatická tvář nevýraznýho herce pro hlavního hrdinu je prostě omyl. A totéž se dá říct i o dalších pacientech (snad až na Garyho Oldmana, kterej je ovšem dobrej snad ve všem). Ve srovnání s fenomenálně naanimovanýma opicema je to šílenej kontrast. (Jasně, já vím, že ty opice předehrávaj herci, ale animátoři jejich výkony často ještě doťuknou k naprsotý dokonalosti. Nebo není snad podezřelý už jen to, že Andy Serkis má skoro všechny svoje digitální avatary na Oscara, ale když hraje za sebe, není to nic moc?) Až na tyhle výtky je to jinak solidní filmařina a vcelku bez výraznějších obtíží jsem vydržel až do konce. A může za to především výborná kamera a dva hlavní opičí aktéři: nekonečně charismatickej Cézar a šíleně a zatraceně vydařenej padouch Koba. ()

chaometic

Dětská elita opět udeřila. Opět scénář psal nějakej gay a byl s ním hotového opět přes vikend. Lidí opět sežerou co jim naservirujeme. ()

Paldiny

Pokračovanie sa odohráva v pralese a v ňom to vrie. Úsvit je o vzťahoch a tie sú opäť silné, rovnako aj triky aké ani nevnímate. Čo si ide zlatou strednou cestou a odmieta riskovať je konflikt. Ten ničím neprekvapí a nie je náročné odhadnúť kadiaľ sa bude uberať. V kocke ale solídne pokračovanie s atmosférou, kde mi chýbal len ten medzistupeň. Namlsaný som sa totiž tešil na otáčajúce sa misky váh a oni načatú pandémiu vybavili hneď v prológu. ()

Vilem_Dojiva

Absurdně přepálený příklad něčeho, co je v podstatě převrácený magický realismus. Do poměrně střízlivě fungujícího světa opic, který má smysluplné vztahy mezi postavami, které zase mají pochopitelné motivace, atd., vstupují lidé, redukovaní na nejklišovitější hollywoodské stereotypy. Střet těchto dvou skupin často působí, jakoby ani nepatřily do stejného světa. Na jednu stranu tu máme emočně náročný vztah Cézara, jeho syna a Koby a na stranu druhou tu máme lidské vojáky jak z filmů Michaela Baye, komiksově primitivní (a často komiksově zlé) karikatury skutečných postav. To jen posiluje obsazení, které je kromě dvojice Serkis/Oldman tvořeno takřka bez výjimky buď neznámými herci, nebo aktéry minimálně rozporuplných snímků (Jason Clarke). Výsledkem je místy naprosto absurdní campová záležitost (za zmínku stojí scéna s opicí se dvěma kulomety jak jede na koni), která pravděpodobně něco říká o povaze lidí, ale mnohem víc toho říká o množství drog nepochybně spojených s tvorbou scénáře. ()

laepus

Absolutní pecka - pět hvězd nedávám jen z toho důvodu, že si počkám na další díl, protože ten závěr je tak krásně otevřený... No nic, ale teď k filmu - letní blockbuster má mít hlavně tah na bránu - a v téhle kategorii má Úsvit planety opic 100 bodů ze 100! V létě nechi dešifrovat Lynče, přemýšlet nad Kubrickem nebo meditovat u Malicka, v létě chci srozumitelně propracované charaktery postav, občas nějaký výbuch, honičku, rvačku, romantiku atp. - tohle všechno tu je měrou vrchovatou. Za mě paráda. ()

petrskoc

Zase jako taková pitomost mi to nepřišlo. Úvodní třetina až půlka jsou dokonce dle mého poměrně působivé - až hypnotické. Moc se toho nenamluví a stejně to velmi dobře udrží pozornost. Závěrečná třetina je ovšem velkým zklamáním - chápu, že je nakročeno k finále, kde se vše rozuzlí, ale těch bezpočtu klišé a snadno předvídatelných scén a směru vývoje celého filmu je opravdu příliš a jak tvůrci dokázali úvodem narušit onu neoriginalitu, tak závěrem si naprosto podkopali nohy sami sobě. Velmi kvalitativně nevyrovnaný film. Přál bych si, aby poslední díl trilogie byl přece jen trošku progresivnější a snažil se být víc novátorský (co se týče příběhu). ()

mazadlo

Co si budeme namlouvat. Opičky se sledují pěkně. Je to podívaná plná efektů. Jenže v půlce se to nějak zadrhne a začne vám padat hlava. Klišé střídá klišé a něco, jako by z lvího krále bylo vykradeno. Na druhou stranu proč ne...za mě ale mnohem slabší než suprová jednička. Uvidíme co s tím provedou dál. ()

Ricky_CZ

Bezprostředně po shlédnutí filmu jsem si říkal: "Ty jo... Lepší než Zrození!". Po uplynutí několika týdnů musím však hvězdu ubrat, protože není vše jen o efektivnosti. Film je po všech stránkách zvládnutý, ale nepamatuji si, že by něco vyloženě zanechal... Každopádně silných 80% ()

Mikino00

Jednička měla příběh a výborné postavy, zde je příběh blockbusterově prostý, nalinkovaný tak, že lze po seznámení s postavami jasně říci, jak se bude příběh vyvíjet a jak se postavy zachovají. Film totiž jede podle mnohokrát viděné šablony (pravda končí trochu jinak). Souboje rovněž nijak neoslnily a tak převládlo nad filmem velké zklamání. ()

Jaro_slav

Morální agitka z toho sice duní, jak když mlátíte kladivem do traverzy, ale ty vopice jsou tak skvěle naanimovaný a Jason Clarke s Garym Oldmanem tak jurskoparkově schématicky zábavní, že mě ten děj zas až tak moc nezajímal a užíval jsem si úžasnou výpravu. Poctivejch 70-80%. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky