Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

Trustme

Nemohu se nabažit masek a hereckých výkonů opic. Jenže něco mi tu chybí. Je to jako vidět první Jurský park, kde jste zcela okouzleni a pak se těšit na druhý díl, kde je všeho jaksi moc a zároveň tak málo. Druhé Opice jsou nadprůměrný film, ale nepřijde žádný velký zvrat. Je to jen malý krok pro opice a ještě menší pro lidstvo. Je tu však stále ten pocit diváka, který sleduje něco, co se jen tak nevidí - dokonalé CGI masky a epické výjevy stáda revoltujících opů! Nikdy bych nevěřil, že spatřím i v tak nereálném odvětví, jakým je sci-fi film velkého řvoucího šimpanze cválajícího na koni a střílejíc z předních dvou tlap z lehkých kulometů M249. Andy Serkis je zde právem umístěn na první místo v titulcích herců a zasluhuje si i nejvyšší ocenění. ()

Brain-D

Od režiséra snímku "Monstrum" bych čekal daleko víc a po "Zrození planety opic", kdy to bylo na jasný plný počet, protože to mělo v sobě cit, nepředvýdatelnost a hl. závěrečnou boom akci. Tohle byl tipický příklad pokračování po převzetí člověka, který na to má naprosto jiný (pro mě avšak nevyhovující nahled. ()

pravdovravny

Úvodných 15 minút je doslova fantastických Ale.... potom príde dráma ohľadom energie, kde opice prejdú rýchlovýcvikom streľby z útočných zbraní a jazdenia na koňoch. Teda áno, prehnaná dramatičnosť a surové scény kazia toto pokračovanie, bez humory a nadhľady, všade len ultra vážne výrazy a hlášky prípadne aj slzy.... všetko to zaklincovali opice strielajúce presne bez mierenia do ľudí. ()

Pump

Škoda, že je jiný režisér a jiný směr. Film to není špatný, ale z "co by se mohlo teoreticky stát" do "čisté fiction". Je to lacinější a chybí tu James Franco i když se Jason Clarke sebevíc snaží. ()

VanTom

Výborná jednička je rozvedená v ještě lepší pokračování. Křehký smír opic s lidmi nevyhnutelně eskaluje v konflikt, který přerůstá v otevřenou válku (to už si ale domýšlím děj trojky). "Komorní" drama nedává přemnoho prostoru akčním scénám a skvěle využívá postapo prostředí San Franciska, hlavně se ale zaměřuje na nečernobílé postavy se svými zakořeněnými předsudky z obou stran barikády. A to, jak dokonale trikaři oživili tváře, gesta, emoce, pohledy jednotlivých primátů, bere dech. ()

Danny F.

Pěkný vizuál. Až moc. Film je cítit jednoduchostí příběhu a je o dost jiný než předchozí film. Dialogy opic ve znakové řeči postupně začínají nudit. Jinak povedený film. 85% ()

lykan9

Úsvit má sice vlažnější hodnocení než Zrození, ale já se ke zklamaným kritikům přidávat nebudu. Úsvit je sice pojat jinak než Zrození, přesto se jedná o skvělou podívanou, která nenudí. Dále musím vyzdvihnout efekty. Scény opic v lese nebo ve kmeni jsou úžasné a lahodí oku a Caesar je vytvořen tak úžasně, že bych i uvěřil, že byl skutečný. ()

Sany33

Zlepšením prešlo všetko až na ľudské postavy, čo vás ale netrápi. Zhrnuté a podčiarknuté: Dostali sme lepší akčný, dramatický aj vizuálne-spracovaný film, než bolo Zrodenie planéty opíc. Možno by prospela o čosi kratšia stopáž. Určite by som neodstránil ani jediný moment s opicami, pri ktorých aj taká banálna činnosť ako učenie v škole, dialóg, či priateľský úsmev a potľapkanie po pleci vyzerá úžasne. Úsvit planéty opíc vás uchváti minimalistickými scénami, dialógmi, ale aj skvelo koordinovanou akciou. 75% ()

Lukyn007

Na sequel asi kultovního snímku sakra dobrý!!! Kam se hrabou lidské postavy...nejlepší "postavy" jsou ty opičí." Cézar, Koba atd., to jsou tak úžasně napsaný postavy, až mi jde z toho hlava kolem. 80% ()

zigíš

.. živá, energií pulzující série, co nezná limitů, odvážná, strhující -každý druhý ne-lidský moment, ikonický- formálně hravá (dlouhé steadycamové jízdy, obsazení tanku) a postava caesara nabírá až shakespearovských rozměrů (!) film co má mozek i srdce ..normálně bych dal devadesát, ale mám pro tyto vopičárny slabost (100%) ()

Roseinka

Jednička byla pro mě nejlepším filmem daného roku a dala jsem 10/10. U dvojky dávám 9/10. Nedostalo mě to tak moc jako jednička, ale byla to opět naprosto fascinující a emotivní podívána. Je skvělé zpracování, úžasný příběh. Slzička ukápla... Vizuální stránka opic je skvělá, realistická a výborně zahraná. Až mě překvapilo, kdo je vlastně Caesarem (u jedničky jsem si to nezjišťovala). Taky musím vyzdvihnout božský soundtrack. Jako byla to paráda, pořádný mazec, i když z celého filmu jsem byla hodně smutná, protože je to neskutečně smutný příběh... Těším se na trojku, jestli bude. ()

wenca

Je to prostě epické, ať si říká kdo chce co chce. Mají krásně našlápnuto, doufám, že se dočkáme dílu kde budou opice budoucnosti a kde bude jejich vlastní civilizace. K sequelu Zrození nemám co vytknout, všechno do sebe krásně zapadalo, dávalo to dokonalý smysl a souhru. To, že za válku vlastně můžou opice, nám krásně znazorněné jako mazlové je další plus, vyvaruje se to známým klišé, kdy lidi jsou ty největší kurvy. ()

blackJag

Předvídatelné, ale ukrutně. Digitální postapo labůžo atmosféra (a jeden skvělý záběr z otáčející se hlavně neřízeného transportéru) jako jediná dovoluje zavřít oči nad příběhovou sterilitou prostou překvapivých nápadů. Oči přivřu, ale příště už vám to neprojde, opičáci! 75% ()

Vironey

Vizuálně naprosto boží, opice jsou plnohodnotnými charaktery (uvěřitelnějšími než jejich lidští kolegové), nicméně obsahově jsem z toho trochu na rozpacích. Myšlenka, že vlastně opice i lidé jsou nemlich jedna a ta samá verbež, byla tak nějak už od začátku nasnadě, samotný děj tudíž působil poněkud tendenčně a nezajímavě. Takový pěkný dokument od BBC o opičích válkách. Mimochodem, taky vidíte tu zarážející podobu Caesara s Willemem Dafoe??? ()

MI-380

Ve srovnání se "Zrozením" stejně chytře promyšlené, ale svižnější. Lidé: jeden z hrdinů zoufalý hysterik, druhý nesmrtelný a bez pudu sebezáchovy, třetí nemyslící magor. Opice: v roce 1968 se o opičích maskách psalo jako o zázraku - byly to tehdy nejdražší a nejdokonalejší masky v historii kinematografie. "Masky" roku 2014 jsou opět dokonalé - mimikou, pohledem očí, a hlavně pohybem těl. Jo, lidé to mají proti opicím těžké, a to nejen kvůli scénáři: 80% (zatím 3017 hodnotících, 82%, kino, 3D, 15 diváků, v sále absolutní klid). ()

latvar

No páni!!! Čekal jsem důstojné pokračování Zrození planety opic a doslova jsem se nemohl dočkat. Teď pár hodin poté, co jsem se vrátil z kina ze mě emoce nevyprchávají a celý film se mi vryl hluboko do paměti. Oba díly bych zařadil na stejnou úroveň. Pro mě zatím film roku 2014, teď už jej může ohrozit snad jen Hobbit :-) 93% ()

Ichabod

Na popcornovou záležitost až příliš dobré, film který vzbuzuje údiv a silné emoce prakticky kdykoliv jsou na scéně opice. Výborné herecké výkony v kombinaci s animací dělají z tohoto filmu další milník v tom co se dá na plátno přenést z nul a jedniček. Výborný scénář i dialogy (a to zejména co se týká domluvy opic s lidmi). Až na slabší konec, kde je už hodně akce a méně emocí je to další pětihvězdičkový film. Reeves mne po Cloverfieldu podruhé zcela odzbrojil o moje cynické zábrany a emotivně mučil solidní dvě hodiny. ()

s.e.p.p

Očividně budu v menšině, ale u mě druhá Planeta opic zůstává ve stínu té první. Natočeno je to krásně, triky jsou neskutečné a Reeves do toho ze začátku slušně šlápne, takže atmosférická první půlhodinka bere dech. Jenže pak filmu začne podrážet nohy šablonovitý scénář na jehož základech Reeves až příliš tlačí na emocionální pilu a tam kde Zrození bodovalo svou inteligencí a intimitou, je snaha Úsvitu se mu za každou cenu vyrovnat bohužel kontraproduktivní. Při předvídatelné závěrečné akci už mi bylo vyloženě líto, jak moc mě druhá půlka filmu minula. 65 % ()

Zagi20

Je to těžké rozhodnutí, ale jednička mi prostě přišla o chlup lepší. Zrození mi přišlo víc komplexní, od úplného začátku sledovat vzestup primátů, se silným vyvrcholením na konci. Úsvit je sice víc nabitější, akčnější a napínavější ... ale v tomhle případě mi prostě přijde ucelenější a pomalejší jednička lepší. Ale ne o moc. 85% ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky