Celebrity

Scénář:

Woody Allen

Kamera:

Sven Nykvist

Celia Weston, Hank Azaria, Sam Rockwell, Kenneth Branagh, Donald Trump, Judy Davis, Aleksa Palladino, Leonardo DiCaprio, Melanie Griffith, Famke Janssen (více)

Komickou stránku protagonistů s jejich existenciálními pseudoproblémy zachycuje nejnovější opus Woodyho Allena. Jeho postavy se buď pachtí za popularitou, nebo si užívají jejích nečetných slastí a početných strastí. Ústřední postavou filmu je zneuznaný romanopisec a scenárista Lee, živící se jako úspěšný novinář. Ač jde o typicky allenovskou postavu, svěřil ji tentokráte tvůrce Kennethu Branaghovi, který dokonale napodobil gesta i dikci slavného neurotika. "Stačilo dívat se na jeho filmy, trochu se přihrbit, trochu změnit hlas a naučit se mávat rukama, což mě jako dítě odnaučovali," smál se Branagh při uvedení filmu na benátském festivalu. "Nejvíce mi ale pomohly skvělé dialogy, jaké píše jen Allen. Umět rozesmát není snadné, proto pro mne byla spolupráce s ním i poučná," dodal Branagh. (oficiální text distributora)

Stanislaus

Celebrity jsou pro mě jedním ze slabších Allenových filmů, což je opravdu velká škoda, protože už jen díky obsazení jsem si myslel, že půjde o herecký koncert. Ten se ale bohužel nijak výrazně nekonal. Kenneth Branagh je dobrý herec a zde mi jeho postava trochu připomínala Mastroianniho ve Sladkém životě - novinář, který zachycuje celebrity, které jsou stejně neřestné jako on sám. Nejvíce mě tam asi provokoval Leonardo DiCaprio, kterého mám obyčejně rád, ale tady mi ten jeho vznětlivý charakter lezl hodně na nervy. A ikdyž šlo o komedii, tak jsem se výrazněji pobavil asi jen při Branaghově školní slezině po letech - to je celkem málo. Zkrátka film, který je možná pro jiné publikum než jsem já, protože jinak si to nedokážu vysvětlit. ()

Tomco

filmy woodyho allena su prakticky totozne aj ked vzdy ine. jeho cuch na dobru latku plnu vyborne napisanych dialogov z neho cinia jedneho z najlepsich a najistejsich tvorcov. som velmi milo prekvapeny, ako vyborne jeho rolu zastal kenneth branagh.. ta podoba je sialena, nemyslim teraz na vyzor, ale sposob prevedenia..branagh je na platne druhym allenom. film nepostrada tradicny allenovsky humor, psychicke trable, problemy v manzelstve.. urcite sa oplati vidiet. ()

LeoH

Hu, už jsem zapomněl, jaké to má zběsilé tempo. Vlastně se mi tahle Allenova La dolce vita jako jediný jeho film vykouřila z hlavy naprosto dokonale, možná proto, že v roce české premiéry ('99) mi stále doslovnější naplňování warholovských deseti minut slávy pro každého nepřipadlo jako tak zásadní téma (cirkusy typu Velkého bratra a Amerického idolu se teprve rodily v hlavách svých pachatelů). Woody věděl. A stejně neomylně obsadil Leonarda DiC. do role vycházející herecké hvězdy pár měsíců před premiérou Titanicu a Donalda Trumpa do roličky narcistního kreténa „známého tím, že bourá vysoké budovy a staví místo nich jiné“ osmnáct let před letošními republikánskými primárkami. — A přece se mi tak úplně nechce zvedat hodnocení na ****, z pocitu, že je to navzdory všemu spádu a vizionářství jaksi uhlazené, krotké, smířlivé, příliš snadno stravitelné; pořád ale nevylučuju, že si tam tu chybějící allenovskou jiskru příště už najdu, třeba prostřednictvím Judy Davis, která je tu snad ještě famóznější než jindy. ()

Arsenal83

Opäť scenáristicky skvelé dielo majstra Allena a môžeme sa mu len poďakovať, s akou gráciou odhalil pozadie Hollywoodu. S nadsázkou jemu vlastnou máme potvrdené čierne na bielom, že tí tak ospevovaní umelci sú väčšinou psychicky nestabilní, sexuálne nevyjasnení, citovo neusporiadaní. A to všetko okorenené Allenovským humorom. Radosť pozerať napriek čiernobielemu prevedeniu, ktoré mi tu výnimočne sadlo. ()

Madison

Nedokážem presne opísať svoje dojmy z Celebrít, pretože ako inak, obsahujú všetky allenovské vzácne prvky vystavané na premise krutej irónie, sarkazmu, ľahostajnosti a nezameniteľného humoru. Postava neúspešného a komického scenáristu, ktorý sa snaží cez romániky, flirty a kokety prebiť do siene slávy, bola napísaná presne na Woodyho Allena, aj keď ju tentokrát prepožičal nemenej vynikajúcemu Kenneth Branaghovi. Všetky radosti i krutosti hollywoodskeho života, premietnuté v živote celebrít, podal Allen tak presvedčivo, že s týmto filmom nemám žiaden osobný problém, ibaže to nie je tak celkom Allen, na akého som zvyknutá a priznávam, že mi tu veľmi chýbali jeho svojské hlášky typu: ,,Ja nič... ja muzikant." Judy Davis a DiCaprio sú perfektní. 70% ()

• Během scény v tanečním klubu hudba neodpovídá pohybům a hraní na nástroje kapely. (dokec)