Ouwen

Další Francouzská kriminálka, tentokráte zasazena do Jížní Afriky. Ideální tempo, zajímavé vztahy a dialogy ušité na míru. Potěší solidní akce, pár krvavých přestřelek, surová situace na pláži, kdy jsem měl otevřenou hubu, Orlando vytasí pár slušných chvatů, fajn hudba i vizuál a dobrej příběh. Akorát konec mi přišel strašně umělej a několik scén jsem chtěl vidět jinak. 8/10 ()

misterz

Už dávno som nevidel tak nekompromisný a surový krimi thriller. Byť policajtom v takom sociálnom marazme by nemusel závidieť ani odpratávač Černobylskej katastrofy. Zdalo sa to byť len ako rutinné vyšetrovanie brutálnej vraždy dievčiny, no prerástlo to v niečo viac a to niečo sa nezastaví pred ničím. Detektívnej dvojici tak išlo často o krk, vo filme je niekoľko scén, pri ktorých divákovi riadne "hrkne", hlavne tá na pláži sa extrémne vydarila. Čo sa týka hereckého obsadenia, Whitakera síce nemám rád, ale tu ešte ušiel. Na druhú stranu si však nemôžem vynachváliť O. Blooma, drsňák vo veľkom štýle, že by okamžite mohol ísť robiť parťáka L. Neesonovi do nejakej temnej akčnej kriminálky. Napätím a pútavosťou postupného odmotávania nitiek kriminálneho prípadu tento film teda nešetrí, pričom sa mi páčila aj všeobecná nosná téma, ktorá sa tiahla celým snímkom - apartheid a sociálny kontrast medzi bohatými a chudákmi. 85/100 ()

Aky

Zase tak mě to neomráčilo. Jestli takhle vypadá Jihoafrická republika, pak těžko hledat horší místo k životu. A ono se to tváří - trošku -, že vypadá. Herci jsou výteční, ale příběhu jsem neuvěřil. Není to čistá gangsterka, v níž na reálných reáliích tolik nezáleží, a není to ani věrohodný snímek reality této země. Zůstalo to viset jaksi mezi - tím nevěřím ani jedné rovině. ()

tron

Nečakané a teda o to príjemnejšie prekvapenie. Ostrá akcia, hardcore nápady (ľudožravé prasatá, masové hroby detí...), vynikajúci vizuál, perfektná akcia a brutálne dobrá buddy dvojka Orlando Bloom/Forest Whitaker. Režisér s ničím nestráca čas (takže to, že má niekto rakovinu, sa nedozvieme z trojminútového dialógu, ale tak, že si dá dole šatku a pod ňou nemá vlasy). Bohužiaľ, hoci prvú hodinu som bol nadšený, v druhej sa to troška pokazilo. Náhody sa na seba začnú navršovať až príliš podozrivo, snímka stráca tempo a zaskočili ma tiež problémy v scenári (jazdkyňa nemá pre dej zmysel a zaujímavé je tiež to, keď sa Orlando chce dostať zo sídla SBS, je mu zablokovaná čipová karta, skúša ju k skeneru priložiť 4 razy a keď sa mu to nepodarí ani na štvrtý, skúsi to ešte piaty a dvere sa otvoria). Napriek tomu je Zulu sugestívny zážitok vďaka živelnej réžii, naliehavej atmosfére a super hercom. Po jeho dopozeraní som mal – napriek všetkým tým temným, strašným veciam, ktoré sa tu stali - dobrý pocit a cítil som sa „naplnene“. ()

Fiftis

Akčné krimi z horúcej južnej Afriky. Film má spád a príbeh je v rámci žánru lepší priemer. Ideálne tempo, zaujímavé vzťahy a dialógy ušité na mieru. Poteší solídna akcia, pár krvavých prestreliek, surová situácia na pláži (najlepšia časť filmu). Dvojka kriminalistov je obsadená trefne. Forest Whitaker je výborný herec a Orlando Bloom tu prekvapivo nie je navoňaný romantický chlapček, ale drsný, špinavý fízel. Pre mňa prekvapenie po všetkých tých jeho sladkých filmových postavách. Hudba mohla byť lepšia, predstavoval by som si niečo na spôsob Miami Vice (2006). Za herecké výkony dvíham hodnotenie smerom nahor - drsná a smutná filmová prehliadka. ()

• Všade vo svete bol film uvedený pod názvom Zulu, okrem Juhoafrickej republiky. Tam bol uvedený pod názvom A Most Violent City (Veľmi násilné mesto). (Laslo)
  • Výraz ZULU predstavuje Bantu ,etnickú skupinu v južnej časti Afriky. Zároveň sa jedná o najväčšiu etnickú skupinu v Juhoafrickej republike s počtom príslušníkov 10 – 11 miliónov, z ktorých väčšina žije prevažne v provincii KwaZulu-Natal. Menšie skupiny žijú aj v okolitých štátoch, ako Tanzánia, Mozambik, Zambia či Zimbabwe. Bantu etnické skupiny je všeobecné označenie pre 300 – 600 etnických skupín žijúcich v Afrike, ktorých spoločným znakom je, že používajú niektorý z jazykov, patriacich do jazykovej skupiny Bantu (Niger-Kongo jazyky). Provincia KwaZulu (Kwa v preklade znamená "miesto pre") bola pre Zulu-ov vytvorená v roku 1970 počas apertheidu, kedy boli stovky tisíc Zulu-ov, žijúcich vo vlastných príbytkoch v Juhoafrickej republike, týchto majetkov zbavení a násilne presunutí do "bantustanov", území vyhradených pre obyvateľov čiernej pleti, v KwaZulu. (Bobek15)