Jurský svět

• USA Jurassic World (více)

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (Cinemart)

HOFMAN

Neříkám, že jsem bez dohledu Spielberga, fanfár Williamse a předlohy Crichtona čekal nějaký zázrak. Jenže tohle snad nudí ještě víc než trapná trojka. Ještě že na něčem takovém nemusím vyrůstat. Někteří se možná nechají obměkčit starým džípem, tričkem, bránou, Japoncem s vajíčky a utlumeným motivem z jedničky, ale já ne. Alespoň ne natolik, abych dával víc jak tři hvězdy. Jestli se dostane Trevorrow s Giacchinem do předaleké galaxie, tak v ní nastanou velmi temné časy. Nebo spíše bleděmodré. Jurský park pro mě po dvojce končí a asi to tak navždy zůstane. Když to vezmu jako letní atrakci na jedno zhlédnutí, dám 60%. Kdo čeká dinosaury (dinosaury) a napětí s atmosférou alespoň vzdáleně se blížící prvním dvěma filmům, měl by se Jurskému světu obloukem vyhnout. ()

burton

Celých 125 minut jsem držela palce tý přerostlý, největší a nejzubatější, s pařáty mírně přerostlými, raptofretečce. A ty kouzelné budoucí kravičky a ty obří pterovlašťovky - nádhera. Moc se mi to líbilo. Ale pak se to nějak zvrtlo a zase nastoupily ty střílečky. No, nedivte se, když taková raptofretečka zdrhne a ještě k tomu používá fígle, že by jí záviděl nejeden prvotřídní Houdini, tak to pak jde všechna poetika Jurasického zoo stranou. No, ale podívejte se sami, jak luxusně to dopadne, nemohu bojlerovat, i když bych k smrti ráda! PS: Chrisi, to je fakt bezva, jak teď vypadáš :), fakt sexy!!! Celou noc se mi zdálo....o Christianu Baleovi, vážně tu asociaci nechápu, ale byl to parádní sen! ()

Rockerman

Trochu mě překvapují ty oslavné komentáře tady. O tricích se bavit moc nechci, neboť je to film, který je natočený hlavně pro ty skvělé vizuální efekty a ty byly opravdu fantastické. Vadil mi spíše dost plytký a velmi předvídatelný scénář. O dějový zvrat se tu starají jen "cvičení raptoři", kteří se chovají jinak, než se předpokládalo. Jinak je to naprosto standardní příběh, bez překvapení. Skoro bych řekl, že to trochu "opisuje" z původního Jurského parku. Dva sourozenci, tentokrát to jsou dva kluci, tetička, která je pozvala do Parku (předtím to byl děda), podobná scéna s velociraptory, kteří obklíčí hlavní hrdiny, jen místo kruhů ve sklence vody tu máme krev, kapající na ruku. Zklamán nejsem, jen jsem dějově čekal trochu víc a ne jen pastvu pro oči. ()

Arquitecto

Na úvod třeba zmínit, že i přes měsíce skepse a nedůvěry, které jsem do filmu vkládal, byl můj rádoby kritický jazyk umlčen již po několika málo okamžicích. Myšlenka plně funkčního parku s respektováním časové mezery mezi jednotlivými díly mi sedla a moc se mi líbila. Myslím si, že tvůrci optimálně vyvážili principy parku, jak jsme ho znali z prvního dílu, se spoustou nových, atraktivních nápadů. A všudypřítomná symbolika, ta mě zkrátka bavila. Ať už se jednalo o malé detaily (Malcolmova kniha, šroubovice DNA a další) nebo velké celky (staré návštěvnické centrum). V rámci obsazení jsem rád především za B. D. Wonga, který je dalším spojovacím můstkem mezi prvním a posledním dílem. Zde se navíc dočkal i relativně většího pracovního prostoru. Absence výraznější záporácké postavy mi absolutně nevadila, jelikož o nich nikdy jurské filmy nebyly. Přes co se bohužel nepřenesu, to je konec. V lehce redukované míře bych bral tu věc s genetickými experimenty. S přimhouřenýma očima a skřípáním zubů i záležitost s raptory. Ale takhle všechno přestřelit. Veškeré dinosausaří bratříčkování, hra na city, potlačení podstaty věci a vytvoření na oko velkolepé frašky. Na mě trochu moc, dejte mi čas. Jurský park je pro mě více než jen filmem, Jurský svět pouze důstojným pokračováním. I tak musím přiznat, že bylo neskutečné opět slyšet melodii Williamsovy ódy. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se na pokračování netěšil více než dekádu. Dát se do podobného projektu chtělo opravdu koule a z pohledu fanouška mi nezbývá nic jiného, než se poklonit. I když bych ještě před několika měsíci nevěřil, že něco podobného napíšu - díky, Coline, díky moc! ()

Mahoney.

Colin Trevorrow bravóó! Moji rodičia neboli v kine roky a tak ma napadlo že ich po rokoch vezmem na Jurassic World do IMAXu nech majú zážitok.. No napokon, čo oni, ale ja! :D Ako dieťa som milovala Jurský park, z detstva mám ešte aj knihu v ktorej som podpísaná a za menom mám 2.A. čo bol druhý ročník na základnej škole keď som to čítala. V IMAXe som sa totálne vžila do deja, ako keby som bola s hlavnými hrdinami. Čo by sa mi možno stalo aj v normálnom kine, veď ženy predsa len, ktorá z nás by nechcela stáť vedľa Chrisa Pratta. :D Chytila ma tam neuveriteľná nostalgia, vrátila som sa o 14 rokov späť do detských čias. Mohla by som čo to napísať aj o deji ale nechcem to tu spoilerovať. Garantujem Vám že po svete budete mať chuť si znova po dlhom čase pozrieť aj park. Ja osobne som ho videla dva krát, týždeň po kine, a dokonca som aj začala znova čítať knížku. :D To že dám svetu plný počet hviezdičiek mi bolo jasné už v momente keď sa vo filme prechádzalo cez legendery bránu s napísom Jurassic World - proste neuveriteľné zimomriavky som vtedy mala. :) ()

figliar

A zase tu je ďalší lámač rekordov, ktorý ťaží zo svojho predchodcu. Jurský svet mi pripadá ako kópia Jurského parku, no v novom obleku. Ten mu je však až príliš veľký. To čo ma pred 20 rokmi pobavilo, teraz akosi na mňa nezafungovalo. Komické scény mi pripadali trápne, herci umelí a scenár moc prekombinovaný. Menej je niekedy viac. Ale to je touto dobou, kde divák očakáva 250 miliónové efekty a nehladí až tak na obrovské nedostatky na kvalite príbehu. V návale nostalgie som si zaplatil za predražený lístok do I-Max, očakávajúc aspoň 90%-ný zážitok, no na viac ako 50% to nevidím. Sklamanie. ()

massdonfel

Od filmu jsem moc nečekal, nakonec jsem se bavil od začátku do konce.. Dokonce i dějové zvraty byly povedený. Bohužel ten "last fight" :D:D proč jsem to čekal už od začátku? Neboť už něco takového tady už bylo .. tyrannosaurus vs spinosaurus ve 3 ?. ... 7/10 ()

viktorka181

Vážně jsem si nemyslela, že bych někdy mohla očtyřkovat takovouhle nehoráznou píčovinu, ale vysvětlím vám proč: Je pátek večer, celej dej jsem šišlala na ty svý dva Krakeny a při tom se snažila zabalit věci na dovolenou aniž bych zapomněla lahvičku, plínky, přesnídávky a plovací kruh, nechala na sebe slintat tím menším, kterýmu rostou zuby a celej den jsem úpěnlivě vzhlížela k večeru, kdy budou oba konečně chrápat a já si dám víno a půjdu na cigáro za barák. Jenže manžel pustil tuhle blbost. A já, i když jsem se po každý trochu zábavnější scéně chystala, že na to cigáro už konečně půjdu, jsem u toho seděla a nemohla jsem odejít. Protože ty zábavný scény na sebe navazovaly v poměrně krátkejch intervalech, za něž nejsem schopná zvládnout jedno elemko. Pravda, víno jsem si dolejvala mocně a možná i proto se mi to tak líbilo, ale málo platný, když jsem byla schopná v momentálním stavu něco dokoukat, bejt kvůli tomu vzhůru do jedenácti a ještě se pak snažit psát nějakej výblitek na ČSFD, muselo se mi to asi líbit dost. Nebo líbit... Nevim. Je prej dneska ten mega úplněk, tak snad mi to moje intelektuální alterego odpustí. Jdu na cigáro. ()

Pradlík

Moc ty dobry hodnoceni nechapu. Za me dukaz ze dobry efekty tupou akci nezachrani a ze pribeh kterej je misty dost nelogickej nezachrani ani nalepka uspesny serie s nalepkou genialniho Michaela Crichtona. Za me film o tom kde superchytrej dinosaurus nekdy dela uplne hloupy ptakoviny, nekdu sezere vsechno co vidi a nekdy to rad povozi na zadech, pri nebezpecny neprehledny akci lidi radi stoji a cumi a nebo treba vyletni skleneny koule, ktery sice pry neprostreli 50mm naboj, ale dinosaurus je prokousne (asi si meli ujasnit na co ty koule vyrabi). Akcnim blbakum tyhle kraviny dovedu odpustit ale co je moc to je moc. Pridejte si nemastny neslany herce, nemastnou neslanou hudbu a mate z toho nemastnej neslanej dinosauri stejk, kterej ja teda znova pokouset nebudu... ()

CrazyLom

S odřenýma ušima 4*. Efekty překrásné, atmosféra boží a chvilku se člověk i bál, ale za dvacet pět minut plných Disneyho uprostřed filmu jsem strhl dvě hvězdičky. A pak jednu přidal za výbornou závěrečnou pointu. Za zkouknutí tohle rozhodně stojí. ()

digishit

Tak je to jasný! Očividně jsem viděl jiný film než většina, protože jestli ty nadšené komentáře jsou myšleny vážně tak je tu něco špatně! Hned při prvním záběru na ostrov a ikonické hudbě si říkáte, že to bude pecka a ne ... není! Na Jurský svět jsem se díval ihned po Rockovi, který lítá helikoptérou jak, když je to modýlek na vysílačku a musím říct, že proti tomu co jsem viděl tady je to herecká hitparáda! Tolik nelogických věcí a vyloženě blbostí jsem už dlouho neviděl. Nejenže jsou herci totálně nesympatičtí, ale nasadit Quilla jako hlavního hrdinu drsňáka byl teda nápad k nezaplacení. Ani jeden záběr se mu nedá věřit, a když drezůruje raptory !!! tak si pořád myslíte, že na něj skočí, on nastartuje walkmana a raketový boty a začně lítat kolem! Ženská hlavní postava je nepříjemná až to bolí. Nelogický kousky děje, jako je například, že není možné evakuovat park, protože nejsou lodě ani helikoptéry, pouze jediná pana majitele. A jak se s toho parku teda za celý den někdo dostal pryč? To tam jako lidi připluli a pak tam jsou nuceni zůstat týden nebo co? A protože by takový park stál asi tak gazilion bambilionů tak je nesmírně logické nemít evakuační plán, který se smrskne na hlášení místního rozhlasu, že si všichni mají najít úkryt! To už jsem měl opravdu dost. Jenže konečnou laťku nasadil opět hlavní hrdina, který nasedl na motorku a společně s raptory začal lovit hlavního padoucha - v tomto případě geneticky zmutovaného Rexe. Potom už jsem byl tak umrtvený, že poslední fight jsem vnímal jako pokus o digitální vtip, který nikdo nepochopil. Opravdu tohle ne a nikdy více, jedině pouštět z recese. A to nemluvím o absolutně nudný linii s harantama. Dvě hvězdy a to jen za efekty! PS: celý film jsem nepochopil co chtěl dělat hlavní hrdina s tou winchestrovkou, když toho mutorexe nezabila ani dávka z rotačáku, popřípadě raketa. ()

rekkky

Right from the beginning it is show, which is distributed to the audience in a quite dynamic style. Scenes are edited with great sence for pushing the plot in correct directions and therefore the scenes has interesting continuity. Creators are working with the atmosphere of fear with profesionality, so you can presume, what can happen, but the moment of gradation has been build in great style. References on previous editions could be found, but this movie is working on its own reputation, because there are much better possibilities in the sence of technologies, so the image is much more sophisticated. Spectacular cinematography, clever screenplay, sympatic main roles, camera and digital effects are outstanding, so there are only few things, which can not satisfied the excitement. ()

ještěžiju

Nějak už se v této době nevyznám. Tak baba tam odsleduje v přímým přenosu na monitorech dva džípy plné vojáků, kteří jsou roztrháni a rozkousáni na kusy a pak s kamennou tváří vše přejde a ještě to suverénně zlehčí. Několik scén posléze kouká na umírajícího dinosaura a začne ronit slzy. Tu postavu, kterou hrála Bryce, bych označil za velmi nesympatickou. No a místo kopačky do zadku, je do ní správňák Chris Pratt stále udělaný. Pak mu blbovi fanděte :-( . Probírat další nesmyslné chování postav je i tak zbytečné. Každopádně bych tyto filmy okomentoval parafrází na staré vtipy. Kolik hollywoodských scénáristů je potřeba, aby spachtili jakýs takýs poslepovaný děravý scénář. .. Podívejte se do hlavičky filmu ... taky by mě zajímalo, kolik peněz za tu příběhovou slabotu utrží.Ten film je vizuálně pěkný, ale už se na něj nikdy v životě nepodívám a je to především pro ten příběh! Čtyři lidi nepřijdou na absolutně nic zajímavého. Už aby scénáristi opět stávkovali, že za svou práci nejsou náležitě ohodnoceni. :-) ()

BOURQUE

„Reboot“ jurského príbehu dopadlo viac ako dobre. Ja osobne nie som až takým veľkým fanúšikom tejto ságy, ale to, čo sa podarilo pánovi C. Trevorrowi, tak pred tým dám klobúk dolu. Nielenže dokázal dať „nový“ smer celému príbehu, ale aj veľmi pôsobivo do neho „prepašoval“ odkazy zo starších diel. Počas celého filmu napätie a dynamika sú udržané na vyrovnanej úrovni a ani na minútu sa poriadne nezastavíme. Finálny boj je pôsobivé a obsahuje aj prekvapujúci moment („malý miláčik vo vode“). Herecká partia poctivo vybraná, dvojica Ch. Pratt a B. D. Howard je veľmi dobrá. Som zvedavý na pokračovanie. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

Gaia.M

Já ty dinosaury prostě nemusím. Ale musím přiznat, že tento film se mi celkem líbil. Pro mě to není snímek, který bych mohla vidět stokrát, ale pro jednou dobrý. Pěkně se především dívá na Chrise, on je prostě skvělý. Jinak je celá ta myšlenka prostě špatná. Experimentovat, vytvářet nové druhy a vládnout jim. To si samo o sobě říká o velký průser. A nejhorší je, že přitom umírají nevinní. Tak si tak říkám, kdy se z tohohle filmu stane skutečná realita? ()

P.J.2

Z nicneříkájících trailerů (které co si budeme nalhávat vypadali přenejlepším divně) vylezla pecka kterou snad nikdo nečekal, na filmu je nejlepší že se stále něco děje, příběh se stále posouvá dopředu. Chris Pratt je neuvěřitelnej sympaťák a jeho obsazení se rozhodně vyplatilo. Film který si na nic nehraje, ví že jako mladší bratříček nepřekoná ale rozhodně nezaostává a dělá poctu. ()

Ben Nevis

Kupodivu mi na filmu nic nevadilo, a to jsem hnidopich na logiku. Ani to, že svým schématem kopíruje vše, co už desítky let v blockbusterech funguje. Dokonce ani děti nejsou tolik otravné, protože netvoří hlavní dějovou složku. Pro jurská monstra mám slabost a můžu je vidět na plátně v jakékoliv podobě. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru