Reklama

Reklama

Záhada Hory mrtvých

  • USA The Dyatlov Pass Incident (více)
Trailer 1

Film je inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v roce 1959 na Hoře mrtvých v severním Uralu, kdy  přišlo nevysvětlitelným  způsobem o život devět ruských studentů. Jejich těla byla nalezena jen ve spodním prádle, vykazovala vysoké známky radiace, měla rozsáhlá vnitřní zranění a jedné z dívek chyběl jazyk. Jejich smrt nebyla nikdy objasněna, spekulovalo se o lavině, ale i o paranormálních jevech či UFO. V roce 2012 se pětice amerických studentů rozhodne vyrazit po stopách ruské výpravy a objasnit jednu z nejzáhadnějších tragédií minulého století. Jakmile se dostanou do míst, kde tehdy zahynuli jejich vrstevníci, začnou je pronásledovat podivné, děsivé události – a je jim stále jasnější, že tajemné síly, které na místě tragédie dřímaly čtyřiapadesát let, jsou znovu připraveny vraždit... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (369)

castor 

všechny recenze uživatele

Devět zpackaných životů, desítky nevyřešených a nevysvětlených otázek. Dnešní doba často nehledá viníky mezi lidmi, ale zvlášť ve filmové branži za leccos můžou zombie, zlí mimozemšťané, v dětství týraní psychopati nebo Rusové. Nízkorozpočtový horor Záhada Hory mrtvých patří na videotrh. Přesto v tuzemských kinech „potěšil“ hrstku diváků, kteří zřejmě chtěli vědět, kam se posunul akční specialista Renny Harlin. Ten na to šel po dvou liniích. Nejprve slušně pobavit a následně znepokojit nejrůznějšími konspiračními teoriemi. Tyhle události se totiž skutečně staly – jenže koho to zajímá? Kochání zasněženou krajinou je poměrně fajn, objevování lidských jazyků, stop ve sněhu nebo tajných bunkrů vlastně taky, i když všechno mohlo být o polovinu kratší. Digitální lavina pak potěší asi nejvíc, protože úkryt v bývalém vojenském bunkru s opuštěnou tajnou laboratoří už je mišmašem mezi bránou času a zběsile poskakujícími zombíky. Ale to už prozrazuji moc. Formálně je to nuda, nic moc nevymyslí ani právě vyhořelý Fin Harlin. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

I když FFka většinou kvůli skákající ruční kameře nemusím, v tomhle případě jsem byl divákem spíš spokojeným než nespokojeným. Zaujaly mě ruské reálie (natáčelo se prý kdesi jižně od Murmansku), postavy mi byly vcelku sympatické, líbily se mi zimní severské scenérie, jen ten obligátně blikající a za vlasy přitažený konec mě zklamal, zkřížení scénáře s tzv. Filadelfským experimentem a se spiknutím ruské armády myslím nebylo šťastné, méně je někdy více. Ale aspoň jsem si opět trochu rozšířil mé omezené obzory - o Djatlovově výpravě z devětapadesátého jsem totiž dosud neměl ani potuchy a se zaujetím jsem si o ní na netu početl. ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

Nevím, mně tedy připadalo, že tvůrci docela chytře (v rámci žánru found footage horror) používají reálná fakta o výpravě s mišmašem vlastní fantazie, aby vytvořili něco svého, trochu strašidelného, trochu zábavného, trochu (nechtěně) legračního. Samozřejmě od toho člověk nesmí čekat nic jiného, rozhodně ne žádné objasňování nebo teoretizování, jak to doopravdy mohlo být. Těm, které zajímalo spíš to reálné, bych doporučila díl pořadu Fakta vítězí na Youtube, Patrik Kořenář to tam všechno moc krásně rozebírá a vysvětluje a dokládá na základě opravdických informací a hledání v archivech a tak. Nyní budu mírně spoilerovat: Jediná výtka, kterou reálně mám, je vůči těm deskám, které hrdinové našli. Škoda, že do toho museli zatahovat ten Filadelfský experiment a že k onomu "vysvětlení" nedošli nějak ukotveněji k místu samému na místě sami. Během sledování jsem si ještě říkala, že s těma zombíkama už to trošku potentočkovali, ale jakmile to dospělo ke konci, tak jsem z toho měla dětskou/stupidní radost. Hihihi. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Himmler hyml, ono se to povedlo, aneb jak zprznit záhadnou, zajímavou událost, ochotnickým sborem Oregonským! Za pomoci ruční kamery vám zkrachovalý tvůrce předvede diletantskou parodii na horror, přetvořenou do űberbáchorky o všem možném, jen ne o zajímavých věcech! Zcela upřímě, i přes iks ypsilon špatných zvěstí jsem nečekal takovou hovadinu, kde je zajímavé tak možná ssledování logických děr v smysluprostém scénáři, který má logických děr víc, než obchodní federace droidů. Dost ubližuje nesmyslně zvolená kamera found footage ala Blair witch a jiné občas dobré věci, která má celkem kvalitní záznam, tudíž by mohl být použit pro normální natáčení a hlavně, nedává vůbec žádný smysl, protože kamera v žádném případě nemohla být nalezena tak, aby záznam z ní mohl být puštěn v tv vysílání, jak je ukázáno na začátku. Už nikdy víc, tohle nerozluští ani Hercul Poirot. ()

AppleCore 

všechny recenze uživatele

Dyatlov Pass Incident je sama o sobě událost na základě který by mohl vzniknout celovečerní mystery trhák a spekulativně všem zasvěcencům objasnit, co se tehdy mohlo stát. Jenomže Renny Harlin to pojal jako "found-footage", děj zasadil do současnosti, před kameru vrazil bandu nevýrazných postav a poslal je do hor vypátrat něco, co ve výsledku vlastně vůbec nevypátrali. Místo toho se všechno obrátilo v Outpost, kde zjistíte ledacos o úplně jiných událostech, než právě o Dyatlov Pass Incident. Protože to ale konec konců není vůbec tak špatná záležitost a protože témata teleportace a cestování časem mi nejsou cizí, nemám problém se třema hvězdama. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (6)

  • Na tuto známou záhadu byl v roce 2014 natočen dokument Ruský Yetti: Zabiják žije, ve kterém se vyšetřovatel snaží objasnit tento dosud nejasný incident tím, že Dyatlovovu skupinu zabil Yetti, kterého postavy v tomto filmu také několikrát zmiňují. (Matared)
  • Dodnes není objasněno, proč zemřelo 2. 2. 1959 v ruském pohoří 9 studentu výpravy. Událost zůstává jedním z největších tajemství 20. století. Vyšetřovatelé zjistili, že 6 lidí zemřelo na podchlazení a další 3 kvůli smrtelnému zranění které utrpěli (zlomená žebra, rozdrcená lebka, obličej bez oka a chybějícího jazyku byly příčiny smrti třech studentů). (ARI50)
  • Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)

Reklama

Reklama