Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Česká filmová komedie o kanadském žertíku, který mohl přijít hodně draho. Velmi pracovitý, ale také velmi naivní úředník pojišťovny Valentin Plavec se stává terčem nekonečných legrácek, vtípků a recesí svých kolegů Bejšovce a Voborníka. Poslední vydařený kousek se jim však poněkud vymkl z ruky. Připsali totiž k výhernímu číslu 8456 jedničku a namluvili Valentinovi, že vyhrál v loterii milion. Jelikož si však Valentin nemůže vyzvednout výhru okamžitě, vybere dvacet tisíc, což jsou veškeré úspory, které našetřil společně se svou snoubenkou Helenou a začne nakupovat na zálohu. Koupí auto, najme personál do vily. Jako čerstvý milionář je práci povýšen a dokonce se k němu začne hlásit i lakomý strýc Kudrna. Pravda však brzy vyjde najevo a když mu kolegové prozradí, že šlo jen o žert, všichni ho opustí, jen věrná Helena zůstane a dokonce pomůže nešťastnému snoubenci zrušit všechny zálohované a domluvené obchody. Když vyjde v novinách zpráva, že došlo k chybě a vítězný los má číslo 18456, rozhodne se Valentin oběma vykutáleným vtipálkům pomstít... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (121)

consuela1 

všechny recenze uživatele

Půvabné potvrzení staré pravdy, že ne pro jeho peníze, ale pro jeho povahu je člověk milován a obdivován svým okolím :-). Valentin Plavec se po zkušenosti, kterou mu svým kouskem zprostředkují kolegové, zajisté doživotně zbavil naivity a slepé důvěry v dobré úmysly „přátel“... Film, který dodnes pobaví a svůj smysl jistě měl i v době vzniku, kdy plnil funkci 98 minutového zapomnění na nesmírně tvrdou realitu… ()

BeranSon 

všechny recenze uživatele

Jeden nevinný fóreček a co všechno dokáže změnit. Po všech těch letech a přes všechen čas co uplynul od doby vzniku tohoto snímku, je jeho nestárnoucí atmosféra tak citelně euforicka a podmanivá... Až jsem dojat . To je kouzlo naší postarší výtečné kinematografie ,které naneštěstí stihlo rychle vymizet. Není co dodat - staré a dobré. - 7/10 - ()

Reklama

cariada 

všechny recenze uživatele

Komedie z dob válečných. Ale jak je zvykem ,tak je to dělané proto ,aby lidi zapoměněli na útrapy války a bavili se. Snímek se spíš takovou moralitou ,je to v podstatě předchudce filmu Ďědictví aned.... Jen s tím rozdílem ,že tady nedědí ,ale vyhraje peníze. Jenže jak se ukáže byl to jen žert kolegů. Dává nám to možnostsi uvědomit jam málo stačí a člověk ač né svojí chybou může přijít o všechno. A zároven vidíme ,jak se lidi mění ,když zjistí ,že rázem mámte peníze to je hned kamarádů a známých . A když se ukáže že vlastně nic nemáte ,tak na vás každý kašle. Až na pár lidí ,kteří to myslí dobře. Tady je to vše uděláno humornou formous O.Novém v hlavní roli. Naštěstí je to komedie ,tak že Valentin nakonec opravdu vyhrál. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Další skvost české okupační komedie s Oldřichem Novým opět v roli malého úředníčka, jehož role v životě se posouvá podle toho, zda jsou o něm lidé přesvědčeni, zda je či není výhercem šťastného losu. Pobaví ovšem již vtípky jeho kolegů v podání Peška a Fialy, poslední se jim však poněkud vymkne z rukou. Viděl jsem tu taškařici mnohokrát, prostřední část snad trochu zdržuje spád, ale je přesto nádherné si všimnout pokrytecké morálky měšťácké společnosti, kde se člověk měří obsahem peněženky; a také jsem si povšiml, jak už tenkrát byli odpuzující různí agenti, kteří se vtírali do domu, aby uzavřeli výhodné prodeje, na nichž by mohli vydělat. Jeden z důvodů, proč i já dnes nesnáším tržní hospodářství,.. Ovšemže pět hvězdiček. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Škoda, že je to pohádková kombinace Popelky a Milionové bankovky. Vůbec jsem zjistil, že tvůrci komedií 40. let tak trochu vykrádali anglosaské vzory, ale na jejich obranu musím říct, že vždy s grácií a velmi často tak, že téma povýšili, obměnili nebo úplně otočili (viz Pygmalion a jeho otočená verze ve Falešné kočičce). Tady mi ale žel přijde, že se povedlo tak napůl, navíc jsem nechápal, jak by mohla tak atraktivní dívka chodit s takovým ňoumou a co na něm viděla? A opravdu si nemyslím, že by ho podržela, ale jak znám ženské, udělala by mu hysterickou scénu a maminku už by nikdy neviděl. Ale jako což, je to pohádka a má alespoň dobré morální poselství, že každý by chtěl vaše prachy, když je máte, a tak si hraje na kamaráda, ale ve skutečné nouzi ty opravdu skutečné přátele teprve poznáte. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (4)

  • K natáčení Valentina Dobrotivého se váže jedna tragikomická zajímavost. Souběžně se točil film Přijdu hned, v jehož průběhu byla gestapem zatčena (a později popravena) herečka Anna Letenská. Její tragický osud zasáhl do práce všech ostatních filmařů, následující den po zatčení Anny Letenské pracoval Martin Frič na scéně odchodu Valentina Plavce do úřadu. Oldřich Nový byl stejně jako všichni členové štábu rozrušen zprávami o Letenské a při snímání scény se sice převlékl, ale zapomněl se přezout a do úřadu odešel v bačkorách. Na tuto chybu se přišlo až později ve střižně a z provozních důvodů nešla již přetočit. I když scéna v podstatě logicky do děje zapadá (a pozorní diváci si jí jistě všimnou), její vznik měl zcela jiný podtext. (argenson)
  • Automobil, o který měl Valentin (Oldřich Nový) zájem, byl Aero 50 Dynamik. Malosériový, na zakázku vyráběný vůz ze slavné vysokomýtské Carrosserie Sodomka. Z původních asi 9 kusů vyrobených mezi lety 1939–1941 jsou k vidění už pouze dva, jeden v Kalifornii a druhý ve vysokomýtském Muzeu českého karosářství. (Saur.us)
  • Valentin Dobrotivý bydlel v Praze na Malé Straně poblíž Kampy, konkrétně v dnešní Všehrdově ulici v domě číslo 562/6. Když se na konci filmu potají přiblíží ke svému bytu a vidí, že se před domem vytvořilo hotové shromáždění, utíká opačným směrem (opět dnešní Všehrdovou ulicí) kolem kostela Jana Křtitele Na Prádle. Většina staveb v záběru, ve kterém se Valentin dívá ke vchodu svého domu (směrem k dnešní Vítězné ulici, tehdy Knirschova), stále stojí a pohled zůstal v podstatě nezměněn (Google mapy). Pohled na opačnou stranu, kudy Valentin utíkal (Google mapy), je dnes sice už trochu jiný – hlavně díky tehdy malému stromku, který na dvoře domu za kostelem od té doby značně zmohutněl – ale nejvýraznější dominanty, včetně zmíněného kostela jsou stále na svém místě a jasně rozpoznatelné. (Luxocculta)

Reklama

Reklama