Reklama

Reklama

Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojník Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sanada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil. (Bontonfilm)

(více)

Videa (20)

Trailer 1

Recenze (224)

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Dnes už druhý film s Colinem Firthem,který hodnotím,ale je úplně z jiného soudku než Kingsman.Koleje osudu obsahují dvě příběhové linie.První je z války,kdy Lomaxe(Firtha) zajali Japonci.Druhá se odehrává po válce,přesněji tedy v roce 1980,kdy Lomax žije s Nicole Kidman,ale traumata z války pořád přetrvávají.To prolínání se mi líbilo,film působí na každého diváka velmi emotivně.Pár lidí zde psalo,že kdyby byl film režírován někým známějším,tak by byl ještě lepší.Mně se ale líbil i tak.Konec mě opravdu,ale opravdu velmi překvapil.A ještě více neuvěřitelnějším faktem je,že celý příběh je podle skutečné události.Za mě dávám 80% ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Koleje osudu je film, jehož nosnými pilíři jsou ústřední herecké trio a příběh inspirovaný skutečnou událostí. Colin Firth a Nicole Kidman umí hrát, o tom jsem se už kolikrát přesvědčil a pro mě neokoukaný Jeremy Irvine mile překvapil. Samotný příběh je silně sugestivní drama, které, jak se říká, mohl napsat jenom sám život. Muž, který se snaží vyrovnat s démony z minulosti, na cestě za klidem na duši, doprovázen na této cestě ženou, která je mu oporou. Líbilo se mi vrstvení příběhu, ve kterém se mísily pasáže ze 40. a 80. let, přičemž na mě tyto přechody působily zcela přirozeně a já jsem se jako divák neztrácel. Zkrátka na první pohled skromný film, který má oporu v silném příběhu a hereckém ansámblu. ()

Reklama

salalala 

všechny recenze uživatele

Na každé vteřině snímku jsou znát jeho velké ambice. Ty se ale bohužel nepodařilo úplně naplnit. Může za to hlavně režírující Teplitzky, který jako by spoléhal na to, že ústřední téma je silné samo o sobě a k úspěchu to bohatě stačí. To ale bohužel není pravda, protože podobných příběhů už bylo zfilmováno spousty a většinou lépe. Tvůrce si totiž neuvědomil, že k tomu, aby byl takový příběh působivý, je třeba naservírovat divákovi emoce. Ty tu bohužel úplně chybí, protože všechno je podáno tak chladně a sterilně, že zkrátka není možné se s nějakou postavou sblížit a soucítit s ní. I scény útrpného a krutého mučení absolutně nepůsobí, což je rozhodně špatně. A je to škoda, protože ona rovina o potřebném odpuštění a nenávisti je velmi silná a rozhodně měla být podána lépe. Navíc ani tempo není nikterak závratné a celé se to strašlivě táhne, takže by neuškodilo minimálně čtvrthodinku vystříhat. Naštěstí se vydařilo obsazení, protože Colin Firth hraje náramně a se svou ne úplně dobře napsanou postavou dělá, co se dá. Špatný není ani Irvine jako hrdinovo mladé já. Kidman i Skarsgard tu jsou dost málo a odvedou spíš klasický standard. The Railway Man výrazně utopil svůj potenciál v nenápadité a nezajímavé režii, která je u podobných snímků tím nejdůležitějším. 50% ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Myslím si, že kdyby film neměl nálepku "based on true story", tak po něm ani pes neštěkne, přestože většina obyvatelstva zřejmě tuší, že takhle nějak, ba i mnohem hůř to za války chodilo. Film jsem vyhledal zejména kvůli hlavní roličce, kterou si bravurně střihl Colin Firth a jednak díky válečné tematice. Kdyby se jednalo o romantickou sračku, tak Firth neFirth, vysral bych se na to. Tenhle snímeček tu výše zmíněnou romantickou sračku nezanedbatelnou část stopáže připomínal. Naštěstí se včas dostalo na nádherné vzpomínky z ozdravného pobytu kdesi z okolí řeky Kwai. Zřejmě divákům byl dodán k nahlédnutí jen ten lepší materiál. Na šikanování nebohého Lomaxe se vystřídaly zástupy žlutých rukou, ale skoro bych dal až tu svoji bílou do rozpáleného ohně, že žádné z těch žlutých rukou nebyl vlastníkem ukřivděný tlumočník Masemeno Nasaku, nebo jak mu nadávali. Samozřejmě, že i pan Masemeno Nasaku byl mučení součástí, ale myslím, že si Lomax mohl najít jinou živou oběť, u které by si nemusel házet mincí, jestli svoji rambokudličku použít, či nikoli. Moje divácké smysly bylo do značné míry neuspokojeny. Přesto film sračkou rozhodně není. 2 *. ()

dom156 

všechny recenze uživatele

Film je velmi zajímavý, nebylo mu moc co vytknout, kdyby až moc neútočil na naše city, to je za mě až moc přehnané, ikdyž chápu, že to je citlivé téma. Firth jako vždy velmi dobrý výkon, tento herec jde kvalitou nahoru. Jen bych poznamenal, lehkou roztahanost, hlavně v první třetině filmu, kde jsem se místy i nudil. Jinak kostýmy a technika byli co jsem postřehl v pořádku. Dobrý film, ale že by to stoupilo do historie to bohužel ne, ikdyž námět k tomu potenciál má. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (20)

  • Eric Lomax svou knihu, podle které je film natočen, napsal na základě vlastních zážitků z barmského pracovního tábora. (Terva)
  • Film vůbec nezmiňuje Ericovu (Colin Firth) první ženu Nan, se kterou se zasnoubil večer před odjezdem do války a vzal si ji pár týdnů po svém návratu. Byl s ní ženatý 37 let a zplodil s ní 3 děti (z nichž jediný syn zemřel pár hodin po porodu). Jejich manželství bylo hodně poznamenáno Ericovým psychickým stavem. Eric se ale s Nan rozvedl až poté, co ve vlaku potkal Patti (Nicole Kidman). Jeho dcera Charmaine, která se na rozdíl od druhé dcery Lindy a manželky Nan dožila premiéry filmu, byla fascinována tím, jak moc je Jeremy Irvine podobný jejímu otci v mládí. Později prohlásila, že se na autory filmu nezlobí, že je z příběhu vynechal, protože film je dle knižní předlohy, ze které je vynechal její otec. I pro Patti bylo manželství s Erikem už druhé. Z prvního měla 3 syny a dceru. (Honzyg)

Reklama

Reklama