Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Začínají devadesátá léta, život v polsko-německém pohraničí se však po pádu železné opony zatím nijak zvlášť nezměnil. Dvacátníka Zygu (talentovaný Jakub Gierszał) už nebaví dívat se na módní výstřelky a západní vymoženosti jen v barevných časopisech. Spolu s kamarády se rozhodne rozzářit život v ospalém šedém městečku a sobě i jeho obyvatelům trochu přilepšit. Západoněmecké obchody přetékající zbožím jsou pro mladíky přece jen příliš velkým lákadlem... Piotr Mularuk se ve svém působivém dramatu, v němž nechybí akce, inspiroval situací, jež po rozpadu sovětského bloku panovala v polsko-německém pohraničí a svého času plnila titulní strany polských novin. Debutující režisér film zručně protkal westernovými motivy, odkazujícími mimo jiné ke slavnému snímku Delmera Davese z roku 1957 Cesta za záchranou, který Zyga zasněně sleduje v poloprázdném místním kině. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Poláci opět ve varu reality. Skutečnost z konce komunismu (asi), která je jako vystřižená z reportáží porevolučního Polska. Něco v celku asi i dost spojitého s Českem a jeho historií, ale ve scénáři našich bratranců. Plus k tomu, že hudba mi přišla charakterní už od prvního tónu a nakonec jsem se dozvěděl, že ji dělal i samotný Muchow. Já docela dost rád říkám, že je těžký tyto filmy nějak porovnávat se západní produkcí, protože je to prostě jiné. A to platí i zde. Je to film, který rozhodně není nějak úchvatný, ba ani nadprůměrný, ale na poměry středoevropské produkce to je dílo jako každé jiné v rámci kvality. Mně už v tomto spíše vadí věci jako moc uspěchaný střih, který někdy dost pokazil atmosféru a v celku nudné odvyprávění, které se tahá od hranic k hranicím, kde v tom občas figuruje nějaký těžko identifikovatelný antagonista. Na konci sice docela zajímavý twist pro mě, který pozorný divák, ale věděl už dejme tomu od začátku. To už hold záleží na situaci. Hezké obohacení ze života Poláků na přelomu desetiletích i století. V rámci kvality „na nás“ (západní Slovany), velmi dobré. Na základy filmu samotného, těžký průměr. ()

Lanark 

všechny recenze uživatele

"To my Polacy" - ale nedivim se, že to sponzoroval Český státní fond pro kinematografii. Rozumím tomu, proč se Piotr rozhodl pro místy překolorovanou nadsázku, přesto je to možná škoda, jelikož ty "šedé" chvíle tím trochu ztrácejí na působivosti. Každopádně Eldorado je to opravdu bezmezery a Muchow tu naší kotlinku už dávno přerostl. Někdo mi musel tu pátou hvězdu někde šlohnout...jinak tomu nerozumim... ()

Reklama

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Přesně takhle si člověk někdy maluje vzestupy a pády, které jsou plné děvek, kvérů, německých drogerií a originálních Adidasek. Co na tom, že zdůraznění zdrojů, ze kterých se vychází, působí někdy lehce na sílu. Tohle je polská pecka, která si v první půlce jede hodně epickou linii růstu na potravním řetězci s kovbojským fellingem, aby se následně přehoupla v totální devadesátkový nevkus s eurodancovou muzikou a očekávatelným, zato vycizelovaným vývojem postav. Mínusové body za sem tam nevěrohodné transformování současných lokalit na průsvitně devadesátkový Reich. Kameramana budete po pár minutách milovat. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Yuma je překvapivě dobrým filmem o tom, jak Poláci reagovali na možnost otevřeného světa na začátku devadesátých let minulého století. Návštěva především Západního Německa a různé a dosud netušené možnosti nelegálního přivýdělku byly velkým lákadlem. Mladý kluk Zyga s partou svých kamarádů se do toho vrhne po hlavě. Zpočátku je to velká jízda a vše se daří, postupně to ale začne drhnout. Není totiž sám, kdo má podobné nápady. Ač jsou všechny postavy spíše nesympatické až protivné, do snímku sedí a celkovému vyznění to jen prospívá. Herci byly navybíráni vhodně, stejně jako dobře byla zvolená hudba a kamera. Jde zkrátka o dobře natočenou sondu do života Poláků a jejich startu do kapitalismu, který začíná očekávaně - kšeftařením ve velkém. ()

Lyncha 

všechny recenze uživatele

Už dlouho mě žádný film tak nenadchnul jako Yuma. Jakmile skončil, hned bych si dala nášup. Mimo to, že byl vtipný, k zamyšlení o lásce, životních hodnotách, přátelství a snad všem, co si člověk může představit, se mi vybavily i nápisy v německých obchodech. Nápisy v češtině, že obchod je střežen kamerami, krádež je zločin a trestá se tak, všechny ty, při kterých jsem se styděla a říkala si, že nemáme za hranicemi moc hezkou vizitku. Po shlédutí tohoto neuvěřitelného filmu a vyslechutí ještě méně uvěřitelných, ale prý zaručeně pravdivých historek z úst režiséra, se budu stydět o něco méně. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo z velké části v Ostravě a Karviné. Podle tvůrců totiž právě tato dvě města velmi připomínají Německo před dvaceti lety. A také v polských městech Varšava, Krosno Odrzanskie, Cieszyn, nebo německém Frankfurtu nad Odrou. (Terva)

Související novinky

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Stejně jako v loňském roce, i letos vám přinášíme přehled nejlepších filmů uplynulého roku dle předních uživatelů ČSFD.cz. Uživatelé i filmy v jejich výběru jsou seřazeny abecedně. Nejoblíbenějším… (více)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno