Pád Bílého domu

• USA Olympus Has Fallen (více)
USA, 2013, 119 min

Mike Banning dlouhou dobu velel ochranné směně amerického prezidenta. U prezidentského páru byl oblíben a jejich syn, Connor, Mikea miloval. Pak přišla nešťastná autonehoda, při které se Mikeovi nepodařilo zachránit prezidentovu manželku. Mike odešel ze služby a teď pracuje jako ochranná služba na ministerstvu financí. Jednoho dne z okna své kanceláře uvidí podivně nalétávající letadlo na Bílý dům. Mike ihned spěchá zjistit, co se děje. Je na čase. S delegací jihokorejského ministerského předsedy proniklo do Bílého domu teroristické komando. Teroristé využili momentu překvapení a na Bílý dům zaútočili ve třech koordinovaných útocích. První útok provedli teroristé ukrytí ve speciálně upraveném vojenském nákladním letadle. Letadlo napáchalo na Bílém domě velké škody, bylo však naštěstí sestřeleno jednou ze stíhaček, které proti němu byly vyslány. Vzápětí došlo k druhému útoku. Na Bílý dům zaútočila skupina teroristů, kteří se vydávali za turisty. Prezidentská ochranka odvedla prezidenta do bezpečnostního bunkru v podzemí úřadu. Toho využila třetí teroristická skupina ukrytá mezi členy korejské delegace, která vyřídila prezidentovy strážce a prezidenta a jeho doprovod zajala. Mike se ihned zapojí do bojů o Bílý dům a podaří se mu do budovy proniknout. Stane se tak ve chvíli, kdy teroristé budovu dobydou. Mike se tedy schová ve vnitřních prostorech. To se už však velení nad státem ujímá předseda sněmovny Trumbull, který ihned organizuje záchrannou akci. Mikeovi se s velením podaří spojit vysílačkou. Prvním úkolem, který od Trumbulla a šéfky tajné služby, Jacobsové, dostane, je najít prezidentova syna, Connora. Ten se před teroristy schovává v zázemí budovy. S americkým velením se spojí i vůdce teroristů, Kang. Ten požaduje, aby se americká armáda stáhla z demilitarizovaného území v Koreji a a její flotila opustila Japonské moře . Kang při tomto požadavku popraví jednoho z rukojmích, aby Trumbulla přesvědčil, že vše myslí vážně. Jenže Kang má v ruce ještě další trumf. Z vojenského velitele prezidentovy kanceláře mučením dostane spouštěcí kód k autodestrukčnímu systému amerických jaderných zbraní. Systém je sice jištěn třemi kódy, Trumbull a zbytek velení ale vidí, že teroristé jeden z kódů již použili. Trumbull s velením proti tomu nejsou schopni zasáhnout. Mike v útrobách domu hledá Connora. To už ale i Kang a jeho lidé zjistí, že se Mike po budově pohybuje. Kang posílá na Mikea jednoho ze svých lidí, Američana Forbese, který pracoval tak jako Mike v prezidentské ochrance, ale stal se z něho zrádce. Mikeovi se zatím podařilo v budově najít prezidentova syna a dokázal ho také skrz ventilaci dostat bezpečně z budovy. Teď se na rozkaz Trumbulla Mike vrací do nitra Bílého domu najít prezidenta... (TV Prima)

LukeKiller

Veľmu slušný akčňák, kde ja zásadné sa nad dejom nezamýšlať, lebo by to mozog nedal a spáchal seppuku. Ale v rámci Áčkových akčňákov s Céćkovým príbehom to bolo dobré. Jo a taktiež je ten film extrémne temný (ako tmavý). ()

Pitryx

Tak tento človíček Fuqua poslal Emmerichův "Útok na Bílý dům", takovou tu trošku veselou pohádku do kopru, a předvedl, jak má vypadat drsný akční film. I když ostatní dle procent soudí jinak, tento se mi líbil o hodně více. Žádný půlhodinový úvod, žádná drzá holka. Drsný chlap a drsný svět. Efekty také stály za to, občas i ten splatter tam byl, prostě, podle mého solidní film na velmi solidní úrovni. A i ta hudba se mi zdála lepší. **** A PŮL!!!!!!! ()

marek29

Já se bavil na výsost kvalitně a o to teda aspoň mě u filmu jde. Že nejde o inovativní a scénářem originální dílo, dokážu přehlédnout. Napětí akce a myšlenkově ne zas tak náročný kus. Takže přiměřená očekávání a zklamání se nedostaví, true story! ()

PlayEasy

Tento film jsme zvolili jako akční průměr na "zabití" večera. Ale hned od začátku jsme byli velmi mile překvapeni! První půlka je prostě čistá akční řež, která nás fakt slušně dostala. Ve druhé to už chvílema trochu ztrácí dech, ale stále velmi slušný akční Thriller, který jako celek kupodivu funguje velmi dobře a za velmi dobrým Útokem na Bílýdům zůstává je velmi těsně. 75% ()

Midar

Jelikož je nabídka Netflixu čím dál tragičtější a kromě skvělých dokumentů o zvířatech tam v podstatě nic zajímavého či originálního není, dal jsem nakonec šanci tomuhle sakra už skoro deset let starému akčnímu béčku, no a výsledek? Upřímně jsem byl příjemně překvapen, jak dobře a nekompromisně je to vlastně celé natočeno. Fuqua je sice rutinér, akční scény má ale v malíku a o nic víc v tom filmu vlastně ani nejde. Když si k tomu navíc přičtete slušné tempo, solidního záporáka a Butlerovo charisma, nakonec vám z toho vyleze vlastně docela sympatické akční béčko, kterému jsem schopen všechen ten americký patos bez problémů odpustit. ()

PlysovyMacko

Najlepšia scéna je jednoznačne utok, kedy šikmáči kosia ľudí jedna radosť, body count je brutalny, aj medzi civistami aj ozbrojenými zložkami. Zvyšná akcia není nič moc, väčšina filmu sa odohráva v tme. Film sa prezentuje ako nejaká ťažká drama, prejav na konci bol príšerný. Gerard je veľmi sexy muž , ale jeho charizma neutiahne všetko. ()

White-Man

Na film jsem si zašel v neděli večer, protože jsem neměl co dělat, a chtěl jsem zažít zase po čase nějakou tu kulturu. Moc jsem od tohoto snímku neočekával, takže nebylo moc prostoru ke zklamání. Rozhodně takto stráveného času nelituji. Film má spád, napětí a občas i vtipné momenty. Sice konec se „srdceryvným“ proslovem a vlající vlajkou si autoři mohli odpustit, ale tak, tohle asi k americkým filmům patří. Zajímavosti akorát bylo, že po první půl hodině nám v kině vypnuli hlasovou stopu, takže jsme se dalších půl hodiny koukali na film jen se zvukem střílení a bouchání bez mluveného slova. No, tohle jsem v kině ještě nezažil. Ještě, že nás tam bylo jenom čtyři. Za mě 7 z 10. ()

Gladi

hrozne nerealisticke, napriklad to lietadlo by sa v ziadnom pripade nad mesto nedostalo, ak by nereagovalo tak by ho dali dole ihned, omnoho skor ako nad hlavnym mestom. ale bola to taka krvava oddychovka ()

Murdoc01

Banda žluťáků z lejžovejch polí si to nasraně pšištláduje do wajt hajzlu s úmyslem vyjebat prezidenta jako kdysi Přemysl voráč vyjebal s Libuší a jeden hustokrutopřísnej vysešákovanej a nezničitelnej a nepřůstřelnej amerikáno jim to samozřejmě v rukavičkách rozmluví.Oddechovej akční masakr jakej tady dlouho nebyl a já imbecil si myslel, že ta Smrtonostná Past 5 je vážně na píču, ne moment vlastně tohle není smrtonostná past 5, kurva žérárd není brůs a proč to tak není pane Woodsi????Proooč? ()

Anarion

Pokaždé když vidím takovýto film, si říkám, zda ještě někomu opravdu stojí za to jej natáčet. Na srozuměnou, slovem „takovýto“ myslím snímek, ve kterém je americká vlajka, a vše co symbolizuje, zadupávána hluboko do prachu (přičemž s každým novým filmem na toto téma stále hlouběji), aby mohla být nakonec pozvednuta, a vše mohlo být tři vteřiny před naprostou zkázou zachráněno tím jediným pravým hrdinou. Proč stále dokola vznikají tyto patriotické eposy? Odpovím si sám – jak jinak v komentáři. Američané, přesněji obyvatelé Spojených států amerických zkrátka takovéto filmy potřebují. Potřebují je pro potvrzení své národní hrdosti, své identity. Stejně jako my Češi potřebujeme na plátně donekonečna vidět, jak byl ten minulý režim hrozný a utvrzovat se ve společném přesvědčení, že všechny hrůzy už jsou za námi. Nejedná se zřejmě o specifikum jednoho či dvou národů, podobné sebepotvrzující snímky jistě vznikají ve všech kinematografií dotčených státech, avšak jen kvůli způsobu jakým funguje dnešní filmový průmysl, respektive kvůli směru kulturního ovlivňování, se do světa a před oči nás všech dostávají právě ty americké. Asi jsem od prostého hodnocení zabloudil trochu dále, než jsem původně zamýšlel, avšak je nutné pochopit, proč vlastně Pád Bílého domu vůbec nepatří do našich kin a biografů a proč jako takový zaslouží hodnocení nejnižší. Však, toho se mu nedostává, neb odhlédneme-li od všech z výše popsaného vycházejících důsledků, je nutno uznat, že zpracování ať už technické či umělecké je kvalitní, přičemž obzvláště v druhém případě na tom mají obrovskou zásluhu výborní herečtí představitelé. I přesto ale nemůže jít hodnocení výše než na tři hvězdičky, kteréžto jsou přesně pro tento typ snímků metou nejvyšší. A jelikož tento konkrétní tím nejlepším rozhodně není, tak tedy hodnocení takové, jaké jest. ()

Jarlaxle

Akce není špatná, technicky je to dobře zpracované, akorát tomu vůbec nerozumím. Obětujeme Jižní Koreu, protože tím možná zachráníme pana prezidenta? Vytvoří se systém, který dokáže smazat USA z povrchu země a dá se spustit z jednoho místa prakticky kýmkoli? Bývalým zaměstnancům se nechávají přístupové kódy a hesla? No fuj :-P ()

mArtinko5MB

Aké ľahké je dostať sa do bieleho domu? Sú silno organizovaní, ozbrojení, do bieleho domu sa dostali ľavou zadnou, ale zneškodní ich jeden jediný človek. Proti nikomu nič, ale toto je silno silne veľká americká sprostosť. Takých filmov tu už máme neúrekom ... ()

lmc

Na jednu stranu skvěle nadupaná akce připomínající filmy let minulých, na druhou stranu laciné efekty a opravdu špatný scénář který občas postrádá logiku. Přesto jsem se královsky bavil ()

Caan

Patos? Jasně. Typický Amíci? Jasně. Chuck Norris style? Jasně. Cerberus? Vyšší lehce stupidní zápletka musí bejt - jasně. Ale je to dobrej akčňák? Jasně! Jen malá pichlavá poznámka k Severokorejcům: Afričani to ve 24 udělali mnohem jednodušeji:) ()

Mattin

Slusna akcia, skoda len uz milion krat otrepaneho scenara utoku na biely dom. Gerard Butler skvely nastupca neznicitelnych hrdinov z Expendables, skoda potlaceneho Morgana Freemana, jeho ucast na natacani bola asi len dosledkom toho ze chceme mat na supiske viac slavnych mien no v konecnom dosledku tu ulohu mohol zahrat ktokolvek... Samozrejme nesmie chybat americky happyend a zachrana sveta. No aj tak slusna "podivana" pri ktorej sa rozhodne nebude nudit ziadny fanusik akcnych filmov ;). ()

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

01.08.2021

Po Scarlett Johansson a její žalobě studia Disney se nám v Hollywoodu nejspíš se soudními přestřelkami roztrhne pytel. Jako další prý o podobné žalobě uvažuje herečka Emma Stone, mezitím se ale… (více)

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

12.11.2020

Studio Millennium a herec Gerard Butler už před několika měsíci avizovali, že akční série Pád rozhodně nikam neodchází. Naopak – v budoucnu bychom se kromě nových filmů měli dočkat také seriálu. No a… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět