Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Před sto lety byly ďáblovy oddíly, které chtěly zničit svět, donuceny k ústupu do záhrobí. Dnes opět přišel jejich čas. Chtějí zaplavit svět svou temnou silou. Neočekávaně jsou však zastaveny. Komu se to podařilo? Záhrobnímu komandu! Komandu amerických dětí, které se spojí a dětskou bezelstností neohroženě bojují proti teroru krutých monster. Dobrodružný film pro děti a mládež je nejen napínavý, ale také veselý. Setkáte se tu s řadou legendárních filmových příšer, například Draculou, Frankensteinem, Vlkodlakem, Mumií, Netvorem z Černé laguny a dalšími. O kvalitě speciálních efektů není třeba se příliš rozepisovat. Stačí připomenout jména dvou mužů, kteří se na nich podíleli: Richard Edlund a Stan Winston. Tím je řečeno vše. (ČSFD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (106)

JFL 

všechny recenze uživatele

Osmdesátá léta byla zlatou érou filmů pro děti, které svému publiku dávaly přesně to, co chtělo. Byla to doba, kdy se nejen že děti ještě mohly bát (příznačně soudobou sterilnost narušují tvůrci odkojení právě na osmdesátkových filmech), ale všichni věděli, že stejně koukají na sci-fi a horory, především tedy ty klasické z padesátých let pravidelně reprízované americkými televizemi. V souladu s tím pak nová generace snímků, jíž byl "E.T." pouhým začátkem, přinášela velkolepá dobrodružství s příměsí fantaskna a napřirozena. "The Monster Squad" vznikl v době, kdy už existovala většina dnes klasických titulů kategorie, ale i řada jejich variací. Díky existenci souboru děl, o které se mohli opřít, tak scenáristé Fred Dekker a Shane Black vytvořili stejnou mírou plnohodnotný příspěvek do osmdesátkových rodinných dobrodružek i jejich nadsazenou reflexi. Ostatně, co víc by si mohly osmdesátkové děti ještě přát, když už jim filmy nadělily setkání s mimozemšťany, honby za pirátskými poklady či mladé verze slavných hrdinů, než setkat se tváří v tvář s populárními klasickými monstry. Premisa snímku tak zavdává k promenádě all-stars bubáků - konkrétně přicházejí Drákula, vlkodlak, mumie, netvor z Černé laguny a Frankensteinovo monstrum - navázané na konglomerát kanonických prvků jako jsou honba za pokladem v podobě magického amuletu, strašidelné domy, strašidelní sousedé či rozvracející se rodiny a tajný klukovský klub (v předpisovém složení zapálený nerd, ustrašený tlouštík, sebevědomý žvanil, starší frajer, prcek, kterého nikdo neposlouchá, a malá ségra, která je všechny strčí do kapsy). Vyprávění je v zájmu obsažení co největšího množství dětsky vděčných motivů pojaté jako řetězec volně navázaných epizod, které si pohrávají s obvyklými konvencemi, a stejně, jako se celý snímek osvobozuje od striktně ukotveného vyprávění, tak i jednotlivé sekvence překvapí svou nadsázkou i sebereflexí (ve většině filmů mají děcka psa, ale nikdo neřeší, jak se ten dostane do klubovny v koruně stromu). Jak naznačuje intermezzo krkolomných dobrodružství v podobě povinné školní docházky, dětský svět je zde pojatý jako prostor naprosté svobody, která nevyhnutelně prosakuje i do těch částí dne, kdy se ji snaží dospělí omezovat. V souladu s tím pak hlavní silou "The Monster Squad" představuje fakt, že se nesvazuje racionálním pohledem, ale naopak své diváky strhává do víru atrakcí, který i dospělým, kteří ještě nejsou úplně okoralí, vyloudí na tváři nadšený dětinský úsměv. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Tohle je pro mě další nostalgická záležitost. Jako dnes si pamatuju VHSku kde byly dva filmy. Prvním byl Pozdrav z cest do pekla a druhým filmem bylo právě Záhrobní komando. A právě tahle videokazeta patřila v dětství k těm nejpouštěnějším.  Záhrobní komando se jako horor moc nedalo brát ani tenkrát natož nyní. Dnes by se u filmu nejspíš nebály ani ty nejmenší děti.  Spíš bych to bral jako rodinný film kde nechybí humor a hororový je tu v podobě monster - Drácula, Frankensteinovo monstrum, Mumie, Vlkodlak a Jožin z bažin. A tahle hororová cháska se snaží narušit rovnováhu mezi zlem a dobrem.  A v tom jim má zabránit parta kamarádů. Nemůžu si pomoct. Bavilo mě to tenkrát a bavilo mě to i dnes. Tohle byl povedenej návrat do mých dětských let. Je to taková nenáročná oddychovka, která dokáže pobavit celou rodinu. Nějakým nedopatřením jsem tady tomu dal 3 hvězdy. Podle mě si to ale zaslouží minimálně 4 hvězdy. Pro mě osobně tenhle film má ještě daleko větší cenu. Takže to dnes napravuji a dávám tomu né čtyři ale rovnou plnej počet hvězd. Určitě si tenhle film budu pouštět častěji. ()

Reklama

liquido26 

všechny recenze uživatele

3,5 Jedná se o skvělou poctu starým universalovským monstrům a hodně zábavnou hororovou komedii. Na druhou stranu je tu několik různých klišé a trapných chvilek, které by mi asi když by mi bylo deset nevadily. Drákula mohl mít větší charisma, tmavší vlasy, maďarský přízvuk, nepoužívat dynamit a neříkat malý holčičce "bitch" :-) Ostatní monstra se povedla. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„A vy jse kdo?“ – „My jsme záhrobní komando.“ Keď Shane Black začal natáčať Predátora: Evolúciu, na spoluprácu si prizval kamaráta, zriedkavého režiséra a občasného scenáristu Franka Dekkera, s ktorým v roku 1987 spáchal Záhrobné komando z produkčnej dielne Roba Cohena a Petra Hyamsa. Predátor: Evolúcia bol nakoniec nielen prepadák, ale hlavne strašný film. Napriek tomu mi meno Frank Dekker behalo po rozume a v roku 2020 som sa rozhodol si Záhrobné komando pozrieť. Čo ma pozitívne prekvapilo, to sú jednak sympatickí herci (aj keď nechápem, čo najstaršieho z nich viedlo k tomu, aby sa sčuchol s bandou deciek, bolo mi to podozrivé) a jednak príjemná atmosféra amerických osemdesiatok. Záhrobné komando radíme do rangu podobných titulov Goonies, Bádatelia Joea Danteho, Night of the Creeps (tiež od Dekkera), Watchers, To, Gremlins alebo Strieborná guľka. Teda plnokrvná atmosféra odvážne, ale väčšinou funkčne kombinujúca rodinné dobrodružstvo s hororom (v ktorom občas drsne umierajú vedľajšie postavy), dej umiestnený na (zdanlivo) zaspaté predmestie, kde ulice na bicykloch a skejtoch brázdia skupiny detí a puberťákov, dospelí sú skôr anonymné postavy, ktoré sú večne v robote, a policajti nikdy ničomu neveria (a nakoniec aj tak vždy prídu neskoro). V tomto smere je Záhrobné komando skvelé a nemám voči nemu žiadne námietky. Bohužiaľ, Dekker ako zlo použil čosi tak strašne hlúpe, ako je tímovka slávnych príšer. Čiže nechýba nechcene smiešny Dracula, solídny vlkolak alebo trápna múmia. Ruka v ruke s týmto divným scenáristickým krokom kráčajú efekty, kostýmy a latexové masky, ktoré sú značne béčkarské. To ma zaskočilo, keďže na filme sa podieľal legendárny Stan Winston (predpokladám, že bol len jedným z viacerých a na výsledok nemal zásadný vplyv, inak by to vyzeralo inak). Palec hore za „pannu“ a za vytetované číslo z koncentračného tábora. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Je to fajn a prvá polovica dokonca super, ale keby na inzultáciu vlkolaka nestačil kopanec do gúľ , Dracula nechodil vyzbrojený dynamitom a podobné necool blbosti mohlo to byť lepšie. Klasické monštrá nadesignované Masky Stanom Winstonom potešili, niektoré nápady z pera autora Smrtonosnej zbrane a Posledného skauta takisto. Slušný detský film, ale nič čo by som si mal pamätať dlhšie. 6/10 ()

Galerie (45)

Zajímavosti (10)

  • Film je propleten odkazy na spoustu hororových klasik. Napříkald hlavní postava Sean (Andre Gower) v první polovině filmu nosí tričko s nápisem "Stephen King rules". V druhé polovině pak nosí svetr, jenž svými červeno zelenými pruhy nápadně připomíná svetr Freddyho Kruegera z Noční můry Elm Street. (Alfréda)

Reklama

Reklama