Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hrdina nesmí zůstat sám. Plukovník americké námořní pěchoty Terry Childers řídí záchrannou akci, při které má dostat amerického velvyslance v Jemenu a jeho rodinu do bezpečí před muslimskými demonstranty. Když se demontrace vymkne kontrole, nařídí Childers ostrou střelbu ze střechy ambasády. Výsledkem je masakr, při němž zahyne osmdesát tři civilistů včetně žen, dětí a starců. Plukovník je doma obviněn z třiaosmdesátinásobné vraždy. Čeho se však ve skutečnosti dopustil? Opravdu podlehl neovladatelné zuřivosti? Anebo konal v sebeobraně? Jediným pomocníkem obviněného vojáka je jeho dávný přítel, čerstvě vysloužilý plukovník Hayes Hodges, který vděčí Childersovi za záchranu života ve vietnamské válce a který strávil většinu své služby jako vojenský právník... Americké soudní drama režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) pojednává s obvyklou mírou amerického patriotismu o zodpovědnosti velícího důstojníka v krizových situacích. Vzniklo podle námětu bývalého důstojníka americké námořní pěchoty a ministra vojenských námořních sil Jamese Webba. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (121)

kingik 

všechny recenze uživatele

Americká ambasáda v Jemenu je obklíčena davem zfanatizovaných demonstrantů. Plukovník Childers, který zodpovídá za její bezpečnost, zajistí 3 helikoptéry, kterými je evakuována celá rodina amerického vyslance. Následuje útok Jemenčanů, při kterém jsou zabití 3 vojáci z ambasády. To je jasný pokyn pro plukovníka, aby dal příkaz na ozbrojenou obranu a 83 jemenských civilistů je zlikvidováno. Jeho rozhodnutí je ale ostře odsouzeno diplomatickými kruhy. Childers se stane obětním beránkem a je postaven před soud. Vybere si na svoji obhajobu vojenského veterána z Vietnamu, cynického opilce, kterému ve válce zachránil život. Začne se soudní spor, který má zjistit na čí straně je pravda.Tohle není špatný film, ale sotva se ocitneme v soudní síni, získáme dojem, že by to mohlo být i kratší, protože pak už nás čeká zhusta tuna dialogů a úvodní tempo se zcela vytratí, ale herci jsou dobří po celou dobu. ()

brit84 odpad!

všechny recenze uživatele

Nechápu, jak se mohli T.L. Jones a S. L. Jackson nechat ukecat k natočení tohohle braku. Film jsem jakž takž baštil do pasáže, kdy je k soudu předveden wietnamský velitel. Co to mělo být? Jak mohli najít někde ve Wietnamu chlapa, se kterým se před desítkami let jednou T. L. Jones potkal v džungli? A zničení jediného důkazu (videokazety), který vojáky mohl očistit, to jsem asi taky nějak nepochopil. Strašná hovadina. ()

Reklama

m.krudenc 

všechny recenze uživatele

Vynikající soudní drama se skvělou válečnou částí (masakr v Jemenu), poté s navazující vyšetřovací částí a strhující soudní částí (krásná a zajímavá ukázka typického amerického soudnictví) a to vše ještě umocňují nadprůměrné herecké výkony všech hlavních postav. Celý film má spád, svižné tempo děje a nepostrádá tolik důležité napětí a tudíž nebyl důvod k tomu, abych se nudil. Vynikající - skvělé - strhující. ()

Aiax 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý a kontroverzní námět byl zadeptán do šedi průměrnosti absolutně nenápaditou a unavenou Friedkinovou režií. S kdysi mimořádně schopným režisérem to šlo od Vymítače ďábla od devíti k pěti a tímhle snímkem si svou "pověst" rozhodně nevylepšil. Rules of Engagement (český název filmu je skutečně pozoruhodně idiotský) ale není třeba zatracovat. Jackson ani Jones podali standardní, čili sympatický výkon, a trochu se zamyslet nad předestřeným tématem určitě není ztrátou času, zvlášť v dnešní době. ()

upson 

všechny recenze uživatele

Absolutně přehlížené, avšak výborné, soudní drama. Tommy Lee Jones v roli průměrného právníka v nadprůměrné formě při obhajobě svého nejlepšího přítele naprosto bravurní. Při sledování procesu jsem si okamžitě vzpomněl na film Pár správných chlapů s Tomem Cruisem. Tady byl však právní konflikt daleko zajímavější, vyostřenější a rovněž příběhově napínavější. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Fiktívna loď USS Wake Island LHA-7 sa často spomína aj vo vojenskej seriálovej dráme JAG (od r. 1995). (Arsenal83)
  • Okrem Maroka sa natáčalo v Nokesville, Virginia, Warrenton, Virginia (scény vojenskej základne), Hunting Island, Južná Karolína (scény vo Vietname) a Mount Washington, Virginia (scény generála Hodgesa). S produkciou filmu pomáhalo Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických a US Marine Corp. Film sa nakrúcal od 12. marca do 24. júna 1999. (Arsenal83)
  • Keď sa Hodges (Tommy Lee Jones) vracia na zbombardovanú ambasádu, na obhorenej stene je obraz vtedajšieho viceprezidenta Al Gorea. Gore a Jones boli spolubývajúci na Harvarde. (Arsenal83)

Reklama

Reklama