Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Genero

Jak už jsem se několikrát doznal, před stříbrné plátno biografu usedám velmi zřídka, něco jako pravidelný návštěvník kina jsem byl snad ještě v době, kdy do světa chrlil své blockbustery Mack Sennett a ty nekřesťanské peníze za lupen směním raději za dvě krabičky Startek nebo deset Pribiňáků. Když jsem ale teď mžoural na to hemžení na patnácti palcích svého monitoru, upřímně jsem zalitoval, že jsem ani tentokrát nenasadil své nedělní škorně, neodebral se do nejbližšího multiplexu a film si neužil za mohutného hltání popcornu a chlemtání coly. I když bitva pěti armád pod Osamělou horou zůstává proti té rubanici o žleb pana Helmy z Pána prstenů jen takovou drobnou šarvátkou, v přítmí CineStaru na Andělu bych z toho určitě hýkal. Je trochu škoda, že byl pan Šmak tak brzy sestřelen a panu Pavézovi nehrabalo trochu méně, nebo mohl alespoň pro odlehčení atmosféry veškeré přemlouvače z výšky hradeb třeba nějak žertovně pochcat. Naštěstí třetí Hobit trval jen něco málo přes dvě hodinky, takže stihl znudit jen ty nejobávanější místní rozumprdy a k mé potěše si můj oblíbený autokrat Sauron střihl alespoň krátké cameo, takže jsem i do třetice nadmíru spokojen i přes opětovnou absenci sexu trpaslíka a elfky. ()

GeusX

Pořád je to technicky ta nejlepší podívaná, jakou můžete v současné době v kině shlédnout aniž by vás to nudilo. Jen se mi to (po pár dnech) zdá trochu zapomenutelné. Ale hned po shlédnutí jsem dostal chuť na Pána prstenů... 85% (kino Imax 3D, titulky) ()

Shaqualyck

Více než dvouhodinová efektní řežba, ve které lítají skřetí hlavy, medvěd Medděd i paraglidista Legolas (WTF!?) A dál už jen patetické žvatlání o přátelství, rodině, domově a spousta vaty. Jacksonovi se musí nechat, že to má krásně udělaný, jenže k čemu je přepychová výprava a parádní triky, když vypravěči protéká "jeho" příběh mezi prsty, zatímco on si rochní v sentimentu a infantilitě. První část měla Gluma, druhá Šmaka a třetí se točí okolo povinného epického masakru, jehož scénáristé nezvládli situaci. Thorin ve vteřině zázračně prozře, milostné dilema za ušatou amazonku pořeší nepřítel a Aragorn nejspíš začne papkat hodně fajnovej ženšen, aby se LOTRa vůbec dožil nebo co. Hlavně aby to skousli fandové předlohy a mohli na to chodit i děti (nejlíp s rodiči). Takže to odkrvíme, přidáme pár legrácek, nějaké to sebeobětování a hlavně nesmíme zapomenout na vystřižené scény kvůli prodeji DVD/BR. A taky zadní vrátka pro případný spin-off (nebo seroš?), člověk nikdy neví. Tolkiena z toho vynechme, lepší fantasy než Peter Jackson vám dnes nikdo nedá, ale tři filmy jsou opravdu příliš, jenže vydělají třikrát víc peněz, že... ()

maseer2

naprostá rutina bez pořádného děje, která má ale skvělé tempo a solidní tah na bránu, což dává spolu s rozumnou stopáží kombinaci, při jejímž sledování není čas se nudit (na rozdíl od dvojky).. slabší 4* ()

bouncer

Závěr trilogie Hobita není nijak objevný, s trochou nadsázky by se dalo říct, že vystříhat postavy z předchozích dvou Hobitů a "domontovat" je do bojových scén z Pána prstenů by to zvládlo stejně dobře a výsledek by byl k nerozeznání. To je ale jediný nedostatek, který je třeba zmínit, ale házet za to po Jacksonovi výkaly nemusíme. Celý Hobit, včetně posledního dílu, je přesně to, co průměrný divák chce a co skoro každý čekal. Pán prstenů byl monumentální projekt, který neměl obdoby, a Hobit je takové slušné pokračování. Za svoje peníze dostanete pěkný film, u kterého se nebudete celých 144 minut nudit. ()

BoPo

Za mňa najlepšia časť tejto trilógie. Je tu síce najviac poznať zastaranosť trikov (Legolas aka Super Mario a podobne), ale zasa som dostal najviac akcie a najmenej prešľapovania na mieste. Ak prežijete prvú tretinu, ktorá je ako vystrihnutá z ruského povojnového filmu, tak už to relatívne naberie obrátky. Bilbo je stále hlavným ťahákom, pretože Martin Freeman mu vdýchol tú správnu sympatickosť. Bitva bola epická čo sa týka rôznorodosti zúčastnených, ale akcia bola vždy skôr rozkúskovaná na individuálne súboje. Ale vôbec to nevadilo. Hlavný rozdiel medzi PP a Hobitom sú jednoznačne postavy. Či už kladné, ale predovšetkým záporné. Hobit ide cestou skôr rodinnej zábavy, často robí komediálne vsuvky, proste popcorn na miesto oscarových ambícií. ()

MoiJe

Hlúpe fráze, miestami do očí bijúce nepodarené CGI, patos. A film o bitke piatich armád kde sú všetky zabitia ostrihané tak, že aj 8ročné decká prevrátia očami. Nie je to nepozerateľná katastrofa, ale veľké sklamanie určite a pre Tolkienov svet new low. ()

Terva

Tak tedy největší zklamání z celé dvojtrilogie. Situace kolem Šmaka byla až moc jednoduchá. Posléze se skupiny začnou zajímat o úplně něco jiného a to něco jiného je později opět zapomenuto a nedovysvětleno. Hudba se mi zdála nepompézní a nějaká pomalá. Nevykreslovala scény tak, jak by jí slušelo. Bitva nic moc, spíše se tvůrci soustředí na osobní souboje. Záběry kamery jsou moc blízko a střih je celkem rychlej. 3D film kazí. Nejlepší záběr ve 3D jsou padající kameny a tančící Legolas, který se ve filmu moc nepovedl, ale jelikož víme, že přežije (což není spoiler, ale pokračování příběhu), tak mu ty jeho eskapády ani moc nežereme - respektive, není z nich napětí, jen pousmání. Výběžek, kde se odehrává velká část filmu je celou dobu na slunci, aby armády protivníka viděly signály, ale když se tam dostane hrstka trpaslíků, je vše zahaleno v mlze. Hobit si jen párkrát tiknul obličejem a dvakrát utekl. Tak, že vlastně taky nic. Jako třetí díl bych tomu dal za čtyři, jako samostatný příběh, bych to viděl tak na dvě hvězdy. CITÁT - Nedossssstanou ani zlaťák......... Tak jo tak jsem to viděl znovu a v klidnějším prostředí a zvyšuju na 4**** ()

adamo_znk

Tohle nejde brát objektivně. Jackson má hotovo, může pověsit filmařinu na hřebík a v poklidu si dokráčet do učebnice nejzásadnějších režisérů všech dob. Za všech těch 6 filmů tam stoprocentně patří ! ()

jh666

Ať si říká kdo chce, co chce, Hobita mám rád a rád ho mít budu. Třetí díl se podle mě povedl nejvíc. Je pravda, že úvodní souboj se Šmakem byl trochu rychlý a v Dol Gulduru se vše také vyřešilo rychle, ale to odpouštím. Odpouštím i levitujícího Legolase, protože bitva samotná se opravdu povedla. Opět musím pochválit herecké složení, protože všichni hráli perfektně, nejlépe asi Freeman, Armitage a Evans, ale i ostatní byli skvělí. Konec je pak trochu zrychlený, ale nepochybuji, že Peter ho ještě nějak rozšíří. Jinak k celé trilogii. Pán prstenů je patrně kvalitativně lepší, ale mému srdci je bližší Hobit, takže jako celek nemůžu trilogii hodnotit jinak než 100 %. ()

Johny_fork

Nikdy neodmítnu další možnost vrátit se do Středozemě. Bitva pěti armád je rozhodně vydařenější než druhý díl, u kterého jsem usnul. Dvouhodinová bitva mi v kině vcelku zabavila, přestože jsem musel protrpět třetí rozměr. Ovšem objektivně nelze říct nic jiného než, že Pán prstenů byla série, která ovlivnila celou generaci diváků, Hobit oproti tomu působí jako vzpomínka starého muže na doby největší slávy. ()

JohnCZ

Bezhlavé fanouškovské nadšení mě s tak trochu natahovaným koncem dvojky opustilo a do posledního dílu hobití trilogie jsem šel s tím, že se budu dívat na dvouhodinovou řezanici a tu jsem také dostal - nic míň, ale ani nic víc. Jackson umí, je to skvěle natočené, bitva je opravdu monstrózní, ale jinak dost digitálně generická. Opravdu velká škoda, že film jako celek nemá takovou dynamiku, jako úvodní střetnutí s... no vy víte s kým. Řekl jsem to ale u dvojky a řeknu to i zde: je to prostě zbytečně natáhnuté a oproti dějově nabité prstenové trilogii, pochopitelně s ohledem na předlohu, až příliš obsahově mělké. K odvyprávění celého příběhu by bohatě stačily dva filmy. Tak či onak, já prostě miluju Středozem, miluju ten svět, miluju lore a miluju postavy, které mistr Tolkien napsal a Peter Jackson ukázkově převedl na filmové plátno. Na celou ságu se kdykoli velice rád podívám znova a znova budu zažívat dobrodružství Bilba a životní cestu jeho synovce Froda, jak kdybych se na ně díval poprvé. To Peteru Jacksonovi prostě upřít nemůžu, tohle umí jen málo filmů. ()

Chermy odpad!

Peter Jackson to dokázal! Ve své opulentní megalomanii úplně utopil svět který jsme všichni měli tak rádi. I poslední Hobit je směšný. Všechno to má grády asi jako 10x vylouhovaný čaj. Vypořádání s drakem je k smíchu a není jediný důvod, proč jsme si na něj měli počkat až na začátek 3. filmu! Nebaví mě Legolasovy nesmyslné blbiny, nebaví mě Thorinovo šílenství, nebaví mě bitva digitálních obrázků, nepřirozeně padajících a skákajících postav, nebaví mě nesmrtelný Azog, nebaví mě orlové, nebaví mě už ani ten Gandalf. Je to strašně umělé a bez duše. Osudové chvíle jsou pak natočené jak z rychlíku. Bard je absolutně nevyužitý a Bilbo.....no o něm je v podstatě jen první film :) ()

PanCitron

Přišlo mi, že úvodní souboj s drakem jen poukázal na naprosto nesmyslné rozdělení minulé části. Poté co skončil totiž začal úplně nový film s úplně jinou atmosférou. Lepší film? No jak se to vezme. Spíš ne. Nejprve se film poměrně táhl, než začala samotna bitva, která však jen pár minut po začátku ztratila dech. Závěrečné souboje byly spíše k smíchu (no minimálně v kinosále kde jsem seděl tomu tak bylo) a chyběl jim nějaký moment, kdy bych řekl jednoduché "To bylo parádní". A vlastně jeden tam byl. Tedy nepočítaje mrtvé zvířectvo. Bylo to u smrti (googlím) Fíliho, která byla ve své jednoduchosti perfektní. Celé to zase jen ukázalo, že povedené obsazení a přehnané CGI dobrý film neudělá. Jinak doufám, že Martin Freeman dostane nějakou cenu pro "nejlepšího herce ve vedlejší roli". ()

corpsy

Bolo to akosi nevyhnutné, osudom napísané vo hviezdach. Peter Jackson stráca svoje postavenie, aspoň u mňa. Nikdy som nečakal, neveril, nedúfal, že ma príhody zo Stredozeme budú nudiť. Alebo skôr povedané, že ma bude nudiť režisérová rutina. Pán Jackson očividne pristupuje k látke s nutnosti a nie z lásky, ako to bolo pred desaťročím v predchádzajúcej trilógii. Čo sa týka monumentálnosti, ide jednoznačne o jeden z filmov roka, ale to je asi tak všetko. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin